Milí sousedé,
dnes se budu ve svém pravidelném středečním zamýšlením nad bytovou politikou věnovat aktuálnímu útlumu stavebního sektoru.

Jarní koronavirová krize s ekonomikou pěkně zamávala. 😢 Týká se to samozřejmě i stavebního sektoru, který se dostal do výrazného útlumu.

Velký propad zaznamenala především aktivita stavebních úřadů. Podle údajů, které nedávno zveřejnil portál CenovaMapa.org, se počet vydaných rozhodnutí v porovnání s předchozím měsícem snížil v květnu o plných o 47 procent, meziročně pak o 15 procent. Důvodem byl omezený provoz úřadů, ale taky menší objem podaných návrhů. Samotná stavební výroba se propadla o 7,6 procent. Podle analytiků ale můžeme očekávat, že nejtěžší časy stavebnictví teprve čekají, a odhadují, že počet nově zahájených projektů poklesne až o desítky procent.

Praha, která se s obrovským nedostatkem bytů a pomalou výstavbou potýká už dnes (v současnosti metropoli chybí přes 20 000 bytových jednotek a deficit se s každým rokem zvyšuje), si takový scénář nemůže dovolit. Musíme se postarat o to, aby se smysluplné projekty schvalovaly rychleji (o pomalých postupech úřadů jsem psal tady: https://www.ondrejprokop.cz/…/navrh-cssd-ma-za-cil-snizit-…/).

A aby nezůstalo jen u planých řečí, musí je podpořit především vedení města. Co myslíte, podaří se pražským politikům odložit hašteření a spolupracovat na tom, co Praha opravdu potřebuje? Já ruku k dílu rozhodně rád přiložím.