Uber je služba zajištující přepravu cestujících, využívá k tomu výhradně mobilní aplikace na rozdíl od klasického dispečinku jako to bývá u taxi služby. Magistrát hl. m. Prahy dlouhodobě upozorňuje na problémy s touto službou.

Primátorka Adriana Krnáčová společně s náměstkem primátora Brna pro oblast místní dopravy Matějem Hollanem se shodli na tom, že chtějí tlačit na Ministerstvo dopravy Čr i Ministerstvo průmyslu a obchodu Čr, aby novelu zákona o silniční dopravě umožnili regulovat tento druh taxislužeb.

Podle názoru obou se v případě Uberu nejedná o sdílenou ekonomiku, ale standardní taxislužbu, a proto musí řidiči dodržovat zákon o silniční dopravě, což se ale soustavně neděje. Řidiči Uberu budou do budoucna mnohem více informování o tom, že svou činností porušují zákon a co všechno musí při výkonu jejich činnosti splňovat. V přípravě je informační web pro řidiče taxislužeb na kterém bude zveřejněno co vše musí provést a jaké jim hrozí postihy v případě, že to nesplní.

Osobně si myslím, že zákony musí platit pro všechny stejně. Vozidla jezdící pomocí aplikace Uber jsou v rozporu se zákonem. Nesplňují požadavky na provoz jako taxislužba. Řidiči těchto aut nemají živnostenské oprávnění, tím pádem ani nedaní své příjmy a v podstatě okrádají stát na odvodech. Dokud nebudou pravidla pro všechny stejné, měl by stát tyto alternativní taxislužby silně regulovat.

Ing. Ondřej Prokop