Dnes jsme na zastupitelstvu hlavního města Prahy byli poprvé svědky velkého rozkolu vládnoucí koalice primátora Hřiba, kdy Spojené síly (TOP09STAN) hlasovali společně s Hnutím ANO a ODS proti Pirátům a Praha Sobě. A dobře, že se tak stalo, protože šlo o osudy mnoha lidí z Černého Mostu!

V minulém volebním období za naší primátorky Adriany Krnáčové jsme spustili další vlnu privatizace bytů na Černém Mostě a zavázali jsme Radu tento proces dokončit dle schválených pravidel do konce října 2018. Na základě toho se mnoho nájemníků rozhodlo vzít si úvěr nebo prodat svůj majetek, aby měli základní vklad do družstva a v dobré víře vstoupili do procesu dle schválených pravidel. Založili si družstva a připravili se na odkup svých domů často v zoufalém stavu (viz pár fotek pod komentářem). A pak radního Adam Zábranský napadlo, že by jim byty prodat nemusel nebo, že by bylo dobré změnit pravidla na konci procesu a chtít po nájemnících víc peněz.

Koaliční partneři s tím asi nesouhlasili a tak celá privatizace zůstala někde v šuplíku až do dnes. Problém zůstal v šuplíku a postupně bobtnal. A radnímu i celé Radě bylo asi jedno, že porušili usnesení zastupitelstva a nekonali. Naštěstí se dnes po bouřlivé diskusi našlo dost koaličních zastupitelů, kteří měli odvahu porušit koaliční smlouvu a spolu s opozicí hlasovat pro správnou věc.

Město by mělo vždy držet právní kontinuitu a občané Prahy nesmí trpět kvůli volbách a změně politické reprezentace. Je zcela legitimní nedělat další vlny privatizace, změnit pravidla, ale pouze do budoucna pro další nové odprodeje. Zastavit privatizaci bytů na konci procesu je hazardování s osudy mnoha lidí a podle mě je to zcela nemyslitelné.