😡🏠 Budou byty v Praze ještě hůře dostupné, než jsou teď? To je obava, kterou já a mí kolegové máme, pokud opravdu skončí Praha bez územního plánu.😔 Jestliže se teď ptáte, o čem to tu mluvím, čtěte dále.
Je to jen pár dnů, co jsem s vděčností sdílel dopis Zdeněk Hřib – primátor Prahy. Dnes tu mám ale opět jednu věc, které moc dobře nerozumím a rád bych od pana primátora slyšel vysvětlení. Jedná se totiž o zásadní záležitost, která může prohloubit bytovou krizi a zase tak o něco znepříjemnit život Pražanů na příštích několik let.
Na konci února Zdeněk Hřib – primátor Prahy hlasoval na Svazu měst a obcí ČR pro usnesení, jehož cílem je posunout projednávání novely stavebního zákona až do dalšího volebního období. To může vypadat nevinně, ale prakticky by neprojednání a nepřijetí nového zákona mohlo znamenat, že Praha skončí bez územního plánu.
Platnost územního plánu totiž končí s koncem roku 2022. Nový zákon by tuto lhůtu prodloužil na rok 2025. Vzhledem k tomu, že není jisté, zda Praha kvůli mnoha komplikacím a námitkám stihne přijmout metropolitní plán, který magistrátní koalice už tak dlouho připravuje, do konce roku 2022, mohlo by se hlavní město snadno ocitnout jak bez územního, tak metropolitního plánu a všechno se tím tak zastaví.
Krok pana primátora nechápu o to více z toho důvodu, že by nový stavební zákon byl výhodný i pro přípravu samotného metropolitního plánu, protože v procesu projednání ruší námitky a zachovává na vypořádání pouze jednodušší připomínky.
Ví pan primátor, pro co vlastně hlasoval? Ví o tom, že metropolitní plán je jeho snahou o neschválení novely stavebního zákona ohrožen? Jsou domyšleny důsledky a scénář toho, jak bude Praha postupovat, pokud se nestihne přijmout metropolitní plán do konce roku 2022 a nedojde k novele stavebního zákona, která lhůtu Praze prodlouží do roku 2025?
Těším se, zda dostanu odpověď. Pokud ne, budu se na to ptát na příštím konání Zastupitelstva.