Milí sousedé,
prodejní ceny pražských bytů 🏠 se hrozivě šplhají výš a výš. ☹️ Podle analýzy Central Group stouply jen za posledních 5 let z průměrných 56 tisíc za metr čtvereční na 110 tisíc za stejnou jednotku, tedy o plných 96 procent!
Situace se zcela vymkla kontrole a bohužel nezbývá než souhlasit s vyjádřením Institut plánování a rozvoje Prahy – IPR, podle kterého je pořízení vlastního bytu již mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů.
Z dostupnosti bydlení se stává hluboký celospolečenský problém a je velmi dobře, že se o něj stále více zajímají i zákonodárci. Poslankyně Monika Červíčková na téma rozvoje dostupného bydlení dokonce uspořádala v Poslanecké sněmovně kulatý stůl. Účastníci zde diskutovali nejen o možnostech, jak zabezpečit bydlení pro ohrožené skupiny jako jsou senioři, neúplné rodiny nebo děti opouštějící dětské domovy, ale také o systémových problémech, které z bydlení dělají luxusní komoditu.
A protože jsem byl k debatě taky přizván (tímto paní poslankyni Monika Červíčková ještě jednou děkuji), zaznělo na setkání i něco málo k opatřením, které jsou z mého pohledu pro nápravu klíčové:
✅Prvním z nich je funkční novela stavebního zákona.
✅Tím druhým je otevření diskuse o rozpočtovém určení daní vybraných z prodaných bytů. Pokud se část daně z každého prodaného bytu, která dnes dělá přes 1 milion Kč, vrátí do lokality jeho výstavby, získají rozvíjející se obce a městské části dostatek prostředků na výstavbu školek, škol, parků, a dalších prvků občanské vybavenosti.
Dále je také ke zvážení, zda je opravdu nutné všechny nové bytové🏠domy stavět v režimu tzv. “pasivních budov“, což zásadně prodražuje výslednou cenu.
Jak vnímáte problematiku dostupnosti bytů vy❓
Bylo pro vás obtížné sehnat vhodné bydlení za přiměřenou cenu❓
Napište mi prosím své odpovědi do komentáře 👇👇👇 pod příspěvek.
👉 Záznam z konference bude dostupný a odkaz vám dám do komentářů, najdete v něm i můj příspěvek k roli města a městských obcí v bytové politice.