Milí sousedé,
tento víkend jsem si chtěl dát volno od politiky, protože babička mé ženy slavila úžasných 90 let! Tak jsme celou sobotu chystali na chalupě oslavu. Nicméně ani při oslavě jsme se diskusi o politické situaci nevyhnuli. Dnes je navíc 77. výročí konce války, kterou právě i naše babička prožila.
Vyprávěla nám takový magický příběh. Když babička slavila své 13. narozeniny, přála si prý jen jednu jedinou věc. Totiž to, aby skončila ta hrozná válka. Když se pak druhý den probudila, Německo oznámilo svoji kapitulaci.🙂 Nedokážu si ani představit, jakou úlevu tenkrát museli lidé cítit.
K příležitosti 77 let od konce války jsem vám dnes už jeden příspěvek psal. Odkaz na něj najdete pod reportem. Teď už pojďme na události posledního týdne..
✅ Pondělí
Na poradě vedení Prahy 11 se projednávala otázka kybernetické bezpečnosti. Nejvíce mě asi pobavilo to, že pod Piráty (tedy “prý” experty na IT) se rozhodlo o bezpečnostním opatření, díky kterému se zastupitelům vypne možnost přihlásit do jejich e-mailových schránek způsobem, na který byli roky zvyklí. Klasicky místo toho, aby Piráti v IT vyřešili problém, tak to úplně vypnou. Jasně, když něco vypnete, je to nejbezpečnější cesta. To jo… Už jen pár měsíců a snad voliči Pirátům ukáží, co si o jejich schopnosti a odborné způsobilosti cokoli řídit myslí.
Naopak co chválím je, že radní Stárek uchopil vylepšený program trenéři do škol, který jsme za hnutí ANO na magistrátu proti odporu pirátské koalice protlačili, a snaží se pomoci našim ZŠ s čerpáním. Bohužel ten program je zas tak nějak napůl a špatně, jak už to tak u magistrátní koalice bývá. Budeme se s kolegy z ANO snažit tlačit na to, aby jej vylepšili a mohl školám a hlavně dětem ještě více pomoci ke kvalitnímu pohybu.
Taky si radní nechali předložit, jak jsou na tom s financemi. No co byste čekali, Prahu 11 Piráti přivedli na buben! V tisku se píše, že v rezervě má MČ Praha 11 cca 2,9 milionu Kč a na záložním bankovním účtu 1,8 milionu Kč. To znamená, že kdyby se stala nějaká nečekaná událost, se kterou se nepočítá v rozpočtu, tedy třeba povodeň, tornádo, nebo by třeba vyhořela nějaká naše budova, Praha 11 nebude mít na opravu či řešení problému! Přitom jiné městské části mají na těchto účtech stabilně stovky milionů Kč. To bylo běžné v minulosti i u nás na Jižňáku. Ale současná rada vede Prahu 11 s heslem “po nás potopa”. Radní vědí, že je už nikdo volit nebude, tak to chtějí pro ty po nich alespoň pořádně vyluxovat, aby to neměli jednoduché. Že vám to přijde odporné? Ano, taková je současná politická kultura na Praze 11.
Na Radě pak schválili alespoň dvě věci, ze kterých mám radost. Tou první je výběr dodavatele na regeneraci vnitrobloku Jurkovičova – Jažlovická. Doufám, že vybrali dobře a nebudou to nějací amatéři, kteří to pokazí. To uvidíme.
Pak taky schválili další etapu projektování regenerace vnitrobloku Brechtova, Matúškova, Dubnova. Mluví se o tom roky, já tam bydlím v Brechtova 24, tak to sleduju a koukám radnímu Lepšovi pod ruce. Zas to posunul až těsně před volbami, ale aspoň tak. Do voleb by mohl být projekt a hned po volbách, když tam budu, to doděláme.
V pondělí se stalo také neštěstí na Chodovci. Obrovský požár na Jižním Městě. Pražané i z okolních čtvrtí mohli sledovat sloup černého dýmu, na místo se sjeli jednotky hasičů ze všech pražských stanic a výpomoc daly i říčanské jednotky.
Samotné Bytové družstvo Kulatý Chodovec aktuálně na svém webu uvádí, že je celý objekt SO04A evakuován a bude hlídán policií. Podle posledních dostupných informací se bude aktuálně řešit statický stav objektu. Nejzasaženější byty, tedy v podstatě celé sedmé a z velké části i šesté patro, jsou neobyvatelné. O stavu dalších bytů se bude rozhodovat v následujících hodinách nebo maximálně dnech. Rozhodnout o tom má krizové řízení, které také už krátce po požáru a následné evakuaci celého domu zajistilo informační autobus. Většina obyvatel domu dočasně přesunula k příbuzným nebo známým. Asi šest lidí požádalo o pomoc úřad Prahy 11, rada mimořádně zasedala ve středu a pomoc nabídla. Ale jak jsem psal výše, kdyby naši randí nepřivedli MČ Praha 11 na buben, pomoc mohla být výrazně vyšší.
V pondělí večer jsme si také schválili na sněmu ANO Prahy 11 kandidátku do voleb 23. a 24.9. 2022. Tu povede náš Martin Horák. Pokud ho ještě nesledujete na sítích, hned prosím začněte. Bude vám přinášet důležité informace z Jižního Města! Kromě Martina Horáka na kandidátní listině najdete pochopitelně mě, pár lidí ze současných zastupitelů, ale hlavně nové tváře, které vám budeme postupně představovat. Již s námi nebudou na podzim kandidovat Petr Jirava ani Marta Šorfová, bývalí starostové Prahy 11. V mnoha ohledech (hlavně co se týče zkušeností) to pro nás bude ztráta. Na druhou stranu si myslím, že je třeba dát šanci mladší generaci, která se na Jižní Město dívá dnes již lehce jinou optikou. Co si o tom myslíte vy? Zajímá mě váš názor!
✅ Úterý
V úterý dopoledne jsem měl schůzky s občany Prahy 11 u nás na centrále. Řešili jsme jako obvykle hlavně rozbité a neřešené chodníky. Uháním s tím neustále náš odbor dopravy a TSK. Musím říct, že komunikace se mírně zlepšila, alespoň už dostávám odpovědi na e-maily, ale opravy furt trvají. 😒
Odpoledne jsem vyrazil na Prahu 9 podívat se, jak tamní starosta Tomáš Portlík (ODS) projednává s občany poměrně velký developerský záměr na pomezí dnešního parku. Jde o hodně citlivou věc. Bylo to pro mě další bezva setkání s lidmi ze sídliště!
Byli jsme na místě s kolegou Martiemn Hrubčíkem (kandidát na starostu na Praze 9) a s obyvateli devítky jsme probírali místní veřejný prostor. Stejně jako nás na Jižňáku i je trápí to, kam se někdy veřejný prostor a projekty v něm ubírají. Tak jsme nad mapou Prahy 9 řešili zkvalitnění veřejného prostranství a vytvoření nového parku (na základě podkladové studie). Tématem byl taky bezpečný prostor na území Prahy 9 , a to zejména přes ulice Čakovickou a Proseckou. Probrali jsme i úpravu Srdce. Musím uznat, že tam od občanů zaznívaly fakt skvělé nápady na zkvalitnění místní oblasti. Podobnou věcnou diskusi mám rád a budu na podobné akce jezdit teď po celé Praze. Baví mě se s vámi bavit o tom, co vás v Praze trápí!
Večer jsem měl ještě schůzku s jedním kandidátem na senátora na Praze 11. Nebudu zatím prozrazovat víc, protože si to nepřál, ale myslím, že se máme na podzim na co těšit. Konkurence v boji o senátorské křeslo z naší městské části bude obrovská.
Taky jsem točil video v průchodu od bazénu ke Starému Chodovci. Možná jste o tomto místě četli minulý týden v deníku Blesk, a to v souvislosti s problematikou bezdomovectví, kde toto prostředí využívají k přebývání. Jedná se však o místo, kudy děti chodí do školy a ze školy. Vedení školy i rodiče si na to dlouhodobě stěžují a vedení radnice v čele s pirátským starostou s touto problematikou bohužel nic nedělá a přitom se jedná o skutečně velký problém!
Vedení školy i rodiče děti varují, aby bez dozoru touto cestou nechodily a raději využily cesty jiné. Rozhodl jsem se proto, že tento problém otevřu na nejbližším jednání Zastupitelstva MČ s tím, že budu požadovat vyřešení tohoto problému!
Tento problém s bezdomovectvím však není na našem Jižním Městě ani zdaleka jediný, dalším takto stiženým místem je například konečná stanice autobusu na Výstavní či v Krčském lese. S ohledem na skutečnost, že vedení hl. m. Prahy se snaží bezdomovce tlačit směrem na okrajové části Prahy, lze proto očekávat i další nárůst do budoucna. Je proto nezbytně nutné začít s touto problematikou pracovat objektivně a systematicky, neboť se v tuto chvíli problematika bezdomovectví řeší tím způsobem, že se lidově řečeno hodí na bedra městským částem. Budu se proto této problematice věnovat, aby naše děti mohly opět bezpečně chodit do škol, aniž by se rodiče museli bát, že se dětem něco stane.
Video vám dávám jako odkaz do komentářů.
✅ Středa
Jako vždy jsem publikoval bytové okénko hned ráno..
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
zájem o bydlení🏠ve vlastním neslábne. Podle nedávného průzkumu pro ČSOB Stavební spořitelnu o něm sní dvě třetiny lidí žijících v nájmu, ve věkové kategorii do 26 let pak celých 92 % všech dotazovaných. Nakolik je ale reálné, že se jejich sen stane skutečností?
👎Jak jistě sami víte, šance na koupi vlastní nemovitosti je pro většinu zájemců mizivá. Ceny bytů a domů v Česku loni stoupaly nejrychleji z celé Evropské unie a jejich růst dodnes neustal. V Praze už na byty s cenou pod 100 tisíc korun na metr čtvereční prakticky nenarazíte a v novostavbách za stejnou jednotku zaplatíte i 150 tisíc.
👉Drtivá většina Pražanů tedy bude muset přijmout fakt, že na vlastnické bydlení nikdy nedosáhne. Spokojenost s bydlením je nicméně jedním z hlavních předpokladů dobré kvality života, a úkolem nás politiků je, aby smiřování se s životem v nájmu “nebolelo”.
👉K tomu, aby se život v nájmu stal atraktivní alternativou, musí splňovat několik předpokladů. Tím prvním je absolutní i cenová dostupnost nájemního bydlení a předvídatelnost růstu nájemného. Stejně důležitá ale je i stabilita daná možností uzavírat nájemní smlouvy na dlouhá období a předvídatelnost růstu cen – které bydlení v komerčním nájmu jen sotva poskytne.
👉Logickým řešením je opravdu intenzivní výstavba projektů nájemního bydlení, u nichž část postavených bytů přejde na základě smlouvy s developerem přímo pod správu města. S růstem obecního bytového fondu tak bude nejen stoupat počet bytů, ve kterých bude garantována dlouhodobost nájemních smluv a přiměřený růst nájemného, ale zároveň poroste tlak na to, aby stejné záruky začali poskytovat také další pronajímatelé.
Je zřejmé, že tohoto stavu dosáhneme nejdříve za několik desetiletí. Pokud ale nezačneme už dnes, budou bytovou nouzi pociťovat ještě naši vnuci.
Dali byste přednost obecnímu nájmu před soukromým, pokud byste měli tu možnost❓A čím vás tato alternativa láká nejvíc❓
👉Těším se opět na vaše komentáře pod příspěvkem 👇👇👇.
⬆⬆⬆
Dopoledne jsem strávil na policii, kde jsem několik hodin podával svědectví ohledně podivností, které Piráti páchali v projektu výstavby Ledové arény. Rád bych uvedl, že nejsem ten, kdo by podal trestní oznámení v této věci. To není můj styl práce, ale pokud mě policie vyzve, jestli bych nemohl pomoci, samozřejmě se tomu nebráním. Naopak. Policie si mě vybrala, jakožto aktivního politika, který o podivných poměrech v tomto projektu často psal na internetu i v médíích. Je patrné, že o projektu toho vím hodně a mohl jsem jim tedy podat maximálně komplexní a objektivní zprávu a všechny dostupné materiály, které mám. Za těch několik let místostastarostování jsem k projektu Ledové Arény nashromáždil několik šanonů podkladů, smluv, objednávek a fotodokumentace, kterou jsem policii předal, a věřím, že pravda v tomto ohledu vyjde brzy najevo a je dobře, že se policie podivnými Pirátskými projekty zabývá. Už jen proto, že na mě před nedávnem Piráti podali žalobu prý za pomluvu, když jsem jejich figurování v tomto projektu komentoval.
Zbytek dne jsem strávil s kolegy ve sněmovně, kde jsme řešili zákony s přesahem na Prahu a taky organizaci nadcházejících voleb. Musím říct, že jim to tam proti té petikoalici tedy opravdu nezávidím. Mají to snad ještě těžší než my v Praze proti Hřibovi.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek jsem vystupoval na konferenci Stavební fórum na téma Dostupné bydlení. To Piráti a Praha Sobě v Praze zlikvidovali, takže podtéma bylo dostupné bydlení ve Středočeském kraji a o tom, jak zvládnout dopravu, abychom se z toho všichni nezbláznili. Mluvil jsem o Metru D, Metru O, ale i o nutných rychlých dopravních stavbách pro automobily. Celou prezentaci najdete pod odkazem na můj profil na stránkách stavebního fóra.
Měl jsem mluvit hlavně o Čižinského nápadu na Metro O, nakonec jsem prezentaci upravil, protože to by bylo hodně krátké a depresivní. Metro O není žádný výmysl Praha Sobě, plány na něj existují od roku 1986 a hlavně jde jen o laciný marketingový trik těchto kluků z Prahy 7, protože i pokud bychom se rozhodli Metro O realizovat a makali na tom, dřív než za 25-30 let nekopneme. To je prostě fakt. Vize jsou super, je potřeba je mít a pracovat na dlouhodobých projektech, bez nich by nebylo třeba Metro D, ale potřebujeme se věnovat i současnosti! Odkaz dávám do komentářů.
Odpoledne jsem pak přijal ještě pozvánku na debatu o bezpečnosti sídlišt. Tam jsem komentoval další Čižinského bláznivý marketingový nápad na radního pro sídliště. Náměstek pro sídliště je nesmysl, Čižinský pro něj ani nemá program. Pražský magistrát nepotřebuje nového náměstka primátora pro problematiku sídlišť, ale odvážné politiky, kteří se nebudou bát přijít s jasným řešením problémů.
Ačkoliv na sídlištích žije skoro polovina všech Pražanů, dlouhodobá koncepce, která by určila směr jejich dalšího rozvoje a revitalizace chybí. Pokud nyní, po osmi letech na magistrátu a čtyři měsíce před volbami, přichází Praha sobě s návrhem zřídit funkci náměstka primátora pro oblast sídlišť, není to nic jiného než marketingové mlácení prázdné slámy.
Také podle mě je pro další rozvoj sídlišť nezbytné přijít s politicky odvážnou vizí, která se bude dívat na desetiletí dopředu. Pozice náměstka primátora pro problematiku sídlišť nemá ze strany hnutí Praha sobě žádnou náplň ani koncepci.
Hlavní město by mělo zpracovat jasnou koncepci, jakýsi standard pro sídliště a zřídit k němu rozvojový fond pro veřejnou infrastrukturu sídlišť. Většina okrajových městských částí není schopna financovat výstavbu tolik potřebných parkovacích domů pro rezidenty nebo nákladnou revitalizaci větších vnitrobloků a sídlištních prostranství pouze ze svých rozpočtů. Postavit parkovací dům pro 200-300 aut, kterých by jen Jižní Město výhledově potřebovalo několik, je otázka třetiny až poloviny rozpočtu městské části. Revitalizace veřejných prostorů, kterých má Praze 11 připravených k realizaci desítky, je otázkou mnoha desítek milionů Kč. Tyto prostředky však sídlištní městské části v rozpočtu nemají, a projekty tak roky stojí.
Ve volbách proto budeme usilovat o zřízení smysluplných dotačních programů pro sídliště k řešení těchto jejich akutních bolestí. Je třeba, aby sídliště konečně přestala být na okraji zájmu „velkých“ politiků z Marianského náměstí a jejich obnova dostala jasnou priorita.
Jinak se ve čtvrtek také konalo zastupitelstvo, ale protože ho chaotický starosta za Piráty už počtvrté v letošním roce udělal mimo původně domluvený termín, nemohl jsem se ho zúčastnit kvůli výše uvedeným akcím, kde jsem svoji účast už dříve potvrdil. Byl tam ale můj kolega a pár bodů ze zastupitelstva dávám níže..
➡ Rada prošla řadu smluv a odschválila například udělení dotací ZŠ a SŠ Praha 4, Kupeckého 576, na projekt Sousedé z Jižáku nebo na nákup knih pro Místní lidovou knihovnu.
➡ Schváleny byly i některé územní záležitosti – prodej pozemku na Chodově nebo odsvěření pozemků v Hájích atp.
➡ Řešila se i tzv. Ovčárna, o které už jsem tu vícekrát psal a ke které měla Rada dva návrhy. Ty však byly neschváleny a tím pádem se to bude ještě dále řešit. O všem vás budu informovat.
➡ Rada si také schválila jednorázové odměny pro členy komisí a výborů.
Jinak doufám, že od teď už to starosta bude opravdu organizovat lépe a nebudou se termíny zastupitelstva nahodile a chaoticky měnit způsobem, který nám všem narušuje naše plánované aktivity.
✅ Pátek
Dopoledne jsem strávil po doktorech. Roční preventivní prohlídka všeho. A je to k nevíře, protože i po letech v politice jsem na tom skvěle. Dokonce se mi trošku zlepšil vnitřní tuk, který jsem měl loni zvýšený.🙂 Jsem tedy plně připraven do volebního boje a pln sil a těším se.
Oběd jsem měl s kolegy z ANO na Praze 2. To mě vždy baví, protože Praha 2 je tak jiná od našeho Jižního Města, že se vždy v rozhovoru hodně vzájemně obohatíme. Na Praze 2 třeba prakticky neřeší žádný developement, protože je vše všude zastavěné. Přitom u nás je výstavba a zahušťování zásadním tématem do voleb i celé 4 roky na sídlištích.
Odpoledne jsem strávil ještě schůzkami s kolegy z ANO z jiných městských částí, z Prahy 1, 3, 5 a dalších a taky s občany. Řešili jsme hodně Prahu 7. Po tom, co jsem začal rozkrývat a veřejně vysvětlovat kauzy Jana Čižinského, se mi ozývá hodně z vás s dalšími podněty, podklady a kauzami. Všemu se s kolegy na Praze 7 budeme věnovat. Stavíme tam v hnutí ANO kvalitní velký a pracovitý tým, který bude řešit veškeré nepravosti, které se na radnici pod Čižinským posledních 8 let dějí. Nebojte se na mě dále obracet.
Tím bychom byli na konci. Děkuji za přečtení a budu rád za další vaše zprávy a komentáře. Mějte fajn zbytek neděle!