Milí sousedé,
už jste viděli nové (deváté!) vydání našich jihoměstských novin Jižní Město ŽIJE? Na rozdíl od ostatních politických stran nevydáváme noviny jen měsíc před volbami. Stejně jako já vás ve svém reportu informuji o novinkách a aktivitách každou neděli celé poslední 4 roky – každý týden, aniž bych jednou jedinkrát vynechal, stejně tak vám zasíláme pravidelně informační noviny do schránek. Informujeme vás pravidelně o tom, co se na Praze 11 povedlo a co naopak ne. Komu můžete vyčítat neposekanou trávu nebo nedokončenou ubytovnu Sandra a Hotel Opatov. Prostě vše, co v radničním Klíči nikdy neotisknou!
Také vás v časopise informuji o tom nejpodstatnějším z dění na pražském magistrátu. V každém čísle mimo jiné najdete i soutěžní křížovku s možností vyhrát poukázky na nákup do LIDL nebo jiné hodnotné dárky. Pokud jste nové velikonoční vydání nenašli ve svých schránkách, je aktuálně na cestě k vám. Jestli nechcete čekat, můžete si ho vyzvednout na recepci centrály hnutí ANO v ulici Babická 2329/2 na Chodovci. S kolegy se těšíme na vaše podněty, připomínky a hlavně vyluštěné křížovky! Do komentářů pod tento příspěvek vám dávám odkaz na webové stránky, kde je archiv všech našich novin za toto volební období.
A teď už pojďme na to podstatné z uplynulého týdne!
✅ Pondělí
Na poradě vedení naši radní projednali další možný postup ve věci rekonstrukce ubytovny Sandra. Tam pirátský starosta Jiří Dohnal oznámil ostatním radním, že pod jeho vedením bude rekonstrukce objektu dokončena nejdříve 11.5.2025! Ano, čtete dobře, více než za 3 roky! To je síla, co? Pokud by mě vloni Piráti neodvolali a před mým odvoláním neházeli vidle do rekonstrukce střechy a zateplení, dnes už se do budovy mohli stěhovat první nájemníci. Takto jsem to měl vymyšlené a reálně naplánované. Piráti jsou zodpovědní za prodražení a zásadní zdržení projektu. Věřím, že si to budou občané pamatovat za půl roku u voleb.
Mimochodem do budovy nadále zatéká i přesto, že jsem na to upozorňoval od začátku rekonstrukce a připravil kompletní projekt opravy střechy a pláště už v průběhu roku 2020. Právě kvůli Pirátům a jejich nekompetentní správě MČ se ani s tímto problémem do dneška nic neudělalo!
Kromě Sandry už toho na naší Praze 11 moc zajímavého neřešili.
Za to zajímavější byla Rada hl.m.Prahy, kde pirátská vláda primátora Zdeňka Hřiba schválila rekonstrukci budovy, kde dnes sídlí Institut plánování a rozvoje. Tato rekonstrukce spolkne skoro miliardu korun!
Je možná na čase se zamyslet, zda je tato investice v současné situaci opravdu nutná. Já osobně to tak nevidím. V době, kdy řešíme nedostatek míst k bydlení v hlavním městě, kdy je Praha navíc zatížena hledáním ubytování pro uprchlíky, je miliarda korun opravdu suma, za kterou by se dala vyřešit velká spousta jiných věcí.
Vede mě to mimo jiné i k úvahám, jak moc je pro Pražany tento institut prospěšný. Původně vznikl jako servisní organizace radního pro rozvoj. Jeho původním hlavním posláním měly být návrhy a zpracovávání různých studií. Dnes ale IPR představuje monstrózní instituci, jejíž provoz spolkne z rozpočtu hlavního města ročně 400 milionů korun a která se zabývá nejvíce vlastní propagací a propagací svého ředitele. Přitom hlavní úkol IPRu, čímž je nový územní plán Prahy, stále (a to ani po 10 letech) není dokončen.
Opravdu tedy v této době potřebujeme nákladný a zbrusu nový palác pro úředníky IPRu? Pro úředníky, za kterými navíc není žádná hmatatelná kvalitně odvedená práce? Jen špatně připravený metropolitní plán, který stál hromadu peněz. Nemáme v Praze smysluplnější projekty? V rámci bytové politiky bych jich mohl jmenovat celou řadu.
Hned poté schválili přípravu rekonstrukce a vybudování parku Maniny, který se vším všudy spolkne zhruba další 1 miliardu, možná víc.
To znamená, že naši radní Prahy dali během pár minut zelenou pro vyhození 2 miliard Kč. To je 2 TISÍCE MILIONŮ Kč za 2 zcela nepotřebné projekty. Místo toho, aby pomohli našim seniorům s energiemi, nebo přidali peníze pro kroužky a sport pro děti. Projekt trenéři do škol stále odmítají s tím, že prý není dost peněz! A přitom během pár minut utratí 2 miliardy. Vysvětlí mi to někdo?
Poslední, co mě šokovalo, byla radní Hana Marvanová , která vznesla obavy, že náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) nakládá skrze Dopravní podnik s pozemky na Palmovce netransparentně! Zmínila, že za tím může stát Ivo Rittig! Prosadila si doplnit usnesení o hloubkové prošetření. Jsem zvědav, zda se propojení mezi Prahou Sobě Jana Čižinského s postavou pražského podsvětí Ivo Rittigem prokáže.
Večer jsme pak měli setkání všech členů hnutí ANO v Praze, kde jsme diskutovali hlavně témata do nadcházejících voleb. Shodujeme se v tom, že bude nutné urychleně začít pracovat pro lidi, pro Pražany, kterým se roky nikdo nevěnuje a kterým se vše jen zdražuje. Mnoho z nás už na život v Praze přestáváme mít peníze!
✅ Úterý
V úterý jsem byl pozván na setkání primátorů z celé ČR za hnutí ANO. Diskutovali jsme nadcházející komunální volby i to, jak významná je i pro ostatní regiony Praha. Bavili jsme se o jménech, která přicházejí v úvahu na lídra do voleb za Prahu. Možná jste to četli v tisku, s vedením diskutujeme 3 jména. Patrika Nachera, našeho pražského poslance a bojovníka za obyčejné lidi a spotřebitele, mě jakožto současného předsedu pražské organizace ANO a jedno externí jméno, které není s hnutím ANO v tuto chvíli nijak spojeno. Vzhledem k tomu, že jsem této osobě slíbil, že ji zatím nebudu nikde jmenovat, tak si to jméno zatím nechám pro sebe. Finální dohodu uvnitř hnutí o tom, kdo nás za ANO povede do voleb, chceme schválit na konci dubna. Do rozhodování vstupuje celá řada faktorů a rozhodně to nechci uspěchat tak jako některé ostatní strany a uskupení.
✅ Středa
Vyšlo klasicky bytové okénko..
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
těm z vás, kteří mě čtou pravidelně, není pojem “metodika kontribuce investorů do území” jistě neznámý. O příspěvcích developerů jsem totiž psal nejednou, a nejednou jsem také varoval před možnými potížemi, které při implementaci metodiky mohou nastat. Netrvalo dlouho, a první problémy začínají vyplouvat na povrch.
Dříve, než přejdu k podrobnostem, ještě krátce vysvětlím, oč se vlastně jedná: Je obvyklou praxí, že se developer v rámci výstavby rezidenčního projektu zaváže k opravě nebo vybudování prvků občanské vybavenosti, infrastruktury nebo například obecních bytů. Směrnice, kterými se samosprávy a úředníci mohou při jednáních o kontribucích řídit, a které mají zvyšovat transparentnost celého procesu na území hlavního města, obsahuje právě zmíněná metodika.
Velkou slabinou konceptu, na niž jsem od počátku upozorňoval, představují kontribuce z pohledu práva. Na plošný závazek developerů totiž lze pohlížet jako na formu daně, jejíž výběr nemá oporu v zákoně.
Mé obavy nedávno potvrdila ředitelka daňového oddělení české pobočky konzultační společnosti Deloitte Tereza Gebauer. Ve svém obsáhlém příspěvku k problematice například uvádí, že výstavba objektů, které s původním stavebním záměrem developera přímo nesouvisí – jako vybudování hřiště nebo mateřské školy v okolí budovaného rezidenčního projektu – představuje problém při vyměřování DPH. Přímá souvislost s výstavbou projektu je totiž nutnou podmínkou pro získání nároku na odpočet DPH nebo daňově uznatelné náklady.
Otazníky zůstávají také okolo pochybné dobrovolnosti příspěvků. Investor je sice za změnu územního plánu de facto přinucen zaplatit, zároveň se však zdůrazňuje, že příspěvky nejsou povinné. Řešení jako od chytré horákyně je ale z hlediska práva nepřijatelné. Pokud je kontribuce nutnou podmínkou k umožnění realizace projektu, dostáváme se opět k problému nezákonného vybírání daní městem.
Čím dál více jsem proto přesvědčen, že princip kontribucí je slepou uličkou, a dříve nebo později vyvstane nutnost řešit problematiku systémově, prostřednictvím změny rozpočtového určení daní – což jsem ostatně v souvislosti s metodikou kontribucí již nejednou také zmiňoval.
Co myslíte vy?
⬆⬆⬆
Taky proběhla dozorčí rada Pražské vodohospodářské společnosti, které jsem členem už mnoho let. Je zajímavé, že mě třeba Piráti neustále osočují z nějakého sbírání trafik, ale přitom mě za celé volební období z této firmy neodvolali. Dokonce mi můj mandát, když vypršel časovým omezením, znovu prodloužili. Proč? No jednoduše protože problematice rozumím.
Jsem hrdý, že některé městské firmy fungují dobře. Jednou z nich je právě PVS, a.s.. Teď jsme třeba konečně dotáhli nový transparentní systém na veřejné zakázky.
Za poslední 3 roky se povedlo například opravit 81,3 km vodovodních řadů za 2,4 mld. Kč nebo 40,9 km kanalizačních řadů za 3,0 mld. Kč.
Večer jsem byl pozván na TV Barrandov. Tentokrát to pan Soukup udělal velmi nevyvážené a pozval proti mě celé uskupení SPOLU, byli tam zástupci z ODS, TOP09 a KDU-ČSL, kterým velmi úslužně sekundoval i Jaromír Soukup jako moderátor. Nebylo to tedy vůbec snadné, nakonec tomu nasadil korunu tím, že nechal všechny 3 protivníky nakydat špínu na bývalou vládu hnutí ANO a mě již nedal prostor se k tomu vyjádřit a debatu ukončil. Doufám, že příště bude diskuse u pana Soukupa férovější a vyváženější, nebo do ní přestanu chodit. Posuďte klidně sami, odkaz dávám do komentářů.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek jsem byl v Poslanecké sněmovně s kolegou Patrikem Nacherem. Diskutovali jsme hlavně nadcházející kampaň a taky pražská témata, která budeme řešit na dubnovém zastupitelstvu. Ani vláda ČR Petra Fialy, ani vláda Prahy Zdeňka Hřiba nedělá nic pro naše lidi. To je třeba změnit. Přineseme na zastupitelstvo zase řadu návrhů, jak lidem v Praze pomoci.
Odpoledne jsem navštívil mé kolegy z hnutí ANO na Praze 7, kde připravujeme zajímavou kampaň s řadou lokálních témat, které lidi právě v této městské části trápí.
✅ Pátek
Pamatujete si, jak jsem krátce po začátku ruské agrese na Ukrajině otevřel kauzu s tím, že Piráti v čele s primátorem a Praha Sobě v čele s Janem Čižinským skrze Metro D, Strabag a oligarchu Děripasku financují z veřejných peněz Prahy tuto krvavou Putinovu válku? Tak Piráti s Čižinským v tom prý chtějí pokračovat i u stavby Dvoreckého mostu. Soutěž měla dle mých informací dopadnout opět tak, aby část veřejných peněz mohla putovat přes firmy, kde mají ruští oligarchové, podíl do Ruska. Oligarcha Děripaska se přitom v pátek objevil na sankčním seznamu EU. Ten toto jasně zakazuje!
Vidíte v tom ten zjevný rozpor a pokrytectví pražské koalice, která se na jednu stranu může mediálně přetrhnout, aby pomohla Ukrajině, ale z veřejných zakázek pošle Rusku na válku proti Ukrajině nejspíše výrazně víc?
A to se v pátek všichni ještě vyfotili u stříhání “krvavé” pásky u otevírání tramvaje do Holyně. I tu dali postavit Strabagu a ruskému oligarchovi.
Na Zastupitelstvu se budu ptát Hřiba a Scheinherra od Čižinského, jestli mají vyčíslené, kolik Praha už poslala Rusku peněz na financování agrese proti Ukrajině?
Vsadil bych se, že jen z této jedné zakázky na tramvajovou trať šlo přes Strabag do Ruska víc peněz, než Praha dala celkem na pomoc Ukrajině. Hlavně, že ti naši pokrytci v Radě Prahy všude věší ukrajinské vlajky. Pak se fotí se Strabagem u stříhání pásky, jako by se nechumelilo. Chybělo už jen, aby s nimi stříhal pásku přímo osobně oligarcha Děripaska, pravá ruka Putina a spolumajitel firmy Strabag. To by jejich pokrytectví zcela korunovalo.
Co si o tomto pokrytectví Pirátů a Praha Sobě myslíte vy?
V pátek jsem vyřizoval vše, co jsem nestihl během týdne. Hlavně tedy odpovědi na vaše e-maily. Píšete mi o všem, co vás trápí jak na Jižním Městě, tak v celé Praze.
V týdnu jsem s vámi řešil rozbitou lavičku a hned jste mi jich posílali celou řadu dalších, které je třeba opravit. Vše řeším s kolegy, kteří to mají na starosti. Některé lavičky patří městské části, některé magistrátu, je v tom trošku chaos a je jasné, že řadový Pražan jen těžko může tušit, na koho se s prosbou o opravu obrátit. Od toho tu máte mě, nebojte se mi napsat! Na e-maily a zprávy odpovídám opravdu všem.
A to by pro dnešek asi stačilo! Díky za přečtení a budu rád za vaše komentáře. Snažím se odpovídat na všechny! Jinak mějte hezký den a fajn začátek týdne.