Milí sousedé,
máme za sebou první týden letních prázdnin! Věřím, že jste si užili volné dny a využili je buďto pro dovolenou nebo alespoň jako prodloužený víkend. Někteří z vás mi posílají úžasné fotky. Například paní Blanka z Kolína, která se rozhodla, že vyrazí s manželem a s koňským povozem napříč ČR. Je to nádherné dobrodružství. Budu moc rád, když mi budete posílat i vaše zážitky z léta!
My jsme byli se ženou na pár dnů v horách. Moje žena miluje lenochody a lamy. Neptejte se mě proč. Prostě to tak je. Stihli jsme vycházku s lamami Alpaka, několik horských výšlapů, rafty na divoké horské řece i výlet na kolech. Ten zábavu bohužel na chvíli přerušil, protože žena z kola spadla a zlomila si levé zápěstí. Už podruhé letos. Poprvé to bylo na lyžích na konci března. Nicméně vše už máme z dubna nacvičeno. Myju jí vlasy, vážu cop a nic nás nerozhodí.
Ale i v tomto týdnu byla nějaká práce. A ne nevýznamná. Bylo finálně schváleno, že do boje o funkci pražského primátora vyrazí za hnutí ANO můj dlouholetý kolega a kamarád Patrik Nacher, kterému budu celou dobu krýt záda. Jsem za to fakt rád. Dlouho to zvažoval a nakonec se nám ho povedlo přesvědčit, aby to vzal, ale o tom až dále. Vím, že to pro vás asi v tyto letní dny bude trošku otrava, ale slíbil jsem, že mé reporty budete mít opravdu každý týden. Tak pojďme na to.
✅ Pondělí
Protože jak radní z Prahy 11, tak ti z velké Prahy nesdílí mé nadšení pro správu věcí veřejných, nebyla ani porada vedení, ani Rada na Praze 11 a dokonce ani Rada hl. m. Prahy. Všichni si v pondělí vzali volno a zamkli úřad. Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) tomu nasadil korunu úplně, jelikož není ani na potřetí schopen dokončit schůzi Zastupitelstva. Kvůli tomu kupříkladu Praha 11 nemůže podat připomínky do Metropolitního plánu a starostovi to je buřt. Odjel na 14 dnů na chalupu, vypnul si e-maily a nic neřeší. Na Facebook dal fotku, jak mu rostou meruňky. Tak takhle, milí sousedé, prosím opravdu ne! Jižňák potřebuje starostu, který fakt maká a nefláká se! Zvlášť ve chvíli, kdy je radnice v krizi! Pamatujte si to v září u voleb. Platí to i o primátorovi. Tam je to podobné. Ten se zas flákal na papalášských večírcích na festivalu v Karlových Varech!
Já jsem v pondělí dělal velký rozhovor pro Ekonomický deník o kauze Dozimetr. Panu redaktorovi jsem se snažil vysvětlit, proč není pravda, že by se kauza netýkala Pirátů. Myslím, že se to povedlo. Posoudit můžete sami, odkaz vám dávám do komentářů.
Taky jsem napsal komplexní článek pro Parlamentní listy o tom, proč nás Pirátská radnice Prahy 11 nejspíše připraví o 41 milionů, které jsme mohli získat prodejem podílu v Aréně ledových sportů. Odkaz na článek také dávám do komentářů pod tímto textem.
✅ Úterý + Středa
Úterý a středu jsem si vzal víceméně volno. Napsal jsem vám o tom, jak já vnímám Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. ➡ Ten se u nás slaví každý rok 5. července. Díky tomuto svátku měla spousta z nás v tento den volno a v kombinaci se svátkem mistra Jana Husa si mnozí vzali volno i v pondělí, což byl krásný prodloužený víkend. Když už se v Česku ale tento svátek slaví, víte, co nám Cyril a Metoděj vlastně přinesli? Já se přiznám, že jsem si ze školy pamatoval jen to, že u nás rozšířili křesťanskou víru, a tak jsem při volné chvíli trošku zapátral. A je to moc zajímavé!
Cyril a Metoděj byli na Velkou Moravu pozváni velkomoravským knížetem Rostislavem, který na Velké Moravě chtěl položit základy duchovního života a nové církve. Co tehdy ale nejspíš netušil, bylo to, že příchod těchto dvou učenců bude znamenat také velký kulturní posun. Nejen pro Velkou Moravu ale i další slovanské národy.
Tito dva řečtí kněží totiž s sebou přinesli vzdělanost a zkušenost z kulturně vyvinutějších zemí. Stali se tak pro tehdejší Velkomoravany velmi důležitými učiteli. Cyril dokonce pro naše předky vytvořil první pořádné písmo – hlaholici, kterou se na Velké Moravě začala zapisovat staroslověnština. Dokážete si asi představit, že vznik písma na našem území byl obrovskou věcí, která v průběhu dalších let umožnila veliký rozvoj tehdejší kultury a vzdělání. Především se ale díky práci Cyrila a Metoděje, hlaholici a novým zvykům mohl začít formálně vytvářet první český stát.
Takže, když se nad tím tak zamyslíme, nejspíš bychom dnes nebyli tam, kde jsme, nebýt těchto dvou učených bratrů. A proto tento svátek slavíme.
Kromě toho jsem pak odepisoval na vaše e-maily, dotazy a podněty. Píšete mi toho hodně. Kupříkladu jste hodně rozčilení stavbou u Zahrad Opatov. A věřte mi, že na rozdíl od naší radnice, která je na prázdninách, já to celý týden řeším!
Přitom právě naše Pirátská radnice tu stavbu mohla zarazit nebo odložit! Neudělala nic! Dokonce ani neinformovala naše nájemce, že se to chystá a kdy!
Budu z pozice zastupitele Prahy 11 a člena dozorčí rady Jihoměstská majetková, a.s. navrhovat snížení nájemného pro byty, které hluk a prašnost stavby omezuje. Dále budu jednat se společností Sekyra, aby snížené nájemné kompenzovala.
Už to s panem ředitelem JMM, a.s. řeším. Jsem tu pro vás. Neváhejte mi psát ohledně čehokoliv, co vás trápí. Vezmu to do svých rukou.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek jsem strávil ve sněmovně, kde se sešel celostátní výbor hnutí ANO ke kandidátkám do komunálních voleb, kvůli naší kampani a dalším věcem. Co je podstatné, tak to, že celorepublikový výbor hnutí ANO schválil pražskou kandidátku. Lídrem a kandidátem na primátora je můj kolega a kamarád Patrik Nacher!
Patrik je poslanec, pražský zastupitel a dlouholetý bojovník za práva spotřebitelů. Záda mu kryju z druhé pozice jako předseda klubu a pražské organizace já, Ondřej Prokop, spolu s Barborou Kořanovou, která je na třetím místě.
Patrik Nacher to ihned po svém zvolení jako lídr komentoval takto: „Podpora kolegů mě potěšila, ale tím ta práce teprve začíná. Prahu je potřeba po těch čtyřech letech rozhýbat a začít ji konečně řídit. Současnému vedení se toho příliš nepovedlo, a to aktivistické vedení města se neosvědčilo,“.
Za mě je Patrik jednou z nejvýraznějších tváří pražské politické scény, a hlavně jeden z nejpracovitějších lidí, které znám. I z opozice se mu dařilo prosazovat spoustu témat. Díky němu se například Praha a všechny městské firmy zapojily do Milostivého léta, Dopravní podnik na základě jeho aktivity zastavil dětské exekuce, bojoval také proti nepoctivým směnárnám a opakovaně otevírá ve Sněmovně i problematiku krátkodobého ubytování.
Podařilo se nám sestavit silnou a vyváženou kandidátku. Máme tam experty na dopravu, IT, úspěšné zastupitele z městských částí, ale i kolegy se zkušenostmi z vysoké politiky. Všem nám je jasné, že pokud chceme skutečně uspět, musíme to také tvrdě odpracovat. Lidé jsou teď znechuceni tou současnou korupční kauzou, která pod vedením Pirátů na magistrátu propukla. Chceme proto nabízet hlavně věcná a konkrétní témata, která pozitivně ovlivní kvalitu života v Praze. Město se nedá řídit přes Instagram, jak to zkoušel primátor Hřib.
Jak už jsem psal, budu Patriku Nacherovi krýt záda z druhého místa kandidátky. Věnovat se chci především pražským sídlištím a dostupnosti bydlení. Sám celý život žiji na Jižním městě, takže těmito tématy se dlouhodobě zabývám a je škoda, že naše sídliště jsou dlouhodobě mimo zájem politiků!
Na třetím místě kandidátní listiny je Barbora Kořanová. Exposlankyně, která se dlouhodobě věnuje oblasti digitalizace. A úspěšně. Je autorkou i dvou zákonů, které zvítězily v soutěži zákon roku. Chtěla by, aby se v Praze o digitalizaci přestalo jen mluvit, ale začalo se skutečně digitalizovat. Zatím je to tristní a jsme svědky toho, že Piráti skrze IT financují firmy a osoby spojené s organizovaným zločinem! To tu nikdy nebylo.
Čtvrté místo hájí zkušený místostarosta Prahy 15 a dopravní expert Václav Bílek. Na pátém místě kandidátní listiny je další místostarosta Jan Kolář. Na Praze 2 se věnuje hlavně rozvoji informatiky a aplikaci chytrých řešení, které lidem usnadňují lidem životy.
Celou kandidátku vám postupně představím.
O všem jsem vám taky natočil video a to můžete najít zase v komentářích níže.
✅ Pátek
Mimo jiné tento týden jsem vám představil sám sebe v nové roli kandidáta na starostu Prahy 11. V krátkém videu vás nechávám nahlédnout do mého bytu v ul. Brechtova 24 u Hostivařské přehrady a vysvětluji konkrétní důvody, proč mi na Jižňáku tak záleží a proč pro něj tak usilovně dřu. Pokud jste video ještě neviděli, pusťte si ho. Máte ho zase v komentářích níže.
Ještě bych se krátce vrátil k bydliši, protože moji političtí nepřátelé mě neustále pomlouvají, že na Jižním Městě nežiju. Je to takový skoro kolorit, když už vystřílí Čapí hnízdo, problémy na Sandře, tak se trefují do mého bydliště. Takže popořadě. Narodil jsem se v Praze – Podolí a asi půl roku jako mimino jsme s rodiči bydleli v malém bytě přímo tam, kde dodnes žije moje babička. V roce 1986 jsme se přestěhovali do úplně nového bytu v Hrabákově ulici na Jižním Městě II, kde jsem žil s rodiči asi do 20 let. Pak jsem na chvilku Jižní Město opustil, ale ne daleko a žil jsem asi 3 roky na Slunečním vršku na Košíku. Kdo to tam znáte, víte, že to z Jižňáku je co by kamenem dohodil. Pak jsem ještě 2 roky žil v Záběhlicích, také nedaleko. Vzápětí jsem se na Jižní Město zase vrátil do ulice Brechtova 24, kde pobývám dodnes. Tak to by stačilo k mému bydlišti. Jak vidíte, je jasné, že k Jižňáku mám opravdový vztah, když jsem tu strávil drtivou většinu života. Na rozdíl od mnohých, kteří se v Praze ani nenarodili, a dnes nám tu chtějí diktovat, jak se mají spravovat věci veřejné!
V pátek ještě starosta Jiří Dohnal (Piráti) svolal pokračování třikrát přerušeného Zastupitelstva Prahy 11 na 14. července. Hodinu na to odpověděl na svolání Zastupitelstva předseda klubu zastupitelů Martin Muzikant, že nikdo z Pirátů v tento termín nemůže. Tedy asi ani sám starosta, který to na tento termín svolal. Chápete to? A takhle my si tu žijeme na Praze 11.
Ještě, že už jsou na podzim volby. Občané to snad vidí.
No a to je asi to nejpodstatnější. I tak to je na prázdninový týden dlouhé až až. Tak si užijte zbytek neděle, případně i dovolenou, pokud vyrážíte až teď, a těším se na vaše komentáře a třeba i fotky z vašich výletů!!!