Milí sousedé,
o víkendu jsem si zašel na výbornou kávu do naší nové jihoměstské neziskové kavárny MEZI DOMY. Ta je nyní do 16. 7. otevřena v testovacím prázdninovém provozu každý den od 10:00 do 19:00. Kromě moc dobré kávy si můžete dát kopečkovou zmrzlinu nebo si vybrat z mnoha dortů a koláčů. To vše za velmi rozumné ceny a v pěkném prostředí. Kavárnu najdete nedaleko Centrálního parku na adrese Křejpského 1502/8. Už jste ji taky vyzkoušeli? Pokud ne, vyražte!
Jinak tentokrát potěším všechny ty, kteří mi stále píšou, jak příliš dlouhá jsou moje týdenní hlášení. Máme za sebou totiž jen třídenní pracovní týden. Kvůli svátkům a dovoleným se nekonala ani rada, ani porada a celkově se toho příliš nedělo. Tak pojďme aspoň na to málo, co se stalo…
🏖 Pondělí a úterý byly státní svátky a snad skoro všichni si dopřáli zaslouženého volna. Kromě pár stížností na bezdomovce či nepořádek a vraky, které jsem s vámi řešil buď na sociálních sítích či po e-mailech, se nic nedělo.
✅ Středa
Ve středu jsem pro vás jako vždy napsal bytové okénko. Mimochodem píšu ohlédnutí a komentář k vývoji bytové krize v Praze už skoro 2 roky, každou středu ráno. Bez jediného vynechání. Kdo to neví, vydal jsem i stručnou brožuru o tom, jak si myslím, že se dá problém s bydlením v Praze vyřešit a připravuji na toto téma další obsáhlejší publikaci. Tu, kterou už jsem vydal, můžete stáhnout u mě na blogu. Do komentářů vám dávám odkaz.
⬇⬇⬇
Tuto středu jsem si pro komentář vybral pro začátek prázdnin pozitivní zprávu! V žebříčku porovnávajícím kvalitu bydlení ve světových metropolích, který sestavila poradenská společnost Mercer, se Praha ocitla na poměrně hezkém 69. místě. Žije se v ní lépe než v metropolích ostatních zemí Visegrádské čtyřky a co do přívětivosti pro obyvatele šlape v celoevropském srovnání na paty severoirskému Belfastu, německému Lipsku nebo skotskému Aberdeenu.
Podobný žebříček připravuje společnost Mercer každoročně také v oblasti nákladů na život. Co do finančních výdajů spojených s životem se Praha nyní ocitá na 90. místě, poměr spokojenosti vůči cenám je tedy příznivý.
A jaké jsou její největší nedostatky?
Podle účastníků nedávného kulatého stolu na téma Co chybí Praze, aby se stala městem s nejlepší kvalitou života, je to například vedle vylidňování centra také špatná dostupnost bydlení. Věřím, že pokud se tohle dlouhodobě bolavé místo našeho krásného hlavního města podaří vyléčit, může v prvním z žebříčků výrazně poskočit vzhůru. Potenciál k tomu rozhodně má.
Která z metropolí při cestování zaujala vás, a přáli byste si v ní třeba přechodně žít
Napište mi zase prosím do komentářů dolu pod příspěvek .
⬆⬆⬆
Ve středu jsme taky zahájili velkou část našich letních oprav a rekonstrukcí škol. Rekonstruujeme výdejnu v ZŠ Mikulova, malujeme v celé řadě škol. Začali jsme s rekonstrukcí prádelny v MŠ v Benátkách.
Jihoměstská sociální na léto mimochodem otevřela neziskovou kavárnu MEZI DOMY, jak už jsem psal výše. Ta je otevřená v testovacím prázdninovém provozu, a to každý den od 10:00 do 19:00. Tento testovací prázdninový provoz bude až do 16. července, přičemž během této doby dojde k vyhodnocení návštěvnosti a podle ní následně bude stanovený provoz do konce července. Tak neváhejte, podpořte tuto neziskovou kavárnu i vy! A kde ji najdete? Na adrese: Křejpského 1502/8 (nedaleko Centrálního parku).
✅ Čtvrtek
Dokončili jsme vypletí a úklid všech truhlíků se zelení na pěší zóně Háje. V příštím týdnu chci řešit s vedením Jihoměstské, co s tím dál. Rád bych to nějak ještě vylepšil. Na druhou stranu do toho nemůžeme zas investovat příliš mnoho financí, protože to budeme brzy demolovat při rekonstrukci, kterou celá budova nutně potřebuje.
Taky jsem měl schůzky s několila občany, kteří se se mnou chtěli potkat v době, kdy jsem byl na dovolené. Kupříkladu jsme velmi mile pohovořili s jedním aktivním sousedem z oblasti Brandlovy a Hviezdoslavovy ulice, kde je dnes opravdu nehezký starý nákupní dům Start a Signal. Bavili jsme se o možnostech, co s tím udělat, aby to tam taky začalo vypadat k světu. Kromě toho jsme řešili možnosti úpravy parkování v té lokalitě nebo nápady na další volnočasové prostory a aktivity.
✅ Pátek
V pátek jsem objevil další skvělou zprávu! Znáte to komplikované křížení aut, když jedete od Šeberova na Háje a musíte se proplést mezi auty, které sjíždí z D1 a jedou naopak rovně na Opatov? Každý týden je tam menší či větší ťukanec. Už před cca 15 lety vznikl nápad, jak tuto komplikovanou křižovatku zjednodušit. To mi bylo 20 let a měl jsem čerstvě řidičák a o politice jsem nevěděl vůbec nic. Ale posledních 6 let, kdy jsem v politice naopak aktivní, je tahle nebezpečná křižovatka jeden z mých hlavních projektů, kterým se snažím pomoct na svět. A navazuji tak na práci mých předchůdců, kteří tomu věnovali přede mnou už 9 let! A třeba to někteří už i vzdali!
No a dnes jsem nalezl informaci o tom, že TSK Praha konečně vyhlašuje soutěž na zhotovitele stavby, a tak se objevila naděje, že úprava křižovatky skutečně po 15 letech bude! Jen pro zajímavost Elon Musk má v Americe po 15 letech práce hotovou raketu, která doletí na Mars. My v Praze máme za 15 let hotový projekt a vyhlašujeme soutěž na úpravu nebezpečné křižovatky.
Taky jsem vám v pátek psal o novince, kterou jsme na Praze 11 zavedli. Jde o aplikaci Mobilní rozhlas! Jedná se o aplikaci, v níž občané najdou veškeré informace a aktuality z Jižního Města pohodlně ze svého mobilního telefonu. Rovněž zde naleznou veškeré kontakty a důležité informace, které tak budou mít neustále na dosah.
Jak funguje v praxi? Tak například v případě delšího zastavení stanice metra dojde k upozornění občanů, kdy budou informováni SMS zprávami, a to dle zadaných ulic a telefonního čísla. V rámci aplikace je rovněž mapa, kam lze vkládat jednotlivé podněty, jimiž se má radnice zabývat. Aplikace je zcela zdarma. Jak ji lze získat? To se dozvíte pod odkazem níže v komentářích.
Během pátečního dopoledne jsem jinak měl další schůzky s občany. Třeba s jedním z našich nájemníků ze Zahrad Opatov, který řeší dlouhodobé spory se sousedy. Dozvěděl jsem se taky další zajímavosti o tom, jak co údajně funguje a nefunguje na správě budovy. Vše osobně příští týden prověřím a dojdu se tam zase po čase inkognito projít po domě.
Pak už jsem jen vyřizoval úkoly, e-maily, dopisy, co se mi nakupili v kanceláři po dobu mé nepřítomnosti. A tím bychom byli zase na konci, milí sousedé. Děkuji za přečtení mého hlášení a přeji vám hezký zbytek víkendu.