Milí sousedé,
vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci jsme tento víkend odjeli s přítelkyní na chalupu, abychom se nepotkávali s jinými lidmi. Celý týden se musím potkávat se spoustou lidí v práci, kdy se snažím dodržovat opravdu ta nejpřísnější hygienická doporučení, takže aspoň víkend chceme strávit pokud možno bez roušky a respirátoru. Hospodaříme tu na zahradě, chodíme po lese a taky pijeme čaj a čteme knížky. Podzim jak má být! Já mám rozečtenou knížku “Stručné dějiny zítřka”, která popisuje předpoklady a důvody úspěchu lidstva a předpovídá naši další budoucnost. Zvlášť v tuto zvláštní dobu má obsah knihy velkou hloubku. Buďte na sebe a své okolí prosím opatrní. Pokud jdete mezi lidi, dodržujte prosím pravidlo 3R: noste roušky, dodržujte rozestupy, mějte si často ruce. Situace se opravdu nevyvíjí příliš dobře a jen společnými silami se můžeme rychleji posunout zpět k normálnímu životu.

Tak a pojďme už na poslední týden…

V pondělí jsme měli poradu vedení z části v jednací místnosti a částečně vzdáleně, abychom dodrželi nařízení vlády, které říká, že v místnosti nesmí být více než 10 lidí. Hned na začátku jsme se lehce pohádali ohledně přípravy rozpočtu, kde se mě a mým kolegům z hnutí ANO úplně nelíbí rychlost přípravy a aktuální stav návrhu rozpočtu Prahy 11 pro rok 2021. Za sebe si myslím, že ve stavu, v jakém je dnes, měl být připraven už někdy v létě a dnes už měl být mnohem dál. Nestíháme ho projednat v naplánovaném harmonogramu, kdy se v dnešních dnech měl již posílat do poradních orgánů. Bohužel není ve stavu, kdy by se dal poradním orgánům ukázat. Na druhou stranu si uvědomuji, že tento rok je prostě specifický. Díky koronaviru a obtížím s ním spojeným se zpožďuje celá řada věcí, i některé moje investice, takže to zas nechci panu starostovi nějak tvrdě vyčítat. Jen je potřeba teď opravdu zabrat, abychom vůbec byli schopni finální návrh rozpočtu projednat v lednu na zastupitelstvu a neohrozili jsme běžné fungování MČ v roce 2021.

Taky jsme řešili další patálie v rámci rekonstrukce bývalé budovy ubytovny Sandra. Musím říct, že vést rekonstrukci takto staré, veliké a složité budovy je zatím asi moje největší životní výzva. Nicméně stále pevně věřím, že už v příštím roce budeme díky této každodenní práci schopni předat občanům Jižního Města 174 ubytovacích jednotek (v budoucnu bytů), kde najde bydlení spousta rodin, které se dnes potýkají s bytovou krizí. Při projektování druhé etapy projektu, kdy budeme opravovat střechu, plášť, okna a bezpečnostní systémy budovy vyvstala otázka, zda vyměnit i původní záložní zdroje elektřiny.

Jde o několik desítek let staré generátory na naftu, které dnes sice stále fungují, ale podle názoru mnoha expertů představují budoucí bezpečnostní riziko. Budou totiž sloužit primárně pro bezpečnostní prvky v systému protipožární ochrany. Napájet čidla, nouzový evakuační výtah, vzduchotechniku atp. Někteří kolegové z rady se domnívají, že je zbytečné měnit archaické generátory za nové, když pořád fungují. Svým způsobem mají pravdu, ale otázka je, jestli úspora zhruba jednoho milionu korun ve stamilionové stavební akci, stojí za potenciální riziko, že by se v domě mohlo někomu v budoucnu něco stát. Za sebe říkám, že bych je raději vyměnil, ale připravím na základě proběhlé diskuse tisk na Radu, ať rada rozhodne a pak za to nese odpovědnost. Více informací o Sandře a o tom, kdo v ní bude bydlet najdete na samostatném webu www.bydleni-sandra.cz.

Pak jsme si prošli první zápisy z kontrolních dnů na rekonstrukci varny v ZŠ Mendelova, a zatím běží vše podle plánu.

Schválili jsme Vánoční trhy na pochozí zóně Háje. Tak jako každý rok by měly být v období od 24.11.2020 do 23.12.2020.

Na Radě odpoledne jsme kromě přidělení spousty bytů schválili další vlnu odpouštění nájemného našim podnikatelům v rámci vládního balíčku “COVID-nájemné”. Šlo tak už o 8. vlnu odpouštění. Jsem rád, že se tolik podnikatelů zapojilo do naší výzvy, kdy se jim snažíme alespoň trošku pomoci překlenout toto nelehké období a výpadky jejich tržeb.

V úterý ráno jsem s právníky připravil předávací protokoly na objekt Pochozí zóny Háje! Konečně se v těchto dnech děje velká událost, o které jsem už mnohokrát psal. S místostarostou Martinem Sedeke se nám podařilo konečně dotáhnout do zdárného konce všechny soudní tahanice o tento objekt a garáže, obchody, pošta a vše, co s tím souvisí, bude nyní konečně v majetku Prahy 11. Teď nás čeká zdlouhavý a složitý proces papírování a přebírání budovy a všech jejích součástí. Následně začneme hned chystat projekt pro postupnou rekonstrukci objektu, aby konečně přestal připomínat skanzen komunismu a posunul se do 21.století! O tom vám budu psát v Klíči a i zde najdete brzy samostatný článek.

Pak jsem měl svoje obvyklé porady s odbory a Jihoměstskou majetkovou, a.s., kde jsme řešili jak jinak než investiční akce.

Odpoledne jsem točil reportáž k Libeňskému mostu pro CNN Prima NEWS, kterou jste možná viděli. Odkaz na můj článek z minulého týdne, kde se tématu věnuji a schválenou rekonstrukci poměrně ostře kritizuji, dávám do komentářů. Domnívám se, že jde o neefektivní nehospodárnost současné Rady hl.m.Prahy. Celá zakázka je opravdu špatně připravena a může se Praze velmi prodražit. Na podrobnosti k Libeňskému mostu se budu ptát i na nadcházejícím Zastupitelstvu hl. m. Prahy.

Ve středu ráno jsem měl snídani s některými opozičními zastupiteli, které jsem delší dobu neviděl. Probírali jsme především některé investiční akce, na které měli mnoho dotazů. Šlo hlavně o Sandru, Starochodovskou školu a lávku na Opatovské. Jsem rád, že jsou někteří zastupitelé z opozice konstruktivní a ptají se a mají zájem věci řešit a pomoct. Moje dveře jsou otevřené všem. Jak koalici, tak opozici a samozřejmě občanům. Bohužel většina zástupců opozice jen “křičí” na Zastupitelstvu a pak se celé měsíce neozvou. Já rád trpělivě a všem vysvětlím cokoli, na čem aktuálně pracuji.

Ve středu jsme pak měli velkou investiční poradu na Jihoměstské majetkové. Dáváme dohromady priority pro rozpočet na příští rok, protože je jasné, že z úsporných důvodů plynoucích z koronavirové krize se nedostane na všechny plánované akce. Snažíme se tedy pečlivě zhodnotit, kde už opravdu hrozí havarijní stav a akce se nedá v žádném případě odložit.

Taky jsem vám napsal pravidelné středeční bytové okénko, ve kterém jsem mluvil o tom, že je důležité, aby veškerá výstavba v Praze měla jednotnou koncepci a koordinaci, pokud chceme, aby se město rozvíjelo harmonicky, a také o vzniku Pražské developerské společnosti. Více najdete v článku, který přikládám pod report.

Odpoledne jsem strávil v poslanecké sněmovně, kde jsem s našimi poslanci diskutoval hlavně otázku dostupného bydlení v Praze. Je to problém, o kterém vám pravidelně píšu, a jak zjišťuji, tak bez pomoci zákonodárců nejsme schopni problém efektivně řešit. Naplánovali jsme schůzku v příštím týdnu s paní ministryní Dostálovou a budeme iniciovat novelu zákona, který by pomohl v jedné z dílčích částí řešení bytové krize v Praze. O všem vás budu včas informovat. Důležité je, že i poslanci už dnes vnímají, že bytový problém v Praze (ale i dalších velkých městech) začíná být vážný a jsou ochotni se jím seriózně zabývat.

Ve čtvrtek ráno jsme uzavřeli výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce schodů u ulice Kosmická. Jde o dlouhotrvající problém, který nejprve měl vyřešit magistrát. Když po roce urgencí zjistil, že na to prostě nemá kapacitu, tak nám rozbité schody svěřil do majetku a dal nám dotaci na jejich opravu. Takže jsme někdy letos z jara začali s projektováním a nyní máme vybranou stavební firmu, která by měla snad ještě letos do konce roku rekonstrukci zrealizovat. Tímto plním veřejně tedy slib, který jsme s panem starostou dali na posledním jednání Zastupitelstva paní Šárce Zdeňkové a panu senátorovi Kosovi, že do konce roku tuto investiční akci zrealizuji.

Dopoledne jsem pak také řešil nepříjemnost, kdy přestalo fungovat topení ve staré budově Starochodovské školy. Šlo bohužel o pochybení stavební firmy, která dělá přístavbu. Příští týden to s ní budeme chtít rozhodně řešit, protože zanedbání servisu kotle vedlo k tomu, že děti musely sedět v lavicích při 18 stupních. Budeme žádat vysvětlení i náhradu. Jen tak to nenecháme. Ještě vám o tom dám vědět.

Pak následovalo jednání pracovní skupiny pro přípravu a realizaci ekologických zlepšení budov. Musím říct, že jsem z toho nadšený. Našemu řediteli Jihoměstské majetkové se podařilo poskládat funkční tým z odborníků, kteří mají zkušenosti s mnoha realizacemi napříč městskými částmi. Na posledním jednání jsme měli přizvané ředitele a ředitelky několika škol a mateřinek, které by byly vhodné pro pilotní projekty v příštím roce. Všem se navržené řešení líbilo, takže teď se začnou připravovat konkrétní investiční záměry a pokud je schválíme, tak by se měly začít připravovat projekty a žádosti o dotace, abychom stihli příští rok v létě přes prázdniny první realizace.

V pátek jsem se věnoval vyřizováním dopisů, e-mailů a zpráv od vás. Řešíme spolu zase hlavně o územním rozvoji, budoucnost Sandry, problémech s dopravou a parkováním. Každá vaše zpráva mě obohacuje a jsem za něj rád. Nebojte se mě kontaktovat.

Odpoledne taky proběhla poslední schůzka ohledně přebírání pochozí zóny, kde jsme převzali poslední části budovy a technologií pod naši správu. Ale o tom, jak jsem slíbil, napíšu samostatný velký článek.

Tak a to by bylo v kostce asi to nejdůležitější za poslední týden. Přeji vám klidný zbytek neděle! Mě čeká dnes k večeru ještě nějaká práce a přípravy na zítřek, tak si jdu ještě na chvíli odpočinout, než na to skočím. Každopádně se mějte hezky a přeji vám skvělý týden!