Milí sousedé,
píše mi čím dál tím více z vás o vašich současných problémech a obavách. Složenky za nedoplatky energií, nové zálohy, pohonné hmoty ale i obyčejné nákupy v potravinách stojí najednou i dvakrát tolik než dřív. Takzvaná “re-use centra” a potravinové banky praskají ve všech. Protože vláda pětikoalice pro lidi (ale ani pro firmy) v této těžké krizi nic nedělá, s kolegy z hnutí ANO připravujeme alespoň některá řešení pomoci, které může zavést přímo Praha jako město.
Jedním z nich by mohlo být i dočasné zavedení MHD zdarma pro všechny. To by kromě okamžité pomoci všem Pražanům mohlo ulevit našim přetíženým ulicím v letních uzavírkách a opravách, protože přepravní kapacita MHD se stále nevrátila do předcovidových hodnot. Kromě toho je, jak víme, hromadná doprava podstatně ekologičtější než ta individuální. V Německu podobná opatření zavedli již před dvěma měsíci a fungují skvěle. Dali bychom tím taky 5 měsíců naší zpomalené vládě vymyslet lepší a cílenější pomoc. To by mohli zvládnout za 5 měsíců do konce roku, co myslíte?
Kromě dočasné MHD zdarma budeme navrhovat i další pomoc Pražanům, třeba:
👉 Vytvoření Fondu solidarity, který bude financován z peněz z hazardu, vybraných pokut, dotací, veřejných sbírek a darů.
👉 Bezúročné půjčky pro Pražany ohrožené chudobou – jako prevence naletění lichvářům a následné upadnutí do exekuce.
👉 Speciální energetický tarif pro ohrožené skupiny.
👉 Příspěvky na zdravotnické pomůcky pro děti a seniory.
👉 Příspěvky na tábory, lyžařské kurzy, školy v přírodě a kroužky pro děti.
👉 Podpora kaucí na bydlení pro ohrožené skupiny.
👉 Zubař pro děti z potřebných rodin zdarma.
👉 Zdarma vstupy pro seniory do pražských kulturních institucí.
👉 Brigády pro rodiče na MHMP a v městských organizacích a firmách jako možnost přivýdělku.
Tohle vše budeme projednávat už ve čtvrtek na zastupitelstvu, tak nám držte palce..
Rád bych dodal, že Praha si to vše může dovolit. Dnes má přes 70 miliard Kč na účtech za mizerný úrok, které znehodnocuje vysoká inflace. Piráti schválili předraženou stavbu Metra D, která se realizuje v Praze 2-3x dráže než jinde v Evropě. Z veřejných zakázek stále i přes opakované upozornění opozice posílají stamiliony ruským oligarchům.
Antimonopolní úřad prošetřuje řadu zakázek Pirátů a Praha Sobě a Praze udělí pokuty za cinklé a nevýhodné zakázky. Proto věřím, že aby si koalice alespoň trošku vyčistila karmu, bude chtít návrhy hnutí ANO podpořit a Pražanům pomoci!
Jsme jediná politická síla v hl.m.Praze, která skutečně myslí na všechny lidi naštvané na současné vedení – ať už ve vládě nebo Praze. V Praze je v opozici ještě ODS, ale tato strana se spojila s TOP09 a KDU-ČSL, kteří dnes vládnou s Piráty tomuto pražskému chaosu. Hnutí ANO je tak opravdu jedinou autentickou opozicí v Praze, která myslí na lidi.
A teď už pojďme na můj standardní výkaz práce za minulý týden..
✅ Pondělí
Na poradě vedení Prahy 11 naši radní projednali návrh mého kolegy Martina Horáka, kandidáta na starostu Prahy (doporučuji pana Horáka sledovat, dám vám odkaz na profil níže), pro pomoc školám na Jižním Městě. Martin Horák je předsedou finančního výboru a ten doporučil Radě Prahy 11, aby navýšila rozpočet na položce příspěvky na provoz ZŠ, podpoložka příspěvek na plavání ZŠ, o 2 mil. Kč na 4 mil. Kč. Jsem za to rád, protože je to další věc, o které mi často píšete. Je nepochopitelné, že Praha 11 utratila třeba 300 milionů za nedokončenou ubytovnu Sandra, do které navíc pořád teče a nemá 2 miliony na plavání pro naše nejmenší! Chápete tu absurditu?!
Co mě naopak překvapilo, je, že radní zcela nekoncepčně proti minulosti rozhodli, že nebudou v mateřských školkách malovat skrze odbor správy majetku, jak to bylo zvykem, ale že pošlou mateřinkám finance, ať si to udělají sami. Ukazuje to na absolutní neschopnost Pirátů spravovat majetek. Každému musí být jasné, že když si malování bude v menším objednávat každá mateřská školka zvlášť, tak bude vyšší cena a může být i rozdílná kvalita. Na to vše se dříve dohlíželo hromadnou objednávkou a jednotným dozorem. Správě majetku pod Piráty prostě nerozumím. Zatím jde o tyto školky, které si budou malovat sami:
▶ MŠ A. Drabíkové
▶ MŠ Jažlovická
▶ MŠ Sulanského
Taky si nechali radní od ekonomického odboru vyčíslit, jak je na tom obecní kasa. A je to smutné čtení po 4 letech párty, kterou tu pořádali Piráti v podobě Sandry, Ledové arény (oboje nedokončené a ve velkém průšvihu), má Praha 11 na účtech v rezervách jeni 1,3 milionu Kč. To znamená, že kdyby nám třeba vyhořela škola nebo kulturní dům, nebude mít radnice za co udělat opravu. Neskutečné, jak ty peníze rozfrcali.
Další podivnost rozhodli u realizace investiční akce rekonstrukce vzduchotechniky ve varně MŠ Hroncova 1882. I když je akce připravená víc než rok, nestihnou opravu v letních měsících, kdy bude MŠ prázdná, tak se dohodli, že vysoutěží zhotovitele teď do voleb, aby realizace proběhla příští rok v létě. V této době, kdy je 16% inflace a stavební materiály lítají nahoru a dolů. Chci vidět tu firmu, která se bude ochotna upsat, že za nějakých podmínek bude skoro za rok něco realizovat.
Co mě však zvedlo ze židle, je návrh využití finančního příspěvku od firmy Passer Invest za stavbu budovy Sequoia na Roztylech! Za tyto peníze plánují radní opravit hřiště u ZŠ Mikulova na Opatově, která je 5 km daleko od stavby..
A takhle si asi Piráti představují „participace s investory“. Peníze, které by měly být využity na omezení dopadu výstavby nejbližších sousedů se rozfrcají na projekty, na které nebyli radní za 4 roky schopni najít vlastní peníze někde úplně jinde.
A to podotýkám, že nemám nic ani proti stavbě projektu Sequoia na Roztylech, ani proti opravě hřiště na Mikulce, to je fakt potřeba a kdyby mě neodvolali, dnes už by to bylo opravené a to z úplně jiných peněz.
Ty miliony korun, které naši radní dostanou od Passer Invest, se měly použít do zlepšení života na Roztylech! Pro Roztyláky!
Protože právě Roztyláky nyní omezuje stavba, hluk a další nežádoucí efekty. Proč za to Piráti u nás nepostavili nová parkovací místa nebo neopravili veřejný prostor kolem Roztyl? Opravdu vládě našich radních na Praze 11 vůbec nerozumím.
Samozřejmě jsem se účastnil i Rady hl.m.Prahy. Tam jsem se dozvěděl, že z předschváleného záchranného úvěru pro Pražskou plynárenskou je najednou ze 4 miliard už celých 5 mld. Kč.
Radní Adam Scheinherr na jednání Rady opět prokázal, že jestli něco skutečně umí, pak je to vytváření chaosu. Svým kolegům totiž předložil materiál týkající se městské hromadné dopravy, která dle jeho návrhu má být pro ukrajinské uprchlíky zdarma do 12. června. To samo o sobě by nevadilo, kdyby ovšem původní usnesení neurčovalo jízdné zdarma pouze do 31. května. Jednání se konalo 6. června. Svými opožděnými reakcemi tak ze stovek možná tisíců uprchlíků, kteří během posledních 6 dní cestovali MHD v Praze, udělal černé pasažéry. Správně už nemohli cestovat zdarma, ale nemohli si ani vyřídit Lítačku, protože ani pro tento případ nejsou nastavena pravidla. Uvízli proto v jakémsi vzduchoprázdnu. Pouze jeden z dalších příkladů nezvládání krizových situací a chaotického řízení hlavního města v podání současné magistrátní koalice. Osobně si myslím, že pokud některého z ukrajinských uprchlíků chytil během toho „bezvládí“ revizor, měl by vypsanou pokutu automaticky přeposlat na Magistrát k rukám (ne)kompetentního radního Scheinherra k proplacení.
Večer jsem přijal pozvání do Pressklubu Frekvence 1. Mluvil jsem mimo jiné o tom, že uprchlická krize v Praze je příkladem absolutního selháním komunikace primátora s vládou.
✅ Úterý
Ráno jsme měli setkání našich starostů a kandidátů na primátory s vedením hnutí. Diskutovali jsme celé dopoledne řadu aktuálních témat. Samozřejmě nejvíce zmiňovaný byl odložený stavební zákon a uprchlická krize. Oboje obcemi velmi hýbe.
Během dne jsem dával rozhovor o našem sídlišti pro časopis Mladý Svět. V červnu by to mělo vyjít, věřím, že se bude líbit!
Večer pak bylo krajské předsednictvo hnutí ANO v Praze. Schválili jsme zbytek kandidátek a připravovali pražskou kampaň.
✅ Středa
Jako vždy jsem publikoval bytové okénko..
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
o vážných problémech, se kterými se potýká české stavebnictví, jsem tu psal nedávno. Novinkou, nikoli ovšem nečekanou, je, že nedostatek pracovníků, strmý růst cen stavebnin, energií i pohonných hmot se začíná podepisovat také na stavebních projektech městských částí. Naše Praha 11 není výjimkou.
Vlivem prudkého zdražování se například zastavila rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra. Interiéry jsou už přes rok opravené, naprosto klíčová rekonstrukce obvodového pláště ale po navýšení kalkulací ze strany zhotovitele není realizovatelná –⁠ současná cena dalece převyšuje částku, kterou jsme na opravy vyčlenili z rozpočtu.
Ironií je, že důvodem, proč Sandru už dávno neobývají desítky spokojených rodin, byly průtahy ze strany některých místních politiků, kterým se nepozdávala původní cena projektu.
Další obětí zdražování cen stavebnin a stavebních prací je Kulturní centrum Zahrada, jehož střechou už několik let při vytrvalých deštích zatéká. Firma, která vysoutěžila zakázku na její opravu, ale nakonec odmítla původně podanou cenu potvrdit a odstoupila od podpisu smlouvy. Střecha tak bude nadále chátrat a rekonstrukce, ke které bude nevyhnutelné přistoupit v budoucnu, bude samozřejmě muset proběhnout v daleko větším rozsahu.
Jsem si téměř jistý, že obdobné potíže řeší i ostatní městské části. Rozpočet zkrátka není nafukovací, a pokud budeme chtít někde přidat, jinde se zákonitě bude ubírat. Každého, kdo se bude zabývat sestavováním další rozvahy, čeká dlouhé přemýšlení nad případnými škrty…
Co myslíte, podaří se Sandru v dohledné době zprovoznit?
A je vůbec cesta, jak kolotoč zdražování zastavit?
Opět se těším na vaše názory pod příspěvkem .
⬆⬆⬆
Ve středu taky proběhla pracovní skupina k provozování fiakru v Praze. Jde o pokračování kauzy, o které jsem vám opakovaně psal, kdy se parta aktivistů v Radě hl.m.Prahy snažila bez jakékoli odborné diskuse zakázat provoz koňských povozů na Staroměstském náměstí. Tradici, která tu je 600 let a kterou nezrušil ani Hitler nebo komunisti.
Pracovní skupina je opravdu úlet, ale co by člověk čekal od Pirátů. Většinou mluví placený právník, který tvrdí, že mluví za hlas zvířat. Já nevím, ale řeči zvířat bohužel zatím nikdo nerozumí.
Protistraně tito aktivisté ani nedovolili účastnit se jednání. Neschválili je jako hosty. Tomu říkám opravdu demokratická diskuse v podání Pirátů. Už aby byly volby a mohli jsme i tento problém řešit skutečně objektivně a demokraticky.
Večer jsme s Patrikem Nacherem uspořádali setkání pro členy hnutí ANO z Prahy 4, 11, 12, 15 a 22, abychom diskutovali témata pro další volební období. Shodli jsme se na podpoře zastřešení Spořilovské spojky, stavbě okruhu 511 doslova “za každou cenu” a nutnosti získat z magistrátu výrazně více peněz na opravu našich škol a mateřinek, které jsou v údržbě a opravách zásadně podfinancované.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek se konalo červnové zastupitelstvo Prahy 11. Zastupitelstva Městské části Praha 11 už začínají být pověstná nejen v hlavním městě. Mají punc neustálého překřikování, dohadů a věčného nesouladu. Nejednou jsme byli svědky i hrubého urážení a napadání. Je těžké najít shodu nad tématy, která jsou pro občany naší městské části skutečně důležitá. Nejinak tomu bylo dnes.
Starosta Jiří Dohnal (Piráti) není bohužel schopen řídit ani zastupitelstvo, ani městskou část. Absolutně selhal.
Za hnutí ANO jsme na program zastupitelstva nesli tři důležité body. Všechny byly sice zařazeny na program, žádný z nich se však přes neustálé předvolební exhibice některých kolegů zastupitelů nedočkal závěrečného hlasování.
První z nich se týkal řešení parkování kolem bývalé ubytovny Sandra a Hotelu Opatov. Navrhovali jsme vyslovení nesouhlasu s otevřením obou budov, dokud se nevyřeší parkování pro místní rezidenty. I když patřím mezi dlouhodobé podporovatele rekonstrukce Hotelu Opatov a Sandry pro dostupné bydlení, nemůžu se za současných podmínek s tímto záměrem ztotožnit, protože nic nového nikdy nemůže být na úkor stávajících obyvatel! Jsem přesvědčen, že pokud radnice nedořeší situaci s parkováním, zadělává si na ještě mnohem větší problémy. Politik má hledat kompromisy, ne vykopávat příkopy se svými sousedy.
V dalším navrhovaném materiálu jsme vyslyšeli volání občanů, kteří chtějí odkoupení objektu bývalé restaurace Pavlovín a její znovuotevření. Je jasné, že podobné zařízení v parku u Chodovské tvrze chybí, což dokazuje i nedávná Petice za záchranu Pavlovína.
V neposledním řadě jsme chtěli řešit problémy kolem ubytovny Vojtíškova a navrhli Radě MČ Praha 11 revokaci původního usnesení a vypovězení nájemní smlouvy. K tomu nás vedly zvláště nové okolnosti posledních měsíců. Paní investorka nedotáhla dohodu v území zejména se sousedním bytovým domem, kterou deklarovala, naopak došlo ke sporu, který vyvrcholil až zrušením územního řízení a nařízení jeho nového projednání. Taky stále nedošlo k vybudování parkovacích stání využitelných i pro veřejnost, jak paní investorka při pronájmu pozemků požadovala. A z usnesení o zrušení územního řízení je patrné, že paní investorka potřebuje pro svůj záměr výrazně více parkovacích míst, než tvrdila, a bude nutné projekt patrně přepracovat.
O čem naopak koalice nechtěla jednat, a to ani opakovaně, je bytový dům Ovčárna u hotelu Globus na Horních Roztylech. I přes žádosti přítomných občanů, koalice tento bod na program nepřipustila. Co za tím asi je? Že nechtějí zastupovat občany, ale stojí za tímto soukromým developerem PROTI lidem?
Ještě se povedlo schválit milion Kč pro naše základní školy, které se potýkají s problémy s drahými energiemi. Bylo to na návrh kolegů z ODS a jsem za to rád. Školy musí být vždy naší prioritou. Je překvapivé, že opoziční Hnutí pro Prahu 11 se pokoušelo opakovaně tento bod přerušit a obstruovat. Že by jim nezáleželo na školách nebo jen politikařili a nechtěli, aby si někdo z ODS, proti které bojují, připsal politické body? Za mě obě varianty nechutné! Pro dobrou věc by se měla vždy hledat shoda bez ohledu na stranické knížky!
Za 14 dnů zase pokračujeme. Držte mi palce, ať se hnutí ANO podaří vybojovat vše, co po nás naši sousedé chtějí, proti Pirátskému bezpráví. Hnutí ANO je jedinou autentickou opozicí v Praze. Jsme tu pro vás, pro naše sousedy, lidi a obzvlášť lidi ze sídlišť.
Budu moc rád za jakékoli podněty, připomínky či dotazy z vaší strany! Všem odpovím.
✅ Pátek
Pátek dopoledne jsem strávil na magistrátu. S Petrem Zemanem, předsedou výboru pro územní rozvoj, jsme řešili změny, které chceme do voleb v Praze ještě projednat, pak jsem měl řadu schůzek s občany i našimi členy z hnutí ANO.
A ve čtvrtek nás čeká poslední Zastupitelstvo hl.m.Prahy před prázdninami. Budeme tam řešit opatření pro pomoc Pražanům, MHD do konce roku zdarma, vyhlášku pro pomoc občanům Prahy 4 a 5 proti hluku z Ledáren Braník a celou řadu dalších témat. Když budete mít čas, sledujte. Pokud ne, stačí mrknout ke mně na sítě, já vás zase budu informovat. Jako vždy.
Tím bychom se, přátelé, dostali zase na konec. Děkuji za přečtení a mějte se hezky.