Milí sousedé,
doufám, že jste si o Velikonocích odpočinuli! Já standardně pletl pomlázku a letos už to celkem obstojně pod mým vedením zvládl i můj Oliver. Mrkněte na fotky, dnes vám jich dávám víc. Velikonoce a obzvlášť to krásné počasí jsem si fakt užil. A co vy? Pošlete mi prosím vaše fotky, cokoli, čím se chcete pochlubit z vašich Velikonoc. Udělá mi to radost!
Nicméně i před Velikonocemi byly 4 pracovní dny a byly pěkně nabité, tak pojďme na souhrn toho nejdůležitějšího!
✅ Pondělí
Na Radě Prahy 11 se toho minulý týden dělo hodně! A ne příliš pozitivního!
Co mě šokovalo asi nejvíc, bylo naprosto nepochopitelné odvolání opozičního aktivisty Martina Farmačky (HPP11) z poradních orgánů Prahy 11. Pirátská rada Prahy 11 tak pokračuje v likvidování lidi s nepohodlnými názory.
V demokratické společnosti by opozice měla mít přístup do poradcích orgánu radnice. Martin Farmačka dělal roky pro demokracii a rovný politický souboj na Jižním Městě mnoho.
Třeba točí jednoduchá, krátká videa, která jasně vystihují názory ale i chyby představitelů radnice. Důkladně také dokumentuje a komentuje každé zasedání Zastupitelstva.
Proto si myslím, že důvod k jeho odvolání byl úplně jiný, než radnice uvádí. Důvodem je podle mě zkomplikovat mu život a přístup k informacím půl roku před volbami, aby nemohl občany informovat tak kvalitně jako doposud.
Protože jsem si sám zažil politicky motivované odvolání Piráty a TOP09STAN za to, že jsem začal veřejnost informovat o jejich levárnách, s Martinem maximálně soucítím.
A tak jsem Martinovi Farmačkovi veřejně nabídl, že mu rád vykompenzuji příjem, který měl z orgánů, kde byl odvolalý, aby se mohl naplno věnovat práci pro občany Prahy 11, aby měl čas a prostor informovat o dění na Jižním Městě! Aby měl dostatek prostředků na realizaci jeho videí a politické práce!
A to navzdory tomu, že s HPP11 a konkrétně Martinem Farmačkou často nesouhlasím. Natočil i řadu videí PROTI mně. Částo mě štval. Jde někdy na hranu. Ale i přesto plně respektuji demokracii a právo na názor. Za názory prostě není možné jen tak někoho odvolat. To kam naši společnost v tomto vrací Piratská ideologie je prostě špatně.
Demokracie a opozice musí mít na Praze 11 svůj prostor a to i Pirátům a TOP09STAN navzdory
Další negativní zprávou pro všechny Roztyláky je akceptování developerského projektu Ovčárna na Horních Roztylech. Záměrem investora je výstavba bytového domu na místě stávajícího objektu garáží v ulici Gregorova v blízkosti hotelu Globus. Bytový dům je navržen s 10 nadzemní patry !!!! Vážení sousedé, čtete dobře. Pirátská rada akceptuje další zahuštění sídliště na Roztylech, u Kunratického lesa, kde se už dnes nedá zaparkovat a v noci mají problém projet hasiči nebo sanitka. Za mě je to nehorázné a budu se na to rozhodně ptát na Zastupitelstvu Prahy 11!
Věděli jste o tom? Nikde se s tím naši radní nechlubí, co za rozvojové projekty na Praze 11 podporují. Víte dobře, že já nejsem žádný bojovník proti výstavbě, naopak chci, aby se v Praze stavěly byty. Ale NE za každou cenu! I na Praze 11 máme celou řadu rozvojových území, kde nová výstavba za určitých podmínek nezatíží současné obyvatele. Jde třeba o okolí stanice metra Opatov, brownfield Interlov nebo lokalitu Na Jelenách. Ale stavět uprostřed zahuštěného sídliště, kde se nedá zaparkovat a často ani projet je za mě prostě prasárna. Jak to vidíte vy?
Na Radě hl.m. Prahy naši radní schválili alespoň jeden pozitivní tisk pro naše okolí, a to je rekonstrukce stezky kolem Hostivařské přehrady. Za asi 20 milionů Kč se zpevní část břehu a udělá komplet nová asfaltka kolem pravého břehu. Za to jsem rád. Asi mnoho z nás tam někdy chodí na procházku nebo si zaběhat, že?
Odpoledne jsem pak strávil s našimi starosty. Nejprve se starostkou Prahy 4 Irenou Michalcovou, se kterou jsem mimo jiné řešil hlavně oblast školství v kontextu uprchlíků. Za prvé mě zajímalo, co je potřeba konkrétně prosazovat na magistrátu tak, aby městské části vše mohly v září zvládnout, a pak jsme pochopitelně řešili i to, aby uprchlická krize neměla vliv na kvalitu školství našich dětí. Po 2 letech covidu, kdy vzdělávání dostalo dost na frak, už není možné si dovolit jakékoli další problémy. Jsem rád, že to naše Irena má pevně v rukou a brzy vás začneme seznamovat s tím, jak to na Praze 4 dělá, a věřím, že i další městské části se připojí po jejím vzoru. Má totiž kromě jiného na starosti na Praze 4 právě školství.
Mimochodem věděli jste, že kdyby Praha 4 byla samostatné město, byla by 5. největším městem v ČR? Hned po Praze, Brnu, Ostravě a Plzni? Tak takto významnou starostku má hnutí ANO v Praze.
Podobná témata jsme řešili i se Zdeňkem Kučerou, naším starostou Prahy 18. Ten stále kritizuje vedení Prahy v čele s primátorem Hřibem za chaos v uprchlické krizi. Neustále se mění informace o tom. kolik magistrát bude připlácet městským částem. Nic není vyřešeno a třeba jen Zdeňkovi Letňany stojí starání se o uprchlíky na Praze 18 přes milion korun měsíčně!
✅ Úterý
V úterý jsme měli kontrolní výbor na magistrátu. Tam jsme začali řešit podivnou kauzu z Prahy 20 – Počernic. Vypadá to, že na pokyn náměstka pro životní prostředí Petra Hlubučka došlo k vyčerpání tamní čističky odpadních vod pro potřeby městské části na úkor výstavby nového developerského projektu. Po vyslechnutí tvůrce podnětu jsme dospěli ke stanovisku, že je třeba se kauzou více zabývat a předvolali jsme si na příští jednání výboru náměstka Hlubučka a všechny zainteresované. O kauze vás budu dál informovat. Pokud se prokáže, že si soukromý developer pomohl k vyššímu zisku využitím čističky, která původně měla být pro jiné potřeby bez příspěvku obci, je to vážný problém.
Odpoledne jsme měli krajské předsednictvo hnutí ANO a diskutovali jsme lídra do nadcházejících podzimních voleb v Praze. Spousta z vás mi píše o zklamání, že nebudu kandidovat na starostu Prahy 11, a píší mi, ať kandiduji na primátora Prahy. Strašně, opravdu strašně mě vaše podpora těší a nabíjí mě, ale chci vám říct důležitou věc. Politika je hlavně o týmu. O tvrdé práci a spolupráci. Vzal jsem úlohu předsedy hnutí ANO v Praze, což je možná ještě těžší pozice než předseda celé strany. Vzal jsem to kvůli tomu, abych hnutí ANO v Praze sjednotil a posílil. A taky, abych sestavil ty nejlepší týmy z našich lidí na jednotlivé radnice a na magistrát. Mou hlavní ambicí není být na billboardech a ve všech médiích jako jednička. Mým cílem je, aby hnutí ANO v Praze vyhrálo volby a mohlo opravit všechno to, co tady Piráti a Čižinského parta napáchali.
Abychom mohli smazat všechny ty nesmyslné cyklopruhy, abychom přestali Pražanům vše zdražovat a taky konečně vyřešit koordinaci dopravních staveb, aby přestaly ty příšerné dopravní kolapsy! Vždyť se v Praze přestává dát žít. I proto vám nemohu teď říct odpověď na přímou otázku, zda budu lídr nebo nebudu. Budeme to s kolegy ještě řešit a chceme mít jasno někdy na přelomu dubna a května. Vím jistě, že nebudu lídr na starostu na Praze 11 a to z jednoho jednoduchého důvodu. Kolega Martin Horák, kterého jsme vybrali, je vhodnější z mnoha důvodů. Není zatížen mnoha osobními křivdami z minulých volebních období, kdy třeba já stál u odvolání tehdejšího starosty Jiřího Štylera. Martin Horák je v mnoha ohledech lepší diplomat a bude skvělý starosta. Starosta se musí umět domluvit opravdu se všemi a situace na Praze 11 je a bude složitá. Mnoho osobních animozit a křivd, viz odvolání opozice z poradních orgánů tento týden. S tím vším se bude muset nový starosta vypořádat a já jsem přesvědčen, že v tom bude nejlepší. A já? Já mu budu celou dobu krýt záda. Chci po volbách dokončit Sandru a dát ji lidem, kteří potřebují bydlet, chci postavit zbouranou lávku, chci opravovat vnitrobloky, to vše, co mi Piráti překazili. Protože Jižní Město je moje srdcová záležitost!
✅ Středa
Jako tradičně vyšlo mé bytové okénko..
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
s dostupným bydlením je to každým měsícem stále horší.
Inflace meziročně atakuje hranici 13 % a zdražování rozhodně nezpomaluje.
Nových bytů se nadále staví žalostně málo.
K tomu přičtěme zvyšování úrokových sazeb, nedostatek pracovní síly ve stavebnictví a extrémní růst cen stavebních materiálů. Nic nenasvědčuje tomu, že by se situace v blízké době zlepšila.
V červenci 2021 se po šesti letech práce podařilo vládě ANO a ČSSD schválit nový stavební zákon, na kterém pracovaly stovky odborníků, úředníků a politiků. Nový zákon měl kromě digitalizace a zrychlení povolovacích procesů přinést také zpřehlednění celého řízení. Zákon byl navržen tak, aby oddělil výkon státní správy od samosprávy, a nedocházelo tak k manipulaci s úředníky prostřednictvím starostů obcí nebo městských částí.
Tolik potřebná legislativa ale začne platit nejdříve v létě roku 2024. A ještě k tomu ve zcela jiné podobě, než v jaké byla schválena .
Současná vláda totiž usiluje o odložení účinnosti stavebního zákona a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartos k tomu připravil vlastní pozměňovací návrh. Dle názoru ministra Bartoše vyřeší problém s výstavbou hlavně digitalizace. To je ale bohužel jen jeden střípek z celého problému. A jak se navíc můžeme přesvědčit na zkušenostech z Prahy, ani tu digitalizaci Piráti nezvládají a jejich podivné IT zakázky dokonce vyšetřuje ÚOHS .
Pozornost budí také to, jakým způsobem je nyní novela stavebního zákona připravována – za zavřenými dveřmi, bez diskuse s odborníky a bez zástupců organizací, kterých se stavební zákon přímo týká. Tento netransparentní postup kritizuje celá řada odborníků, včetně významných organizací a svazů, jako jsou Hospodářská komora České republiky, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Svaz průmyslu a dopravy České republiky nebo Asociace developerů. Takhle si Piráti představují tu slibovanou transparentnost?
S výrazným urychlením výstavby se minimálně na několik dalších let můžeme rozloučit. I přes to, že Česká republika patří na celosvětovém žebříčku mezi země s nejkomplikovanějším a nejzdlouhavějším stavebním řízením, bude se bytová nouze následující roky dále prohlubovat.
Co myslíte vy? Povede se nějaký „zázrak“ a podaří se vývoj obrátit k lepšímu? I tentokrát se těším na vaše komentáře v diskuzi pod příspěvkem.
⬆⬆⬆
Ve středu jsme měli výbor pro územní rozvoj na hl.m.Praze. Postavil jsem se za občany v Nuslích, kde to vypadá, že možná investor staví budovu v rozporu s územním plánem dřív, než jsme změnu stihli projednat. Navrhl jsem, aby se projednávání zatím pozastavilo a situace důkladně prošetřila.
Taky jsme schválili vydání změny na Interlově na Roztylech. Tam má vzniknout výstavba, která odhluční a uleví lesu od nejvytíženější křižovatky v Praze (D1 a Jižní Spojky). Změna se projednávala asi 10 let, mezitím investor projekt mnohokrát překreslil. Donutili jsme ho udělat speciální nájezd na dálnici, aby nezatěžoval Roztyláky. Projekt, který tam je plánovaný, se mi líbí a už dnes tam můžete vidět první etapu – vznikající park od cesty, kde končí les směrem k brownfieldu Interlov. To místo je mezi stanici Metra Roztyly a Hotelem Nosál, dole v lese.
Odpoledne jsem přijal pozváni od Institut plánování a rozvoje Prahy – IPR, napsali mi po mé kritice rekonstrukce jejich sídla za více než miliardu. Tu před dvěma týdny schválilo vedení Prahy pod primátorem Hřibem.
Ačkoli uznávám, že 50 let stará budova opravit potřebuje, stále si pokládám otázku, zda by to ještě nepočkalo a miliarda by se nedala využít v krizi lépe Třeba pro projekt Trenéři ve škole pro rozpyhování našich dětí!
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek jsem byl chvíli za kolegy ve sněmovně. Diskutovali jsme hlavně důsledky připravovaných změn stavebního zákona na Prahu. O tom zas ale někdy příště v bytovém okénku.
Odpoledne jsem vyřizoval vaše dotazy a podněty. Tento týden jsme společně třeba opravili další lavičku nebo jsem na vaši výzvu zajistil umístění identifikačních štítků na lampy, kde chyběly. Tyhle štítky jsou důležité když třeba voláte pomoc a chcete identifikovat přesně a jednoduše svou polohu. Moc si vážím toho, že mi posíláte takové kvanta informací, co je na Jižňáku špatně! Prosím pokračujte v tom!
Na závěr bych ještě chtěl napsat, že pokud jste do schránek nedostali v týdnu aktuální výtisk jihoměstských novin Jižní Město ŽIJE určitě mi napište do zprávy, nebo do komentáře přímo pod tento příspěvek .
Pokud rádi luštíte, tak si u kávy vyluštěte naši křížovku. Správným vyluštěním křížovky se můžete opět zapojit do soutěže o poukázky na nákup do LIDL. Přeji fajn počtení, protože zajímavých informací o Jižňáku není nikdy dost. Pro elektronickou verzi můžete navštívit odkaz – v komentářích.
No a teď už mi napište, jak jste si užili Velikonoce! Těším se na vaše fotky!