Milí sousedé,
i v průběhu kampaně je důležité udělat si aspoň na chvilku pauzu. V sobotu jsme se ženou vyrazili na burčák do Grébovky a na představení Vinohradského divadla “Je třeba zabít Sekala”. Film se ženou máme moc rádi a divadelní verze byla fantastická. Námět ukazuje velmi jasně, jak zlo plodí zlo. Proto třeba já se nepřidávám k všudypřítomným negativním a dehonestačním politickým kampaním. Radši vždy něco tvořím, než bořím. Jinak filmové zpracování v roce 1998 vyhrálo 10 Českých lvů, včetně nejlepšího filmu. Hru ve Vinohradském divadle hrají právě podle scénáře filmu Jiřího Křižana. Jednoduše skvělé.
To by ale ke kultuře zatím stačilo. Pojďme na report. Máme toho totiž dost! Byl to nabitý týden.
✅ Pondělí
Nejprve z Prahy 11. Na poradě vedení se opět řešilo zateplení budovy Ocelíkova, tedy hlavní budovy úřadu MČ Praha 11. Na nezbytnost řešení zateplení jsem opakovaně upozorňoval ještě ve funkci místostarosty, avšak členové vedení toto dlouhodobě odmítali řešit. Nyní se to bude řešit na poslední chvíli a za výrazně vyšší náklady, což mě mrzí. Snad brzy tito nekompetentní radní skončí a začne nová éra Jižního Města.
Porada vedení rovněž projednala žádost o poskytnutí finanční podpory na platy učitelů a obědy pro Nadační fond Děti Ukrajiny. Členové vedení konstatovali, že Praha 11 již nemá na tuto aktivitu volné finanční prostředky, a proto doporučili Nadačnímu fondu, aby se obrátil na příslušná ministerstva, která tuto finanční podporu poskytují.
V neposlední řadě se na poradě vedení rovněž řešilo Seniorské bydlení – Vejvanovského. V této souvislosti byl uložen úkol zadat vypracování zadávací dokumentace a předložit na RMČ, a to s termínem plnění do 17. října.
Pirátský radní Duška pár dní před volbami začal řešit Směrnici na zadávání veřejných zakázek. Piráti mají nyní obecně jakousi potřebu dokazovat, jak jsou “transparentní“, neboť něco obdobného řešili před nedávnem rovněž na pražském magistrátu, kde si po čtyřech letech vzpomněli na jakýsi slib, že hlasování v rámci pražské rady bude po jménech a transparentní.
To, že na to měli celé čtyři roky, samozřejmě pro ně nehraje žádnou roli. Toto je dokonalý příklad alibismu v praxi. Pod vedením pirátského primátora Hřiba se poprvé v historii pražské rady hlasovalo tajně po lístečkách a příběh, jak se lístečky „ztratily“ v kapse jeho saka v čistírně, je dnes již legendární. Toto je ta pirátská transparentnost, dámy a panové. Už aby tento nepovedený experiment skončil.
Na mimořádné radě pak schválili naši radní peníze na předvolební debatu lídrů na starosty a starostky Prahy 11. Za to bych naše radní ocenil. Pomůže to zcela jistě v prezentaci všech politických stran, jejich programů a rovné politické soutěži.
Kromě toho jsem s vámi byl samozřejmě v ulicích. V pondělí jsem stihl naši pojízdnou kavárnu na Praze 3, kde jsme diskutovali hlavně o výstavbě na Nákladovém nádraží, kterou chystá současný magistrát pod vedením Pirátů a Stan a nemají to vůbec dořešené! Pak jsme byli s našimi na Praze 11 u Chrpy a Pošepňáku. Potkal jsem celou řadu známých z mého dětství, když jsem na ZŠ Pošepného chodil do školy. Přes poledne jsem byl v Domově seniorů v Krči s naší Irena Michalcová, starostka Prahy 4. Dozvěděl jsem se, že je zde připraven celý nový pavilon k výstavbě, který by o dost navýšil tak potřebnou kapacitu, a že to Piráti a Praha Sobě roky blokují. Asi kvůli tomu, že na Praze 4 nevládnou. Nehorázné!
Odpoledne jsem pak byl s našimi na Roztylech u metra a pak na Praze 14 na Černém mostě. Tam je teda situace opravdu alarmující. Bezdomovci, odpadky, nepořádek, zničená dětská hřiště, magistrátní domy plné nepřizpůsobivých lidí, o které nikdo systematicky nepečuje. Praha 14 potřebuje urgentní pomoc i z magistrátu a my s Patrik Nacher ji zařídíme, dáte-li nám svůj hlas.
✅ Úterý
V úterý ráno jsme naši pojízdnou kavárnu umístili na metro Opatov. Váš zájem mě dojal. Setkání s vámi na mém domovském Jižňáku jsem si moc užil. Co občany trápí u nás? Celá řada věcí, na které Pirátská vláda naprosto rezignovala.
❌ Zhoršující se situace s bezdomovci a nepořádkem kolem stanic metra. Nejhorší je to snad na Hajích, kde už nikdo neřeší ani uvolněné dlaždice a nepořádek. Lidé se brodí ve špíně a vajglech.
❌ Katastrofální parkování. Chybí tisíce míst. Je to tak špatné, že řidiči u nás parkují i na neutrál, aby je ostatní auta mohli „posouvat“.
❌ Výstavba a neúměrné zahušťování našeho sídliště. Radnice s občany ohledně developerských projektů nekomunikuje, přitom jsou to ale právě místní, se kterými se to musí řešit nejdříve!
❌ Zdražování, a to nejen potravin v obchodech a energií v domácnostech, ale i městských služeb a navýšení daní. Slibuji, že pokud se stanu starostou, zařídím, aby se na sídlištích zase zlevnil vývoz odpadu i daň z nemovitosti.
Je nehorázné, co nám tu Pirátská vláda způsobila, a je potřeba tento nepovedený experiment ukončit. Hlavně prosím přijďte k volbám. Část z vás říká, že to stejně nic nezmění, ale není to pravda. Abychom Jižňák a Prahu dali dohromady a obnovili řád po Pirátech, musíme mít co nejsilnější mandát. Jinak nás zase pětikartel obejde a Praha na tom bude hůř a hůř.
Na Opatov se za mnou a Patrik Nacher přišli podívat i studenti ze střední školy veřejné správy. Po krátké přednášce jsme si s některými z nich ještě asi další hodinu povídali o tom, co obnáší komunální politika nebo život úředníka.
Jsem moc rád, že se i nejmladší generace zajímají o politiku a veřejnou správu. Bez toho by náš stát a obce nemohly fungovat! Zároveň mě moc těší, že letos má tolik prvovoličů zájem i o hnutí ANO, naše kandidáty a jejich zkušenosti. Jste skvělí, díky!
Odpoledne jsme byli se stánkem s našimi u Blankytu. Diskutovali jsme hlavně, jak si představuji rychlou a efektivní opravu okolí.
Pak jsem vyrazil na sousední Prahu 15 na Veronské náměstí, kde jsme měli rodinné odpoledne pro děti. To skutečně praskalo ve švech.
Večer proběhla předvolební debata lídrů na starostu Prahy 11. Zdůraznil jsem, že je třeba hlavně zakopat příkopy mezi zastupiteli a začít spolupracovat, aby se Praha 11 začala zase rozvíjet. Chci zachovat a rozšířit lékařskou pohotovost na Jižním Městě, navýšit počet parkovacích stání, snížit daň z nemovitosti a bojovat proti neúnosnému zahušťování našeho sídliště. Odkaz na celou debatu vám dávám do komentářů.
✅ Středa
Ráno jsem přijal pozvání do debaty Hospodářské komory o budoucnosti Prahy. Diskutoval jsem s Alexandrou Udženijí (ODS) a Michalem Žaloudkem (Zelení). Shodli jsme se na tom, že kromě okruhů musí Praha bezodkladně řešit dostupné bydlení. A to ne Pirátskou cestou, kdy tvoří z celých bloků domů na Černém mostě a Řepích ghetta, ale zcela jinak. Tak, jak to vysvětluji v diskusi. Do odkazů vám dávám podrobnosti.
Odpoledne jsem byl s našimi na Hájích. Zase jsme diskutovali hlavně pochozí zónu a developerské projekty v okolí. Nástavbu Galaxie, kde jsme kategoricky proti projektu, který tam je dnes namalovaný. Pak jsem se přesunul na přednášku o rekonstrukci Blankytu, kterou pořádal týden před volbami místostarosta Jakub Lepš (TOP09). Týden před volbami! Piráti a TOP09 představili obrázek toho, co chtějí udělat s Blankytem vedle domu, kde bydlím, a po jehož opravě tady roky volám. Ukazovat obrázky by našim radním šlo. Tohle se ovšem ale mělo udělat už dávno.
Večer jsem pořádal pivo s občany u mě “doma” na Roztylech. Bylo tentokrát zaměřené hlavně na výstavbu a rozvoj na Roztylech. Jak asi víte, jsem velký bojovník proti konkrétním záměrům na našem sídlišti na Roztylech. Diskuse tedy byla věcná a ve většině jsme se všichni shodli. Díky, že jste dorazili, rád jsem vás poznal a těším se zase na další posezení u piva či limči.
✅ Čtvrtek
Ráno jsme byli na Karlově náměstí na Praze 2. Na dvojce máme skvělý mladý tým, který už 4 roky vede tamní radnici. Baví mě poslouchat místní na různých městských částech. Na dvojce vás hodně trápí Airbnb a různé podobné systémy na krátkodobé pronájmy. Kolega Patrik Nacher už dávno napsal zákon, který by to řešil, ale současná vláda pětikolky nezařadila projednání za půl roku jejich vlády ani na program! Nezbývá než doufat, že hnutí ANO uspěje na magistrátu a parlament donutíme z pozice vedení Prahy už konečně k řešení!
Pak jsem byl s našimi na metru Opatov, kde jsme diskutovali hlavně o budoucnosti Sandry a Hotelu Opatov a jejich okolí.
Odpoledne jsme měli velkou akci pro rodiny a děti na Hájích. Když vynechám kolorit kolem pochozí zóny, bezdomovců a nepořádku, tak téma častých rozhovorů bylo tentokrát jiné. Šlo o rozúčtování nákladů na teplo, kdy ti, co mají spotřebu menší než 80 % průměru domu, platí dle vyhlášky MMR právě oněch 80%… Je to přitom vláda pětikolky, která říká, že lidi mají šetřit a mít svetry. Naši lidé na sídlišti šetří a vláda je šikanuje, že šetří moc. Přijde vám to na hlavu? Realita našeho sídliště.
Jinak jsme samozřejmě řešili rozvojové projekty, jak chci vyřešit parkování, co budeme dělat pro naše děti, když rodiče nemají na kroužky a další. Všechny odpovědi najdete v našem programu, který šel na stánku naprosto na dračku. Zmíním třeba to, že chceme zřídit energetického manažera na magistrátu, který bude pomáhat Pražanům nejen vyznat se ve složitých tarifech, ale právě se specifickými problémy s vyúčtováním atd. Také byl obrovský zájem o moji knihu o bydlení, což mě moc těší. Kdo mě nestihl, může si o ni požádat ZDARMA u mě na webu. Těším se na vás na dalších setkáních.
✅ Pátek
Ráno jsme se viděli s kavárnou na Sofijském náměstí na Praze 12. Na tom jak jeho rekonstrukci tamní Piráti podělali a z původně bezbariérového náměstí udělali bariérové. Teď to narychlo před volbami předělávají, prostě trapas. Tam jsem vám taky natočil tento týden video z kampaně. Pokud jste ho neviděli, pusťte si ho. Dávám do komentářů níže odkaz.
Pak jsem přijal pozvání od vydavatelství A11 k diskusnímu panelu o budoucnosti výstavby a bydlení v Praze. Vedle mě byli pozváni také zástupci Národního centra Stavebnictví 4.0 a advokátní kanceláře Taylor Wessing. Byla to podnětná debata. Neshodli jsme se na tom, jak stavět dostupné bydlení. Já tvrdím, že by měl vzniknout standard pro městské dostupné bydlení, který nebude muset plnit všechny nejmodernější trendy, a budeme tak moct stavět levnější byty třeba pro naše učitele, lékaře, policisty nebo matky samoživitelky či seniory. Brzy by z toho měl být uveřejněn pořad, který vám budu sdílet u mě na sítích.
Odpoledne jsem pak přijal pozvání do primátorské debaty s názvem Kdo bude po volbách vládnout Praze? Diskutoval jsem s primátorem Hřibem, Petrem Hlaváčkem, Janem Čižinským a Janem Chabrem za moderace tvrdé a přísné paní Drtinové z DVTV. Diskuse byla standardně nevyvážená, jak už to u médií typu DVTV je obvyklé. Byl jsem jediný zástupce opozice proti přesile 4 koaličních diskutujících, kterým navíc paní moderátorka dávala objektivně více prostoru a nahrávala jim. Ale i tak jsem se nedal. Posuďte sami, do komentářů vám dávám odkaz.
No a celý víkend jedu dál v ulicích s vámi. Trhy na Kulaťáku na Praze 6, různé stánky a rozdávání našich novin v rámci Prahy 11. Taky jsem přijal pozvání do Rádia Xaver. Spousta z vás volalo se svými dotazy, vše jsme ani nestihli zodpovědět, moc za ně děkuji. Odkaz zase dávám do komentářů.
Tento týden bude vrcholit naše kampaň, takže bude zase spousta příležitostí se potkat ve městě u našich stánků a na našich akcích. Sledujte mé sítě a o všem se dozvíte včas! Díky všem!
ZASE BUDE LÍP!
Ondra Prokop
Váš kandidát na starostu Prahy 11