Milí sousedé,
už tento pátek přijde Ježíšek! To ten rok zase utekl. Těšíte se? Doufám, že jste na rozdíl ode mě stihli tento víkend předvánoční přípravy. Já bohužel ne a tak mě to teprve čeká. Po dovolené to byl teď celkově slušný fičák. Největší porce informací dnešního reportu je ze čtvrtečního zastupitelstva hl. m. Prahy.
Fotka, kterou dnes přikládám, pochází ze sbírky, kterou uspořádal magistrát spolu s potravinovou bankou. S kolegy z hnutí ANO jsme se akce zúčastnili a věnovali spoustu věcí, které, věřím, udělají radost všem, kteří neměli v poslední době tolik štěstí a ocitli se i třeba díky Hřibově drahotě a zdražování v potížích. Byl jsem potěšen tím, kolik lidí a hlavně třeba i úředníků magistrátu se do sbírky zapojilo! Všem patří obrovský dík. Je skvělé vidět, že si nejsme vzájemně lhostejní. Děkuji.
Pojďme teď na události posledního týdne..
✅ Pondělí
Na poradě vedení Prahy 11 v pondělí probrali naši radní kupříkladu nové finanční vztahy s hl. m. Prahou. Praha nám v roce 2022 pošle přes 3 miliony Kč více než letos. Tak uvidíme, jak je naši radní využijí.
Dále projednali aktuální stav našich participativních rozpočtů. Ty má už 3 roky na starosti radní za Piráty Martin Duška, který je prakticky nikam neposouvá. Z celkem 18 mil Kč, které byly pro občany na tyto projekty vyčleněny v průběhu let, jsou celkové vynaložené finanční prostředky na projekty participativního rozpočtu v období 2019 – 2021 k dnešnímu dni jen 3.447.826,99 Kč !
Taky projednali únik interního auditu na internet. Je smutné, že tajné dokumenty s osobními údaji zaměstnanců úřadu kolují po internetu a radnice není schopna ani zjistit, kudy tyto dokumenty na internet utekly.
Radní Martin Duška ještě informoval, že vyjednal s THMP v roce 2022 výměnu všech přístřešků JCDeux, které máme na Praze 11. Tak snad to klapne!
Na Radě se povedlo schválit odmítnutí studie pro výstavbu bytového domu v Tatarkově ulici na Hájích. To je projekt, o kterém jsem hodně psal i točil videa. Právě díky tlaku z mé strany a od občanů se povedlo přimět radu tuto studii jednoznačně odmítnout. Radě za to patří díky! Snad to bude jasný signál pro všechny investory, kteří chtějí nesystémově zastavovat poslední kousky volných pozemků na Hájích, že je třeba nejprve vše projednat s občany a schválit územní studii a až pak se bavit o dohodě v území. Do celkové dohody budu proti další nesystémové výstavbě.
Taky založili pracovní skupinu pro školství. Ta má téměř totožné obsazení jako komise pro školství. Jsem zvědav na její pracovní výsledky. Školství dnes vede spolu s dalšími asi devíti gescemi pirátský starosta Jiří Dohnal. Vzkázal bych mu asi toto: Ani dvakrát víc pracovních skupin a komisí za vás vaši práci ve školství a opravě školského majetku neudělá! Je potřeba, abyste konečně převzal odpovědnost a začal něco dělat!
Tradičně jsem byl za opozici přítomen i na Radě hl.m.Prahy. Nejdůležitější, co bych vypíchl, je, že koalice primátora Zdeňka Hřiba opět zdražila vodné a stočné. Dělá to tak každý rok, a to i přesto, že vláda hnutí ANO Andreje Babiše před rokem zlevnila DPH na vodu o 5%. Jiná krajská města díky tomu vodu lidem buďto zlevnila nebo alespoň nezdražovala. Jinak je tomu v Praze, kde se zdražuje každý rok!
V pondělí odpoledne jsem uspořádal tiskovou konferenci k nové vyhlášce o odpadech, která výrazně zdražuje Pražanům život. O tom podrobněji až dále.
✅ Úterý
V úterý dopoledne jsme měli na magistrátu výbor pro územní rozvoj. Po kritice, kterou jsem vznesl minulé měsíce, bylo na programu konečně zase dost bodů k řešení. Po tlaku opozice je tak vidět, že se rozvoj Prahy snad zase rozjíždí. Ohledně Prahy 11 nebylo na programu nic podstatného, všechny změny se týkaly jiných městských částí.
Po poledni svolala radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová pracovní skupinu k loterijní vyhlášce, kde nás informavala, že antimonopolní úřad má se současnou vyhláškou z jejího pera problém a bude s Prahou dělat řízení. Pro mě je to nepochopitelné, protože paní radní nás zastupitele v době přijímání vyhlášky ujišťovala, že s tímto úřadem má vše projednané a že úřad s tímto návrhem vyhlášky souhlasí. Z toho vyplývá, že buďto úřad musel změnit v průběhu času názor a nebo nám paní radní lhala či něco zamlčela.
Odpoledne bylo pravidelné grémium s panem primátorem Hřibem s opozicí před Zastupitelstvem. Pro vaši informaci, je to první grémium, kam se osobně pan primátor připojil, za dobu, kdy jsem předsedou klubu. V ostatních případech mu opozice nestála ani za to připojit se na grémium on-line.
V úterý večer proběhla schůzka na půdorysu bývalé koalice na Praze 11 se zástupci Pirátů, TOP09-STAN, ANO a ODS, kde nám starosta Jiří Dohnal (Piráti) oznámil, že pokud v nejbližší době nedojde k písemné dohodě o obnovení koalice či nějakého jiného dokumentu, kde bude písemně napsané, že naši zastupitelé zase budou podporovat to, co připraví Rada, že on a radní Martin Duška (Piráti) rezignují na uvolněné členy Rady a Radu MČ Praha 11 opustí. Já to glosuji, Jižní Město si nemůže přát nic lepšího, rezignujte a přestaňte už dále škodit Praze 11. Je to to nejlepší, co vás za 3 roky ve funkci napadlo, tak směle do toho!
V úterý také proběhlo ocenění pana Kudryho za záchranu života. Poskytl pánovi, který zkolaboval u východu z metra na Hájích, masáž srdce do příjezdu Městské policie, která pak defibrilátorem záchranu dokončila. Na zastupitelstvu náš radní Petr Jirava (ANO) informoval, že po něm pátráme, abychom ho ocenili. Díky tomu se našel a radnice ho velmi rychle za tento skvělý a bohulibý čin řádně ocenila! Děkuji i já! Kéž by takových bylo ve společnosti více!!!
✅ Středa
Jako každou středu i tentokrát jsem publikoval komentář k bytové politice.
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
zítřejší zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy je v tomto roce poslední, a jako takové se bude samozřejmě z velké části točit okolo rozpočtu pro nadcházející rok. Už ze zběžného pohledu na jednotlivé rozpočtové kapitoly je nicméně zřejmé, že bytovávýstavba opět nebude prioritou.
Ačkoli si současné vedení města vytklo dostupné bydlení za svůj důležitý cíl, to nejpodstatnější z něj, tedy zrychlení povolovacích procesů nebo stavbu městských nájemních bytů, doposud trestuhodně opomíjí.
Všechny vládnoucí strany od Pirátů, přes Čižinského Praha Sobě až po Spojené Síly pro Prahu (TOP09, STAN a KDU-ČSL) měli na billboardech v roce 2018 hesla:
„Zlevníme bydlení v Praze”
“Postavíme dostupné bydlení v Praze”
“Rozjedeme výstavbu dostupných družstevních bytů”
Volební období je skoro pryč a nestalo se z toho nic, naopak byty v Praze i nájemné dále výrazně narostlo.
Koalice primátora Hřiba místo toho sází na pochybné projekty, jako je například nedávné přemalování tramvají a autobusů, nebo se chystá investovat do poněkud megalomanských plánů. Schválená lanovka z Podbaby do Bohnic sice možná potěší turisty, ale učitelům, lékařům nebo mladým rodinám, kteří potřebují především bydlet, aniž by je zruinovala hypotéka nebo výše komerčního nájmu, přinese sotva nějaký užitek. Celý projekt navíc vyjde na “pouhých” 1,5 miliardy korun.
O tom všem se zítra chystám promluvit přímo na zasedání. A zároveň taky nabídnu několik možných řešení, která mají potenciál současné zvyšování cen bytů i nájmů aspoň trošku přibrzdit. O výsledcích vás samozřejmě budu informovat.
A jak jste s bytovou politikou vedení města spokojení vy?
Vidíte prostor pro případné zlepšení?
Budu se těšit na vaše komentáře pod tímto příspěvkem.
⬆⬆⬆
Ve středu se také na internetu objevilo velmi podivné výběrové řízení na umělé kluziště, které od počátku kritizuji. Bruslit se na tom nedá. Znám jen minimum lidí, kterým by vyhovovalo a přesto jej koalice starosty Jiřího Dohnala opět protlačila i tento rok. A navíc za velmi podivných okolností. Představte si, že na zakázku za několik set tisíc Kč poptali jen 3 firmy a dali jim čas na zpracování nabídky jen asi 2,5 dne! Přijde vám to normální? Pochopitelně, že to vyhrála zase ta samá firma jako vždy. A takhle se na Praze 11 hospodaří!
✅ Čtvrtek
Celý čtvrtek bylo Zastupitelstvo hl.m. Prahy nabité, tak to vezmu jen zkratkovitě a to nejdůležitější.
Zprvu bych chtěl poděkovat primátorovi Zdeňku Hřibovi, že uspořádal primátorskou sbírku spolu s potravinovou bankou. Je to jediné pozitivní, co se dá z tohoto čtvrtka vytáhnout, a pochvalu si to zaslouží. Za hnutí ANO jsem věnoval celou řadu trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků. Věřím, že teď před Vánoci to pomůže mnoha rodinám, které se díky neustálému zdražování všeho dostali do nesnází.
Patrik Nacher referoval o tom, jak dobře v Praze funguje jím připravený návrh Milostivé léto pro oddlužení celé řady dlužníků.
Do programu jsem navrhl bod “Trenéři do škol”, který měl být také takovým vánočním dárkem pro městské části a občany. Bohužel to koalice neschválila. O co jde?
Praha by měla podporovat smysluplné programy pro děti, projekt Trenéři ve škole koalice ale stále odkládá. Projednat ho odmítla i na zastupitelstvu.
Projekt Trenéři ve škole přitom už dva roky funguje v řadě pražských městských částí a pomáhá rozpohybovat děti a zlepšit jejich motoriku v hodinách tělocviku v prvních ročnících základních škol.
Na zasedání zastupitelstva jsem chtěl předložit usnesení, které by městským částem pomohlo s financováním tohoto smysluplného a potřebného projektu, jež má podporu napříč politickým spektrem. Pandemie dopadla především na děti, mnoho z nich se po lockdownech ke sportu už nevrátilo a trpí nadváhou. O to víc je smutné, že koalice odmítla zařadit tento bod na jednání zastupitelstva..
Na dalším lednovém jednání zastupitelstva předložím znovu usnesení, kterým by zastupitelé Radě hl. m. Prahy uložili vytvořit program, ze kterého budou moci městské části čerpat prostředky v průběhu celého roku 2022 a využívat této možnost pro děti dle aktuálních potřeb. Radní pro sport Vít Šimral se dříve správně rozhodl podpořit tento program, jenomže městské části dostaly na vyjádření a vyplnění náležitostí žádosti o podporu programu jen 3 dny, což logicky většina městských částí nemohla stihnout. Když ale dokáže koalice podporovat nejrůznější aktivistické projekty a organizace, jako Arniku, Automat a Prague Pride, měla by zvládnout správně nastavit program, který pomůže vrátit děti ke sportu. Pojďme se všichni zasadit o to, aby se to podařilo a mohlo se do projektu zapojit ještě více základních škol.
Program Trenéři ve škole je založen na spolupráci místních klubů se základními školami. Podstatou je, že vyškolení trenéři různých sportů pomáhají v tandemu učitelkám prvního stupně základních škol v hodinách tělocviku. Cílem je rozpohybovat všechny děti, nejen ty nadané, nadchnout je pro sport a zlepšit jejich motoriku. Právě ve věku do 10 let se rozhoduje o tom, jestli děti získají lásku k pohybu a vyrostou z nich aktivní dospělí. Během hodin tělocviku si děti hravou formou osahají základy fotbalu, gymnastiky, ragby, florbalu, tance, basketu nebo třeba juda. To může pomoci dětem vybrat si později sport, kterému se chtějí věnovat organizovaně. Jedním ze základních principů programu je zákaz náborování, aby si trenéři nevyzobávali jen ty nadané.
Vyškolení trenéři různých sportů v rámci programu Trenéři ve škole působí už na 88 základních školách, v metropoli například v mé domovské Praze 11, nebo Praze 10, 13, 15, 16, 17 nebo v Radotíně. Aktuálně je do něj zapojených téměř 10 tisíc dětí z prvního stupně základních škol. Určitě mě podpoří kolega Jakub Stárek (ODS), kterému tento projekt na Praze 6, kde odstartoval, skvěle funguje a případně se podělí o pozitivní zkušenost.
Nejdůležitějším bodem Zastupitelstva byl rozpočet pro rok 2022. Bohužel dlouhodobě vidíme, že vedení Prahy obecně raději věnuje pozornost a finance spíše podružnostem, jako je přebarvování prostředků veřejné dopravy nebo pořizování nového městského mobiliáře. Takové projekty, jakkoliv jsou záslužné, neřeší primární problémy Prahy, jako je právě kritická situace bydlení, o které tak často píšu.
Bytová politika magistrátu selhává zejména v oblasti financování jeho rozvoje. Na rozvoj bydlení je dle rozpočtového návrhu pro rok 2022 vyhrazeno 579 milionů korun, což je 0,5 % z 90 mld rozpočtu. Ač je to více než pro letošní rok, stále je to v kontextu reality Prahy málo. Koalici se nedaří dosáhnout ani slibovaného zrychlení povolovacích procesů stavebních řízení nebo významnějšího rozšiřování obecního bytového fondu.
O tom, že zlepšení bytové situace není navzdory jejich tvrzení prioritou současné koalice, svědčí také alokace financí z veřejného rozpočtu. Polovina alokované částky pak připadá pouze na jeden projekt – Dům Opatov. V ostrém kontrastu připomeňme nedávno schválenou výstavbu lanové dráhy mezi Podbabou a Bohnicemi za 1,5 miliardy Kč – tedy téměř dvojnásobek částky vyčleněné na rozvoj bytové politiky v obou letech 2021 a 2022!
Neefektivní povolovací procesy významně brzdí výstavbu a přispívají k neustálému narůstání bytového manka, které je jednou z příčin růstu cen na realitním trhu. Například v roce 2020 byla v Praze zahájena výstavba pouhých 4335 bytů, což v meziročním srovnání představuje propad o 33,2 %. Vzhledem k tomu, že celorepublikově došlo k poklesu o pouhých 8,9 %, nelze tento úbytek přičítat pouze útlumu z důvodu protipandemických opatření!! Jak jsem psal už vícekrát, v souladu s přirozeným rozvojem města je potřeba stavět přibližně alespoň 10 000 bytů ročně.
Nedostatečně vedení města přistupuje také k rozvoji městského bytového fondu. Dlouhodobá strategie počítá s výstavbou pouhých 500 bytových jednotek ročně. Nemohu si odpustit zmínit, že zatímco v roce 1991 město disponovalo přibližně 194 tisíci byty, dnes jich vlastní okolo 31 tisíc, což představuje přibližně 5 % všech pražských bytů. Výrazné navýšení jejich počtu by přitom pomohlo k dostupnému bydlení nejen pro klíčové profese. Z měst, jako je Vídeň nebo Amsterdam, víme, že při dostatečném procentuálním zastoupení funguje městský bytový fond jako regulační prvek vedoucí ke snížení cen komerčních nájmů.
Co se týká samotných finančních prostředků města, bylo by jistě možné naložit s nimi mnohem efektivněji. Navrhuji například, aby se část peněz, které prozatím leží na účtu města a pouze se znehodnocují, vložila do odkupu volných nemovitostí. Jedná se celkem o desítky miliard vyčleněných na strategické projekty metra D nebo dostavby Pražského okruhu. Při realizaci obou projektů se budou vyčerpávat postupně a v dlouhodobém horizontu. Odkupem nemovitostí bychom rozšířili bytový fond a zároveň smysluplně zhodnotili finance, které vlivem inflace ztrácí na hodnotě.
Rozšiřování bytového fondu by urychlilo také odkoupení již připravených developerských projektů, jejichž realizace není za současných podmínek pro soukromý sektor možná. Praha by se tak mohla dostat k hotovým projektům, které soukromí investoři kvůli prodlužující se návratnosti dali takzvaně do šuplíku. Přitom právě projekty s menší rentabilitou mohou na trh přinést i dostupnější bydlení například pro mladé rodiny. Významným krokem k dostupnějšímu bydlení by podle mě mohlo být také urychlení vzniku nové čtvrti pro desetitisíce obyvatel na rozsáhlých pozemcích v Letňanech. Vůle ze strany vedení města pro vznik takového ‚Severního Města‘ tu je, klíčové ale bude nastavení efektivní spolupráce s developery. S nástupem nové centrální vlády, jejímiž členy budou i Piráti, snad pan primátor přestane hrát mediální hry a začne konečně také trochu pracovat.
A poslední, co bych vypíchl, je odpadová vyhláška. To je absolutní šílenost! Zdeněk Hřib zlevnil vývozy odpadům lidem v rodinných domech, kteří bývají zpravidla movitější a výrazně zdražil vývozy na sídlištích! Chápete to? Hnutí ANO zásadně odmítá zdražení vývozu komunálního odpadu.
Proč?
Protože se to dá řešit i jinak. Tak jako to dokázala jiná města, třeba Brno nebo Žďár nad Sázavou. Taky proto, že zdražovat něco, co nefunguje, je nehoráznost.
Navíc! Současné vedení Prahy už v tomto období stihlo Pražanům zdražit, co mohlo. Několikrát zdražilo vodné a stočné o asi 15% i přes to, že vláda hnutí ANO snížila DPH a mnoho jiných měst vodné a stočné zlevnilo, dále jízdenky na MHD, nájemné v obecních bytech, P+R parkoviště či daň z nemovitosti.
Zdražení vývozu komunálního odpadu neúměrně zatíží obyvatele pražských sídlišť a dopadne zvláště na mladé rodiny, seniory a sociálně slabé skupiny obyvatel. A zdražení na sídlištích má být o 90 %. Průměrná rodina si má připlatit asi 1600 Kč za rok!
Primátor Zdeněk Hřib na Zastupitelstvu vystoupil a řekl, že svoz odpadů funguje perfektně a že nepořádek všude je způsobený občany, kteří se neumějí trefit do popelnice. Náměstek Petr Hlubuček (STAN) dokonce řekl, že členové hnutí ANO dostali údajně za úkol chodit po Praze, vytahovat odpad z popelnic a fotit to.
Hřib tomu nasadil korunu, když řekl, že problémy s vývozy vyřeší chytrými SMART senzory na popelnice. Zní to jako apríl, ale to je realita vedení Prahy Piráty.
Piráti navrhli jinou sazbu za svoz odpadu s tím, že jejich návrh nebude vývoz zdražovat. To není pravda, nižší sazba jen znamená zdražení pro lidi na sídlišti asi o 800 Kč za rok. Tedy opět další zdražení, jen nižší než navrhuje náměstek Petr Hlubuček (STAN). My odmítáme jakékoli zdražení!
Chceme, aby Pražané za své peníze dostávali adekvátní služby. A rozhodně nechceme, aby do svých peněženek museli sáhnout více, než je nezbytně nutno. Vedení Prahy by mělo Pražany ke třídění pozitivně motivovat, ne jen brát a nic nedávat.
Vyhlášku si nakonec koalice protlačila. Průměrná rodina na sídlišti si připlatí příští rok kvůli koalici primátora Zdeňka Hřiba +1.600,- Kč navíc za rok.
Hnutí ANO proti zdražení bojovalo do poslední chvíle i vlastním návrhem. Bohužel, ani mnozí, kteří křičeli, že Pražanům odpady zdražovat nechtějí, náš návrh nepodpořili 🤷🏻‍♂️
Jen bych vám ještě připomněl, co vše už Hřibova vláda Pražanům za 3 roky zdražila.
Říkám tomu “Hřibova drahota”:
❌ vodné a stočné – stihli ho podražit dokonce i několikrát, a to i navzdory tomu, že vláda hnutí ANO Andreje Babiše snížila daň o 5 % a ostatní města vodu buď zlevnila nebo nezdražila!
❌ svoz odpadů – 30 % nárůst
❌ zvýšení ceny nájmů v městských bytech, a to v době nejtěžší fáze koronavirové epidemie – průměrné zdražení 130 %
❌ zvýšení daně z nemovitostí – v mnoha městských částech hl. m. Prahy došlo k výraznému zdražení daně z nemovitosti (nárůst se v jednotlivých městských částech liší, nicméně se jedná o 40%, 80% a 100% zdražení)
❌ zvýšení cen jízdného v MHD – od 1. srpna 2021 se zvýší cena jízdenek na 30 minut z 24,- Kč na 30,- Kč a na 90 minut z 32,- Kč na 40,- Kč, rovněž zdraží SMS jízdenky, které nyní budou dražší než papírové!
❌ zdražení lanovky na Petřín – rovněž lanovky na Petřín se dotýká zvýšení cen jízdného, a to nově 60,- Kč
❌ zdražení parkovného P+R – zvýšení parkovného se na okrajích Prahy od srpna ❌ zdražuje z 20,- Kč na 50,- Kč (tj. Černý Most 2, Depo Hostivař, Chodov, Letňany, Opatov, Radotín, Rajská zahrada, Zličín 1 a Zličín 2), parkoviště blíže centru (tj. Holešovice, Ládví, Kongresové centrum Praha a Skalka 1) se zvyšuje na 100,- Kč
❌ zdražení ubytovacího poplatku z 21,- na 50,- Kč
❌ zrušení slevy na čipované psy
❌ další zdražení odpadu, na sídlištích až o 90 %. Průměrná rodina si od roku 2022 připlatí cca 1600,- Kč!!!
❌ další zdražení vody o 6% v roce 2021
✅ Pátek
Celé dopoledne jsem dával ještě rozhovory pro rádia a média ohledně průběhu zastupitelstva, Hřibova drahota vzbudila velký poprask.
V poledne jsem hned po jmenování nové vlády pogratuloval novému ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi a nabídl mu pomocnou ruku v řešení bytové krize v Praze. Ministerstvo pro místní rozvoj mělo už za naší ministryně Kláry Dostálové připravených mnoho programů vhodných i pro Prahu, ale vláda primátora Zdeňka Hřiba se ani nepokusila je realizovat a využít jich. Vzhledem k tomu, že jsem v bytové politice hluboce ponořený celé poslední roky, budu rád na problémech spolupracovat i s novým ministrem. Primátor Hřib prokázal i tento týden schváleným rozpočtem, že bydlení pro současnou koalici není priorita. Pro mě je, takže rád pomohu. Věřím, že mě nový ministr dá co nejdřívější termín osobní schůzky pro první jednání, abych ho mohl uvést do problematiky.
Odpoledne pak proběhl sněm Prahy 12, kde si naši kolegové z Modřan a Braníku zvolili nové vedení, za což jsem moc rád. Ta organizace spěla k rozpuštění, protože se dlouhodobě nescházela a nakonec se kolegyni Lence Vedralové a bývalému starostovi Milanovi Maruštíkovi povedlo organizaci opravit, za což jim patří velký dík. Nové vedení Prahy 12 mi vyjádřilo nominaci na předsedu hnutí ANO v Praze, za což jsem také vděčný!
Tím bychom byli opět na konci. Děkuji, pokud jste dočetli až sem, a přeji hezký poslední adventní týden a především pak krásný Štědrý večer. Moc si svátky užijte se svými blízkými a těmi, které máte rádi.