Milí sousedé,
roční výročí svatby jsme strávili na vinicích Jižní Moravy. Mohli jsme tu degustovat víno nebo si dát čerstvý burčák jako všichni, ale moje žena řekla NE. Budeme po vinicích běhat. Bylo to ze začátku náročné, ale nakonec jsem byl moc rád, že jsme to udělali!
Ačkoli zbývá dnes už jen 33 dní do voleb na Praze 11, ani na magistrátu se nepracuje. Neproběhla ani Rada hl.m.Prahy ani Rada Prahy 11. Přitom už 1.9. má být dle původního harmonogramu zastupitelstvo Prahy 11. Na tom by bylo potřeba přijmout přinejmenším dotace pro naše sportovní kluby, které i s nimi jen obtížně v současné inflační a energetické krizi přežijí zimu. Co myslíte? Pirátský starosta Dohnal se údajně do voleb už nechystá zastupitelstvo svolat.
Radní chtějí asi už jen brát peníze a nic nedělat. V hnutí ANO budeme nyní řešit, zda nesvoláme z opozice mimořádné zastupitelstvo alespoň na sportovní granty. Proč? Protože na posledním zasedání zastupitelstva MČ Praha 11 byly z programu jednání staženy kromě jiného body, které se týkají podpory činnosti sportovních a kulturních spolků a organizací.
Dále se zde mělo schvalovat druhé kolo řádných dotací do oblasti sportu.
Nic z toho se neschválilo! Vzhledem k tomu, že 23.9. budou volby, reálně hrozí, že výše uvedené body budou moci být projednány možná až na konci roku a to je pro všechny zainteresované v době extremniho navyšování provozu téměř likvidační. Co si myslíte vy? Máme jako hnutí ANO svolat zastupitelstvo z opozice, pokud Pirátská radnice nebude chtít do voleb už pracovat?
Ale pojďme chronologicky hezky den po dni, co se tento týden dělo.
✅ Pondělí
Hned v osm ráno jsme začínali s naší pojízdnou kavárnou u polikliniky Šustova. U té polikliniky, jejíž prodloužení hnutí ANO toto volební období prosadilo přes odpor jiných politických stran. Diskutovali jsme, co zdejší občany nejvíc trápí. Je to parkování, nepořádek v ulicích, zanedbaný veřejný prostor (lavičky, přístřešky v sídlišti, chodníky, …), ale taky nesmyslně posunutá autobusová zastávka u metra Roztyly. Všechno jsou to problémy, o kterých už dlouho vím a které mám pečlivě napsané v našem volebním programu. Pokud hnutí ANO vyhraje volby, zařídím změnu. Jižňák je pro mě na prvním místě!
V pondělí mi přišla nabídka od TV Praha s tím, že by rádi uspořádali debatu všech lídrů kandidujících stran na Praze 11. Nicméně je k tomu z jejich strany potřeba záštita radnice. Jelikož nebyla porada vedení ani rada, zatm to naši radní neprojednali. Jsem zvědav jak rozhodnou. Za mě by rozhodně bylo fér, aby se občané před volbami mohli podívat na debatu lídrů na starostu a zhodnotit si, jakého starostu chtějí další 4 roky mít! Snad to radnice schválí.
Taky se mě intenzivně ptají novináři, co si myslím o kandidatuře primátora Zdeňka Hřiba do zastupitelstva Prahy 10. Odpověď je jednoduchá. Nechápu to. Vůbec! Hřib se snaží vzbudit roky dojem, že je z Jižního Města (Prahy 11), že naše sídliště má rád a že tu žije s rodinou. A pak se objeví na kandidátní listině Pirátů do zastupitelstva Prahy 10! Tak buďto celou dobu lže o tom, kde bydlí, nebo se chystá podvést občany Prahy 10, které se chystá zastupovat v zastupitelstvu, i když na té městské části nebydlí a nemá k ní vztah. Oboje je špatně. Ještě horší na celé kauze je, že ji Hřib vymlčuje a nevyjadřuje se. Takže vůbec nevíme, jak to celé je. Budu se na to ptát jakmile se uvidíme v televizi nebo nějaké debatě.
✅ Úterý
V osm ráno jsme zase začínali s kavárnou na metru Lužiny. I když jde o sídliště na druhé straně Prahy, trápí ho ty samé problémy. Třeba nenažraní developeři, kteří chtějí místo kolem metra neúměrně zastavět. Jak víte, já jsem pro rozvoj Prahy, pro výstavbu bytů, ale zásadně odmítám nesystémové zahušťování už hotových sídlišť. Nová výstavba musí být vždy po dohodě v území s místními. Současným obyvatelům dané lokality musí nová výstavba víc dát než vzít.
Dopoledne proběhl poslední výbor pro územní rozvoj tohoto volebního období. Sešel se jen, aby projednal asi největší a nejvýznamnější změnu tohoto volebního období. Pro tzv. Rohan City. Umožní výstavbu celé nové čtvrti včetně základní školy. Změna je připravena již na nové metodice spoluúčasti investorů do území. Praha 8, na jejímž území změna je, jí podporuje, osobně jsem byl na místě na prohlídce a viděl modely v Institutu plánování a rozvoje a budoucnost místa se mi líbí. Tak jsem hlasoval pro. Co mě ale překvapilo, bylo, že na výbor se neráčil přijít ani náměstek Hlaváček ani primátor Hřib. Ti, kteří se jistě budou brzy chlubit tím, že toto území odblokovali a že díky tomu odšpuntují v Praze bytovou výstavbu. Tak si pamatujte, že díky nim to opravdu není.
Taky jsem vám v úterý natočil video ze sídliště Invalidovna. Víte, že jeho část byla stavěna pro Olympiádu roku 1980, která ale v Praze nakonec nebyla? A víte, že sídliště bylo v některých místech až 3,8m pod vodou? Ne? Tak se podívejte na video, dávám vám odkaz do komentářů.
Večer jsem pořádal už třetí pivo s občany. Tentokrát v XL Restaurant vedle Starochodovské školy. Přišla spousta zajímavých lidí a ještě zajímavějšími nápady a podněty. Třeba paní Eva Ptáčková je na Jižním Městě poměrně známá. Veškerý svůj volný čas věnuje svému Re-Use centru a potravinové bance. Pomáhá našim sousedům, kteří se dostali do těch nejtíživějších životních situací, které si asi ani neumíme představit. Potřebovala by větší sklad, ten současný ji nestačí, a nedokáže pomoci zdaleka všem, kteří by to potřebovali. Pokud s tím něco neudělá současná Pirátská rada, pomoc Jihoměstskému Re-use centru a potravinové bance bude jeden z mých prvních cílů. Moc si vážím lidí, jako je paní Ptáčková, a nerozumím tomu, jak jí a její práci může současné vedení radnice házet klacky pod nohy!
Další pivo bude v úterý od 19:00 v Kozlovně u soudků na Hájích, doražte! Do komentářů vám dávám ještě odkaz na video z akce, fakt se povedla!
✅ Středa
Začínali jsme zase v 8 ráno s kavárnou, tentokrát na metru Rajská zahrada na Praze 14. Mluvil jsem zde postupně asi se sto místními. Chybí jim podobně jako jinde v Praze lavičky kolem metra, u zastávek, ale i v sídlišti. Ty lavičky, které primátor Hřib a Piráti nechali bez náhrady odvést! Ještě v zimě tu byly, pak je magistrát odvezl a nenahradil.
Dále jako na většině sídlišť je i na Praze 14 obrovský problém s parkováním, a to jak přes den (kdy sem jezdí parkovat k metru přespolní), tak někde i v noci.
Oproti mému Jižnímu Městu si tu místní stěžují i na rozbitá a špinavá dětská hřiště, magistrát se o ně nestará.
V některých lokalitách je obrovský problém s bezdomovci a nepřizpůsobivými, které Piráti stěhují do magistrátních bytů. Praha 14 je v tomto otloukánek celé Prahy. Já říkám jasně, že toto musí skončit! Obecní byty mají být primárně pro učitele, lékaře, sestřičky, policisty, hasiče a další profese, které Praha nutně potřebuje pro svůj provoz. Ne pro lidi, kteří si obecního bydlení neváží, likvidují ho a obtěžují své sousedy!
Ještě jsem se dozvěděl, že v okolí Lehovce chybí jakýkoli obchod, potraviny, nic nikde není, vše zavřené! I to je třeba změnit a místní podnikatele podpořit.
Ve středu se taky začala řešit kauza “supermluvčí” STANu a TOP09. Jde o to, že to vypadá, že skrze mluvčí STANu si politici z pražského magistrátu posílali veřejné peníze z městských firem do stranické kasy. Zeptal jsem se veřejně náměstka Petra Hlaváčka, jestli o tom věděl. Pokud ano, je to super tunel městské kasy. Jestli ne, nebylo mu divné, že někdo daruje do stranické kasy víc, než si vydělává? Podle mě by měl okamžitě odstoupit z kandidátky. Je zcela nevolitelný jako celý STAN. Takového primátora fakt Praha nepotřebuje. Co myslíte, odpověděl? Samozřejmě ne, mlčí stejně jako Hřib u svého bydliště a kandidatury na Praze 10.
Odpoledne jsme pořádali s kolegy z hnutí ANO a Patrikem Nacherem rodinnou akci na Praze 13 na Slunečním náměstí. Bylo to výrazně klidnější než před rokem, kdy někteří naši odpůrci vypustili skákací hrad. Obecně je vidět, že našich odpůrců ubylo. Prakticky žádné v ulicích nepotkáváme, naopak podporovatelů je mnohem více než kdy dříve. Je vidět, že lidé opravdu chápou, že za ANO bylo líp. Možná na chvíli v minulosti podlehli pomluvám a vábení některých stran proti ANO, ale dnes všichni vidí, že tito politici nemají jiný program než AntiBabiš. Oni nic nedělají, lidem nepomáhají a zase a pořád dokola na sítě a billboardy věší pomluvy proti Andreji Babišovi. Většina lidí dnes už chápe, že tím ale vláda nikomu nepomůže. Už aby byly volby!
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek se na mě obrátilo několik novinářů, zda za opozici nějak řešíme další podivnou Pirátskou veřejnou zakázku. Praha přímo pod IT odborem primátora Zdeňka Hřiba vypsala veřejnou zakázku na dodávku softwaru pro soutěžení veřejných zakázek. Jde o obdobu systému Národní elektronický nástroj (NEN), který používají ministerstva a další úřady. Proto jsem se obrátil na primátora Hřiba s dotazem, zda je podle něj správné, že město soutěží další software za nemalé prostředky, když NEN, který provozuje dokonce Ministerstvo pro místní rozvoj, kde sedí Hřibův stranický šéf @Ivan Bartoš, by se na to dal využít. Hřib dodnes samozřejmě neodpověděl. Místo toho útočí na všechny kolem na Twitteru. Je podle Vás takový postup v pořádku?
Odpoledne jsem pak točil další video o sídlišti Ďáblice na Praze 8. Brzy vyjde, bude v něm i za co a proti čemu aktuálně kolegové z hnutí ANO z osmičky bojují proti zlovůli developerů spojených s Petrem Hlaváčkem (STAN). Brzy u mě na sítích!
✅ Pátek
V pátek jsem si vzal volno po tom náročném a nabitém týdnu a jeli jsme se ženou oslavit roční výročí svatby na Jižní Moravu. Tu oba milujeme. Máme tu pocit, že se svět tak trošku zastavil.
Každopádně těším se na vás v pondělí 22.8. od 8 ráno na pojízdné kavárně na Praze 18 v Letňanech a pak na dalším, už čtvrtém pokračování piva s Ondrou a občany, které pořádám v úterý 23.8. od 19:00 v restauraci Kozlovna u Soudků na Hájích. Budu moc rád, když dorazíte a promluvíme si o tom, jak můžeme v dalších letech vylepšit a posunout místo kde bydlíme! Vezmu s sebou zase i moje knihy o bydlení a můžu vám je podepsat.
Přeji vám hezký zbytek víkendu!