Milí sousedé,
chci vám dnes na pár příkladech ukázat, co vy a já společně dokážeme díky síle sociálních sítí a médií. Každý týden mi posíláte fotky rozbitých, neupravených či jinak problematických míst na Jižním Městě. Co je v mých silách, to zařídím rovnou. Třeba různé úklidy nepořádku, odpadků a podobně. Je však plno věcí, které sám zařídit nemůžu, a u těch je třeba vyvinout tlak na naše radní, starostu a nebo i na magistrátní pirátské osazenstvo. To je také jeden z důvodů, proč tady vaše podněty sdílím, upozorňuji na ně nebo o nich dokonce natáčím celá videa. Mé příspěvky mnohdy čtou nebo komentují tisíce lidí, což naši radní nemohou už nadále ignorovat. Díky našemu společnému tlaku (a také díky blížícím se volbám) se nám daří radní probouzet ze zimního spánku a dávat věci konečně do pohybu.
Tento týden se mi tak podařilo po několika týdnech rozhýbat magistrát k opravě laviček kolem ZŠ Campanus. Dále pak poté, co jsem psal a natočil video o osídlení bezdomovců mezi ZŠ Donovalská a Chodovcem, je po tomto víkendu pryč a naše děcka mohou chodit zase zcela bezpečně ze školy. Stejně tak se mi povedlo zabránit nesmyslnému zdražení parkovacích stání na parkovištích a v garážích MČ, které po mém tlaku nakonec radní odložili!
Taky se mi povedlo zařídit po letech opravu historických pítek u Pošepňáku a Campanu. To, co nikdo vůbec neřešil, tahle rada na můj popud a kritiku konečně zařídila. O tom jsem podrobně psal před týdnem. A největší radost mám z toho, že poté, co tu prezentuji každý týden, jak jsem co a kde pomohl uklidit, tak rada zřídila expresní úklidovou četu a starosta o tom dokonce točil video. Jinými slovy občanská aktivita a ukazování problémů na sociálních sítích a v médiích se vyplatí a rozhýbe i ty nejlínější politiky k akci. Zvlášť před volbami.
Proto na vás mám dnes také malou prosbu..
Přestože na Jižňáku teď v ulicích trávím hodně času, všechny bohužel neprojdu a všech problémů si nevšimnu. Takže mi, moc prosím, nadále posílejte vaše fotky a podněty. Cokoliv, s čím je třeba pohnout, opravit nebo něco udělat. Buď to zmáknu sám, nebo to pro vás zařídím s radnicí Prahy 11 či Prahy.
Opravdu má váš podnět či zpráva význam a odpovídám na úplně všechny! Pokud je váš problém komplikovanější, určitě je také možné osobně se sejít a probrat to u kávy. Psát můžete přímo mně do zprávy, pod mé příspěvky do komentářů nebo na můj email. Předem vám všem děkuji za důvěru.
A teď už na události minulého týdne.. Bylo toho hodně. Nenechte si ujít hlavně představení našich kandidátů do pražských voleb!
✅ Pondělí
Starosta Jiří Dohnal za Piráty absolutně nezvládá nejen svůj úřad, ale ani vedení Zastupitelstva Prahy 11! Protože není schopen dobře plánovat termíny, ani řídit průběh Zastupitelstva, ty se neustále přerušují, musí se svolávat a opakovaně a už v květnu tak MČ Praha 11 kompletně vyčerpala celoroční rozpočet na jejich pořádání! To se nikdy v historii Prahy 11 nestalo! Místo toho, aby to radní nějak řešili, tak si proste jen odmávali navýšení o cca 800 tis. Kč. Takto hospodaří radnice pod pirátským vedením! Za 800tis Kč, které se zmaří neschopností řádně vést zastupitelstvo, se mohlo opravit klidně dalších 200 laviček nebo třeba 2 obecní byty nebo mohla být nová sborovna v ZŠ Chodov, kde dosud chybí!!!
Co je však pozitivní a co se mi povedlo, je fakt, že radní původně chtěli schválit navýšení cen parkovného na celém Jižním Městě, a to o 10 %! Pod mým nátlakem na sociálních sítích a v médiích nakonec ustoupili a schválili úpravu ceny parkovného pouze na parkovišti Ledvinova, které se otevře v průběhu léta. Na tom je vidět, že moje opoziční práce není zbytečná a když na něco dostatečně upozorním, radní jsou ochotni své nesmyslné nápady upravit!
V pondělí se ještě konalo mimořádné jednání Rady MČ Praha 11 a světe div se – Pirátské vedení radnice de facto uznalo svou vlastní neschopnost v (ne)řízení rekonstrukce ubytovny Sandry! Schválili nejtěsnější většinou 5 hlasů (tedy je vidět, že se toho někteří radní právem báli) tzv. dodatek č. 6 Smlouvy o dílo na stavební úpravy Sandry. Tímto krokem radní jednoduše řečeno uznali, že udělali chybu, kdy po mém odvolání nezačali s další etapou a zbytečně vše zdržovali. Promarnili tak čas a nyní platí zcela zbytečné zhruba 16 milionů Kč😤 za konzervaci stavby. Nicméně nic jiného jim nezbylo, neboť kdyby šla MČ Praha 11 do soudního sporu s firmou Hochtief, tak by to ve finále stálo jistě ještě více peněz. 😡
Pokud by se však Piráti chovali zodpovědně, nepolitikařili a pracovali, tak se nemuselo nic z toho platit a dnes by se Sandra už dokončovala a mohla by brzy sloužit lidem! Piráti tak zcela zbytečně připravili Jižní Město o 16 milionů Kč. Já tvrdím, že to je škoda, kterou radní způsobili svým nekompetentním jednáním a zdržováním. O zakázku této stavby a její vedení se dlouhodobě zajímají různé orgány od policie až po NKÚ, tak věřím, že ještě dojde k přezkoumání všech faktů. Protože způsobená škoda 16 milionů nerozhodováním a nicneděláním není žádná legrace. Víte, co za ty peníze moha Praha udělat? Opravit třeba 40 bytů, vybudovat nových 100 parkovacích míst nebo zrekonstruovat starou a nebezpečnou elektroinstalaci v 4 až 5 školkách.
Samozřejmě jsem byl i na Radě hl.m. Prahy. To taky stálo za to!
Zhruba před rokem lidem z Braníku všichni politici slíbili řešení neustálého porušování nočního klidu a hluku z koncertů. Koncepčně se problému věnovalo jen hnutí ANO a radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová. Ta předložila na Radu novou vyhlášku, ve které by místní dostali oporu. Piráti, STAN a Čižinského Praha Sobě její projednání na radě zablokovali.
POUZE 4 radní byli PRO, dalších 5 se jich zdrželo. Jen 4 radním (z 11) záleží na zdraví občanů z Prahy 4 a Prahy 5. Tito občané si dlouhodobě stěžují na neřešení nadměrného hluku v okolí jejich bydliště.
Pokud bude koalice primátora Hřiba nadále na zájmy místních občanů kašlat, nezbude místním, než se bránit soudní cestou. Já za hnutí ANO mohu slíbit, že se budeme věcí zabývat na dalším Zastupitelstvu, kde budeme chtít bod nové vyhlášky spolu s paní radní Marvanovou zařadit do programu a projednat.
Na tomto příkladu je vidět, jak Zdeněk Hřib – primátor Prahy a radní pro kulturu Hanka Třeštíková jednoznačně upřednostňují zájmy soukromých firem a pořadatelů před občany Prahy!
Další pikantností na Radě byla výstavba nové školy v Šeberově. Tu bude stavět firma kmotra Tomáše Hrdličky. Pirátům se spolupráce s firmami kdysi vlivného kmotra ODS osvědčila již na Praze 10, kde mu Piráti svěřili nejen rekonstrukci radnice, ale třeba i údržbu zeleně. Dnes pirátský radní Vít Šimral – pražský radní Hrdličkovu firmu vybral i pro stavbu nové magistrátní školy v MČ Praha Šeberov.
Navíc rovnou v rozpravě a tisku u výběru stavební firmy z úst pirátského radního zaznělo, že nejlevnější nabídka je výrazně dražší, než byl odhad projektantů a úředníků magistrátu. Konkrétně jde o 38 milionů Kč navíc pro Hrdličkovu firmu, které bude nutné doplnit z rezerv Prahy pro zahájení stavby
✅ Úterý
V úterý jsem přijal pozvání organizace Šance na návrat, abych přednášel studentům středních škol o komunální politice. Pozvání mě velmi potěšilo, neboť je obecně známo, že zájem mladých lidí o politiku je relativně slabý a já osobně se vždy nejen o ní rád bavím. Politika nás ovlivňuje každý den a mnohdy si to ani neuvědomujeme, a proto je nesmírně důležité se o ní alespoň trochu zajímat a mít o ní základní přehled.
Společně se studenty jsme se bavili o tom, co je to zastupitelstvo a jaké jsou jeho funkce, kdo jsou zastupitelé a jaké jsou jejich role či rozdíl mezi rolí opozice a koalice. Podrobně jsme si rozebrali, co dělá Zastupitelstvo hl. m. Prahy a co dělá zastupitelstvo pražských městských částí. Závěrem samozřejmě zazněla řada pikantních a zvídavých dotazů a v neposlední řadě jsme si vysvětlili i to, jak důležité je chodit k volbám, v nichž můžete svobodně vyjádřit svou vůli, a zvolit si tak své zástupce.
Večer jsme pak zvolili kandidátní listinu do Zastupitelstva hl.m.Prahy. Protože v mediálním prostoru se objevovaly různé nepravdy, rád bych vám napsal, jak to ve skutečnosti je.
Podařilo se nám dát dohromady silnou kandidátku zkušených zastupitelů, starostů, podnikatelů, ale i třeba kolegů se zkušenostmi z vyšších pater politiky. Kandidátka byla schválena 98 % hlasů delegátů krajského sněmu. Hnutí ANO v Praze nebylo nikdy takto jednotné.
Jak dlouhodobě říkám, Praha dnes jede na setrvačník, je zakonzervovaná. Jediné, v čem současný primátor vyniká, je arogance, pózování na fotkách či přejmenovávání ulic nebo malování nesmyslných cyklopruhů. Česká metropole nikdy neměla tak tragické vedení. Beru to jako experiment, který nevyšel, a je třeba jít dál. Pokud nechtějí Pražané vedení města, které se jen předvádí a dělá populistická gesta, chvástá se tím, že řeší zástupné problémy, pak je čas na změnu. Osoba lídra našemu týmu ještě dodá sílu, a proto jsme se rozhodli kroky schválení kandidátky a lídra rozdělit. Za mě má podporu Patrik Nacher, rád mu pomůžu, ale respektuji jeho přání, že si chce projít primárkami.
Patrika si vážím a jím zvolený postup mi dává smysl, pomůže nám všem. Ve volbách chceme uspět a k tomu je důležité táhnout za jeden provaz. Pokud mi pomůže zmobilizovat velkou část našich členů a sympatizantů, bude to v kampani naší velkou výhodou. Volby nevyhrávají jen dobrá hesla na plakátech, ale především konkrétní lidé a práce, která za nimi stojí v městských částech. Ti kteří mezi sousedy v paneláku, venku na hřišti, na fotbale nebo v hospodě přesvědčí své sousedy, že hnutí ANO je letos nejlepší volba.
Na naší kandidátce pro komunální volby 2022 v Praze jsou jak zkušení zastupitelé, aktivní lidé z městských částí, ale i třeba kolegové se zkušenostmi z vyšších pater politiky.
Pojďme se teď krátce mrknout na těch 10 statečných, kteří hájí přední místa pražské kandidátní listiny hnutí ANO:
1⃣ lídr bude potvrzen v červnu
2⃣ Ondřej Prokop z Prahy 11
Mě nejspíš znáte. 😊 Na magistrátu budu chtít hájit zejména pražská sídliště. Štve mě, že se v posledních letech dostaly zcela ze středu pozornosti elity z Mariánského náměstí. Primátor a jeho radní řeší jen náplavky, nábřeží, Václavák, novou budovu Filharmonie a osud pražských sídlišť je jim ukradený. To, že lidé nemají kde parkovat, že si nemají kde sednout na lavičku, že často nemají ani posekanou trávu nebo odklizený sníh cestou od domu k autobusové zastávce, to je jim jedno. Ale mně ne! Jsem kluk ze sídliště, z Jižňáku a pražská sídliště budou mé hlavní téma.
3⃣ Barbora Kořanová z Prahy 16
Bára našemu týmu přinese zkušenosti z vyšších pater politiky. Rozvoj a fungování Prahy se totiž neobejde bez úzké spolupráce se Sněmovnou nebo ministry. V Poslanecké sněmovně se Bára věnovala veřejné správě a regionálnímu rozvoji. Hlavním tématem byla digitalizace veřejné správy. Mezi její největší úspěchy patří například..
Zákon roku 2019 za zákon o právu na digitální služby a Zákon roku 2020 za novelu zákona o bankách (bankovní identita). Na obou zákonech se aktivně podílela a byly přijaty drtivou většinou napříč celým politickým spektrem.
Další ocenění v oblasti digitalizace: Počin roku 2019 a E-osobnost eGovernmentu 2020, rovněž za zmíněné zákony.
Dále se velmi intenzivně věnovala (a stále věnuje) ochraně slabších, převážně menšin.
V komunální politice v Plzni (odkud pochází a narozdíl od jiných politiků to netají) se rovněž věnovala digitalizaci, její zásluhou byla zřízena Komise Rady města Plzně pro SmartCity a eGovernment, jejíž byla předsedkyní.
Její působení v zastupitelstvu hodně ovlivnila pandemie covid – 19, takže za hlavní úspěchy se dají označit kompenzace a pomoc občanům města Plzně.
V Plzni také celá řada věcí a institucí funguje lépe než v Praze. Kupříkladu Dopravní podnik. Do našeho týmu tak může přinést kromě jiného i zkušenosti a inspiraci z řízení jiného velkého krajského města. Což je prostě něco jiného než primátor ze Slavičína, to musíte uznat.. 😉
4⃣ Václav Bílek z Prahy 15
Po dvě volební období (v různých koalicích) je 1.místostarosta MČ Prahy 15 s gescí financí a majetku. Zdravé finance jsou základem fungování MČ. Zcela bez závazků a s konzervativním přístupem k veřejným financím byli na patnáctce schopni předkládat každoročně sice schodkový (způsobený financováním státní správy), ale díky schopnosti uřídit majetek jej vždy byl schopen dofinancovat z výnosů a vyrovnat.
Majetek přebíral v době končící privatizace bytového fondu. Doprodané byty na patnáctce nahradily výstavbou nových. Téměř všechny zchátralé bytové domy díky Václavovi zrekonstruovali. Majetek MČ je dnes ve výborné kondici a nebýt nutnosti dofinancování státní správy byl by schopen ročně postavit 10-15 nových či 20-30 modulárních, dnes tak potřebných bytů.
Zvládnutí covidové, či uprchlické krize je už za patnáctku samozřejmost. S pohledem na tápající vládu a chaotické vedení města je mezi nimi a patnáckou zásadní rozdíl a tím je rychlost a schopnost najít řešení a odvahy jej prosadit.
Tyto zkušenosti nabrané z patnácky, která dnes už díky němu skvěle funguje, chce Václav zužitkovat i pro celou Prahu. Představte si, že Praha pod vedením Pirátů na svém majetku nevydělá ani korunu! A to ji patří většina domů v centru kolem Staromáku či Karlova mostu. Všechny ty obrovské nájmy, které Praha vybere se někde ztratí a Praha nemá žádný výnos z vlastního majetku! I to je cíl Václava toto konečně změnit!
5⃣ Jan Kolář z Prahy 2
Honza Kolář je místostarosta na Praze 2. Stará se hlavně o informatiku a chytrá města. Dříve působil v pražské firmě Operator ICT. Zná tak detailně fungování IT systémů a jejich správy z obou stran.
Jako patron aplikace Moje Praha chce navázat na skutečně smysluplné projekty chytrého města, které občanům usnadní komunikaci s úřady, ne jako předražené projekty typu Portál Pražana.
Digitalizace státní správy je kontroverzní téma, ale extrémně důležitá pro optimalizaci procesů státní správy. Pomůže jak uvnitř úřadu, tak ve finále i občanům.
Na dvojce dělá roky taky na pasportizaci smluv na IT služby. Díky tomu dvojce ušetřil nemalé prostředky a to samé chce udělat i na celé Praze!
Navíc má velmi cenné zkušenosti s řízením centrální městské části, které fungují často zcela jinak než ty okrajové se sídlištmi. I to se nám do týmu hodí, abychom mohli Prahu spravovat skutečně vyváženě. Věřím, že díky Honzovi budeme schopni na podzim konečně dát IT v Praze do pořádku, a že už nebudou média plnit kauzy o předražených IT zakázkách pro kamarády, které následně vyšetřuje antimonopolní úřad a policie jako v případě vlády Pirátů.
6⃣ Martin Benkovič z Prahy 17
Pro mě je Martin důležitou spojkou s mladší generací Pražanů. Je to revoluční dítě, které už nezažilo minulý režim. Má tak na řadu věcí jiný pohled než starší kolegové. A tak by to ve správném týmu na magistrát mělo být. Martin je zároveň naším lídrem na starostu pro Řepy, tedy městskou část Praha 17. Ačkoliv nejsme na této radnici v koalici, z pozice předsedy Kontrolního výboru dokázal udělat pro tuto část Prahy a její obyvatele už mnohé.
Řepy zoufale potřebují domov s kvalitní pečovatelskou službou. Právě díky Martinovu aktivnímu přístupu se podařilo prosadit plán výstavby nového DPS v následujících letech. Světe div se, ale na úřadě v Řepích se ještě donedávna nedaly platit poplatky a další úhrady jinak než v hotovosti. Opět díky snaze Martina Benkoviče se podařilo posunout tamní úřad do 21. století a lidem umožnit bezhotovostní placení. Ruku v ruce s tím vším svojí důsledností a díky dlouholetým zkušenostem z trhu s komerčními nemovitosti napříč střední Evropou postupně bojuje za zefektivnění a hlavně ztransparentnění fungování radnice Prahy 17.
7⃣ Radmila Kleslová z Prahy 10
Radmila Kleslová je naší lídryní na starostku na Praze 10 a zároveň součástí týmu na magistrát. Kolegové z Prahy 10 ji nominovali jako ocenění za její dosavadní práci v Zastupitelstvu Prahy 10. Kleslová například bojuje proti megalomanskému projektu rekonstrukce Radnice Prahy 10 za více než miliardu, či za rekonstrukci zchátralé budovy školy, která tam dnes hodně chybí.
Dnes jsme v situaci, kdy už nadále nemůžeme riskovat a zaměňovat politický populismus za řízení města. Kleslová je právník a odborník na energetiku. To jsou témata, která teď ovlivňují naše životy a tomu by se v Praze chtěla věnovat, tedy právu a energetice.
Kleslová taky coby starostka zavedla na Praze10 jako 1. v České republice pod názvem „Moje stopa“ participativní rozpočet , který pak převzali nejen jiné MČ, ale i jiná města v ČR. I Praha 11 pod mým vedením se v této věci Prahou 10 inspirovala.
Dále také stála za programem Trenéři do škol, který tolik Piráti odmítají podpořit a který hnutí ANO na celopražské úrovní prosazuje.
Ve věci dříve kritizovaných členství v orgánech městských společností, které neustále některá média vytahují je třeba říci, že Radmila Kleslová byla plně kompetentní v takových orgánech zasedat, protože měla velké zkušenosti s právem, zejména v energetických společnostech. A i proto je nyní součástí našeho týmu, protože takový odborník je právě v dnešní době potřeba!
K mediálním výpadům a lžím, které se poslední dobou objevují na sociálních sítích, je třeba ještě dodat, že Radmila Kleslová nikdy nebyla v StB.
8⃣ Jan Hušbauer z Prahy 4
Další v pořadí je úspěšný podnikatel a radní městské části Praha 4 Jan Hušbauer.
Kromě toho, že je to zkušený manažer, je i skvělý táta a sportovec tělem i duší. Věří ve fair-play a vytrvalou práci, která přináší výsledky. Vede na Praze 4 naši oblastní organizaci a nedávno vyřešil palčivý problém, se kterým si ostatní nedokázali dlouhé roky poradit – prodej společnosti 4-Energetická tak, aby se zachovaly dodávky a obyvatelé městské části netratili. Praze 4 tím ušetřil do budoucna nejen nemalé starosti, ale hlavně výdaje na obnovu infrastruktury. Každoročně připravuje výzvy pro podporu obecně prospěšných projektů a taky díky jeho zásluze se podařilo dokončit revitalizace řady veřejných prostranství a zkvalitnit péči o ně. Až půjdete po Branické, Jeremenkovou nebo vnitroblokem v Jílovské, určitě si všimnete.
Také v profesním životě je úspěšným manažerem. Řídil provoz největší mezinárodní školy v Praze. Tu pomohl vybudovat téměř od píky a také je zakladatelem agentury, která se stará o profesionální sportovce.
Jeho zkušenosti jak ze vzdělávání, tak sportu ale i z vedení městské části Praha 4 budou ve vedení hlavního města Prahy rozhodně potřeba.
9⃣ Radomír Nepil z Prahy 8
Radek Nepil byl na Praze 8 místostarostou zodpovědným za správu majetku. Za jeho působení vybudoval od nuly funkční správní firmu, která se dnes stará o kompletní správu majetku celé osmičky. Je osmým rokem zastupitelem hl.m. Prahy a společně s Patrikem Nacherem působil od samého začátku v nejužším týmu tehdejší primátorky. Po Patrikovi také převzal funkci předsedy našeho zastupitelského klubu na magistrátu a je náš nejaktivnější zastupitel v diskusích na plenu. Díky tomu i dokonale zná veškeré náležitosti fungování města a magistrátu. Kromě toho je to náš odborník na územní plánování, majetek, investice a celou řadu dalších oblastí.
🔟 Marcela Plesníková z Prahy 13
Ve školství na Praze 13, kterou má v gesci, se podařilo od r. 2018 zateplit 28 mateřských a základních škol v celkové hodnotě 504 milionů Kč. Nová mateřská škola Ovčí Hájek, jejíž výstavba přišla na 112 milionů Kč, je oprávněně považována za nejmodernější v ČR: nejen proto její slavnostní otevření těšilo mimořádnému zájmu hromadných sdělovacích prostředků.
Na několika základních školách byly vybudovány nové kuchyně, jídelny a učební prostory v hodnotě téměř 160 milionů Kč. Připravuje nezbytná školská zařízení pro budované Západní Město, které má mít 40 000 obyvatel (v Praze 13 dnes žije 52 000 lidí). Podařilo se zvládnout covidovou epidemii a nyní řeší uprchlickou krizi tak, aby to nebylo ani na úkor kvality výuky, ani na úkor českých dětí.
Daří se jí informování veřejnosti a získávání její podpory: od roku 2018 uskutečnila na 220 vystoupení v hromadných sdělovacích prostředcích celostátní, pražské a místní působnosti.
Městská část Praha 13 se opakovaně stala vítězem národní ceny kvality ČR ve veřejném sektoru v programu EXCELLENCE a držitelem mezinárodního ocenění EFQM Recognised for Excellence (2017, 2019, 2020).
Tyto všechny zkušenosti chce Marcela přenést i do řízení celé Prahy!
Odborníků máme na kandidátce samozřejmě víc. S další desítkou vás postupně taky seznámím! A taky začneme jezdit víc mezi vás a debatovat s vámi osobně. Těšíme se na vaše podněty ze všech myslitelných okruhů. Odborníky v týmu máme skutečně na vše. A zkušeností mají na rozdávání!
✅ Středa
Jako každou středu po mnoho měsíců jsem publikoval komentář k bytové situaci..
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
když radní Adam Zábranský zhruba před rokem ohlašoval založení Městské nájemní agentury, moc nadějí jsem do projektu nevkládal. Moje skepse se ukázala jako opodstatněná – “městská realitka” k dnešnímu dni zprostředkovala pronájem pouhých 21 bytů . Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš však přesto považuje tento nápad za natolik nosný, že by jej rád realizoval i v dalších městech a obcích.
Návrh zákona, podle kterého by se samosprávy mohly zhostit role realitního makléře a pronajímat soukromé byty lidem v bytové nouzi a dalším zájemcům o bydlení, resort ministra Bartoše připravuje ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí.
Projekt, od nějž si ministr Bartoši slibuje zvýšení dostupnosti bydlení, se pochopitelně nesetkává s příliš kladnými ohlasy. Svaz měst a obcí se k jeho plánům staví zdráhavě a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová navíc upozorňuje na možná rizika: v případě, že by se z nájemníka stal neplatič, by smluvně garantovaný příjem z nájmu musela pronajímateli vyplácet přímo obec.
Diskutabilní je také návratnost celého podniku. Jsem přesvědčen, že lidské kapacity i finanční prostředky vložené do přípravy zákona i následného chodu obecních nájemních agentur lze vynaložit mnohem efektivněji a smysluplněji. To ostatně dokazuje i náš pražský pilotní projekt.
⬆⬆⬆
Ve středu byl zároveň zveřejněn výsledek architektonické studie pro Pražskou filharmonii. A já se ptám, skutečně teď potřebujeme novou budovu filharmonie za 9 miliard Kč?? V této době?
Filharmonie bude krásná, věřím, že ano, ale chvilku může počkat. Máme totiž teď úplně jiné starosti. Nezpochybňuji, že Praha podobnou stavbu potřebuje. Takovou, která by ji reprezentovala, ale ne v této době. Ne v post covidové krizi, ne za největší inflace, kterou moje generace pamatuje. Ne v době, kdy mizí střední třída a společnost se dělí na bohaté a chudé. Senioři, rodiče samoživitelé a další nízkopříjmové skupiny obyvatel se často dostávají do situace, ve které jim po zaplacení nákladů na bydlení a energie nezbývá na další nutné výdaje.
Nová budova Vltavské filharmonie bude stát podle původních odhadů 6,1 miliardy korun. Dnes už však náměstek Petr Hlaváček, odpovědný za její přípravu přiznává, že by to miliard mohlo být i 9 nebo víc. Je však nutno dodat, že ani tato cena nemusí být konečná, neboť v dnešní turbulentní době možné žádnou cenu garantovat, což lze uvést například na městu Ostravě, kde se podobný projekt prodraží o cca 300 milionů Kč. Dokončena má být v roce 2031. Navíc vedení Prahy do odhadů zjevně nepočítají další nepřímo vyvolané výdaje na infrastrukturu, sítě, přeložky tramvajové tratě, silnic atd.
Nebylo by v tuto chvíli lepší stavbu pozdržet, počkat, až se dostaneme z největší krize a tyto peníze použít na pomoc lidem, kteří ji právě teď skutečně potřebují? Můžeme vytvořit programy na pomoc seniorům, rodičům samoživitelům. Nebo za ně postavit byty, které tolik potřebujeme. Třeba pro potřebné profese, jako jsou učitelé, hasiči, policisté.
Vyzývám proto tímto Radu hlavního města Prahy, aby řádně dokončila soutěž a následně projekt odložila. Tak, aby se dal realizovat za pár let, až bude líp. Z „ušetřených“ miliard může Rada pomoct lidem, kteří přestávají mít peníze na to, aby v Praze žili.
✅ Čtvrtek a pátek
Ve čtvrtek a pátek jsem si výjimečně vzal volno. Potřeboval jsem si trošku oddechnout, jelikož se toho poslední týdny děje tolik. Stále mě to ale baví a budu moc rád, když mi budete psát nadále vaše podněty, jak už jsem psal výše. Tím bychom byli na konci mého pravidelného reportu, ale mám pro vás ještě třešničku na závěr..
📌 Pozvánka na středeční akci PAVLOVÍN!
Na závěr bych vás chtěl pozvat příští středu na naši akci! Chodíte rádi do parku u Chodovské tvrze? Pak už jste si nejspíš všimli velké cedule na restauraci Pavlovín, která je jeho nedílnou součástí – stojí na ní smutný nápis „TRVALE ZAVŘENO“.
V oblíbeném parku tak chybí možnost občerstvení, které by si mohli vychutnat dospělí i ti nejmenší. Co s tím? Objekt je nyní nabízen k prodeji za přibližně 13 milionů korun a my v hnutí ANO jsme přesvědčeni o tom, že by měla Praha 11 usilovat o jeho koupi.
Restaurace by pak mohla být provozována za příznivé ceny a pod kontrolou městské části, podobně jako skvělá kavárna Mezi domy v Křejpského ulici. Vedle občerstvení by se navíc v budoucnu mohl objekt stát součástí outdoorového rodičovského centra vybudovaného právě v krásném parku u Chodovské tvrze. Pokud máte stejný názor a chcete, aby místo soukromníka koupila Pavlovín Praha 11, podpořte naši PETICI za jeho ZÁCHRANU!
Petiční stánek s možností podepsat petici budeme mít před restaurací Pavlovín ve středu 25. května od 17 do 20 hodin. Přijďte se pobavit o tom, co dalšího vás na Jižním Městě trápí – přijďte si pro změnu.
Na místě bude i drobné občerstvení a možnost popovídat si s našimi kandidáty do jihoměstského zastupitelstva, včetně kandidáta na starostu Martina Horáka. Těšíme se na vás!