Milí sousedé,
Máme za sebou další nádherný víkend! ☀️ Doufám, že jste si ho užili tak jako já! Včera byl oficiální “den offline”, tak proto jsem vám nic nepsal. Je to příjemná změna, občas odložit počítač, mobil a věnovat se skutečným věcem v opravdovém světě. Dnes vám posílám fotku z akce Ukliďme Česko. Sešli jsme se celá koaliční banda a uklidili jsme široké území kolem točny autobusů za Hájema. Musím říct, že tolik “hnízd” bezdomovců a nepořádku jsem pohromadě ještě neviděl. Budu trvat na přísnějších kontrolách těchto soukromých pozemků a vymáhání čistoty a pořádku u jejich vlastníků. Tenhle společný úklid pro mě byl nejen symbolickým zakončením pracovní maratonu z tohoto týdne, ale i příjemným neformálním setkání našich koaličních zastupitelů a příznivců. Je opravdu výjimečné jak si tu na Praze 11 rozumíme bez ohledu na logo strany na triku. Jsem za to strašně rád, protože díky tomu můžeme Jižní Město v tomto volebním období fakt posunout o obrovský kus dál.

A co jsme tenhle týden zvládli?

V pondělí jsme měli jen poradu vedení. Rady jsme začali na můj popud dělat jednou za čtrnáct dní, místo týdenní periody. Přináší to vyšší efektivitu práce jak nás politiků, tak i úředníků. Všichni mají větší prostor na přípravu a studium materiálů, smluv a stává se díky tomu méně chyb.

Rozhodli jsme o dalším postupu regenerace vnitrobloku Matúškova, Schulhoffova, Brechtova. Prodiskutovali jsme nové informace ohledně dostavby Arény ledových sportů u ZŠ Ke Kateřinkám. Nechali jsme si zpracovat další rozbory a analýzy, které předložíme finančnímu výboru a zastupitelstvu, abychom rozhodli definitivně o tom jestli chceme jako městská část do projektu vstoupit a případně za jakých podmínek. Stavba haly je od června pozastavená od chvíle, kdy magistrát nedodržel své původní deklarace do arény majetkově vstoupit. Praha 11 nyní s magistrátem a investorem řeší, že by halu mohla dokončit a provozovat místo magistrátu. Mě by se to líbilo, protože jako spoluvlastník haly bychom měli zásadní vliv na její provoz. Mohli bychom ovlivnit provozní řád, otevírací dobu a pochopitelně i ceny pro naše školáky a občany.

Dále jsme diskutovali další fázi rozpočtu na příští rok, který je aktuálně upravený o připomínky a změny z našeho výjezdního zasedání. Stále se nejsme, ale schopni dobrat vyrovnanému rozpočtu na rok 2020. Narozdíl od státu a jiných institucí, musí městská část mít vyrovnaný rozpočet ze zákona. Budeme tedy muset dál hledat na jedné straně úspory a na druhé straně příjmy. Jen velmi nerad budu souhlasit s dalšími škrty v investicích a opravách našeho zanedbaného majetku. Potřebujeme nutně opravit Kulturní centrum Zahrada , kde nám teče střechou a nejde otevřít většina oken. Musíme opravit střechu na Chodovské tvrzi. Po životnosti jsou vývařovny v ZŠ Mikulova a Mendelova. ZŠ Ke Kateřinkám je stále nezateplená. A to nemluvím o tom, že bude nutné investovat obrovskou spoustu peněz do oprav chodníků, různých schodů, do vnitrobloků. Celé Jižní Město stárne a potřebuje opravovat. Naopak bychom potřebovali peněz do těchto kapitol víc. Budu o tom pochopitelně jednat i s magistrátem, který nám v posledních letech hodně pomáhá s chybějícími prostředky.

V úterý jsme měli velké jednání s rodinami restituentů ohledně dalšího postupu ve vyřešení jejich majetkových sporů a problémů na Praze 11. Rádi bychom ještě letos podali na magistrát žádost o směny pozemků, tak abychom se jako městská část dostali k pozemkům, které nutně potřebujeme pro naše občany (parkoviště, parky, chodníky…) a na druhé straně by došlo ke scelení pozemků a vyřešení křivd z doby komunismu a špatně provedených restitucí v devadesátých letech. Je to extrémně náročná a složitá práce a vyjednávání, ale je to jeden z mých cílů pro toto volební období. Chci konečně tyto problémy, které 30 let nikdo moc neřešil, narovnat. V úterý jsme ještě řešili podrobnosti o plánování výstavby parkovacího domu u rekonstruované ubytovny Sandra. Věřím, že již brzy vám budu moci říci podrobnosti, kde dům vznikne, kolik bude mít parkovacích stání a jaký bude harmonogram jeho výstavby. Večer pak bylo ještě setkání s jihoměstskými spolky, které bylo první v řadě a budou následovat další v pravidelných intervalech. Zajímá nás, co řeší občanské spolky na Jižňáku a jak jim jako radnice můžeme pomoci.

Ve středu jsme měli koaliční jednání, kde jsme řešili několik opravdu složitých témat. Diskutovali jsme problém Zahrad Opatov a jejich neobsazenosti a vymysleli jsme několik cest, jak se z této situace dostat. Taky jsme znovu otevřeli otázku o tom, jak budeme obsazovat Sandru, až ji zrekonstruujeme. Jasně jsem koaličním partnerům řekl, že chci mít schválená jednoduchá, transparentní pravidla a podmínky pro získání bydlení v Sandře nejpozději v půlce příštího roku. Pak budu chtít sbírat první zájemce a připravovat s nimi smlouvy k nastěhování, aby mohli bydlet hned jak dům opravíme. Dále jsme řešili otázku výše nájemného u bytů v našem bytovém fondu. ANO, tohle je Praha není příznivcem zvyšování nájemného, na druhou stranu mám velký problém s tím, že náš bytový fond je v dost zanedbaném stavu. Jako místostarosta pro majetek mám povinnost se o mě svěřený majetek, tedy i byty, starat. Naše byty jsou převážně v panelových bytech ze 70. a 80. let minulého století a většina z nich je v původním stavu s umakartovými jádry, hliníkovými rozvody elektřiny atd. Když dnes někdo takový byt opustí, tak ho před předáním novému nájemci vždy alespoň částečně rekonstruujeme. Tyto rekonstrukce jsou velmi nákladné a každý rok nás stojí víc a víc peněz. U jednotlivých bytů to dělá 100 až 400 tisíc Kč. Proto musíme hledat finance, kde na tyto rekonstrukce vzít peníze. Osobně bych byl pro zvýšení nájemného u nově pronajatých bytů, které zrekonstruujeme. Současné nájemné 120-140 Kč / m2 mi přijde u zmodernizovaných bytů opravdu neadekvátní, protože se nám cena rekonstrukce vrátí za 40-50 let, tedy později než bude pravděpodobně třeba byt znovu opravit. Každopádně tato diskuse se povede dlouho a bude třeba vyjádření finančního výboru a dalších orgánů.

Ve čtvrtek bylo zastupitelstvo hl.m.Prahy. A to teda stálo za to! To, že se Zdeněk Hřib – primátor Prahy nechová vůbec podle principů, které hlásá a zcela nedemokraticky válcuje opozici snad už ani psát nemusím. Na program nám jako opozici nezařadili vůbec nic. Dokonce ani petici občanů, kterou řádně projednal kontrolní výbor a měla být do programu dle platných pravidel zařazena. Ale Pirátům se nehodí diskutovat s občany, kterým zarazili privatizaci bytů. Nechtěli se bavit ani o nevýhodném a velmi podivném pronájmu Šlechtova paláce. Nicméně největším tématem celého dne se stalo zcela jistě zvyšování daně z nemovitosti.

Mě se příliš nelíbilo zvyšování daně z nemovitosti ani v návrhu u nás na radě. Souhlasil jsem s tím pouze za podmínky, že všechny navíc vybrané peníze půjdou zpět k občanům. V podobě lepšího sekání, úklidu, oprav vnitrobloků, laviček a tak podobně. Ale stejně jsem tak trošku doufal, že to nakonec na magistrátu neprojde. Městská část dávala pouze návrh, ale finální schválení je v kompetenci hl.m. Prahy. Hnutí ANO na zastupitelstvu pro zvýšení daně bylo PROTI. Zvýšení prošlo o jediný hlas koaličními hlasy. Došlo zde k mnoha zajímavostem. Například Ladislav Kos vystupoval v diskusi v plamenných projevech PROTI zvýšení daně, které následně prošlo díky hlasu jeho syna Ladislava Kosa mladšího, který je zastupitel za Piráty na magistrátu. Zajímavé bylo taky, že nejednotní byli členové TOP09, pan předseda Jiří Pospíšil byl zásadně proti, naopak například náměstek Petr Hlaváček ze stejné strany hlasoval pro. V každém případě vám můžu slíbit, že dodatečné finance, které to Praze 11 přinese využijeme pro lidi na zlepšení okolí domů ve kterých žijí. A jde o nemalé finance – bezmála 30 milionů Kč. Nedovolím “projíst” ani jednu korunu z těchto daní!

Jelikož jsme skončili zase až nad ránem, tak pátek byl dost náročný a unavený. Ale i tak jsme stihli jednání se zástupci společnosti Arkalycké, kteří na pochozí zóně Háje dnes přestavují obchodní centrum, kde byl dříve Albert a Pepco. Dohodli jsme se na spolupráci a společně opravíme i náměstíčko, obnovíme tam zeleň, další přidáme, opravíme a rozšíříme lavičky a vyrobíme pár dalších zlepšováků. Brzy vám představím obrázky, jak to bude vypadat. Odpoledne jsme pak slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici v Bohúňově ulici. Člověk vždy doufá, že tyhle ostré kluky nebude nikdy potřebovat, ale jsem rád, že na Jižňáku je máme a že mají perfektní novou výbavu a základnu.

A to je snad vše podstatné za minulý týden. Já teď jdu na studování tisků na poradu a radu, zítra toho máme zase dost.

Budu moc rád, když mi napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím!

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! A ráno ať se vám dobře vstává a nezapomeňte vykročit pravou nohou!!!