Milí sousedé,
tenhle týden byl plný pozitivní energie. Po nekonečně dlouhé době se začalo opravdu uvolňovat. Mohli jsme si konečně zase dát točené pivo ze skla, někteří zajít do fitka a spoustu dalších věcí. Od příštího týdne bude zpřístupněna registrace na očkování pro třicátníky! Očkování běží na plné obrátky a, pokud se nás nechá naočkovat dost, je velká šance, že se konečně vyhrabeme z téhle koronavirové šlamastiky. Nebudu tu nikoho přesvědčovat, ani moralizovat, ať se každý svobodně rozhodne podle svého uvážení a svědomí, zda si vakcínu nechá dát nebo ne. Já osobně do očkování jdu. Dnes vás zdravíme z konečně otevřené zahrádky v centru. Mimochodem věděli jste, že koalice pod primátorem Hřibem se místo pomoci těmto podnikatelům rozhodla spoustu zahrádek vypovědět a uzavřít? Píšu o tom na konci článku v komentářích.

Ale pojďme popořadě, co se dělo za celý týden.

Pondělí

Ráno jsem vám zveřejnil svoje první video o novinkách z Jižního Města. Budu ho točit pravidelně asi jednou za dva týdny. O tom nejdůležitějším, co hýbe naší městskou částí. Odkaz na první video najdete zde: https://facebook.com/IngOndrejProkop/videos/2999764477012193/

Na poradě vedení jsme se se starostou Jiří Dohnal – starosta Prahy 11 rozhodli, že se zapojíme do Kontaktního centra pro bydlení, které připravil a zaštiťuje Adam Zábranský – pražský radní pro bydlení na Praze. Budeme tak již několikátá městská část, která se do projektu zapojí. Slibujeme si od toho ještě větší zpřístupnění bydlení pro ty nejohroženější skupiny našich spoluobčanů.

Taky jsem prosadil, že uvolníme extra peníze na opravu a renovaci kamerového systému v našich školách, školkách a dalších budovách. Finance vyčleněné ve stávajícím rozpočtu bohužel nestačí na pokrytí běžné údržby systému a ten přestává mnohde dobře sloužit. Jsem rád, že se kolegové z koalice rozhodli tento projekt podpořit!

Na Radu jsem předložil celou řadu prodloužení nájmů u bytů a nových nájemních smluv. Pokud jste byli jedni z těch, kteří mi nadávali za vyhlášení soutěže na 7 uvolněných bytů v minulých týdnech, tak se schválně mrkněte do usnesení rady, kolika lidem jsme dali možnost bydlet v nově zrenovovaných bytech za slušné nájemné. Snažíme se férově přistupovat úplně ke všem skupinám lidí, kteří potřebují nějak řešit bytovou situaci na Praze 11.

Taky jsem rád, že se nám s kolegy podařilo vyjednat smlouvu s obcí Nupaky na umisťování dětí do našich škol za úplatu. Po Vestci se jedná o další “slušnou obec”, která je ochotna oficiálně za umístění jejich dětí do našich škol platit. Ostatní obce podporují “černé zápisy” a školní turistiku, kde se jejich občané fiktivně registrují na Praze 11 pro účely zápisu a pak sem vozí děti zdarma a parazitují tak na naší infrastruktuře. Děkuji tedy vedení Nupak, že jsou stejně jako ve Vestci “osvícení”, a dohodli jsme se na tom, že obec Nupaky bude povinna hradit neinvestiční výdaje ve výši 10.000,- Kč za rok a za každého žáka školy s trvalým pobytem v území obvodu obce Nupaky té škole, kam dotyčné dítě bude chodit.

Dále jsem prosadil nový projekt, ve kterém vznikne on-line mapa všech našich pozemků se všemi informacemi. Bude se nám o ní starat naše správní firma Jihoměstská majetková, a.s. a mimojiné bude mít za úkol provádět místní šetření a hledat místa, kde se neoprávněně zabírá obecní pozemek bez smlouvy. Takové případy budeme chtít napravit nájemní smlouvou. Pokud tedy víte, že neoprávněně využíváte obecní pozemek, ať už jako část své zahrady nebo třeba pro parkování nákladních aut atp., kontaktujte mě, ať to můžeme narovnat ještě předtím, než na to sami přijdeme. V takovém případě budeme postupovat tvrději.

Poslední, co bych vypíchl, je, že jsem na radě prosadil odpuštění 30 % nájmu jihoměstským podnikatelům pronajímající pro své firmy obecní objekty a to za období, kdy byli omezeni vlivem pandemie – konkrétně od 22.10.2020 do 2.12.2020 a také od 27.12.2020 do 31.3.2021.

A asi už víte, že jsem se již v minulosti na radě Prahy 11 zasadil o zrušení plateb za předzahrádky pro všechny naše restaurace, cukrárny a další podniky do konce července.

Taky se mi v pondělí podařilo dořešit opravu komunikace propadlých poklopů kanálů v Bachově ulici, o které jste mi několikrát psali.

Jo, a abych nezapomněl, Piráti z Prahy 11 v pondělí zveřejnili tiskovou zprávu, ve které oznamují, že se rozhodli odvolat z Rady radní pro školství Zuzana Ujhelyiová, radní pro školství Prahy 11. V reakci na koaliční dohodovací řízení a nezdařené poslední zastupitelstvo. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby to vlastně nedementovali pár dnů nato na dalším hlasováním, kde toto řešení vlastně odmítají. A to vše řeší veřejně na internetu “po pirátsku”. Osobně se v jejich problémech už zcela ztrácím a našemu starostovi Jirkovi Dohnalovi to fakt nezávidím. Nemá to “doma” vůbec jednoduché. Pokud si tu komedii chcete přečíst, dávám vám odkazy do komentářů.

Úterý

V úterý ráno jsme s kolegy z TOP09/STAN a ODS na podporu státu Izrael v jeho současném konfliktu s Palestinskými teroristy Hamas vyvěsili izraelskou vlajku před budovou naší radnice.🇮🇱

Je to sice symbolické gesto, ale dává jasně najevo, že stojíme za svými přáteli.

Izraelsko – palestinský konflikt samozřejmě není černobílý, nicméně stát Izrael je jediná skutečně demokratická a svobodná země v Blízkovýchodním regionu. Je to také náš dlouhodobý partner a země, se kterou nás pojí nadstandardní přátelské vztahy. V době koronavirové krize nám stát Izrael daroval tisíce dávek vakcín. Stál při nás v těžkých chvílích jako skutečný přítel. V současné době čelí stát Izrael bezprecedentním teroristickým útokům, které si vyžádaly nejen škody na majetku, ale také stály lidské životy. Považujeme za naši morální povinnost v těchto dnech stát Izrael alespoň symbolicky podpořit. 🇮🇱

Pak jsem měl standardní porady s mými odbory. Během dopoledne proběhla taky dlouho připravovaná pracovní skupina pro bytovou koncepci. V programovém prohlášení jsem slíbil, že pro Jižní Město zpracuji bytovou koncepci na dalších alespoň 10 let. Abychom mohli dlouhodobě řešit bytovou krizi a vše, co s ní souvisí. Pracovní skupina nyní diskutuje zadání studie tak, aby v ní nic nechybělo.

Odpoledne jsme měli setkání s řediteli v návaznosti na jejich únorový otevřený dopis. Setkání bylo poměrně dlouhé a nikterak klidné. Je vidět, že školství na Praze 11 je pořád ožehavé téma a nefunguje dobře. Souvisí to úzce i s mojí prací ohledně oprav a správy školských budov. Snažím se neustále pro ředitele dělat různá zlepšení. Naposledy jsme třeba spustili portál, kde se mohou přihlásit a vidí aktuální rozpočet, plánované opravy, kdy budou realizovány atd. To ředitelé velmi kvitovali, i když systém má ještě jisté mušky, které vychytáváme. Osobně setkání hodnotím jako mírně pozitivní, ale je jasné, že máme v koalici ještě hodně na čem pracovat!

Pak nám architekti představili finále studie pro parkovací dům Šalounova. To je ten parkovací dům, který vyřeší parkování u Sandry a Hotelu Opatov. Už brzy vám ho představíme s kolegy Martin Sedeke místostarosta Prahy 11 a Martinem Duškou, kteří na něm pracují.

Odpoledne Jižní Město také navštívil náš premiér Andrej Babiš, který zde strávil hezké chvíle v domově seniorů. Zahrál si s našimi seniory pingpong nebo bingo a dlouze diskutovali o problémech, které naše seniory trápí. Za mě je skvělé, že se pan premiér i při svém neuvěřitelném vytížení zajímá o obyčejné lidi, kteří navíc často trpí osaměním. Škoda, že to tolik lidí v mediálním prostoru otáčí proti němu, že to dělá jen kvůli kampani. Přitom on mezi lidi chodí celou dobu, co je v politice, ať už je kampaň nebo není. Jen poslední rok to nešlo kvůli koronaviru.

Večer jsme měli setkání s občany nad tématem “Budoucnost Jižního Města”. Zatím ještě virtuálně a on-line. Příště už to snad půjde fyzicky. Záznam si můžete poslechnout, v komentářích vám dávám odkaz.

Středa

Ve středu ráno jsem vám jako každý týden napsal komentář k bytové politice. Tentokrát to bylo v pozitivním duchu o tom, jak se rozšiřuje možnost nájemního bydlení.

Pražský bytový🏠trh hlásí nejvíce volných bytů k pronájmu za posledních pět let. Za poslední rok pak počet bytů určených k dlouhodobému pronájmu vzrostl o celou čtvrtinu, tedy na 15 400. S přílivem volných nájemních bytů na trh došlo také k výraznému poklesu nájemného, a to téměř o desetinu.

👉V situaci, kdy se vlastnické bydlení stává nepřístupnějším pro stále větší část společnosti, se o nájemním bydlení mluví stále více a pozvolna se také proměňuje pohled na něj. Zatímco dříve bylo v České republice považováno za jakési nouzové řešení bytové situace, dnes se z něj, především pro mladší generace, stává plnohodnotná alternativa.

👉 Mění se také pronajímatelé. Zatímco dříve jimi byli spíše jednotlivci, dnes již nájemní bydlení začínají poskytovat i developerské společnosti. Je tak jisté, že se nájemní bydlení stane stále rozšířenějším způsobem bydlení. K tomu, abychom se ale přiblížili Vídni nebo Kodani, které jsou vzorem příkladné bytové politiky, je však nezbytné, aby stoupl také podíl městského nájemního bydlení. Díky němu bychom mohli ceny nájmů ještě o významný kus snížit.

Změnil se za poslední roky i váš pohled na bydlení v nájmu Těším se na vaše odpovědi, napište mi je jako vždy, dolu do komentáře pod tento příspěvek👇👇👇.

Přes den jsem strávil většinu času nudnou rutinou u počítače, vyřizováním e-mailů a telefonátů a plnění úkolů, které mi zas kolegové na poradě a radě naložili.

Večer jsme pak měli ještě virtuální setkání s našimi pražskými poslanci, kteří chtějí znovu kandidovat do voleb na podzim, aby nám mohli tzv. “složit účty” a vysloužit si tak nominaci do dalších voleb.

Čtvrtek

Ve čtvrtek jsme měli od rána pokračování přerušeného výboru pro územní rozvoj na magistrátu. Minulý týden se nestihl dokončit. Pro Prahu 11 tam tentokrát nebylo už nic zajímavého. Zbytek dne jsem dokončoval úkoly z pondělí a řešil s mými úředníky provozní problémy na projektech.

Pátek

V pátek jsem měl celé dopoledne pro občany. Nejdříve jsme řešili s jedním podnikatelem další slevu na nájmu v době, kdy musel být zavřený z důvodu vládních nařízení. Pak jsem s jiným občanem řešil jeden komplikovaný majetkový problém. Mám radost, že jak se uvolňují opatření, máte čím dál tím větší zájem se se mnou potkávat osobně a řešit vaše potíže. Rád se s občany potkávám, protože mě to vždy obohatí. Nebojte se mě tedy kdykoli napsat a oslovit, termín vždy najdeme!

Tím by to, přátelé, bylo pro tentokrát zase vše. Děkuji za přečtení reportu a budu vděčný, když mě budete sledovat i nadále. Mějte se dobře.