Milí sousedé,

dnes vás zdravím z úklidové brigády na Hájích. Tu svolal kolega místostarosta za životní prostředí

Jakub Lepš

. Uklízeli jsme svépomocí pozemky mezi benzinkou Shell na Výstavní ulici a Hostivařskou přehradou, které jsou v soukromém vlastnictví – náš odbor životního prostředí sice majitele uhání s úklidem a údržbou pozemků, ti zde občas opravdu i uklízejí, ale nepořádku tam bylo teda hrozně moc. Často mi o nepořádku v této lokalitě píšete a vzhledem k soukromému vlastnictví tam nemůžeme objednat jednoduše úklid z peněz radnice, tak jsme se rozhodli, že si dáme pracovní sobotu a uklidíme to sami. Máte tip, kam máme s kolegy z rady a zastupitelstva vyrazit zase příště?

No a teď už pojďme na pravidelný týdenní report.
✅ Pondělí
V pondělí nám bylo oznámeno, že ze správní rady společnosti pro výstavbu Arény ledových sportů u ZŠ Ke Kateřinkám rezignoval další člen – Tereza Dolanská, nominant TOP09-STAN. V tuto chvíli zůstal ve společnosti už jen Martin Sedeke (ODS) jako předseda správní rady a Petr Přenosil, poradce primátora Hřiba za Piráty. Vzhledem ke koaliční krizi a probíhajícímu dohodovacímu řízení je bohužel i osud tohoto projektu teď v poměrně velké nejistotě. Hnutí ANO z aktivní role v tomto projektu vystoupilo už v lednu tohoto roku.
Na PV jsme projednali potřebu vstupní ankety pro sociodemografickou studii. Odkaz jsem vám v týdnu sdílel a znovu ho dávám do komentářů. Pokud jste dotazník ještě nevyplnili, prosím vyplňte nám ho.
S kolegou Jiravou jsem pak předložil ostatním radním návrh na obnovu projektu domovník / preventista. Už jsem vám o tom před časem psal. Rád bych zapojil některé z vás “aktivních občanů” do hlášení nepořádku, rozbitého mobiliáře atd. V minulosti už to na Praze 11 fungovalo. Měli jsme několik desítek takových aktivních sousedů, kteří za drobnou odměnu chodili po Jižním Městě a hlásili problémy, které vidí, a ty naši úředníci a správní firmy řešili.
Na radě jsem odpoledne připravil tisk na podporu podnikatelům – předzahrádky zdarma. Rada schválila můj návrh, aby městská část Praha 11 neúčtovala nájemné za umístění předzahrádek na svých pozemcích a to přinejmenším do konce července letošního roku.👍 Pokud to situace dovolí a restaurace, kavárny a další podniky v květnu otevřou, budou tak mít o jednu starost méně. Věřím, že tento krok alespoň trošku našim firmám pomůže, ačkoli je to třeba jen drobnost vzhledem k tomu, co vše se v posledním roce událo.
Chci tím říct, a to právě i protože sám moc dobře vím, jak těžké a náročné podnikání je, kolik zodpovědnosti takový podnikatel nese a to nejen za fungování své firmy ale i za spokojenost svých zaměstnanců, že si velmi dobře uvědomujeme, jak nepříjemnou a tíživou situaci mnoha lidem pandemie přinesla. Mrzí mě, když vidím, jak někteří z vás byli kvůli koronaviru nuceni zajít opravdu daleko a přinést velké osobní oběti pro to, abyste udrželi své firmy naživu a nepřišli o své lidi. Proto také tak lituji, že vám nemůžeme nabídnout ještě mnohem více.
Přál bych si, aby Praha 11 neměla tak napnuté rozpočty a mohla si dovolit investovat výrazně větší prostředky na vaši podporu. Jsou to chvíle jako tyhle, kdy vnímám nejvíce, nakolik by městské části pomohl svým cashflow například právě tak často zmiňovaný silný a mohutný bytový fond, který byl minulými vládami bohužel rozprodán. Je to samozřejmě jen jeden z možných zdrojů financí, ale rozhodně významný. Udělám do budoucna vše proto, abych tuto situaci napravil.
Každopádně věřím, že těmito kroky v pomoci našim podnikatelům nekončíme. Na dalších pracujeme a budu vás o všem určitě informovat.
👉 Pokud máte vy nebo vaše firma zájem a chtěli byste si předzahrádku otevřít, neváhejte mi napsat a rád vám jako místostarosta pro podporu podnikání pomůžu celou věc zrealizovat. Psát mi můžete zde do zprávy nebo na email prokopo@praha11.cz.
Dále jsme schválili další dodatek k rekonstrukci ubytovna Sandra, kde jsme objednali dodělání koupelen a kuchyní, které nebyly v původním projektu.
Schválili jsme vyhlášení konkurzu na ředitele ZŠ Donovalská, protože ředitel Pavel Dittrich končí ke konci srpna. Inzerát se všemi informacemi by se měl objevit během následujících dnů, pak vám ho nasdílím. Chceme co nejvíce účastníků, aby bylo z čeho vybírat.
Taky jsme odsouhlasili realizaci mlžítek v parku u Chodovské tvrze a v ulici Mikulova, budeme je budovat ve spolupráci s PVK.
A nakonec jsem na Radu předložil založení pracovní skupina pro bytovou koncepci P11. Bytová politika je jedním z velkých témat, které dnes rezonují Prahou. Vzhledem k tomu, že Praha 11 jako jedna z mála v Praze aktivně bytovou krizi řeší, chceme projektům, které se realizují dát jednotný koncepční rámec. V roce 2016 jsme zprovoznili objekt Zahrady Opatov se 196 byty, aktuálně rekonstruujeme bývalý objekt ubytovny Sandra pro bydlení a připravujeme studii výstavby dostupného družstevního bydlení. Současně s tím jsme zastavili rozprodej obecních bytů a průběžně činíme další různé kroky a úpravy v oblasti bytové politiky. Z tohoto důvodu chceme vše zaštítit pracovní skupinou odborníků, kteří jednotlivé dílčí kroky a projekty dají do koncepčního rámce v rámci nového dokumentu Bytové koncepce Prahy 11.
Večer jsem pak vedl klub hnutí ANO na hl.m.Praze, probírali jsme mimo jiné metropolitní plán, rekodifikaci stavebního práva a hlavně přípravu na Zastupitelstvo. Hodně jsme také řešili zdražení jízdenek, které prosadil Zdeněk Hřib – primátor Prahy. Obzvláště ten nesmysl, že SMS jízdenky jsou nově dražší než ty papírové, což v době ekologie a digitalizace vůbec nedává smysl.
✅ Úterý
V úterý jsem měl celé dopoledne schůzky s mými odbory a úředníky. Na odpoledne jsme pak se Alexandra Udženija svolali mimořádné jednání Kontrolního výboru kvůli petici na záchranu Javoru v tzv. Anenském trojúhelníku na Praze 1. Díky nám byl tento bod zařazen na jednání čtvrtečního Zastupitelstva a pomohli jsme tak Javor zachránit.
✅ Středa
Ráno jsem vám jako vždy ve středu napsal komentář k bytové politice. Tentokrát jsem se opět věnoval Hotelu Opatov na Praze 11, protože jsem objevil velmi zajímavý článek o této naší problematické budově. Těžko byste v naší zemi hledali většího odborníka na panelovou výstavbu🏘, než je pan Marian Lipták. Jeho poutavé a zasvěcené články, které přibližují panelovou výstavbu nikoli jako pohrobky minulého režimu, ale jako mnohdy kvalitní a dlouhověké stavby, už sleduji nějaký pátek. Poslední z nich mě ale zahřál, ale zároveň i píchl u srdce: je totiž věnován “našemu” jižňáckému Hotelu Opatov.
O dnes opuštěné budově, jejíž osud je stále nejistý, Marian Lipták nepsal “od stolu”. Stavbu osobně navštívil, prošel každé patro, interiéry i exteriér zdokumentoval řádkou fotografií a natočil o ní krátkou reportáž.
Materiály poodhalující historii, přítomnost i možnou budoucnost unikátního věžáku najdete v odkazu zde http://panelaky.info/hotel-opatov/ .
Odpoledne pak byla svolaná porada na změny územních plánů týkajících se Metra D.
✅ Čtvrtek
Celý čtvrtek probíhalo Zastupitelstvo hl.m.Prahy a bylo tedy hodně výživné. Zkusím vám z něj vytahat jen to podstatné, abych vás neunudil k smrti.
Na začátku jednání jsem navrhl, aby primátor Zdeněk Hřib upravil priority pražské koalice. Zjevně jsou hlavním problémem Prahy holub hřivnáč na javoru na Praze 1, nákupy vajec do škol či parkování u ruské ambasády! Místo řešení bytové krize, pražských okruhů, Metra D nebo pandemie si koalice vybrala jiná zjevně podle nich důležitější témata. Na základě událostí posledních měsíců požaduji, aby Rada hlavního města Prahy vypracovala, předložila a seznámila zastupitele se svými novými programovými prioritami pro rok 2021.
V tomto nelehkém období, kdy je zapotřebí skutečně pracovat efektivně, Rada hl.m.Prahy věnuje mnoho času přípravě a projednávání tisků řešících počty parkovacích stání u Ruské ambasády, nákup vajec v pražských školách z bezklecových chovů a zavedení biopotravin do školního stravování či holuby hřivnáče, kteří údajně hnízdí v javoru stříbrném na Smetanově nábřeží městské části Praha 1. Právě kvůli údajně hnízdícímu holubovi bylo svoláno mimořádné jednání Rady hl.m.Prahy, očividně hlavní priorita současné Rady?
Je třeba řešit, jak co nejvíce a nejefektivněji pomoci všem našim Pražanům a rovněž pražským podnikatelům, a to nejen těm předem vybraným. Rovněž není možné, aby primátor hl. m. Prahy řešil výhradně zahraniční politiku, obzvláště v této nelehké epidemiologické situaci. V první řadě je to primátor hl. m. Prahy, nikoliv člen Vlády České republiky pověřený řízením ministerstva zahraničních věcí. Kupříkladu nejnovější předmět řešení: navrácení části Stromovky a s tím spojené řešení snížení počtu parkovacích stání vyhrazených pro velvyslanectví Ruska, čímž se podařilo otevřít otázku budoucnosti Českého domu v Moskvě, která je nyní velmi nejistá a vrtkavá. Skutečně je nyní nezbytné řešit situaci v hlavním městě Praze, jehož je pan primátor vrcholným představitelem.
Pokud však současná koalice považuje za hlavní priority Prahy v probíhající pandemické době: „Vejce“, „zahraniční politiku“ či „ochranu hnízda holuba Hřivnáče“, měla by dle toho upravit své programové prohlášení do konce volebního období. V něm se nic takového nepíše. 🤷
Pak Petr Hlaváček nám na jednání Zastupitelstva předložil „strategii bydlení“. Po 2 letech koalice s krizí bydlení neudělala prakticky nic ačkoli to bylo ústředním tématem volebních programů všech vládnoucích stran. Žádám pana primátora, aby bydlení konečně začal řešit!
Strategie rozvoje bydlení hlavního města Prahy, kterou vypracoval Institut pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy (IPR), neodpovídá potřebám metropole a obsahuje významné nedostatky. Pomocí pozměňovacího návrhu proto na dnešním jednání městského zastupitelstva vybízí k odložení schválení dokumentu za účelem jeho rozšíření a přepracování.
Strategie rozvoje bydlení v hl. m. Praze, která by měla nahradit Koncepci bytové politiky hl. města Prahy pro rok 2004 a navazující období, ve stávající podobě počítá s výstavbou 9 000 jednotek ročně a rozšířením fondu městských nájemních bytů o přibližně 500 jednotek.
Vytyčené cíle jsou z mého pohledu zcela neambiciózní a z principu nemohou vést k lepší dostupnosti bydlení. Plánovaný přírůstek nových bytů totiž nepředstavuje ani minimum potřebné pro saturaci poptávky dané přirozeným přírůstkem obyvatel. Skeptický jsem také v oblasti rozvoje městského nájemního bydlení. K tomu, aby se město stalo přirozeným regulátorem cen komerčních nájmů, je totiž třeba podíl bytů v jeho vlastnictví výrazně navýšit.
Za velmi závažný nedostatek Strategie pak považuje opomenutí jakékoli zmínky o financování zamýšlené výstavby. Strategie je bez důkladného rozpracování ekonomických aspektů není úplná. Její schválení tedy nemůžu podpořit. Naopak ještě v usnesení Rada píše, že pokud Praha nebude mít dost peněz, nebude strategii naplňovat.
V současné době chybí metropoli už 20 000 bytů, při současném tempu výstavby jejich kumulovaný deficit dosáhne v roce 2030 až 100 000 jednotek. Alarmující je také nízký podíl městských bytů, který obecně významně koreluje s dostupností bydlení ve velkoměstech. Situaci na trhu s bydlením může zvrátit pouze smělá vize, přetavená v propracovaný záměr.
Tak takhle tedy s bytovou krizí v Praze příliš nezatočíme! 😡
Další bod ke kterému jsem vystupoval se týkal grantu na podporu festivalu Prague Pride. V době, kdy Praze chybí peníze, musí zdražovat odpady, lístky na MHD, zvyšují daň z nemovitosti, primátor Hřib na podruhé navrhl 650 tisíc Kč z veřejných peněz na průvod Prague Pride. Nemám nic proti jakýmkoli menšinám, ale v době, kdy nám krachují divadla, herci nemají výplaty, krachují restaurace a celá podnikatelská odvětví mi to přijde prostě moc. Navrhl jsem proto částku snížit na 250 tisíc. Zastupitelstvo můj úsporný návrh odmítlo.
Velké vášně vzbudily ještě sportovní granty. Za vlády primátorky Adriany Krnáčové (ANO) investovala Praha do podpory sportu 1,5% rozpočtu města, tehdy to dělalo 690 mililionů Kč. Dnes koalice Zdeněk Hřib – primátor Prahy schválila granty ve výši POUZE 318 milionů Kč, což je ani ne 0,4% rozpočtu Prahy. Je to ostuda a absolutní neúcta ke sportovním klubům, trenérům, dětem a všem sportovcům. Obzvláště v době covid-19 krize, kdy sportovním klubů, sportovištím chybí finance je to zcela tristní vedení města. Vysvětlí to odpovědný radní Vít Šimral – pražský radní odpovědný za školství a sport? 😡
✅ Pátek
Ač jen asi po čtyřech hodinách spánku, jsem pátek začal hned velmi brzy schůzkami s občany Prahy 11. Nejdřív jsem se viděl s některými našimi podnikateli, kterým už skutečně došly veškeré rezervy a dnes už bojují o holé přežití. Bavili jsme se o dalším přepracování splátkových kalendářů, odpuštění nájmu za předzahrádky, které jsem připravil pro všechny, a poradenském centru pro podnikatele, které znovu obnovuji a během května by mělo být připravené.
Taky jsem si s jedním z vás sousedů povídal o bytové politice a kontribucích developerů, jsem velice rád, že vás téma bytové krize v Praze tak zajímá a mě zas baví poslouchat vaše názory a nápady, jak ji řešit. Velmi mě to obohacuje.
A tím je to pro tentokrát zase vše, milí sousedé. Děkuji za přečtení reportu a mějte se dobře!