Milí sousedé,
ani jsme se nenadáli a máme tu druhou adventní neděli. Neskutečně mi ten letošní rok letí, co vám? Už máte nakoupené dárky? Já ještě všechny ne, ale tenhle víkend jsem si i tak chtěl od toho předvánočního a pracovního shonu odpočinout a odjel jsem raději s přítelkyní na chalupu do přírody. Rád se procházím po lese, pomáhá mi to utřídit si myšlenky.

Pojďme se teď ale jako vždy mrknout na to, co se dělo v uplynulém týdnu…

V pondělí jsme na poradě vedení dlouhé hodiny řešili restituenty a jejich nároky na majetek. Je to dost komplikované téma, které se nedotýká pouze rodin těchto restituentů ale i celé naší městské části a tak ho nikdo z nás nechce uspěchat, a proto se intenzivně zabýváme veškerými podrobnostmi. Aktuálně s nimi máme domluvu na pronájmu a výpůjčce veřejných prostranství a prostor, což je takové prozatímní řešení současné situace. Co se budoucnosti týče, plánujeme ji řešit směnami pozemků. Bohužel je to ale právě minulost, která ještě není úplně urovnána, a proto se stále soudíme. Nerad bych předbíhal a mluvil o něčem, co ještě není úplně definitivní, ale zatím to vypadá, že dojdeme k smírnému závěru mezi oběma stranami. Věřím v to. Budu vás o tom dále informovat.

Kromě toho jsme dále procházeli projekt parkovacího domu v Brandlově ulici. V této chvíli existuje již jeho zpracovaný návrh, ale upřímně nám příliš nevyhovuje. Nerad bych ho hodil úplně do koše, přeci jen stál peníze naše předchůdce, a tak kvůli němu budeme svolávat ještě oddělené jednání a zkusíme ho předělat, zlepšit nebo podobně. O tom taky určitě ještě napíšu.

V úterý probíhaly pravidelné porady našeho odboru. Máme v současnosti dva hlavní projekty, nad kterými trávíme nejvíce času. Tím je rekonstrukce ubytovny Sandra a také základní školy ve Starochodovské ulici. Objevily se nám tam ve stavebních plánech drobné překážky, které musíme co nejdříve a to ideálně do konce roku ještě vyřešit. Souvisí s tím určité vícepráce, které bude nutné odbavit. Bohužel jsou to chvíle jako tyto, kdy je u nás nejvíce poznat nedostatek lidí, kvůli čemuž se někdy zbytečně zadrhneme a nepostupujeme tak rychle, jak bychom si přáli. Určitě bych vás chtěl poprosit, pokud víte o někom schopném nebo byste třeba i vy sami měli zájem, neváhejte se k nám hlásit do výběrových řízení a pojďte nám s tím pomoci.

Ve středu jsme zahájili rekonstrukci metra Opatov. Jak jsem psal už před pár dny, mám vážně radost, že se nám s tím podařilo konečně pohnout. Přestavba se totiž skoro bez přestávky plánovala asi 12 let a vypadalo to, že už se snad nikdy ani neuskuteční. Jeden z hlavních důvodů, proč se nerealizovala, přitom byl úplně absurdní. Město žádalo po Dopravním podniku 600 tisíc korun za pronájem pozemku, který je pro stavbu nutný kvůli odkládání materiálu a podobně. Říkal jsem si, proč vlastně? Zrekonstruované metro je přece v zájmu nejen samotného dopravce ale i celého našeho města. Přišel jsem proto s návrhem tento pronájem odpustit a podílet se na stavbě jako partneři, díky čemuž se to odblokovalo.

Odpoledne se pak sešlo představenstvo Jihoměstské majetkové a.s., kde se řešily její ekonomické výsledky. Docela se nám daří společnost stabilizovat a měla by letos skončit v malém přesto kladném zisku. Cílem naší správcovské firmy samozřejmě není samotný zisk, ale poskytovat co nejkvalitnější služby Jižnímu Městu a to za co nejnižší ceny. Myslím, že v tomto ohledu jsme udělali už docela velký krok kupředu.

Ve čtvrtek jsme na zastupitelstvu schválili oficiální žádost o svěření zbylé části spoluvlastnictví pochozí zóny Háje do našich rukou. Dlouhé roky se tu všechny strany dohadovaly o tom, jak se zónou naložit, a tak se nic reálně nedělo a Háje kvůli tomu chátraly. Jakmile nyní soud rozhodne o nuceném vykoupení a zapsání nového vlastnictví do katastru, bude již nadále tato zóna v kompletní správě Prahy 11 a budeme tak moci konečně zahájit její postupnou opravu a revitalizaci. Už bylo na čase! Jsem rád, že se podařilo tento důležitý materiál dát dohromady, protože by to bez něj nebylo možné.

Projednali jsme také petici občanů ohledně přestavby kotelny Gregorova. Jak asi víte, investor původně chtěl přestavit kotelnu na velký bytový dům. Asi nemusím opakovat, že i jako rodilý Roztylák rozhodně nejsem pro další zahušťování Roztyl. Už teď je zdejší dopravní situace komplikovaná, o samotné stavbě, hluku a souvisejícímu chaosu ani nemluvě. Vyslechli jsme desítky občanů a ujistili je, že jsme na jejich straně. Uděláme vše proto, aby se celý projekt výrazně zmenšil a byl přepracován. Kompromisní řešení určitě najdeme. Budu vás dále informovat o novinkách a změnách.

Jak jsem dříve avizoval, prodali jsme posledních pár bytů na Jižním Městě lidem, kteří stihli podat své žádosti ještě před oficiálním zrušením dalších prodejů. Jinými slovy žádné další městské byty už se prodávat nebudou! Nechci už nikdy zeštíhlovat náš již takto chudý bytový fond. Naopak je třeba ho v příštích letech rozšiřovat a proto i těchto 15 miliónů korun získaných tímto prodejem investujeme zpět do městských bytů.

Abych nezapomněl, také jsme procházeli prodej pozemků v ulici U Nové dálnice společnosti TRANGO s.r.o., který jsem jako místostarosta pro správu majetku Zastupitelstvu předložil, jelikož je mou zákonnou povinností tyto žádosti vypořádat. Mnoho občanů z této lokality s prodejem zmíněné firmě nesouhlasilo a přišli proto s protinávrhem tyto pozemky do budoucna vůbec neprodávat a ponechat je ve vlastnictví města. Sám jsem pro tento protinávrh hlasoval, jelikož se samozřejmě snažím sloužit především občanům, nikoli soukromým zájmům, jak někteří mí kritici tvrdí.

Vzhledem k tomu, že čtvrteční jednání Zastupitelstva se protáhlo až do noci, trochu jsem si musel v pátek ráno přispat, abych měl zase dostatek sil. Někdy se to tak bohužel děje, když se nám nedaří vše projít a vyřešit včas. Hned, jak jsem se dostal dopoledne do kanceláře, jsem pak vyřizoval úkoly, které mi z uplynulého týdne ještě zbývaly a dříve jsem je nestihl, a také jsem odpovídal na dotazy občanů. Stejně jako každý jiný pátek jsem se s některými z vás osobně potkal a řešil to, co vás trápí. Tentokrát jsme diskutovali mimo jiné třeba o prodeji předzahrádek u bytových domů, což je téma, které předchozí vlády MČ dlouhé roky vytrvale ignorovaly.

Tak a to je snad vše podstatné za minulý týden, pokud jsem nic nezapomněl… Jdu si teď prostudovat materiály na zítřejší schůzky a radu.

Budu zároveň moc rád, když mi i vy napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím!

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! A ráno, ať se vám dobře vstává a nezapomeňte vykročit pravou nohou!!!