Milí sousedé a především “milé sousedky”,
dnes je Mezinárodní den žen! Věděli jste, že v roce 1917 ruské ženy oslavily tento den tím, že začaly velkou stávku v Petrohradě, která postupně vedla k sesazení ruského cara? Přestože ruský car tehdy nařídil svým generálům, aby stávku tvrdě potlačili a to i za použití násilí, ženy se nezalekly a protestovaly dál, což vyústilo pádem carovy vlády. Organizace spojených národů svátek oficiálně uznává od roku 1975 a Česká republika ho zařadila mezi významné dny v roce 2004. Takže to nejlepší a hlavně zdravíčko všem ženám nejen z Jižňáku!

Jak vidíte na fotce, my s přítelkyní jsme tento víkend na chalupě, kde slavíme narozeniny. Děláme třísky na podpal, odpočíváme a užíváme si víkend. Co podnikáte vy? Snad se máte fajn. Každopádně se teď jako každou neděli mrkněme na to, co se událo v posledních dnech.

Na pondělní poradě vedení jsme opět měli mnoho důležitých bodů. Na začátek bych rád vyzdvihl naši Místní lidovou knihovnu, která je provozována společností Kulturní Jižní Město. Knihovna získala od Městské knihovny hl. m. Prahy ocenění Dobré praxe za úspěšnou transformaci knihovny, kdy v loňském roce došlo k přestěhování knihovny do Domova pro seniory Chodov. Velké dík patří nejel ředitelkám obou institucí, ale také knihovnicím, které budou mít na toto téma referát na setkání pracovníků veřejných knihoven v Praze. Velká gratulace.

Skvělou participaci ukázalo SVJ Klapálkova, jehož členové si požádali o pronájem části pozemků, aby si zde mohli vybudovat alespoň pár parkovacích míst. Myslím, že to je skvělý nápad, a budu se snažit, aby mohlo dojít k co nejrychlejší vyřízení ohledně majetkových věcí a obyvatelé SVJ Klapálkova mohli začít co nejdříve budovat a následně využívat parkovací místa.

Naše pozornost se zaměřila i na přírodní koupaliště. Bohužel náš návrh vybudovat koupaliště na Košíkovských nádržích se Magistrátu moc nelíbil, protože nádrže byly za prvé vybudovány pro jiný účel, za druhé se v jedné z nich nachází kriticky ohrožená rostlina a za třetí kvalita vody není zrovna na nejlepší úrovni. Ale nevzdáváme se a budeme hledat další vhodné prostory, kdy bychom pro Vás mohli koupaliště postavit.

Na Radě jsme schválili několik rozpočtových opatření, kterými jsme poskytli finanční prostředky na několik zajímavých akcí, například program Sousedé z Jižáku, který se koná během Dnů Prahy 11, dotace pro Místní lidovou knihovnu na nákup knih nebo krytí věcného daru pro Pohotovostní motorizovanou jednotku Policie ČR.

Dali jsme souhlas s realizací projektu Zahrada s prvky v ZŠ Květnového vítězství a v ZŠ Mendelova, projektu Učíme se v přírodě ZŠ Campanus a programu Úprava stávajícího atria při ZŠ Ke Kateřinkám. Je super, že se naše školy se zapojují do dotačních programů, které pomáhají s rozvojem prostředí škol. Školství je rozhodně důležitou oblastí, kterou je potřeba hodně podporovat, proto jsem rád, že máme na Jižním Městě tak aktivní ředitelky, které hledají možnosti, jak své školy rozvíjet.

Zabývali jsme se i záměrem výstavby projektu “Nový Opatov”. Stanovili jsme podmínky, které bychom chtěli, aby investor v rámci záměru realizoval. V předchozích příspěvcích jsem již zmiňoval, že nám jde především o zeleň, občanskou vybavenost a podobně. Kolega Martin Sedeke dostal úkol, aby vyjednal s investorem jeho participaci na rozvoji a doplnění veřejné infrastruktury na Jižním Městě. Kolega Martin Duška má jednat s investorem o možnosti využití navržených parkovacích kapacit i pro stávající rezidenty. A starosta Jiří Dohnal má pak předložit návrh na zřízení pracovní skupiny, která bude mít za úkol monitoring průběhu přípravy a výstavby.

V úterý jsme měli také zasedání pracovní skupiny na dostavbu Starochodovské školy. Řešíme aktuálně možnost vylepšení stavěného projektu, kde bychom se mohli dostat z energetické třídy C do třídy A. Tedy škola, která vznikne, by mohla být tzv. pasivní budovou a zároveň tak vzorem a dobrým příkladem pro celou Prahu. Aby se to povedlo, je potřeba úzká a intenzivní spolupráce mého odboru s projektanty, staviteli, technickým dozorem a odborníkem na dotace. Proto jsem začal svolávat pracovní skupinu se všemi těmito profesionály, kteří se bude pravidelně setkávat.

V úterý také poprvé zasedla hodnotící komise k dvěma největším stavebním zakázkám letošního roku, k rekonstrukci varny ZŠ Mendelova a k výdejně jídla v ZŠ Mikulova. Do soutěží se nám přihlásilo mnoho kvalitních firem. Na tomto jejich zájmu je vidět, že jsou už dávno pryč doby, kdy se do podobných zakázek na Praze 11 hlásila jen jedna nebo dvě firmy, protože byl celý proces netransparentní a neférový.
Ve středu jsme měli koaliční jednání, kde jsme řešili třeba to, co bude s pohotovostí na Jižním Městě od roku 2021. V koalici na to nemáme zatím jasný názor a budeme pro toto téma zpracovávat různé posudky a studie, nad kterými se budeme rozhodovat.

Zároveň se tento den také otevíralo konečně OC Háje. Už jsem několikrát říkal, že stanice metra a jejich okolí patří k oblastem, na které se nejvíce zaměřuji. Stále ještě neseme nešťastné dědictví v podobě roztroušeného vlastnictví jednotlivých pozemků a budov, ze kterých se tyto stanice skládají, a díky čemuž nikdo vlastně nemůže (nebo spíše doposud nemohl) pořádně rozhodovat o jejich budoucnosti. Ty tak dlouho chátraly a nebyly moc udržovány. Pracujeme na tom, aby se to změnilo.

Měl jsem proto schůzku s vlastníky a právníky kolem stanice metra Háje, kde snad brzy budeme moci přistoupit k dalším částem opravy celého komplexu pochozí zóny. Štve mě, že to tak trvá, chtěli jsme ji původně opravovat už toto léto, ale nejspíše se to letos nestihne. Papírování kolem výkupu podílů trvá dýl než jsme čekali.

Ve čtvrtek mi představovali kapacity z ČVUT nejmodernější metody měření a simulace dopravy v Praze. Jak asi víte, řeším intenzivně křižovatky kolem Opatova. Mám obavy ze zhoršení dopravy s připravovanými projekty v této lokalitě a tlačím na TSK Praha s dobudováním infrastruktury a zkapacitněním kruhových objezdů, sjezdu D1 a navazujících křižovatek. Tým expertů z ČVUT pod vedením kapacity prof. Dr. Ing. Miroslava Svítka, dr. h. C. nám nabídl pomoci ověřit, zda navržené řešení bude skutečně nejvíce efektivní. Musím říct, že jsem byl unešen z toho, co dnes na ČVUT umí.

V pátek dopoledne jsem měl zase čas vyhrazený na vaše dotazy, e-maily a zprávy. Hodně mi píšete ohledně Hájů a pochozí zóny, ohledně zavřeného Penny. Slibuji, že letos se budu právě rozvoji a opravě lokality kolem Hájů intenzivně věnovat. Loňský rok jsem věnoval více Opatovu a jejímu okolí, tam jsme na dobré cestě k pozitivním změnám a práce zde v tomto směru ubývá. Budu rád, když mi napíšete jakékoliv vaše nápady a přání, co se týče Hájů a pochozí zóny.

Tak a to by bylo asi to nejdůležitější. Mějte klidný zbytek neděle a ještě jednou přeji vše nejlepší ženám k dnešnímu svátku! Užijte si ho se svými milovanými. Jinak hezký týden všem, ať se jen a jen daří!