Milí sousedé,
jaro, lásky čas. Podle kalendáře s námi není ještě ani týden a přitom má už opravdu sílu! Výročí jsme se ženou tedy oslavili v přírodě. Zvlášť v této složité době si člověk uvědomí, co je důležité. Za mě je to rozhodně čas strávený s mými blízkými. A taky v přírodě. To pro mě znamená pocit štěstí a klidu. Jak to máte vy? A co jste dělali tento nádherný jarní víkend?
Jinak pojďme mrknout na to, co se dělo..
✅ Pondělí
V pondělí kolegové radní Prahy 11 odsouhlasili prominutí poplatku z pobytu na období 1.4 až 30.6.2022, tedy po dobu, kdy se očekává nouzový stav. S tím se dá souhlasit v rámci mimořádné situace, kterou je třeba zvládnout. Ačkoli to bude další díra do našeho rozpočtu.
Dále odsouhlasili, že nebudou požadovat nájemné po automatech Zásilkovny a Balíkovny v našich prostorách. Tomu už tolik nerozumím, jde o regulérní byzbys. Občané v eshopech za dopravu do těchto automatů platí a tyto dopravní firmy na tom vydělávají. Zda je postup v této věci našich radních v souladu se správným hospodářem veřejného majetku, posuďte už sami. Za mě ne.
Co naopak chválím je, že radní definitivně zamítli možnost dát Sandru magistrátu pro uprchlíky. Tento šílený nápad, který se zrodil v hlavě starosty Jiřího Dohnala a primátora Zdeňka Hřiba (oba Piráti), jsem od počátku kritizoval. Sandru je třeba urychleně doopravit tak, aby sloužila našim lidem! Učitelům, policistům, mladým rodinám, matkám samoživitelkám, seniorům. Ne uprchlíkům, proboha! Kdyby mě Piráti neodvolali z radnice, Sandra dnes už mohla být dokončována nebo dokončená a lidé se mohli začít stěhovat. Eviduji stovky lidí v pořadníku, kteří se mi hlásili v průběhu let, že mají zájem o bydlení v Sandře, a dodnes se mě na to ptají. Takže vážení, povedlo se dům uchránit v majetku Prahy 11, uchránit před podivným nastěhováním uprchlíků, ale Piráti stále nechtějí rekonstrukci dokončit! Už více než rok obstruují a odmítají dům opravit, aby do něj neteklo!
Pozitivně také hodnotím fakt, že se naši radní domluvili s firmou Passer Invest na finančním daru na opravu hřišť v areálu Hrabákova, jejichž rekonstrukce by díky finanční injekci tohoto developera mohla započít. Vzhledem k tomu, že to vyjednal příslušný radní Jan Stárek pro sport za TOP09, doufám, že tím konečně skončí ataky některých zastupitelů směrem k hnutí ANO, kde se neustále snaží někteří lidé z Hnutí pro Prahu 11 podsouvat veřejnosti, že snad my jsme s firmou Passer Invest nějak spojeni. Ne nejsme a nikdy jsme nebyli a zde je jasně vidět, že Passerinvest podporuje na Praze 11 projekty TOP09, nikoliv naše.
Odpoledne na Radě si schválili 154 tis. Kč na občerstvení pro své porady a rady. Muselo to být utrpení čekat 3 měsíce na rozpočet bez chlebíčků a sušenek. Je to vidět z toho, že to museli projednat a schválit honem hned na první Radě po schválení rozpočtu.
Také schválili zvýšení nájmu u všech nájemců v bytech městské části o 3,8 % ! Pro vaši informaci u průměrného panelového bytu na Praze je to v nájmu zhruba 500 Kč! O tolik si připlatí i senioři či hendikepovaní. Kdyby si raději odpustili 150 tis. na chlebíčky a sušenky, mohli aspoň ohroženým skupinám na Praze 11 nájem v bytech nezdražovat. Takhle se chová asociální vláda ČR i Prahy 11. Bohužel..
Na Radě hl. m. Prahy zas Piráti tvořili další trafiku. A ne ledajakou! Piráti ve svých oblíbených praktikách nepolevují. S blížícími se volbami začínají uklízet své nejvěrnější na dobře placené pozice. Aktuálně se takto postarali o Hřibova dlouholetého poradce a bývalého velmi aktivního zastupitele Prahy 6 Jiřího Hoskovce.
Ten je nyní novým ředitelem odboru Kanceláře primátora MHMP. Radní jeho jmenování dnes schválili a to samozřejmě nejen hlasy Pirátů, ale za vydatného přispění Prahy sobě, Stan i TOP 09.
A na kolik si ve své nové pozici Jiří Hoskovec nyní přijde? Na 80 – 90 tisíc měsíčně plus řadu zajímavých benefitů.
Piráti přitom nemají úplně čisté svědomí, pokud jde o poradce a šéfy odborů na magistrátu. Připomeňme například podezřelé IT zakázky, na které loni v létě upozornilo hnutí ANO a které aktuálně prověřuje ÚOHS. Ty má na svědomí bývalý ředitel IT odboru magistrátu Milan Krch, který byl zároveň středočeským krajským zastupitelem za Piráty. Tahle kumulace funkcí nebývala na magistrátu zvykem, přišlo s ní až současné pirátské vedení.
Večer jsme podali s předsedou Zdeňkem Zajíčkem z ODS žádost o svolání mimořádné schůze Zastupitelstva k ukrajinské humanitární krizi v Praze. Situace je opravdu vážná a je třeba přesvědčit vládu ČR i Prahy k jasným krokům a akci.
✅ Úterý
V úterý jsme měli na magistrátu kontrolní výbor. Bylo tam zas několik petic. Třeba proti výstavbě společnosti CPI v Letňanech. Když jsem to viděl, hned jsem si vzpomněl na celou řadu projektů, které se podařilo zastavit nebo výrazně zmenšit na Jižním Městě. Je to nehorázné, co ti developeři pořád zkouší. Podpořil jsem, ať petice je jako pevný bod na zastupitelstvu, mohou tam vystoupit občané a ať se jako politici postavíme za občany proti této megalomanské výstavbě!
Pak jsme měli poradu opozičních klubů s primátorem Hřibem. Hodinu jsme diskutovali, kdo může za to, že Praha pod návalem uprchlíků kolabuje, a primátor nám vysvětloval důvody, proč nemůže vyhovět opozici a svolat mimořádnou schůzi zastupitelstva, jak jsme požadovali. Nakonec jsme mu ustoupili na kompromis, že bude bod Ukrajiny zařazen jako pevný bod jednání v 10 hod dopoledne, aby na něj mohli dorazit starostové městských částí, veřejnost a zástupci dalších institucí a firem, které všechny jsou pod strašným tlakem.
✅ Středa
Ve středu jsem jako vždy publikoval bytové okénko, které vám dávám do komentářů..
Dopoledne jsme měli zasedání pracovní skupiny pro řešení hazardu v Praze, které dlouhodobě předsedá radní paní doktorka Hanka Marvanová. Opět jsme řešili nešťastnou vyhlášku, kterou připravila Hřibova koalice a která je opět předmětem zkoumání antimonopolního úřadu. Je to zoufalá situace, kdy vlastně ani paní radní sama neví, jak má postupovat, protože úřadu se nelíbila ta stará, dokonce nám za ni chce dát pokutu a nelíbí se jí ani ta nová, která se připravila podle minulých výtek právě antimonopolního úřadu. Shodli jsme se na tom, že problém by měla řešit vláda, konkrétně ministerstvo financí, protože ten problém není jen v Praze. Je třeba se postavit také k obrovskému nárůstu online gamblingu, který začíná být mnohem větší problém než nějaká kasina.
Odpoledne jsme měli jednání s předsedou výboru pro územní rozvoj Petrem Zemanem, protože nový územní plán je v nedohlednu. Koalice Pirátů a Čižinského v tomto ohledu zklamala, snažíme se to alespoň vyvážit změnami. Chceme do voleb stihnout ještě projednat většinu podaných změn, aby se v Praze co nejvíce odblokoval rozvoj a výstavba bytů. Osobně podporuji hlavně ty mimo současnou zástavbu a ty, které budou jako nájemní bydlení. Aby se snížili riziko, že je zkoupí jen lidé na investici a nechají je prázdné a bytová krize se tím nijak nesníží.
Ve středu mě taky šokovalo, že Národní divadlo reaguje na válku Ruska proti Ukrajině rušením ruských her. Chápete to? Ani Gogol, ani Čajkovskij za to nemohou, naopak často Rusko kritizovali. Zakazovat kulturu není projev touhy po svobodě, o kterou jde Ukrajině i nám. Kde to skončí? Začneme pálit ruské knihy? Více info a odkaz dávám dolu do komentářů.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek jsme jako každý měsíc měli svátek demokracie, zastupitelstvo hl. m. Prahy. Původní dohoda opozice s koalicí z úterka s primátorem byla, že se pevně od 10:00 bude projednávat uprchlická krize, však nebyla ze strany pražské koalice dodržena, a proto bylo jasné hned od začátku, že se opět bude jednat o další z těch náročnějších zastupitelstev.
Jako opozice jsme natáhli pražské koalici v čele se Zdeněk Hřib – primátor Prahy pomocnou ruku a nakonec jsme stáhli doručený návrh na svolání mimořádného jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, které by se věnovalo právě vzniklé uprchlické krizi, avšak s výše uvedenou podmínkou, že se uprchlická krize bude řešit od pevně stanovené hodiny. Pražská koalice si však tohoto rozhodnutí bohužel opět nevážila a místo toho si chtěla prosadit usnesení, kterým by se založil i do budoucna precedens, který by de facto umožňoval výkon mandátu na dálku, a to na základě libovolného uvážení jednotlivých zastupitelů. Např.: v den jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy se zastupitel rozhodne být doma, protože se cítí unaven a nechce se mu z postele. Zní to absurdně? Ano, avšak pokud by toto usnesení prošlo, tak by to bylo možné.
Je bez debat, že ženám a dětem musíme pomoct, avšak Pražané pro nás musí být na prvním místě. A jsou to právě oni, kteří mají nyní velké problémy nejen ve spojitosti s neustálým zdražováním (inflace, zdražování služeb ze strany hl. m. Prahy, svoz odpadů, atp.). Je tak bohužel zřejmé, že léta blahobytu Pražanům končí, a to jednak kvůli válce na Ukrajině a také kvůli totálnímu selhávání Pirátu nejen v krizovém řízení a přenášení jejich zodpovědnosti na bedra městských částí.
Když už se rozhodli jít Piráti touto cestou, tak je zapotřebí urgentně dodat pražským městským částem finanční prostředky, které budou tuto humanitární krizi a nekompetentost Pirátů alespoň částečně kompenzovat, a to tím způsobem, aby na ni nedoplatili opět a zas jen Pražané.
Hlavní město Praha má na účtech desítky miliard korun , z nichž každý den ukrajuje inflace. Je zřejmé, že hl. m. Praha by to nemělo hradit vše ze svého, avšak proč Zdeněk Hřib – primátor Prahy nejedná s Ivan Bartoš pirátským ministrem pro místní rozvoj? Osobně se domnívám, že hl. m. Praha by mělo mít jiný režim podpory od vlády, neboť většina uprchlíků směřuje a chce právě do Prahy (důvodů je hned několik – rodina, komunita, přátelé, práce, příležitosti, atp.).
Nabízí se proto otázka, proč pražský primátor ve spolupráci s pirátským ministrem pro místní rozvoj nestaví montované byty a školy, pro něž není zapotřebí složitých povolovacích procesů, nač tedy čekají? To vše a mnohem více navrhujeme v našem plánu pro řešení dopadů humanitární krize na hl. m. Prahu a její obyvatele.
Na zastupitelstvu hl. m. Prahy jsem navrhl, aby vedení Prahy udělalo vše proto, aby nedošlo k omezení kvality výuky dětí v Praze v souvislosti s probíhající uprchlické krizí. Aby naši radní udělali vše pro to, aby naše děti po covidu nedostaly další ránu ve vzdělávání. Piráti a Praha Sobě to veřejně a otevřeně odmítli, a řekli, že je nutné se smířit s tím, že úroveň a kvalita vzdělávání v Praze prostě půjde dolů.
Navrhovali jsme kupříkladu zapojení dopolední výuky v základních uměleckých školách, odpolední výuku v prostorách středních škol nebo zapojeni kapacit vysokých škol. Tam všude se neučí často dopoledne, kdy je třeba kapacita pro školky a základní školy. Nic z toho vedení Prahy řešit nechce!
My to nevzdáváme a alespoň na městských částech, kde je jsme v radě, uděláme vše pro to, aby uprchlická krize měla co nejmenší dopady na Pražany a naše děti! I navzdory Pirátům a Praha Sobě.
Rovněž dnes řešíme ZNOVU trenéři ve školách , neboť Piráti dosud nebyli schopni projekt rozběhnout, a to i přes jejich rozsáhlé proklamace. Zkrátka a dobře Piráti opět nezklamali..
Záleží nám totiž na dětech! Navrhli jsme pro ně dostupnost důstojného sportovního vyžití – a to v rámci základních škol, kde se mohou zúčastnit zdarma všechny děti! Bohužel nás radní Prahy nepodpořili – NEVZDÁME TO! Slibuji!
Piráti a Praha Sobě dnes přes veškeré prosby občanů a mnoha městských částí nepodpořili rozvoj projektu trenéři ve školách v Praze.
Primátor Zdeněk Hřib – primátor Prahy ani Jan Čižinský tak asi nemají zájem o rozpohybování našich dětí. Smutné! Zvlášť po COVID-19, kdy děti 2 roky téměř necvičily!
Tyto všechny MČ nebudou moci (špatně připravený grant pirátským radním Vít Šimral – pražský radní) v současné podobě využít: Praha 2, Praha 6, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 11, Praha 13, Praha 15, Praha 16, Praha 17..
Milí Pražané, poděkujte Pirátům a Praha Sobě. Za hnutí ANO říkám: NEVZDÁME TO! To vám slibuji!
Čemu však vážně nerozumím je to, proč nutně musí stávající pražská koalice právě v těchto dnech řešit přejmenování ulice Korunovační? Budeme strhávat sochy a přejmenovávat ulice vždy ihned podle aktuální situace? Nebylo by lepší nechat spíše vypovídat o nějaké historii s odstupem času?
Koalice Zdeněk Hřib – primátor Prahy (Piráti) a Jan Čižinský (Praha Sobě) přejmenovala nedůstojně v 1 ráno těsnou většinou Korunovační ulici na Ukrajinských hrdinů. Korunovační se tato ulice jmenuje od roku 1900, název měl připomínat korunovace českých králů a tím i snahu o potvrzení české státnosti, pojmenování bylo zvoleno snad i s ohledem na skutečnost, že se ulice nachází nedaleko Královské obory.
Nemůžu se zbavit dojmu, že tímto gestem chtějí Piráti s Čižinským hlavně přebít všechny ty titulky novin, které píšou o jejich neschopnosti, kde nejsou ochotni řešit skutečné problémy Pražanů a snaží se jen za každou cenu zavděčit „Pražské kavárně“.
Existuje řada jiných cest, jak symbolicky vyjádřit podporu Ukrajině. Názvy prostranství by se neměly stát prostředkem konfrontace zvláště v tak vypjaté chvíli.
Pro mé fanoušky z Prahy 11 ještě musím dodat, že radní pro dopravu Adam Scheinherr (PRAHA SOBĚ) nebyl schopen obhájit zdržení a nekomunikaci kolem výstavby P+R parkoviště na Opatově. Výstavbu neprojednal s občany Prahy 11, odmítl vyjednat dohodu s rodinou restituentů a tím stavbu prodražil minimálně o 20 mil. Kč. V diskusi se ani nezavázal, že přilehlému domu seniorů bude kompenzovat potíže při výstavbě. A že jich bude. Nadměrný hluk, prašnost a další problémy, které stavba přinese přilehlému domovu seniorů. Takto přistupují ke kontroverzní stavbě města představitelé Praha Sobě Jana Čižinského!
✅ Pátek
V pátek jsem vyřizoval veškerou korespondenci, kterou jsme mi během týdne naposílali. Řešili jsme třeba chodník z panelů mezi knihovnou a Penny u Opatovské! Světe div se s touhle hrůznou pirátský radní pro dopravu Martin Duška nechce nic dělat. Za celé 4 roky na radnici s tím nezačal. Tak já vám říká, my to uděláme hned po volbách. Vyřešil jsem také několik míst s hnízdy bezdomovců nebo černé skládky. To vše uklízíme s kolegy na zavolání, nebojte se mi posílat fotky a přání, jak můžeme společně Jižní Město zlepšit!
A tím jsme, milí přátelé, na konci. Děkuji za přečtení a mějte se fajn!