Milí sousedé,
dnes vás zdravím od obytňáku z Lipna nad Vltavou. Jezdíme sem už tradičně každý rok s kamarádem a našimi čtyřmi dětmi. Je to docela makačka, proto taky report musím psát ráno ještě předtím, než se děcka vzbudí. 🙂 Jak jste trávili poslední srpnový víkend vy? Napište nebo pošlete fotku do komentáře!
Než se pustíme do shrnutí posledního týdne, chtěl bych ještě jednou vyjádřit lítost a upřímnou soustrast rodině Hanky Zagorové. Byla to úžasná zpěvačka a významná osobnost naší kultury. S manželkou si pouštíme její písničku „Maluj zase obrázky“ snad každý týden. Bude nám všem chybět.😕
A teď už k reportu. Bylo toho zase dost, hlavně u nás na Praze 11.
✅ Pondělí
Pondělní ráno jsme zahájili hned v osm hodin s naší pojízdnou kavárnou u zastávky Tupolevova v Letňanech. Opět jsme zde vedli řadu zajímavých a podnětných diskusí o tom, co vás trápí a co byste rádi změnili či zlepšili.
Slýchávám v ulicích teď často velmi smutné příběhy matek samoživitelek, opuštěných seniorů, ale i lidí v produktivním věku, kterým se natolik zvedly účty, platby za bydlení, energie nebo podobně, že jim na nic jiného skoro nezbývá. Když poplatí nájem, zůstane jim na jídlo třeba 2000 korun. Těmhle lidem musíme umět pomoct.
V týdnu jsem například potkal jednu paní, když jsme s kolegy rozdávali v rámci komunální kampaně farmářský chléb. Dal jsem jí ho a ona se rozbrečela s tím, že chleba už neměla několik měsíců, protože je moc drahý. Přiznám se, že jsem téměř ztratil slova. Bylo mi jí moc líto.
Myslím si, že pokud v současné krizi nedokáže dostatečně a rychle pomoct stát, musí jeho roli dočasně suplovat město. Praha má na svých účtech 70 miliard korun. Jsou připraveny na různé velké projekty, které ale třeba zatím nejsou ani před spuštěním. Peníze tak akorát požírá zoufale vysoká inflace. Zbytečně. Bylo by proto mnohem lepší, aby z těchto peněz Praha pomohla všem potřebným.
Na Praze 11 se v pondělí opět po delší pauze konala porada vedení i Rada. A bylo toho hodně.
Na poradě vedení došlo k odsouhlasení svolání zasedání Zastupitelstva MČ, kdy důvodem je nutnost přidělit dotace (v oblastech sportu a kultury). Více podrobností ke svolání naleznete níže.
Minulý týden TV Praha nabídla odvysílání politické debaty všech lídrů kandidujících stran na Praze 11 s tím, že byl dostatek času, aby se k tomu jednotlivé politické kluby včas vyjádřily. Za hnutí ANO jsme se shodli, že to jistě cenu má, neboť by to bylo fér, aby se občané před volbami mohli podívat na debatu kandidátů na starostu a zhodnotit si, jakého starostu chtějí další 4 roky mít! Porada vedení se však nedokázala shodnout, a tak to posunula k projednání jednotlivým politickým klubům.
Dále se na poradě vedení řešily výsledky šetření ČŠI v ZŠ Mikulova, kdy při kontrole ČŠI nezjistila porušení žádného právního předpisu, a proto není nutné činit žádné opatření. Dalším bodem, který se řešil, byla žádost společnosti Aqua Sport Club, s. r. o., která je provozovatelem plaveckého bazénu, o možnost schválení splátkového kalendáře, maximální výše nákladů na revize a opravy a smlouvy se spol. Rewat Energy s.r.o. Porada vedení odsouhlasila uzavření splátkového kalendáře a uzavření smlouvy se společností Rewat Energy s.r.o. a instalací zařízení na recyklaci bazénových vod.
V neposlední řadě se na poradě vedení řešilo financování revitalizace vnitrobloku 01 – Matúškova, Schulhoffova, Brechtova, kde aktuálně na financování chybí cca 25 mil. Kč, neboť se celkové náklady na jeho revitalizaci blíží astronomickým 40 milionům Kč. S financováním tohoto projektu již významně pomohlo hl. m. Praha, které v roce 2020 poskytlo dotaci ve výši 5 milionů Kč a v roce 2021 poskytlo dotaci ve výši 10 milionů Kč. Za mě je to totální selhání současného pirátského vedení. Kreslí megalomanské projekty za desítky milionů Kč místo, aby opravili nefunkční kašnu a chodníky. Pokud hnutí ANO vyhraje volby, rozdělím tyto projekty na nejnutnější opravy a budoucí úpravy.
Také se konala Rada Prahy 11, kde se projednala řada bodů, zejména řada rozpočtových opatřeních.
Na stůl pak předložili Piráti (jak se obvykle dělá, aby neměli ostatní čas si tisky přečíst) dvě velmi zajímavé a, řekl bych, i podivné záležitosti.
První, co mě zaskočilo, bylo vyloučení účastníka výběrového řízení na stavební firmu, která má opravit most na hájích, tzv. Otíkovu lávku. Místo, aby vybrali zavedenou a nadnárodní firmu s řadou referencí a skvělými zárukami, která taky nabídla nejnižší cenu, firmu STRABAG, tak tu Piráti vyloučili z výběrového řízení a místo ní vybrali dražší, za to méně známou lokální firmu z Českých Budějovic EDIKT, a.s.. Divné, že? No taky mi to docela smrdí, tak doufejme, že to alespoň zvládnou dobře a budou držet záruky, jako by to udělala nadnárodní firma. Škoda jen těch peněz, které zaplatíme zbytečně navíc.
Co mě ale doslova šokovalo, bylo, že naše pirátská radnice ODMÍTLA přijmout dotaci na stavbu lávky přes Opatovskou mezi Poliklinikou a Obchodním centrem Opatov od SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury). Dotaci jsem vyjednal ještě já jako místostarosta, než mě Piráti odvolali. SFDI přislíbilo, že zaplatí celou novou lávku. Pirátí zcela iracionálně místo toho požádali o peníze na magistrátu a magistrát jim je dal. Akorát, že magistrát jim dal jen 20 milionů Kč a to nemusí stačit! Přitom, kdyby si vzali dotaci od státu, mohli tu od magistrátu využít na něco jiného. Chybí nám peníze na opravy chodníků, dalších lávek, silnic v sídlištích a Piráti peníze, které nám stát nabízí, prostě jedním usnesením odmítnou. Že to nechápete? Já taky ne!
V pondělí jsem vám také sdílel aktuální videopříspěvek, kde se věnuji dalšímu sídlišti, a to Ďáblicím. Historikové a architekti říkávají, že Ďáblice jsou nejhezčím pražským sídlištěm. Já mám nejraději přirozeně Jižňák, kde jsem vyrostl, ale Ďáblice mají rozhodně řadu zajímavých prvků. Více se dozvíte ve videu, na které vám dávám odkaz níže.
Jen bych dodal, že sídliště chce už dlouho razantně proměnit miliardář Radovan Vítek z CPI, a to poměrně násilným způsobem. Tlačí totiž na to, aby se zde postavily obrovské věžáky, dokonce žádá stavět i 16podlažní budovy. To mně a hnutí ANO přijde jako absurdní nesmysl. Podobně jako u nás na Jižáku a na dalších sídlištích takto radikální výstavba nemůže přinést nic dobrého a já i hnutí ANO proti ní dlouhodobě bojujeme. V roce 2017 jsme proto na zastupitelstvu s hnutím ANO odhlasovali nesouhlas s výstavbou vysokopodlažních budov v Ďáblicích. V boji proti takto nesmyslným výstavbám budeme pokračovat i nadále, neboť není možné nechat naše sídliště na pospas nenasytným developerům!
Na magistrátu se jinak nedělo nic, protože tam se stále nepracuje. Prázdniny. Rada hl.m.Prahy zase nebyla. Prý bude až další pondělí. Místo toho všichni radní včetně primátora a náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka běhají v ulicích a rozdávají volební noviny a letáčky. Jak je možné, že já stíhám být v ulicích s lidmi i práci dohromady, a oni ne? Doufám, že to vidí i Pražané a že to PirátoStanu pořádně u voleb spočítají. Dělají si z nás prostě jen dobrý den. Každý den.
✅ Úterý
V úterý večer jsem pro vás uspořádal další ze série setkání „Na pivo s Ondrou“. Scházíme se takto každý týden, vždy v jiném koutě Jižního Města. Natáčel jsem vám odtamtud i video (odkaz vám přiložím do komentářů).
Tentokrát jsme se potkali na Hájích ve skvělé Kozlovně U Soudku a dorazilo vás zase spoustu. Jsem moc rád, že využíváte této příležitosti se vzájemně potkat a probrat, co se u nás děje (nebo neděje). Ostatně, kde jinde by se měla politika řešit, než na pivu.
Například pan Ota z Hájů mluvil o tom, jak ho štve okolí metra Háje. Jak to tam dnes vypadá a taky to, že večer po práci tu není otevřený žádný slušný obchod s potravinami. Pochozí a obchodní zóna Háje měla být už dávno rekonstruována. Předtím, než mě Piráti odvolali z pozice místostarosty, jsem celou rekonstrukci naplánoval a připravil. Po mém odvolání ji Piráti ale neudělali.
Nebo paní Evu štvou eskalátory na konci pochozí zóny Háje, které jsou obousměrné a mění směr podle toho, z jaké strany k němu přijde chodec. Avšak ti chodci se navzájem nemohou vidět a tak schody někdy vzájemně blokují. Taky jí štve chybějící osvětlení u nových schodů u Kosmické ulice. Všechny vaše podněty si zapisuji a budu je řešit.
Moc děkuji všem, kteří přišli! Budu se těšit, že příště přijdete i vy ostatní. Další pivo plánujeme již toto úterý 30.8. od 19 hodin. Sejdeme se v restauraci Chodovská tvrz na adrese Ledvinova 9/86, 149 00 Praha 4. Těším se!
✅ Středa
Ve středu jsme obdrželi pozvánku na snad již poslední jednání Zastupitelstva MČ Praha 11. Právě na tomto jednání by konečně mělo dojít k schválení dotací na kulturu a sport, které byly již několikrát staženy z programu jednání. Pevně doufám, že toto ZMČ se nepovede v podobném duchu jako ostatní jednání pod vedením pirátského starosty Dohnala, kdy se zastupitelstva konají čtyřikrát, protože se tam napoprvé nic nevyřeší. Rovněž věřím, že si z toho politické strany neudělají předvolební agitaci a budou skutečně řešit pouze zájmy našeho Jižního Města.
Odpoledne jsem vám také sdílel nový videopříspěvek, tentokrát na téma ReUse centra. Paní Ptáčková, která ho provozuje, dlouhodobě usiluje o to, aby jí Praha 11 v této dobročinné aktivitě podpořila a poskytla jí větší sklad. Naše radnice tomu ale nehodlá vyjít vstříc a odmítá centru pomoci. Žádá po paní Ptáčkové komerční nájemné, které je samozřejmě velice vysoké a úplně mimo možnosti ReUse centra, které prakticky nevydělává peníze. Pokud ve volbách svěříte důvěru hnutí ANO, uděláme maximum pro to, aby podobné dobročinné projekty byly skutečně podporovány tak, jak si zaslouží. Celé video naleznete v odkazu níže.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek jsem vám sdílel rozhovor s naším starostou Letňan Zdeňkem Kučerou a taky jsem si neodpustil krátký dovětek k videu o metru Kačerov, které jsem pro vás před nedávnem natočil. Video, kde jsem mluvil o nutnosti rekonstrukce metra, totiž zhlédlo přes 30 000 diváků a mělo spoustu komentářů od lidí. A ejhle, najednou se dávají věci do pohybu. Rekonstrukce se začíná chystat. Jsem rád, že poukazovat na problémy Pražanů má smysl. Kačerovem to však nemůže skončit. Hromadná doprava je pro Prahu naprosto klíčová služba a musíme se postarat o to, aby byly stanice i zastávky v perfektním stavu.
Také jsem vám sdílel nejnovější díl seriálu našeho pražského lídra a kandidáta na pražského primátora Patrika Nachera – Dvojí metr. Řeší v něm aktuální témata, např. to, jak vláda nepomáhá, jak se přepisují dějiny, jak se řeší genderově vyvážené toalety v Praze, ale z pozitivního soudku také ubývá exekucí. Určitě mrkněte.
✅ Pátek
V pátek jsem si vzal volno a odjel s dětmi s obytňákem na Lipno tak, jak to děláme s kamarádem a našimi dětmi každý rok. Je to už taková naše tradice na konec léta a prázdnin. Myslím, že si to děcka fakt užily!
Tím se dostáváme na konec. Milí sousedé, děkuji vám za přečtení dalšího reportu a nezapomeňte, že se už popáté potkáme na přátelském sousedském pivu toto úterý! Přijďte si se mnou dát jedno nebo klidně i kafe a popovídejme si o tom, co vás trápí v Praze nebo na Jižním Městě. Moc rád se s vámi seznámím osobně a uslyším vaše podněty a názory!
Sejdeme se v restauraci Chodovská tvrz na adrese Ledvinova 9/86, 149 00 Praha 4. Těším se!
Hezký zbytek víkendu všem!