Milí sousedé
víkend jsem strávil s dětmi na horách. Dopoledne lyžařský výcvik, odpoledne volná zábava, bobování a stavba sněhuláka. Hlavní cíl nadýchat se čerstvého horského vzduchu jsme splnili na 110 %! Počasí sice tenhle víkend nic moc… Chumelenice a vánice, ale aspoň bylo dost sněhu. 😉 A co jste dělali o víkendu vy?
Jako vždy přináším souhrn z posledního týdne..
✅Pondělí
Na Praze 11 se řešil hlavně rozpočet, ten furt není. Pořád to spěje k tomu, že pirátský starosta Jiří Dohnal bude chtít chybějících asi 112 mil. Kč v provozních výdajích pokrýt z investičních peněz. S tím já hrubě nesouhlasím, říkám tomu projídací rozpočet. Není možné peníze připravené na investice a opravy dát na běžné výdaje. Nicméně konkrétní návrh jsem zatím neviděl, tak o tom zase příště, až nám to konečně starosta ukáže.
Dále se řešilo narovnání s Hochtiefem za Sandru. Radní se skutečně rozhodli střelit do nohy a v tuto chvíli rozjetou opravu Sandry ukončit, Hochtiefu doplatit velmi štědré náhrady bez jasné vidiny, co bude dál. Mým odborem připravený postup už na jaře minulého roku odmítli a od té doby nepřišli s žádným jiným řešením. Ze Sandry se tak nejspíš stane největší a smutný pomník (ne)vlády Pirátů na Praze 11 a její další osud budou muset vyřešit asi až noví členové zastupitelstva po volbách na podzim. Přitom kdyby Piráti neházeli vidle do mé práce a neodvolali mě, tak by v té době už Sandra mohla začít sloužit lidem. Rodinám učitelů, sestřiček, hasičů nebo seniorům či mladým rodinám. Smutný příběh, že? Ale nebojte, na podzim bude příležitost vystavit těmto tlachalům, kteří neumějí spravovat věci veřejné, konečně vysvědčení a politickou reprezentaci Prahy 11 obměnit.
Na Radě byla celá řada bodů, ale asi nic, co bych měl nějak zásadně vypichovat. Tím, jak se na radnici jen hádají, nedělají bohužel prakticky nic zajímavého nebo nového.
Na Radě Prahy se tento týden řešily tisky hlavně pro zastupitelstvo a o tom budu psát níže pod čtvrtkem.
✅ Úterý
Dopoledne jsem byl pozvaný na jednání ohledně Arény ledových sportů. Jednání se účastnili pouze starosta Dohnal (Piráti), Jakub Lepš za TOP09, Martin Sedeke za ODS a já za hnutí ANO. Schůzku vyvolal menšinový akcionář Kaprain invest Karla Pražáka, který ve společném podniku vlastní v tuto chvíli 25 %. I této skupině pochopitelně není osud arény lhostejný. Lidé od Karla Pražáka přišli s možnostmi, jak by se dal naplnit požadavek hnutí ANO a ODS – a to, aby naše MČ mohla z projektu vystoupit bez ztráty peněz a s ochráněním veřejného zájmu. Pokud by se skutečně naplnilo to, že získáme zpět minimálně vložených 40 milionů Kč veřejných prostředků a bude zaručeno, že na ledě bude moci bruslit v dostatečné míře veřejnost, jsem všemi deseti do takového řešení jít a nešťastnou situaci konečně odblokovat.
Mimochodem toto řešení navrhujeme konzistentně a dlouhodobě za hnutí ANO a za tento nápad a scénář jsem byl i odvolán. Je tedy fajn, že i kolegové z bývalé koalice pochopili, že cesta, kterou od začátku navrhujeme spolu s ODS, je nejlepší řešení situace. Jak to však dopadne, se uvidí na mimořádném zastupitelstvu, které za tímto účelem svolal starosta Dohnal na pondělí 31/1.
✅ Středa
Středeční bytové okénko kopíruji..
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
městské zastupitele čeká na zítřejším jednání důležitý úkol. Budou rozhodovat o tom, zda na území Prahy začne platit takzvaná Metodika spolupodílu investorů do území – tedy jakási kuchařka, podle které se budou developeři podílet na rozvoji škol, školek, parků a dalších služeb, které občané potřebují ke spokojenému životu. Já sám pro tento návrh ruku nezvednu hned z několika důvodů.
Nejprve je třeba říci, že developeři se na výstavbě občanské vybavenosti podílí už nějaký ten pátek. Pokud ale závazky vyplývající z individuálních smluv nahradíme plošným nařízením, dostaneme se na poněkud tenký legislativní led.
Dobrovolný závazek, ke kterému by se developeři museli chtě nechtě upsat, lze totiž z pohledu zákona považovat za formu daně, jejímž uvalením a výběrem by město jednoznačně překročilo své pravomoce. K tomu, aby se celá konstrukce kontribucí zbortila jako domeček z karet by pak postačilo, aby se v této věci kdokoli obrátil na soud.
Zavedení metodiky by se podepsalo také na cenách nemovitostí, které skokově vzrostou o 3 až 5 procent. To znamená u průměrného pražského bytuskokové zdražení až o 350.000 Kč! V návaznosti na růst cen by stouply také měsíční splátky hypoték, a tudíž i ceny komerčních nájmů, které se už nyní pohybují na hranici únosnosti. Hlasovat pro schválení metodiky tedy znamená hlasovat pro další skokové zdražování bydlení.
Mnohem transparentnější, jednodušší a především plošně aplikovatelnou alternativou složitých výpočtů na základě metodiky by byla změna rozpočtového určení daní tak, aby z se z poplatků odvedených za výstavbu vracelo do obcí podstatně více peněz než v současnosti. Stavba vybudovaná v Německu přinese například do rozpočtu samosprávy stonásobek toho, co týž projekt realizovaný v České republice. A důsledky, které to pro obce má, jsou patrné již na první pohled.
Městské části potřebují více peněz na školy, školky a infrastrukturu a metodika je jednoznačně konkrétní protikorupční nástroj.
Jak už to ale u pirátské koalice Zdeněk Hřib – primátor Prahy bývá, řešení je nedodělané, nedomyšlené s mnoha nevyjasněnými otázkami a problémy, předložené na jednání Zastupitelstva s jediným cílem – mít další líbivé PR a “splněný slib” za každou cenu. V tomto případě doslova.
Kdybyste se na okamžik ocitli na místě členů Zastupitelstva hlavního města Prahy, jak byste v otázce metodiky hlasovali vy?
Těším se na zajímavou diskusi v komentářích.
⬆⬆⬆
Odpoledne jsme s mojí ženou udělali administrativní úkony k založení vlastního nadačního fondu. Rozhodli jsme se, že se chceme společně začít věnovat filantropii a věnovat část svých příjmů a času na dobročinné účely. Jelikož jedna z mých nejoblíbenějších neziskových organizací, které dlouhé roky podporuji, je ŽIVOT90, i my se chceme věnovat oblasti seniorů. Jen si chceme vybrat poměrně úzký segment pomoci primárně sociálně vyloučeným seniorům. Jakmile to budeme kompletně připravené, podrobně vás s projektem seznámím. Pomáhat a tedy i vybírat případné dary bychom chtěli začít zhruba v půlce tohoto roku. Dříve jsem měl vizi vybudovat takový nadační fond pod Prahou 11, ale protože si toho Piráti jednak nevážili a neviděli v tom smysl a druhak jsem byl odvolán, rozhodli jsme se s manželkou nadační fond vybudovat sami a založit ho s pomocí odborníků z oboru.
Zbytek dne jsem dodělával úkoly a měl pár schůzek s vámi občany Prahy 11, ale i jiných městských částí. Řešili jsme třeba petici na přebarvování vozů MHD nebo proti (podle některých neziskovek) megalomanské výstavbě na nákladovém nádraží Žižkov.
✅ Čtvrtek
Měli jsme pražské zastupitelstvo. Dopředu mi bylo jasné, že to bude dost napínavý, ale to jsem ještě netušil, že jenom o programu se budeme hádat skoro pět hodin. To byl snad rekord. Proč se to tak natáhlo? Jednak jsme potřebovali zařadit na program další body, takové, které se současné koalici na magistrátu nelíbí. On pan primátor nerad mluví o zpackaných IT zakázkách, na které jsme mu přišli loni v létě. Nyní nám navíc Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal za pravdu. A taky je současné vedení Prahy známé tím, že diskuzi k některým tématům rádo rovnou zablokuje, takže většina opozice chtěla využít možnosti se zeptat, dokud to ještě šlo. To se není čemu divit.
Každopádně na atmosféře při jednání bylo znát, že volby už se blíží a že očividně ne všichni z koalice mají svou pozici tak jistou, jak se tváří. Bohužel jsme se tak nevyhnuli ani velmi osobním útokům a historickým exkurzům, které byly vedeny hlavně ze strany Zdeňka Hřiba a Jana Čižínského vůči opozičním zastupitelům z ODS. Primátor dokonce po jednom ze svých plamenných projevů musel být napomenut předsedajícím, že nejenom, že nemluví k tématu jednání, ale nedodržuje ani předepsané 3 minuty času každého diskutujícího.
Horkým tématem byly koňské povozy. Jako zastupitelé za ANO jsme se nechtěli smířit s tím, že radní od stolu odmávali jejich zákaz bez jakékoliv diskuze s chovateli koní, fiakristy nebo odbornou veřejností. Navrhl jsem tedy zřízení pracovní skupiny, které by měla zastupovat oba názorové protipóly, jak Hlas zvířat, tak odborníky na chov koní. Nelíbí se mi, že by tradice stará více než 500 let měla být zrušena na základě různých dojmů a domněnek. Protože některé argumenty, které padaly hlavně od Pirátů, se jinak ani nazývat nedají. Ostatně zakázali byste vy něco s argumentem: „Šla jsem kolem a viděla, že koně nepijí tak, jak by měly…?!“
Ale povedlo se, pracovní skupina byla zřízena a má nyní minimálně do konce května čas se párkrát sejít a probrat, co je potřeba.
Trochu mě mrzelo, že na program zastupitelstva neprošel materiál kolegy Ivana Pilného týkající se Klimatického plánu hlavního města Prahy do roku 2030. Plán je velmi ambiciózní a nám dosud není jasné, kde na něj současné vedení chce vzít peníze. A trochu se bojíme, že po zvýšení všeho možného: poplatků za popelnice, vodného, stočného atd, budou chtít další prostředky hledat znovu v kapsách obyvatel Prahy. A to se nám nelíbí.
Ve velmi pozdních večerních hodinách se začala vést diskuze k Metodice spolupodílu investorů do území neboli Metodice kontribuce. Ani u tohoto tématu jsme se nevyhnuli osobním útokům.
Již nad ránem se konečně dostalo na projednání IT zakázek. Tam jsme konstatovali, že to je velký Pirátský problém a že to má projednat kontroní výbor.
Ve 3 ráno jsme se pak ještě dozvěděli, že zpackaný projekt výstavby vlastních zastávek MHD pod kuratelou náměstka Adam Scheinherr z hnutí Praha Sobě Jana Čižinského má velký skluz, bude 2-3x dražší, není vyřešeno, kdo se o zastávky bude starat, uklízet je a už vůbec nikdo z koalice netuší kdo a jak na nich bude pronajímat reklamu. Prostě absolutní chaos.
Shrňme si to… Dříve “nevýhodná” smlouva zaručovala Praze kompletní servis, správu zastávek zdarma a soukromá společnost, která se o ně starala, Praze odváděla navíc jako bonus asi 11 milionů Kč ročně.
Tato smlouva byla označena za nevýhodnou a nebyla prodloužena. Praha teď vydává asi miliardu Kč za výstavbu vlastních zastávek, ty ji budou stát miliony Kč za provoz, údržbu, uklid, odstranění graffiti, výměny rozbitých skel atd. A doteď Praha nemá (!!!) vymyšlené jak, kdy a za jakých podmínek začne pronajímat reklamu a mít z toho i nějaký výnos! Naši radní tak Praze způsobují velkou finanční ztrátu a podle mě i škodu.
Ale kdo by se po tom všem už tomuto divil, že? Prostě aktivistická vláda Piráta Hřiba a Jana Čižinského je zárukou trvalých problémů všech Pražanů.
Zastupitelstvo skončilo až v pátek kolem 4. hodiny ranní.
Ze čtvrtka nemůžu nezmínit ještě jednu perlu!
Na Praze 11 máme dalsi novy unikát. Část Pirátů, kteří jsou stále členy pirátské strany, ale vyloučili je za zastupitelského klubu Pirátů, si založili vlastní klub. Zastupitelstvo Prahy 11 je tak asi jediné v ČR, které má dva kluby Pirátů. 🙂
Zastupitelský klub původních a samotných Pirátů rozšířil nový klub se jménem Piráti a Zelení, kam se přesunuli 3 zastupitelé z původního klubu Pirátů, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni s politikou Jiřího Dohnala.
✅ Pátek
V pátek ráno (po 2 hodinách spánku) jsem měl příjemnou snídani s bývalými kolegy z rady Prahy 11, kde jsme se bavili hlavně o řešení krize kolem Arény ledových sportů a rozpočtu pro rok 2022. Což jsou otázky, které je třeba bezodkladně řešit, protože zásadně ohrožují chod celé naší městské části. A jak víte, já nejsem ten, kdo by věci chtěl blokovat. Snažím se hledat nejlepší řešení problémů.
Pak jsem měl schůzku s několika občany a odjel na hory.
Tím bychom byli na konci. Přátelé, v pondělí se nezapomeňte dívat na přenos ze zastupitelstva, bude od 17 hod v KC zahrada. Jinak vám přeji hezký zbytek neděle.