Milí sousedé,
Tak a je tu prosinec a s ním i první adventní neděle, neuvěřitelné! Dokonce včera ráno napadlo i pár sněhových vloček. Dnes jsme si byli projít vánoční Prahu. Kampu, Karlův Most, Staromák. Všude už je nádherná předvánoční atmosféra. Moje dnešní fotka je unikátní! Fotil ji totiž můj syn. Já ho vyfotil u betlémů na Kampě a on trval na tom, že mě tam taky vyfotí. Tak vám ji posílám. A jak slavíte první adventní neděli vy? Pošlete mi fotku!

No a teď už pojďme na výčet toho nejdůležitějšího z minulého týdne. Bylo toho zase požehnaně!

V pondělí jsme na radě schválili několik důležitých materiálů. Kromě programu na zastupitelstvo, které se bude konat nevšedně na Mikuláše 5.12. v KC Zahrada, třeba i převod nevyčerpaných finančních prostředků na další rok, tak abychom mohli v příštím roce realizovat důležité investiční akce, které se letos nestihly. Jde třeba o rekonstrukci výdejny jídel v ZŠ Mikulova nebo kompletní rekonstrukce kuchyně a jídelny v ZŠ Mendelova. Po problémech s projekty v minulosti jsem si po nástupu vyžádal odborný audit všech projektů, a tak se jejich realizace trošku zpozdí. Nicméně vždy se řídím pravidlem dvakrát měř, jednou řež, takže věřím, že to nakonec všichni ocení.

Na Radě jsme také měli materiál ohledně vstupu do společnosti na vybudování ledové arény u ZŠ Ke Kateřinkám. Jak asi víte, dlouhodobě máme u nás v ANO problém, aby se kvůli tomu naše městská část zadlužovala. Myslím si, že je to projekt celopražského významu a nevidím důvod, proč nám Praha odmítá pomoci s financováním, když to mnohokrát v minulosti deklarovala. Osobně jsem se na Radě zdržel při hlasování. Jaký na to máte názor vy?

Na co nejsem vůbec hrdý je zvýšení nájmů, ale zároveň také nechci vůbec nic zamlčovat a chápu jako svoji povinnost o tom s vámi otevřeně promluvit. Možná jste o tom už slyšeli. Vím, že to mnoho z vás nepotěší a osobně bych se tomu také raději vyhnul, ale dovedlo nás k tomu několik důvodů.
Praha 11 nezvýšila nájem svých bytů ani o korunu po celou dobu již od roku 2009. Za těchto dlouhých deset let se spoustu věcí změnilo. Trh se posunul a nejen ceny samotných bytů raketově vzrostly, ale také samotné služby, jako jsou opravy a dlouhodobá údržba těchto nemovitostí, jsou finančně někde úplně jinde, než kolik jsme do nich investovali v roce 2009. Naše městská část už takhle operuje s velmi malým a nedostatečným rozpočtem a tohle je bohužel něco, co jsme byli nuceni podniknout za předpokladu, že chceme udržet všechny tyto objekty v dobrém stavu a našim občanům dopřát pohodlné a bezproblémové bydlení.
Jdeme tak navíc podobnou cestou jako Magistrát hlavního města, který nyní také nájemné plošně zdražuje. Je to naneštěstí přirozený důsledek vývoje ekonomiky a nelze se tomu spolehlivě vyhnout. U každého politika je takové rozhodnutí vždy okamžitým terčem kritiky a vím, že za to ovace zrovna dvakrát nezískáme, ale pokud bychom to neudělali my, udělal by to někdo další a věřte, že je lepší to udělat dříve a zabránit tak dalšímu chátrání Jižního Města. K tomu by totiž došlo, pokud by MČ neměla peníze na dostatečné opravy a údržbu svého majetku.
Jak proběhne samotné navýšení? U bytů pronajatých na dobu neurčitou až do výše nájemného, které je srovnatelné s obvyklým nájemným v dané lokalitě, přičemž nebude nikdy vyšší než 20 %. U nových smluv na dobu určitou došlo také k navýšení zhruba o 20%. Podrobněji jsem o tom psal v příspěvku ve čtvrtek, tak si ho můžete tady u mě na zdi najít.
Toto zvyšování neplatí u bytů, kde je ve smlouvě o nájmu valorizace, a ke zdražování také nedojde u bytů v Zahradách Opatov.

Taky jsme schválili dotace pro projekty týkající se životního prostředí, pokud chcete změnit / zlepšit nějakou zeleň ve svém okolí, můžete si požádat. To je z Rady asi to podstatné, samozřejmě materiálů byly desítky, ale nebudu vás zatěžovat běžnými provozními úkony jako je přidělování bytů nebo podklady pro hlasování našich zástupců v SVJ.

Odpoledne pak na radnici proběhla schůzka se zástupci vlastníků pozemků, které potřebujeme pro vybudování parkovacího domu vedle objektu Sandra a Hotelu Opatov. Pro všechny z lokality mám dobrou zprávu! Na stole se rýsuje už konkrétní dohoda spolupráce na tomto projektu a věřím tedy, že parkovací dům tak v nejbližších letech postavíme!

V úterý mám svoje pravidelné porady a majetkovými odbory a ředitelem Jihoměstské majetkové. Tenhle týden jsme řešili primárně školské objekty, jejich opravy a větší investice v příštích letech.

Odpoledne jsme pak byli s Martou Šorfovou na Magistrátu řešit další restituční nároky na Jižním Městě. Magistrát je aktuálně na stejné vlně jako my – taky je už nebaví mnohaleté soudy a rádi by s námi společně vleklé spory s rodinami restituentů definitivně vyřešili. Vypadá to, že jsme v úterý vymysleli, jak definitivně vyřešit problémy minulosti jedné z rodin, tak držte palce, ať to konečně po 30ti letech opravdu dopadne!

Večer jsem se pak zúčastnil schůze společenství vlastníků Sulanského. Pozvali mě jako hosta, abych si poslechl jejich problémy. Je to podobné jako všude jinde po JM. Neuklizené a propadlé chodníky, kde se drží mnoho dnů louže, rozpadající se schody cestou na metro atd. Všechny podněty ze schůze už mají moje odbory a budeme se snažit vše v kooperaci s Magistrátem a TSK vyřešit. Když byste měli zájem, abych dorazil i na vaši schůzi družstva nebo SVJ, dejte mi vědět. Rád si udělám čas!

Ve středu jsme měli široké setkání u radního Magistrátu Honza Chabr, kde jsme domluvili další velkou směnu pozemků s restituenty. Půjde o jednu z největších směn za mnoho let v Praze a rád bych ji spolu s Magistrátem dotáhl ještě v tomto volebním období. Abychom konečně definitivně vyřešili problém s pozemky, kdy některé rodiny restituentů mají pozemky pod našimi chodníky, silnicemi nebo parky.

Ve středu jsme taky na Jihoměstské řešili spolu s mým odborem naše multifuknční dohledové centrum, které se v posledních měsících moc nevyznamenalo. Nejdřív nezjistili včas, že se nám vytopila o víkendu školka z prasklého potrubí. Následně pak nebyli schopni rychle dohledat pro policii záznam kamer, když zloděj před školou ukradl auto i s dítětem. Vypověděli jsme dodavatelskou firmu, která opravdu nefunguje dobře a rozhodli jsme se, že si službu budeme spravovat vlastními silami v rámci Jihoměstské. Budeme tak mnohem víc v bezpečí.

Ve čtvrtek jsme byli s Martinem Duškou na TSK Praha řešit parkoviště. Jistě vnímáte, že po Jižňáku je mnoho hlídaných parkovišť nevalné kvality. Jsou na nich zaparkované karavany, autobusy, kamiony a my, co tu bydlíme se tam nevejdeme. Nebo jsou tato parkoviště pro nás příliš drahá. Navíc se často provozovatelé o ty parkoviště ani moc nestarají. V zimě neuklízí sníh. Také jejich ploty jsou oblepené nevkusnou reklamou. Tak tyhle všechny parkoviště chceme s TSK vypovědět a převzít do správy města. Nabídnout našim občanům nižší cenu a lepší služby. Je to jedna z mých priorit pro toto volební období.

V pátek jsem měl zase čas na vás. Od rána jsem se potkal s několika z vás a řešili jsme třeba plánovanou výstavbu na kotelně Gregorova. Taky jsem odpověděl (alespoň doufám) na všechny vaše dopisy, e-maily a Facebook zprávy!

Během pátku jsem také uspořádal schůzku se starostkami a starosty okolních městských částí ke stavu sjezdu z dálnice D1 na Háje (a toho příšerného průpletu) a křižovatek Chilská x Na Jelenách a dalších 2 kruhových objezdů do Kunratic a Písnice. Už jsem vám o tom letos několikrát psal. Snažím se dotlačit TSK a Adam Scheinherr ke spolupráci a hlavně urychlené modernizaci a rozšíření těchto křižovatek. Jsou nebezpečné, věčně zacpané a nedostatečné. Výsledkem našeho pátečního jednání je dopis směrovaný panu náměstkovi, aby urychlil přípravu staveb. Nejpozději v lednu budu chtít společné jednání a jasnou prezentaci posunu stavu věcí.

A to je snad vše podstatné za minulý týden.. Já jdu teď ještě na schůzku zastupitelů, kde budeme řešit čtvrteční zastupitelstvo a pak budu ještě studovat materiály na zítřejší poradu. Tomu říkám první adventní večer Kdyby vás zajímala správa Jižního Města a co řešíme, doražte ve čtvrtek 5.12. na zasedání Zastupitelstva nebo si nalaďte náš online přenos.

Budu moc rád, když mi napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím!

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! A ráno, ať se vám dobře vstává a nezapomeňte vykročit pravou nohou!!!