Milí sousedé,
tento částečně deštivý víkend jsem využil k tomu, abych si v klidu mohl přečíst mojí novou knihu jako celek. Doposud jsem jí totiž psal po částech. Každopádně pocit z ní mám hezký, tak se těším, co na ní řeknete! V pátek jsem jí totiž odevzdal do tiskárny a brzy vám ji tak už představím.
Kniha je věnovaná současné krizi bydlení v Praze a volně navazuje na brožuru, kterou jsem napsal minulý rok. Těšit se můžete na více než 100 stran rozhovorů s významnými politiky, ekonomy či architekty, které jsem během uplynulých let poznal a se kterými jsem diskutoval současné problémy Prahy. Společně v knize hledáme lék na vůbec nejtěžší bytovou krizi, kterou Praha a Pražané kdy zažili a stále zažívají.
Teď už ale pojďme na tradiční týdenní report. Co se za poslední týden událo?
✅ Pondělí
Zase bylo naplno poznat, že jsou prázdniny a že naši politici jak na Praze 11, tak v hl. m. Praze nepracují. Ačkoliv i přes léto berou své statisícové platy, nesešli se ani na poradu vedení a Radu na Praze 11. Nezasedala ani Rada hl.m.Prahy. Prostě už taková klasika.
My v opozici jsme se ale neflákali. V pondělí jsem zařídil odtah vraku z křižovatky ulic Čenětická a Keblovská. Po mnoha urgencích, kdy to úřad konečně provedl, nechali na místě nepořádek, který z vraku vypadl. Staré pneumatiky, kus sedačy, nákupní tašky, plastové flašky. No prostě humus. Tak jsme to s kolegy uklidili. Poslali jste mi na základě toho celou řadu dalších podnětů, které jsem měl čas v pondělí (díky tomu, že koalice nepracovala a nebylo nutné ji hlídat) jet omrknout, dát dohromady a začít řešit.
✅ Úterý
V úterý bylo zasedání výboru pro územní rozvoj na magistrátu. Praha 11 tam měla několik změn. Tu podstatnou, kterou se mi tam s kolegy podařilo posunout, je změna územního plánu na pozemky pod Sandrou a Hotelem Opatov. Tato změna umožní v budoucnu kolaudaci jednotek těchto budov na standardní byty. Bude k tomu tedy potřeba vyřešit ještě parkování v okolí, které Piráti zazdili a neřeší. Ale to zvládneme. Věřím, že po volbách se budu moct na radnici vrátit, abych to vše dotáhl.
Taky se podařilo posunout změnu územního plánu u křižovatky do Hostivaře u Squashpointu. Tam chceme mít místo pro sport. Kdyby se náhodou v budoucnu stalo, že se nedohodne FC Háje s vlastníky pozemků, na kterých mají část hřiště, abychom tam to hřiště mohli přesunout.
Na výboru byla i paní Malá z Hnutí pro Prahu 11, která k ničemu z toho nevystupovala. Věřím tedy, že jsme v těchto změnách územního plánu jednotní všichni politici na Praze 11.
Odpoledne jsme pak s napětím sledovali se ženou vývoj situace požáru kolem Hřenska. Rodiče manželky mají kousek od požáru chalupu a ta místa, která byla pohlcena plameny, máme mnohokrát prochozené. Poslal jsem nějaké finance na sbírky, které se objevily, a také jsme z firmy hned v úterý poslali dodávku plnou vod a nějakých sušenek a tyčinek, kterých v úterý měli hasiči nedostatek. Nechlubil jsem se tím nikde na sítích jako ostatní. Ale do komentářů vám dám odkaz na prověřenou sbírku, která funguje a do které jsem také přispěl. Lidé z postižených obcí i celý národní park bude potřebovat každou korunu. Pokud máte České Švýcarsko také rádi, prosím pomozte dle svých možností také. Nelze se spoléhat na stát. Zvlášť ne na tuto asociální vládu, která nám dnes vládne.
✅ Středa
Jako každou středu i tentokrát jsem publikoval krátký komentář k bytové situaci. Odkaz na něj dávám do komentářů.
Dopoledne jsem si naplánoval schůzky s výherci v naší křížovkové soutěži z novin Jižní Město ŽIJE. Povídání a diskuse s občany Jižního Města jsou pro mě vždy neuvěřitelně přínosné. Někteří bydlí na Praze 11 déle, než já jsem vůbec na světě, a vaše příběhy doslova hltám. Jsem rád, že jsem tento týden zase pár z vás mohl poznat osobně a že jste mi dali mnoho podnětů, co příští 4 roky na Praze 11 prosazovat a měnit! Protože o křížovky v našich novinách je obrovský zájem, chystáme pro vás jedno překvapení. Ale o tom příště.
Taky jsem sdílel článek a video o tom, jak to vidím s koloběžkami v Praze. Sdílené koloběžky, které si kdokoliv může půjčit a jet s nimi třeba do práce nebo do školy, mi přijdou jako fajn nápad. Nemyslím si, že by bylo správné je z Prahy odstranit, jak říkají někteří. Funguje to dobře na mnoha místech po světě, hlavně na západě. Na rozdíl od západních měst jako například Lisabon má ale Praha zásadní problém. Neexistuje tu pevný řád, který by zabezpečil, že se koloběžky nebudou válet všude možně po ulicích, překážet autům, zabírat parkovací místa nebo například znemožňovat přístup chodcům.
Je nutné, aby pro ně město nastavilo jasná pravidla. Pro všechny stejná. Konkrétní zóny nebo stání, kam se mají koloběžky odstavit, a těch samozřejmě musí být dostatečné množství. Aplikace by pak měla fungovat tak, že vypůjčení nepůjde ukončit (a tedy přestat platit minuty pronájmu) jinde mimo tato vyhrazená místa. To už u některých služeb je. Jejich uživatelé jsou tím dostatečně motivováni, aby o místě svého zastavení přemýšleli a nenechávali je lehkomyslně kdekoliv, kde se to zrovna hodí. Na druhou stranu, jak jsem psal, takových míst pro odstavení musí být dost, aby se jejich použití lidem vyplatilo.
Dále bych zdůraznil, že je zapotřebí, aby uživatelé využívali koloběžku v rámci vymezených dopravních pravidel. Z pohledu českého práva platí pro koloběžky stejné zásady jako pro jízdní kolo. Tedy nemělo by se na nich jezdit po chodnících, mělo by se využívat cyklopruhů, po přechodech by se měly vést. V případě, že ji řídí dítě, mělo by samozřejmě mít na hlavě ochrannou přilbu. Často vidíme bezprecedentní nedodržování těchto pravidel, a tak i s jejich vymáháním by měly pomoci firmy, které je půjčují.
V hnutí ANO pracujeme na přípravě jasného a přehledného systému využívání sdílených koloběžek. Znovu opakuji, že nejsme pro jejich zrušení. Jsme proti zbytečným zákazům. Zároveň si ale přejeme, aby neomezovaly ostatní lidi. Ať už řidiče nebo chodce. Chceme nastavit jasná pravidla, která budou platit pro všechny. Co si o koloběžkách myslíte vy?

Večer jsem pak vzal manželku na večeři, sešlo se nám totiž výročí a její svátek.
✅ Čtvrtek
Dopoledne jsem měl velký rozhovor na Frekvenci 1 s Lubošem Procházkou. Debatovali jsme o Praze, dopravě, hnutí ANO i Andreji Babišovi a mém vztahu s ním. Vysílat se bude teď v týdnu v rámci Press clubu. Záznam vám sem pak hodím.
Odpoledne jsem točil videa na Praze 11. Třeba o předzahrádkách nebo o Aréně ledových sportů. Pustím vám to postupně v příštích dnech zase tady u mě na sítích.
Během dne jsem měl ještě několik schůzek s vámi občany. Dokonce přijal pozvání na kafe i jeden z mých věrných odpůrců z Twitteru. Na Twitteru se jmenuje Šílený grafik a ve finále vůbec šílený nebyl. Po hodině uznal, že jsem normální kluk z Jižňáku. Až na pár drobností jsme se shodovali ve většině společenských i politických názorů. Je zajímavé, že když se lidé poznají osobně, ne jen přes sítě, umí se k sobě chovat slušně. Když mě budete chtít taky poznat osobně, napište. Podle časových možností se potkám s každým, kdo projeví zájem!
Ve čtvrtek jsem pomohl vyřešit jeden ošklivý výmol v silnici. Ve středu večer jsem ho nahlásil a ve čtvrtek dopoledne bylo opraveno (prozatím alespoň provizorně). Na nebezpečný výmol v ulici Skřivanova mě upozornil občan, který si na něj celý jeden rok marně stěžoval na úřadu. To, jak naše Pirátská radnice ignoruje své vlastní občany, mě někdy zaráží. Pište mi nadále vaše podněty. Vše řeším. A ještě jednou díky za spolupráci TSK Praha.
Taky jsem byl v šoku z toho, co se zase děje v pražském Dopravním podniku! Obviněný Augustin, který stojí za největším korupčním skandálem v moderních dějinách Prahy, má dostat ODMĚNU celých 1,4 mil. Kč a dozorčí rada Dopravního podniku stále NEODMÍTLA její vyplacení. Jinými slovy Dopravní podnik z peněz daňových poplatníků nejspíš odmění korupčníka a zločince bonusem za jeho “práci”, a to navíc částkou, kterou průměrný Čech šetří celé roky.
Tím ale nekončíme. 5 lidí sedí v představenstvu Dopravního podniku. 4 z nich jsou podezřelí ze zločinu. Nikdo nebyl odvolán, nikdo neodstoupil. Toto složení lidí přesto všechno právě teď pořádá soutěž na stavbu další etapy metra D za 21 miliard Kč.
Chápete to? Praha nejen, že umožňuje lidem zapleteným do korupce na DPP dále pracovat a řídit tento podnik, nejen, že je nechává ovládat a ovlivňovat miliardy korun z kapes Pražanů, ale dokonce odměňuje zločince miliónovými částkami. Tohle je ta spravedlivá a funkční Praha, kterou slibovali Piráti a Čižinského Praha Sobě?
Vždyť je to naprosto absurdní!!
Kdy už s tím Magistrát něco konečně udělá? Vážně to budou celou dobu tolerovat a tvářit se, že je všechno v naprostém pořádku? Jak hluboko může Praha ještě klesnout?
Večer jsem přijal pozvání do Rádia Xaver na velký celovečerní rozhovor. Diskutovali jsme samozřejmě hlavně o Praze. Byl jsem překvapený, jaký zájem o pražská témata byla. Posluchači volali jeden dotaz za druhým, nestihli jsme ani všechny vyřídit. Budu muset dorazit znovu. Celý záznam vám dávám zase do odkazů níže.
✅ Pátek
V pátek dopoledne jsme fotili poslední fotky do mé knížky o bydlení, kterou jsem zmiňoval na začátku. Bude se jmenovat: “Vize pražského bydlení 2033”. Finalizovali jsme texty a připravovali s kolegy vše na tisk. Můžu vám tedy teď už oznámit, že moje kniha, která volně navazuje na Brožuru o dostupném bydlení v Praze, kterou jsem vydal loni, je hotová a během srpna bude k dispozici pro každého, koho bude zajímat. Kdo by měl zájem si ji rezervovat, můžete mi napsat a dostanete ji jako první.
Těšit se můžete na více než 100 stran rozhovorů s významnými osobnostmi z řad politiků, ekonomů či architektů, kteří se spolu se mnou snaží hledat cesty, jak zajistit dostupné bydlení v Praze nejdéle do roku 2033. To je takový pomyslný cíl, těch 10 let. Za 10 let abychom situaci vrátili do pořádku a mohli si říct, že bytová krize je za námi!
Do komentářů vám dávám ještě odkaz na článek, který jsem v týdnu sepsal k pražskému okruhu. Možná jste někde četli, že v dalším zdržení má prsty ANO, ale je to přesně obráceně. Je to dílo Pirátů. Přečtěte si, jak to bylo.
A nakonec bych vás rád chtěl pozvat na pivo! V úterý 2.8. si se mnou přijďte neformálně a přátelsky popovídat do restaurace u Krčáku v Hrabákově ulici. Probereme vše, co vás zajímá – ať už se to týká Jižního Města, Prahy nebo čehokoliv jiného. Začneme v 19 hodin.Příjemnou atmosféru zajistí nejen dobré pivo ale i okolní příroda a les. Moc se těším!
Díky za to, že čtete mé reporty a sledujete mě na sítích. Neváhejte mi kdykoliv napsat! Fajn zbytek víkendu.