Milí sousedé,
léto se již definitivně přehouplo do druhé poloviny. Je tu první srpnová neděle a s ní zase můj pravidelný týdenní report o tom, co se dělo na Jižním Městě a v Praze. Tenhle týden jsme neměli ani radu ani poradu, takže to bude trošku kratší. Jinak na fotce jsem po běhu s jedním krásně oroseným, které jsem si dal za odměnu. To mám rád. Jak se motivujete ke cvičení a pohybu vy?
✅ Pondělí
Celé dopoledne jsme s mým odborem správy majetku připravovali návrh rozpočtu na příští rok. Do něj se budu snažit prosadit především více peněz na investice a opravy našich školských budov a sportovních hřišť. Už teď je zřejmé, že sestavit vyrovnaný rozpočet pro rok 2022 bude pěkný oříšek, protože v prvním návrhu plánované výdaje převyšují očekávané příjmy v obrovské částce 393,8 mil. Kč a navíc běžné výdaje jsou navrženy v průměru o 15 % vyšší než minulý rok.
To, jak se na Praze 11 každý rok připravuje rozpočet, dlouhodobě kritizuji. Myslím si, že daleko lepším systémem by bylo každému odboru nebo radnímu stanovit daný objem financí, se kterými může hospodařit a dle toho by připravil svou část rozpočtu. Na Praze 11 se to dělá tak, že se sepíšou veškerá zbožná přání všech zúčastněných, nikdo neřeší, kolik to je v součtu, a pak se měsíce a měsíce jedná o tom, co si kdo je ochoten škrtnout, aby se výdaje vyrovnaly s příjmy. Většinou to pak odskáčou ti, kteří u klíčových jednání nejsou přítomni nebo se jich nikdo nezastane.
Velmi často se tak na poslední chvíli škrtá třeba u škol. Vzhledem k tomu, že mně ani mému odboru nikdo neřekl žádný finanční limit na opravy a investice, navrhli jsme do rozpočtu veškeré akce, které jsou roky odkládané a často jsou na hranici havarijního stavu. Chtěl bych tak příští rok zrealizovat opravu elektroinstalací v několika objektech MŠ, opravit několik varen a výdejen stravy v MŠ a ZŠ, opravit basketbalové hřiště na Campanu, dodělat zateplení ZŠ Ke Kateřinkám, které letos začneme. A celou řadu dalších akcí.
Taky jsem s kolegy sestavil strategický plán investičních akcí v letech 2023 – 2027, kde očekávám v příštích pěti letech výdaje zhruba 3 miliardy Kč, které bude potřeba pro naši MČ obstarat. Jde o tyto plánované akce:
Nad Opatovem 2140 (SANDRA) – 70 mil Kč
Parkovací dům Ledvinova – 350 mil Kč
Parkovací dům Krejnická – 200 mil Kč
Revitalizace objektu Anežky Malé č. p. 955 – 100 mil Kč
Sportoviště pro mladé – 25 mil Kč
Rekonstrukce sportovišť – 50 mil Kč
Adrenalin park Jižní Město – 40 mil Kč
Atletický tunel – 15 mil Kč
Revitalizace vnitrobloků a pobytových ploch – 75 mil Kč
Městské venkovní koupaliště – 300 mil Kč
Rekonstrukce místní komunikace U Nové dálnice, Praha 4 – 12 mil Kč
Rekonstrukce objektu domu seniorů a ošetřovatelského centra Janouchova – 120 mil Kč
Zateplení objektu Donovalská 1863/44 – 11 mil Kč
Nová Radnice – 760 mil Kč
Parkovací dům Šalounova – 506 mil Kč
Musím vám říct, že zajistit tyto zhruba 3 miliardy Kč během příštích pěti let nebude žádná legrace!
Odpoledne jsem pak měl jednání s ředitelem Fakultní nemocnice na Karláku ohledně zbourané lávky u Medicentra v Kloknerovi ulici. Obracíte se na mě, že vám nevyhovuje současný složitý vstup od zastávky autobusu. Celá budova patří právě Fakultní nemocnici, která ji pronajímá dál. Dohodli jsme se, že zbouranou lávku společně zkusíme pro návštěvníky zajistit v příštích dvou letech, kdy se bude soutěžit nová nájemní smlouva na celou budovu tak, že to zahrneme do požadavků na prodloužení nájemného.
✅ Úterý
V úterý ráno jsem začínal už brzy poradou s mým mediálním týmem, pak jsem měl standardní porady s mými odbory a Jihoměstskou. To bylo na celé dopoledne.
V poledne jsme měli schůzku s panem starostou na pěší zóně Háje se zástupci obchodního domu OC Háje a bavili jsme se o dalších společných úpravách náměstí, které je mezi jejich budovou zmodernizovaného obchodního centra a naší starou budovou Opatovská 874. Dohodli jsme se na společném postupu, jak se o veřejný prostor společně starat, aby celé okolí bylo zase o něco hezčí.
Večer jsme měli klub zastupitelů na Praze 11, který jsme po mnoha měsících konečně udělali venku na zahrádce restaurace. Řešili jsme především Arénu ledových sportů a náš názor na aktuální stav projektu a také situaci s koalicí na Praze 11, která formálně teď v srpnu skončila. Vypověděli jsme koaliční smlouvu Pirátské straně a nadále chceme úzce spolupracovat už jen se společným klubem TOP09 a STAN a ODS.
✅ Středa
Ve středu jsem primárně zaskakoval na radnici za starostu, který je na dovolené a připravoval mimořádnou radu na pondělí 2.8., kde potřebujeme schválit celou řadu rozpočtových opatření na buďto právě probíhající akce nebo na ty, které chceme do konce roku ještě zrealizovat.
✅ Čtvrtek
Na čtvrtek jsem svolal dvě důležité porady mezi radnicí a Jihoměstskou majetkovou. Řešili jsme vyúčtování energií pro školy, které si dlouhodobě stěžují, že jej dostávají pozdě a pak mají problémy s včasnými platbami. Byl to i jeden z bodů, který jsme s řediteli a ředitelkami řešil v návaznosti na jejich otevřený dopis. Dohodli jsme se, že změním celý systém vyúčtování a začneme od příštího roku předepisovat měsíční zálohy, které pak jen doúčtujeme. Školy si tak budou moci jednoduše na celý rok naplánovat harmonogram plateb.
Pak jsme řešili znovu už po několikáté problém propadu výnosů JMM, a.s.v roce 2020 v důsledku koronavirové pandemie, kdy byly uzavřené sportoviště a další nájemci, kteří přestali naší společnosti na velkou část roku platit. Tím ve firmě vznikl propad výnosů a samozřejmě problém s financemi. Dohodli jsme se, že se pokusíme zajistit ještě na zářijové zastupitelstvo kompenzaci pro naši firmu, aby mohla tyto ztráty pokrýt a zrealizovat odložené investice.
✅ Pátek
Pátek dopoledne jsem měl jako už tradičně na setkání s občany. Řešili jsme problémy s byty, chodníky, lávkami, ale i údržbou zeleně.
Tento týden jsem také obdržel příjemnou zprávu od iniciativy Hlídač státu, že se mi povedlo opět posunout Prahu 11 v žebříčku protikorupčních opatření. Hlídač Státu sleduje mnoho ukazatelů ve veřejných rejstřících primárně s ohledem na veřejné zakázky a smlouvy. Než jsem na úřad nastoupil, měla Praha 11 hodnocení C. Poslední 2 roky za mé vlády jsme se posunuli na úroveň B a loni se v rámci bodu B zase hodnocení zlepšilo. Pokud se mi letos podaří dokončit několik systémových změn, které mám v plánu na mých odborech, je šance, že příští rok budeme mít už nejlepší hodnocení A! To je odpověď pro všechny pomlouvače na Jižňáku, že prý děláme zakázky a investice neprůhledně a pochybně. Zde je černé na bílém, že to není pravda.
Co je třeba ještě za minulý týden připomenout, tak od srpna se zdražuje MHD! Praha zdražila MHD pro děti, seniory i dospělé… Ve stejné době, kdy schválila vybudování 5x předraženějších přístřešků zastávek, zbytečně vyhazuje miliony korun za nový vzhled pro dopravní vozy, chystá se stavět Metro D za 2x vyšší ceny, než je běžné ve světě, a rozhazuje mnoho dalších milionů za podobně nesmyslné nápady. Již jsem vás o tom v minulosti informoval vícekrát, zdražení, které schválila stávající pražská koalice v čele s primátorem Hřibem, platí nyní od 1. srpna 2021.
Proč to neváhám nazvat PODFUKEM na obyvatele Prahy? Jednoduše proto, že nevidím logiku v tom, aby Praha zdražovala svým lidem náklady na život (kromě jízdného např. zvýšení daně z nemovitosti, zdražení nájmů v městských bytech, zdražení svozu odpadu nebo navýšení cen vodného) a vzápětí takto získané finance do městské pokladny vyhazovala z okna, když investuje obrovské peníze do nepromyšlených a zbytečných projektů.
Znovu zde připomínám Portál Pražana, webovou stránku, která stála město už nejméně 24 milionů korun a do které Piráti chtějí v blízké budoucnosti investovat další miliony, přestože stránku prakticky skoro nikdo nepoužívá. Jsou to tak viditelně vyhozené peníze, že bylo kvůli projektu podáno i trestní oznámení. Obávám se, že Portál Pražana není jediná černá díra městského rozpočtu.
Podfuk je to ale mimo jiné i proto, že právě Piráti slibovali MHD zdarma. Dnes je dle dostupných údajů výnos z jízdného jen 11 % nákladů na MHD. Nebylo by tedy lepší dát jízdné úplně zdarma? Stejně Praha s Dopravním podnikem neumí hospodařit, když si vyberou jen na 11 % provozu. To už opravdu nemusí vybírat nic, nemyslíte?
Moje otázka zní – skutečně je Praha troufalá natolik, aby ždímala své obyvatelstvo a nutila obyčejné lidi platit za tyto nesmysly? Jen z rozmaru několika lidí na magistrátu? A jelikož to vypadá, že ano, ptám se taky, necháme si to líbit?
Je snad už jen takový vtip na závěr, že budeme nejspíše první město, ve kterém bude elektronická – SMS jízdenka dražší než ta papírová. To je zřejmě ta “ekologie”, o které Piráti stále tolik mluví. Piráti tak tedy budou dál motivovat lidi, aby si kupovali papírové lístky, kvůli kterým musí někde padnout strom, které musí někdo někde vytisknout a nákladním autem dovést do trafiky nebo automatů. Ale překvapí ještě jejich logika někoho?
Jak asi víte, nejedná se zdaleka o první podfuk na Pražany ze strany současného magistrátu. Můžeme ho přidat k řadě dalších. Kromě zmíněného zdražování Piráti také chystají vyhazov 10 % městských úředníků, aby si mohli dovolit investovat 30 milionů Kč ročně do svých expertů. Pokud vás o tom zajímá více, dávám odkaz na info pod tímto příspěvkem.
A tím bychom byli zase na závěru mého reportu. Děkuji všem, kteří ho dočetli až sem, a budu rád, když mě budete sledovat i nadále. Přeji vám hezký zbytek víkendu a ať vkročíte do nového týdne (a měsíce) správnou nohou! Mějte se dobře.