Milí sousedé,
Jaký byl váš poslední prázdninový víkend? Dnes už je 1. září – to to uteklo! Zítra jdu vítat prvňáčky do základní školy Základní škola Campanus a přitom mi přijde, že jsem si ještě pořádně neužil léto. Musím vám říct, že takhle perné léto s takovým pracovním nasazením jako na úřadě Prahy 11, s tolika rozjetými stavebními zakázkami, jsem ještě asi nezažil 😃 I proto jsem strávil neděli pracovně a objel jsem si naše školy a sportoviště, abych viděl v jakém stavu budou od zítřka pro naše jihoměstské děti. Pár projektů se ještě dokončuje. Někde je to plánované – prostě to za 2 měsíce nešlo stihnout a víme to od začátku – například rekonstrukce hřiště u Zš Pošepného , někde jsou ale firmy v prodlení a to nebudu tolerovat. Sankce za nesplnění termínů jsem nastavil ve smlouvách opravdu přísně. To je příklad opravy hřiště u ZŠ Campanus odkud vám posílám dnešní fotku. To už dnes mělo být hotové a od zítřka sloužit školákům, přitom v neděli 1. září je hřiště rozkopané a nikde ani dělník. Naštěstí většina ostatních zakázek se přes léto stihla a tak od zítra budou mít naše děti a učitelé zase o něco hezčí, modernější a bezpečnější pracovní prostředí. S radní Zuzana Ujhelyiová pro vás brzy připravíme podrobnější report toho, co vše se přes léto podařilo ve školských objektech opravit a zlepšit.

Ale pojďme na report z uplynulého týdne…

V pondělí jsme měli už standardní poradu vedení a Radu a jednali jsme celý den o spoustě věcí, které se během srpna nakupily. Vybírám to nejdůležitější a nejzajímavější z asi 120ti materiálů, které jsme projednali.

Řešili jsme studii atletické haly, kterou má Praha i Praha 11 ve svém dlouhodobém plánu rozvoje sportu. Hala by se teoreticky dala postavit na Jižním Městě. Podle aktuálně zpracované studie by se vešla k Modré škole. Spolu s ní by se dal vybudovat i slušný počet parkovacích míst, která by mimo závody mohli využívat místní rezidenti. To mě osobně docela zaujalo. Další postup teď bude ověřit, zda má Praha a atletický svaz nadále zájem o podobnou stavbu a zda budou ochotni Praze 11 pomoci s financováním.

Dále jsme schválili, že odkoupíme pár drobných pozemků od Dopravního podniku, což nám umožní se zase o něco lépe starat o veřejnou zeleň a chodníky. Sekání, úklid sněhu, nepořádek – ty věci, které nás pořád na různých místech trápí.

Také jsme se shodli na realizaci miniprojektu zbudování záchodu na Chodovském hřbitově. Můj odbor správy majetku teď zajistí zaměření budovy, zjištění technického stavu a připraví návrh řešení,včetně změn vnitřních dispozic dle potřeb správy údržby hřbitova s hlavním cílem zbudování WC pro veřejnost s bezbariérovým přístupem.
Také jsme schválili finanční dar pro Obvodní ředitelství Policie Praha 4, kterým jsme posktytli necelých 100 tisíc Kč na dovybavení policistů pro terénní výjezdy. Jde o příspěvek na mobilní telefony, tablety a další terénní pomůcky pro výjezdy k nehodám.

Také jsme připravili a schválili komplexní materiál o zrušení žádosti o odsvěření objektu Opatovská č. p. 874 – tedy zjednodušeně řečeno pochozí zóny Háje. V minulém volebním období jsme chtěli budovu předat Magistrátu, aby ji velká Praha komplexně zrekonstruovala. V mezičase se však objevila řada nových skutečností (nové posudky, územní studie…) a tak jsme dospěli k názoru, že si budovu chceme ve správě ponechat a opravit ji sami. Vše je na základě jednání a dohod s Magistrátem. Vzhledem k tomu, že opozice v čele s HPP11 v minulosti žádost o odsvěření a zbavení se budovy z Prahy 11 směrem k Magistrátu silně kritizovala, věřím, že se jim tento krok bude líbit. Bude ho muset projednat ještě nejbližší Zastupitelstvo.
Dále jsme schválili smlouvu o dílo na kompletní opravu všech střech na ZŠ Pošepného nám. Letos na jaře tam přívalové deště opakovaně vytopily několik učeben a kabinetů. Dělali jsme na tom celé léto, aby se to stihlo ještě letos. Firma nastoupí během září a do listopadu bude opraveno!

Také jsme dokončili projektovou přípravu nové elevace hlediště v KC Zahrada. Slovník cizích slov charakterizuje slovo „elevace“ jako „zdvíhání nebo vyzdvihování“. V přeneseném slova smyslu se toto označení užívá i pro šikmé, nebo chcete-li našikmené hlediště. Když se všechno povede tak jak chceme, tak bychom se mohli nového hlediště dočkat ještě do Vánoc tohoto roku!
Poté hned po Radě jsem odjel na výjezdní zasedání zastupitelského klubu Magistrátu, které organizoval @Patrik Nacher. Jeli jsme kousek za Prahu na Konopiště a diskutovali jsme necelý rok Prahy pod vládou koalice v čele s primátorem Hřibem. Stanovili jsme si s kolegy několik základních programových bodů, které budeme chtít na podzim prosadit. Také jsme se shodli na tom, že i nadále zůstaneme konstruktivní opozicí a budeme usilovně podporovat všechny kroky pro urychlený rozvoj Prahy. Tzn. dobudování chybějící infrastruktury a podporu bytové výstavby.

Ve středu jsem měl několik pracovních schůzek na Magistrátu. Ráno jsme začali širokým jednáním se zástupci rodin restituentů a řešili jsme možné budoucí pozemkové směny, tak aby se konečně definitivně narovnaly křivdy z dob komunismu i chyby způsobené někdy opravdu nešťastně vrácenými majetky v restituci. Největším problémem Prahy 11 pro budoucí rozvoj je roztříštěné vlastnictví pozemků. A rozvojem nemyslím jen výstavbu bytů nebo kanceláří, ale i dobudování parků, zeleně a služeb pro nás všechny. Mým cílem je dotáhnout směny pozemků tak, aby si rodiny restituentů, ale i Praha a Praha 11 konečně smysluplně zcelili pozemky tak, aby se na nich v budoucnu daly dokončit plánované projekty. A pak konečně skončily všechny nesmyslné soudy, kde se pořád soudíme o to, že někdo nepovoleně užívá cizí pozemek. Hezkým příkladem je třeba parkoviště P+R na Opatově, pod nímž je pruh pozemku právě jedné z rodin restituentů. Ti se v minulém roce soudně domohli toho, že parkoviště muselo být uzavřeno.

Další důležité jednání byla pracovní skupina k rekonstrukci ubytovny Sandra a Hotelu Opatov. Pan radní Adam Zábranský nám prezentoval upravený projekt Hotelu Opatov, ve kterém zmizela většina jednotek o velikosti 1+kk. Přibyly větší jednotky a celkový počet bytů se snížil. Ani tak nás to neuspokojilo a stále trváme na tom, že než povolíme tuto rekonstrukci je nutné začít reálně připravovat parkovací dům v lokalitě. K tomu byly vytipovány 3 vhodné lokality, které teď budou odborníci intenzivně prověřovat. Jakmile vyřešíme, kde, v jaké podobě a za čí peníze vznikne parkovací dům pro budoucí obyvatele Hotelu Opatov, sejdeme se znovu. Do té doby je rekonstrukce tohoto domu pozastavena.

Ve čtvrtek jsme měli koaliční radu, kde jsme udělali revizi pracovních skupin, povídali si o rozpočtu na příští rok a diskutovali spoustu problémů, které přes léto vyvstaly a nebyl čas je řešit. Také jsme měli představenstvo Jihoměstská majetková a.s., kde jsme vyhodnocovali uchazeče o pozici ředitele. Firma dnes funguje dobře, ale jak už jsem vám psal, podle mě potřebuje nový impuls a směr. Proto se na nového ředitele těším a věřím, že pomůže zlepšit život na Jižním Městě. Protože správcovská firma města je hrozně důležitá. Spousta věcí, které se fyzicky denně stanou v ulicích je její práce.

V pátek jsme měli hodně dlouhé a náročné jednání se společností Lidl, který by rád na Jižním Městě budoval další prodejny. Přišli s projektem, kde chtějí prodejnou částečně zastavět soukromé parkoviště. I když jde o oplocené a hlídané parkoviště na soukromém pozemku a legislativně na to mají víceméně nárok, vysvětlili jsme jim, jak to na Jižňáku s parkováním je. Že pro takovýto projekt nikdy nezvedneme ruku, i přesto, že si myslíme, že Lidl dělá dobré obchody a lidé je mají rádi. Vedení Lidlu odešlo s tím, že zkusí s projektanty propočítat a namalovat podkopání pozemku, tak, aby kromě prodejny vznikla i další parkovací stání, která by dál sloužila lidem v okolí. Tak snad se to povede!
No a o poslední skvělé zprávě z pátku jsem vám už psal. Jde o P+R parkoviště na Opatově, o kterém jste mi často psali. Po dlouhých několikaměsíčních jednáních s historickými vlastníky a restituenty, kteří vlastní pozemky pod „provizorním“ parkovištěm P+R na Opatově, se v pátek podařilo podepsat nájemní smlouvu a parkoviště tak bude v dohledné době znovu otevřeno!!!

Teď je to na Technická správa komunikací Hl. m Prahy, aby co nejrychleji parkoviště uvedlo znovu do provozu schopného stavu. Dle mých informací by mohlo začít sloužit veřejnosti zase od října nebo listopadu tohoto roku.
Což bude obrovská úleva pro všechny sousedy z Jižňáku kolem Opatova, kterým dnes Středočeši denně stojí před okny, protože nemají jinou možnost parkování u metra.

A to je pro tento týden vše. Já si jdu ještě dočíst tisky na zítřejší poradu vedení a Radu a hned pak běžím odpovídat na vaše dotazy a podněty. 📢 Budu moc rád, když mi napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím! 📩

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! A ráno se s některými z vás určitě potkám na ZŠ Campanus, kde budu vítat prvňáčky. Snad mě to nerozbreč jako minule 😍