Milí sousedé,
letí to, tak už máme duben a s ním i první aprílový report. Dnes vás ještě naposledy zdravím z lyží. O víkendu jsme se rozhodli s rodinou a ženou vyjet naposled na čerstvý vzduch na hory a sklouznout se. Manželka si bohužel zvládla při pádu zlomit zápěstí a demonstrativně tak oznámila definitivní konec lyžařské sezóny. 🙈 Lyže tedy jdou zas minimálně na půl roku do sklepa. A já se teď učím ženě mýt vlasy, vázat cop a spoustu dalších nových zajímavých činností.. 😄 A jaký víkend jste měli vy?
V Praze se toho za poslední týden událo zase spoustu.
✅ Pondělí
V pondělí naši radní z Prahy 11 měli na poradě vedení opět jen 4 body k projednání. Moc toho nedělají, tak není ani moc o čem referovat.
Ale začnu tím pozitivním. Konečně je kompletně připraveno k realizaci modulární zázemí sportovního areálu Schulhoffova. Tuhle investiční akci jsme začali připravovat už v roce 2016. Při přípravě projektu jsme narazili na celou řadu problémů a bylo potřeba projekt několikrát překreslit. Jediné, co mě překvapilo, byl fakt, že v rozpočtu pro rok 2022 (schválili jsme ho před 14 dny!) bylo na toto vyhrazeno jen 5,3 milionu Kč. Přitom dle orientačního rozpočtu stavby je nezbytné pro tuto stavbu mít finanční krytí na částku minimálně 6,4 milionu Kč. Tedy je nutné z rezervy uvolnit ještě něco přes 1 milion Kč. To v pondělí radní schválili a bude se tedy moci začít se soutěží na stavební firmu.
Na radě pak naši radní schválili ještě finanční krytí 9 milionů Kč na projektování domova seniorů Janouchova, který je nutný pro rozšíření služeb pro seniory na Jižním Městě.
Na radě hl.m.Prahy radní Třeštíková s primátorem Zdeňkem Hřibem opět zrušili pražský ples. A opět ho rušili na poslední chvíli a Praha tak zaplatí zbytečně 1,4 milionu Kč! Přitom hnutí ANO navrhovalo jeho zrušení vzhledem k situaci už dávno! Kdyby nás poslechli, Praha mohla výrazně ušetřit! Za 1,4 milionu Kč by se dalo zaplatit třeba cvičení pro děti na několik měsíců. Napříkl to cvičení v programu Trenéři do škol, který magistrát odmítá podpořit.
✅ Úterý
V úterý jsme měli výbor pro územní rozvoj hl.m.Prahy. Ohledně Prahy 11 tam nic nebylo. Respektive měla být projednávána změna pro obchodní centrum Globus, které by mělo vzniknout v budoucnu u archivu, ale protože radnice Praha 11 pro to stále nemá hotovou konkrétní studii, požádal jsem, aby se změna vůbec neprojednávala a odložilo se její projednání až po tom, co bude hotová studie. Chceme mít jistotu, že prodejna Globus na Jižním Městě nezhorší ještě více dopravu v místě.
Odpoledne jsem řešil s novináři neochotu Pirátů a Praha Sobě na magistrátu podporovat cvičení dětí. Piráti a Čižinského Praha Sobě totiž potopili rozvoj tělocviku na našich školách, po kterém již dlouho volají městské části a rodiče. Snažili jsme se, aby sport pro naše děti byl ve školách dostupnější. Chtěli jsme narovnat a opravit chybně nastavený magistrátní program podpory sportu pro tento rok. Ani v jednom nás současná magistrátní koalice nepodpořila.
Sport by ve školách měl být pro děti zdarma. Bohužel ale námi připravenou revokaci platného usnesení Rady ze 7. března Praha Sobě a Piráti odmítli a v důsledku toho tak řada městských částí nebude moct špatně připravený grant na podporu sportu (z dílny radního Víta Šimrala) využít. Jde o Prahu 2, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 16 a 17. Tyto městské části už ve většině sport na školách na svém území podporují, nemohou tak uzavřít nové smlouvy, což zabrání tomu, aby grant načerpaly. Za zastupitelský klub hnutí ANO v Praze mohu ale slíbit, že to nevzdáme a pokusíme se s tím něco udělat.
Celý článek vám dávám dolu do komentářů.
✅ Středa
Jako pravidelně jsem ráno publikoval komentář k bytové situaci..👇
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
realitní trh prochází bouřlivým obdobím. Zvyšování úrokových sazeb, zdražování stavebních materiálů, odliv pracovní síly ve stavebnictví a příliv běženců v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině a další změny se citelně propisují do cen nemovitostí, které jsou pro ty s potřebou bydlet stále nepříznivější. Pojďme si aktuální situaci v hlavním městě společně shrnout a přeložit do řeči čísel.
Pořízení vlastního bytu je v Praze stále nedostupnější. Podle poslední studie společnosti Central Group by obyvatelé metropole na koupi bytu o rozloze 70 metrů čtverečních museli šetřit téměř 16 let – tedy za předpokladu, že by pobírali pražský průměrný plat a neměli žádné výdaje. Pro srovnání, obyvatelům Varšavy nebo Vídně by za stejných podmínek stačilo šetřit přibližně 8 let.
Ten, kdo by si rád pořídil byt v novostavbě, si nyní připlatí přibližně o 20 % více než před rokem. Metr čtvereční v nových bytových jednotkách nyní přijde až na 138 tisíc korun.
Úrokové sazby stouply za posledních 7 měsíců celkem čtyřikrát a zdá se, že série zvyšování ještě není u konce. Zdražování hypoték se spolu s inflací odráží v růstu cen bytů i nájemného. Vlastníci bytů na úvěr si totiž vyšší měsíční splátky kompenzují zvyšováním cen nájmů, a to až o tisíce.
Inflace je spolu s narušením dodavatelsko-odběratelských řetězců a nedostatkem některých materiálů také příčinou růstu cen stavebnin. Ty za poslední rok stouply o desítky procent a předpokládá se, že v příštích měsících nebo letech dále porostou.
S rychlejší realizací stavebních projektů prozatím nemůžeme počítat: Nový stavební zákon se navzdory protestům mnoha odborníků bude přepracovávat a do účinnosti vstoupí až v roce 2024. Zdlouhavé stavební řízení, v jehož délce Česká republika patří k vůbec nejhorším zemím, tak bude nadále výrazně přispívat k bytové nouzi i v dalších letech.
Čeká nás v oblasti bydlení v dohledné době vůbec něco pozitivního? To bude záležet na tom, nakolik současná vláda pojme krizi bydlejí jako příležitost. Nám ostatním nezbývá, než volat po rychlé nápravě a poukazovat na možná východiska z této tristní situace.
Jak vidíte budoucnost bytového trhu vy?
⬆⬆⬆
Pak jsem pro vás natočil video o připravovaném P+R na Opatově. Jeho výstavbu schválila Rada a následně i Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Ti z vás, kteří tento projekt sledují delší čas, tak dobře vědí, že se nejedná o nový projekt, neboť je připravován již delší dobu. Během volebního období, kdy byla primátorkou hl. m. Prahy Adriana Krnáčová (ANO 2011), došlo k úpravě tohoto projektu, přičemž i já jsem se na této změně tehdy osobně podílel. Ve videopříspěvku se tak dozvíte, co mělo být původně předmětem projektu a k jakému řešení jsme nakonec došli. Parkoviště by mělo přinést cca 500 nových parkovacích míst.
Co mi však vadí, je fakt, že současná koalice pod vedením Zdeňka Hřiba (Piráti) a Jana Čižinského (Praha Sobě) tento kompletně připravený projekt předchozí koalicí nejenže o více než 3 roky zdržela, ale dosud nebyla schopná ani vyjednat směnu pozemků s restituenty tak, aby bylo možné zde pohodlně přivést inženýrské sítě. Namísto toho, aby došlo společnými silami ke shodě s rodinou restituentů, kteří takřka 30 let bojují za svá práva, tak je současná pražská koalice obešla a povede inženýrské sítě jinou cestou, která však bude představovat další náklad ve výši cca 20-30 mil. Kč. Ano, čtete dobře, takto hospodaří hl. m. Praha pod vedením stávající koalice.
Co dalšího mě mrzí je fakt, že dosud si Zdeněk Hřib (Piráti) ani pan náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) nedali žádnou práci s projednáním s přímo dotčenými sousedy. Tudíž s nimi neřešili ani otázky, co tato výstavba přinese za problémy a komplikace (hluk, prašnost, zvýšený pohyb, atp.). Také se vám to zdá absurdní?
A jak to bude vyřešeno s parkováním pro nedalekou Sandru a Hotel Opatov? Nebylo by spíše vhodnější, aby Piráti vyjednali parkovací místa pro ně? Preferují spíše parkování pro Středočechy namísto našich vlastních občanů? Hnutí ANO bude určitě prosazovat, aby toto vzniklé parkoviště sloužilo i místním a ne jen Středočechům!
Mrkněte na videopříspěvek a těším se na vaši zpětnou vazbu! Odkaz dávám do komentářů.
Odpoledne proběhla první pracovní skupina pro řešení otázky, zda rušit koňské povozy v Praze, jejíž zřízení jsme prosadili na lednovém zastupitelstvu. První jednání bylo spíše seznamovací, kde obě strany (jak ochránci zvířat, tak zástupci Fiakristů) přednesli svá stanoviska a návrhy. Dohodli jsme se také, že pracovní skupinu ještě o pár dalších odborníků rozšíříme a sejdeme se již s konkrétními návrhy v květnu.
Večer proběhlo ještě jednání dozorčí rady Jihoměstské majetkové, kde jsem členem. Jsem opravdu hrdý na to, co se povedlo. Třeba Zahrady Opatov, znáte ten příběh?
Tento bytový komplex ve správě naší městské části nabízí bezmála 200 nájemních bytů, a to jen kousek od stanice metra. Dnes se jedná o vyhledávané bydlení ve skvělé lokalitě, nebylo tak tomu ale vždy. V únoru roku 2018 zde městská část Praha 11 pronajala prostřednictvím své správcovské společnosti Jihoměstská majetková a.s. první byt. V tu dobu jich bylo v Zahradách Opatov připraveno k pronájmu celkem 174, jenže bez základního vybavení (chyběly i podlahy a kuchyně).
Konečnému rozhodnutí byty pronajmout přitom předcházela bouřlivá diskuse v radě i zastupitelstvu Prahy 11. Není divu, vždyť s provozováním podobného objektu neměla tehdy zkušenost žádná z pražských městských částí, tu naši nevyjímaje.
Právě absence zkušeností a snaha o překotný pronájem maximálního množství bytů bez znalosti trhu tak bohužel vyústily v řadu chyb a špatných rozhodnutí. Jejich výsledkem byla nelichotivá ekonomická bilance celého projektu, což se samozřejmě odrazilo v negativním vnímání Zahrad Opatov jak již bydlícími, tak potenciálními nájemníky.
Ještě v první polovině roku 2019 bylo tím pádem obsazeno jen necelých 80 % z celkové kapacity Zahrad Opatov a předpis měsíčního nájmu se pohyboval výrazně pod 2,5 milionu Kč. Poměr neplatičů navíc přesahoval hrozivou hranici 10 %!
Bylo zřejmé, že musí dojít k zásadním změnám v provozování objektu, což si vzala na starost Jihoměstská majetková a.s. a tento úkol splnila na jedničku. Pracovníci Jihoměstské majetkové dali dohromady unikátní know-how a proměnili ho v jasnou strategii, díky níž už je polovina bytů v Zahradách Opatov vybavená z peněz získaných z pronájmů. Celkové využití budovy se zvýšilo na 97–98 % a měsíční předpis nájemného se blíží hranici 3 milionů Kč. Také množství neplatičů se podařilo stlačit pod 4 %. A nebýt opatření proti šíření onemocnění covidem-19, byla by čísla v některých oblastech ještě lepší!
Byty dnes přitom neslouží jen ke komerčnímu bydlení. Ve 13 jednotkách našli svůj domov také učitelky a učitelé z jihoměstských základních škol, a to za nájemné hluboko pod tržní cenou. Společné prostory domu jsou nově vymalovány, okolí střeží kamerový systém a o pohodlí obyvatel se nepřetržitě stará zkušený tým pracovníků Jihoměstské majetkové a.s.
Z původně nechtěného dítěte se tak postupně stala vyhledávaná adresa, na kterou může být naše městská část právem pyšná.
To je příběh se šťastným koncem ohledně obecního bydlení. A teď mi někdo prosím vysvětlete, proč je Praha 11 jediná, která dokáže podobné projekty realizovat i se svým velmi omezeným rozpočtem? Proč Praha a Pirátská koalice v bytové politice absolutně selhali? Proč se Prahou 11 neinspirují i jiné městské části? O tom všem se budu chtít intenzivně bavit před nadcházejícími komunálními volbami.
Ve středu jsem taky narazil na petici Arniky proti Čižinskému (Praha Sobě). Prachy Sobě aneb aktivisté proti aktivistům.. Jan Čižinský si kdysi založil politickou kariéru na boji proti developerům právě ve spolupráci s Arnikou. V průběhu své vlády ale developerům naopak začal potají pomáhat. Na to se už nemohli koukat další aktivisti z Arniky, tak vytáhli do boje proti svému dřívějšímu spojenci.
Je také dobré připomenout, že nikdy nebyl tak úplně skutečným aktivistou, ale profesionálním karierním politikem. Od roku 2003 člen KDU-ČSL, díky kterému se dostal až do Poslanecké sněmovny a do koalice s hnutí ANO k primátorce Adrianě Krnáčové, se kterou řídil Prahu. S hnutím ANO vládl 4 roky, než otočil a založil si hnutí Praha Sobě. Dnes staví politiku na kritice hnutí ANO (se kterým vládl) a ODS (se kterou by v budoucnu rád vládl). Inkasuje peníze od stíhaných lidí z 90. let z kauzy Mostecká uhelná a zjevně jde na ruku developerům na své rodné Praze 7.
V představování Praha Sobě a osoby Jana Čižinského budeme s kolegy postupně pokračovat.
My mezitím připravujeme naše vlastní připomínky k výstavbě v Bubnech.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek jsem se zúčastnil stavebního summitu. Byla to konference Sdružení pro architekturu a rozvoj. V úvodní prezentaci zaznělo, že v Praze je teď v nějaké fázi přípravy výstavby 130 tis. bytů. Ty by v případě dostavění do rozpočtu státu přinesly v dnešních cenách 155 miliard Kč jen na DPH! Ale protože nejsou připraveny ke stavbě, nenesou státu nic. Z každého bytu v Praze stát průměrně vybere asi 1,5mil.Kč. Není čas na diskusi o snížení daní u bytů, aby se byty alespoň o něco zlevnily?
Co mě potěšilo, bylo úvodní slovo ministra Martina Kupky na konferenc. Výrazně totiž zmírnili a změnili názor na nový stavební zákon. Odklad zákona prý není z důvodu, že by zákon byl špatný (což tvrdila ODS před volbami), ale protože vláda prý není schopná za rok vytvořit a otestovat elektronický portál a zřídit potřebné úřady.
Kdo mě naopak nepřekvapil, byl ministr MMR Ivan Bartoš. Ten v předtočeném klipu opět opakoval (jako vždy), že problém s výstavbou vyřeší hlavně digitalizace. Nevyřeší. A bohužel ani Piráti digitalizaci neumí. V Praze pod Piráty IT dlouhodobě nefunguje a pirátské IT zakázky dokonce vyšetřuje ÚOHS.
Odpoledne jsem se věnoval naplánovaným schůzkám s občany v mé magistrátní kanceláři.
✅ Pátek
V pátek jsem vyřizoval vše, co jsem nestihl během týdne. Hlavně tedy odpovědi na vaše e-maily. Píšete mi hodně o zdražujících se energiích a problémy s bydlením. Situace začíná být bohužel pro hodně lidí čím dál tím složitější. Snažím se individuálně všem pomáhat nebo alespoň poradit, ale dlouhodobě to takto nejde. Budeme muset začít tlačit na vedení Prahy, aby schválili systémovou pomoc. My máme plán na zvládnutí krize, jen Piráti ho odmítají realizovat.
Také jsme v týdnu hodně řešili chybějící lavičky a přístřešky na řadě zastávek MHD. Zvlášť teď v týdnu, kdy hodně pršelo, to lidé pocítili. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ani jeho náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) se k tomu dlouhodobě nevyjadřuje. V týdnu o tom na moje podněty psaly i média, odkaz vám dávám do komentářů.
A to by pro dnešek asi stačilo! Díky za přečtení a budu rád za vaše komentáře. Snažím se odpovídat na všechny! Jinak mějte hezký den a fajn začátek týdne.