Milí sousedé,
To se nám to ochladilo co? My celý víkend bouráme a odklízíme starou lávku u polikliniky na Opatovské ulici a pěkně jsem u toho tedy vymrzl. Tenhle týden byl kratší díky pondělnímu svátku. Neměli jsme ani radu ani poradu vedení, takže můj dnešní report bude výrazně kratší. O to náročnější bude příští týden. Celou neděli nedělám nic jiného než, že jen čtu materiály na zítřejší Radu a poradu, zítra budeme mít něco málo přes 50 materiálů a zhruba 20 materiálů na poradě. Což bude pěkná fuška. Tyhle svátky je člověku čert dlužen, protože ta práce se jen nakupí na jiný den.

A co se tedy stalo za uplynulý týden?

V pondělí jsem ještě odpočíval a uctil jsem výročí vzniku naší samostatné České republiky vzpomínkami.

V úterý jsme začali hned od rána koordinační schůzkou k bourání lávky a od té chvíle jsme celý týden řešili lávku snad každou hodinu. Nejsložitější úkol byl zvládnout dobře komunikaci a značení. Protože bylo nutné zavřít Opatovskou ulici už v pátek, museli jsme domluvit objízdné trasy s Dopravním podnikem, vyřešit komplikace pro občany sousedního Újezda, který spadá také pod Prahu 11. Informovat firmy a SVJ v okolí, že budou mít omezený příjezd od pátku do nedělě a k tomu pochopitelně koordinovat stavaře, technické dozory, bezpečnost práce a vše, co k tomu patří.

V úterý jsem měl také pracovní schůzku s investory plánovaného sportovního areálu Hamr sport. Projednávali jsme podrobně všechny připomínky občanů, SVJ i zastupitelů k jejich projektu. Nyní bude investor s architekty všechny připomínky vypořádávat a rámcově do 2-3 měsíců uspořádáme kulatý stůl s představiteli SVJ v okolí, kde se budeme bavit nad možnou novou podobou areálu, či jejími variantami. Se vším vás budu samozřejmě průběžně seznamovat.

Středa byla opět ve znamení lávky, finalizace posledních detailů a přípravy na pátek. Některé přípravné práce začaly už ve čtvrtek, takže středa byla poslední den na přípravy a papírování. Ve středu jsme taky řešili na poradě s odbory naše dvě velké stavby – rekonstrukci ubytovny Sandra a dostavbu ZŠ Květnového vítězství. Každá z těch staveb je sice úplně jiná, ale mají dost společných problémů. U Sandry se aktuálně zabýváme další fází projektu a tou bude zateplení. Tenhle projekt bych rád dotáhnul v tomto volebním období k realizaci, abychom další politické reprezentaci předali kompletně zrekonstruovaný moderní bytový dům.

Ve čtvrtek jsme měli schůzku nad další hodně často skloňovanou lávku, která se označuje jako “Otíkova”, je to ta od metra Háje směrem k úřadu. Taky začíná být v dost špatném stavu. Odborníci říkají, že vydrží cca 2 roky. Problém je, že se nemůžeme shodnout, zda ji tam chceme dlouhodobě v této podobě udržet nebo ne. Urbanisté, odborníci z IPRu a Magistrátu kreslí studie a tvrdí, že je překonaná a že území bude vypadat do 10ti let úplně jinak. Proto si nejsme jistí, jestli nyní dělat velmi drahou generální opravu celého tohoto složitého mostu s novou životností 30 let a nebo ji jen dočasně opravit nebo vypodložit než se území začne celkově měnit. To je hlavně otázka na kolegy Martina Sedeke a Martu Šorfovou z územního rozvoje. Já jen v tuto chvíli chci znát různé možnosti a cesty opravy, abychom lávku nemuseli za 2 roky zavřít.

V pátek jsem měl velmi významné jednání s právníky zastupujícími vlastníky pozemků vhodných pro vybudování parkovacího domu u Sandry a Hotelu Opatov. Posunuli jsme se do finální fáze jednání a brzy bychom měli mít vyřešenou majetkovou otázku pozemků a budeme moci konečně přistoupit k projektování parkovacího domu. Na ten máme už přislíbené financování od Magistrátu, který v něm bude chtít mít parkovací místa pro Hotel Opatov, který se chystá v nejbližší době také rekonstruovat. Za mě říkám hlavně to, že parkovací dům musí mít dostatečnou kapacitu, aby vyřešil parkování pro místní i oba nové domy a parkování nesmí být předražené, aby si jej mohli lidé dovolit.

V pátek jsem tu měl zase opět vás – občany. Hrozně mě baví poslouchat vaše příběhy a problémy a snažit se vám pomoct. Jsem rád a hrozně mě to těší, že vás za mnou chodí v pátek čím dál tím víc. Řešili jsme třeba bytové problémy a i z vašich podnětů a úst jsem si poznamenal mnoho zajímavých nápadů a námětů, které budu chtít probrat s koaličními partnery. Nebojte se mě oslovit a dorazit, pokud budete mít jakýkoliv problém či dotaz. Jsem tu pro vás!

No a v pátek ráno jsme také zahájili demolici lávky nad Opatovskou u polikliniky. Tou jsem svůj report začal a také hezky ukončím. K ní bych chtěl jen dopsat, že do 2 let plánujeme lávku novou. Příští rok ji budeme projektovat, a ten další bychom ji rádi postavili. A proč se lávka vlastně musela zdemolovat? V minulém volebním období byla lávka předána do správy MČ Praha 11 Magistrátem, ale bohužel nebyl specifikován její přesný technický stav. Vedení MČ Praha 11 provedlo několik mostních prohlídek, při kterých bylo zjištěno, že poškození lávky je nevratné a jediným možným řešením je její stržení. S kolegy jsme pracovali na tom, aby demolice proběhla v co nejkratším čase, což, myslím si, se nám povedlo.

A to je snad vše podstatné za minulý týden. Já si jdu číst materiály na radu a poradu na zítra a bude toho fakt hodně, tak mě sledujte. Budu vás o všem samozřejmě informovat!

Budu moc rád, když mi napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím!

Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! A ráno, ať se vám dobře vstává a nezapomeňte vykročit pravou nohou!!!