Milí sousedé,
je tu už druhá adventní neděle a současně nás večer čeká Mikuláš a někoho asi i čerti. Na koho nejvíc, to vyplyne z reportu níže. Mám pro některé z vás skvělou zprávu. To za mnou na fotce jsou dokončovací práce nad podchodem pod ulicí Ryšavého. Ten se tento týden už otevřel a navíc ho zdobí nádherná výmalba. Před pár dny jsem se tam byl projít. Skočte se tam také mrknout, když budete mít čas. Co je ale podstatné pro mnoho z vás, kteří jste mi o tom psali poslední rok, je to, že v rámci úprav podchodu se podařilo vyjednat novou přístupovou cestu od zastávky autobusu k Medicentru. Po tom, co zde Medicentrum zbouralo bez náhrady lávku, bylo pro mnohé z vás dostat se od autobusu do Medicentra velký oříšek. To teď bude minulostí!
Musím vám k tomu říct ještě takovou perličku, náš pirátský radní Martin Duška, o kterém celý rok jinak neslyšíte, se jako první k této zásluze přihlásil, ale uřízl si při tom pěknou ostudu, protože ani nevěděl, kde ten podchod je. Tak jen pro vysvětlenou. Podchod opravovala firma hl.m.Prahy Technická správa komunikací a napojení zastávky a Medicentra jsem s nimi domluvil já. Jinak tehle týden toho přinesl zase tolik, že jsem musel některé informace vyškrtávat, aby se report vůbec dal přečíst. Tak pojďme na to.
✅ PONDĚLÍ
Podařilo se vyjednat s Westfield Chodov, že poskytne 50% slevu na vstupné pro děti do deseti let na veřejné kluziště. Dne 19.12. se pak uskuteční bruslení s MČ Praha 11.
Bohužel kvůli nedobře se vyvíjející pandemické situaci muselo Kulturní Jižní Město zrušit Vánoční program, vč. Mikulášského průvodu.
V pondělí Rada schválila poskytnutí nevyužitých počítačů mateřským školám. Co je však asi nejvíc podstatné, je to, že schválila a podala námitky za MČ Praha 11 ve věci územního řízení stavby nazvané „Bytový dům Zdiměřická a 7 parkovacích míst“! To je skvělá zpráva a je na tom jasně vidět, že občanská aktivita není marná. O tomhle problematickém projektu jsem vám psal v minulosti vícekrát. Dokonce v pondělí jsem vám nahrál k této věci i video. Možná i to bylo důvodem, že radní nakonec konají rychle v zájmu občanů.
Na Radě hl.m.Prahy byl asi nejpodstatnějším bodem rozpočet Prahy na rok 2022. Jsem spokojen, že radní po 3 letech konečně dali do plánu investic rekonstrukci Hotelu Opatov. Škoda jen, že to 3 roky trvalo a došlo k tomu až teď, když se zásadně zdražily stavební práce a materiál, takže rekonstrukce ve finále může stát podstatně víc. Nicméně pozitivní je alespoň to, že konečně magistrát počítá s tím, že s touto budovou začne něco dělat.
Co mě zaskočilo, bylo schválení Memoranda o porozumění mezi hl.m.Prahou a společností MasterCard Europe SA. Kancelář primátora Hřiba tak lehkomyslně poskytne data Pražanů soukromé společnosti, přičemž to nebylo nijak oficiálně soutěženo. Nechápu, co to zas má být. Zajímavé také je, že o tom primátor naprosto mlčí. Nejspíš má důvod o tom raději nemluvit.
V pondělí taky vyšel rozsáhlý článek o nové vyhlášce k hazardu z pera radní @Hana Marvanová. Tu napadl antimonopolní úřad. Zvláštní na tom je, že paní radní měnila vyhlášku právě proto, aby byla byla s námitkami úřadu v souladu. Tvrdila nám, že novou podobu vyhlášky s úřadem konzultovala. Buďto nám tedy lhala, nebo tomu nerozumím. Budu se na to paní radní rozhodně ptát na dalším zastupitelstvu Prahy.
✅ ÚTERÝ
V úterý měl primátor Zdeněk Hřib velkou tiskovku k rozpočtu. Tu jsem se zájmem sledoval. Kdybych každý den nesledoval počínání jeho samotného i jeho koaličních kolegů na pražském magistrátu, snad bych mu to i chvílemi věřil. Média jsou jeho parketa a je to také jediný obor, kterému se za tři roky svého vládnutí Praze důkladně věnoval.
Postěžovat si veřejnosti po třech letech působení, že město přebral v katastrofálním stavu, je nejen výsměch, ale i zoufalá výmluva a snaha zakrýt, že vlastně skoro nic neudělal. Jelikož zbývá rok do voleb, předpokládám, že to je nyní jeho PR strategie, s pomocí které chce svalit vinu za své neúspěchy na předchůdce.
Dovolím si malou rekapitulaci. Jeho netransparentní zakázky už jsou takový evergreen. Peníze tekly proudem a neoprávněné dělení veřejných zakázek už nějaký čas řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dalším horkým tématem je pražská doprava. To, co zažili Pražané za poslední 3 roky, by se snad nedalo vyprávět ani jako hloupý vtip. Nekoordinované uzavírky silnic, životu nebezpečné cyklopruhy vedoucí odnikud nikam … V Praze totiž musíte být cyklistou, aby si vašich potřeb pan primátor všiml, jinak nemáte šanci. S dostavbou metra ani nehnuli, přestože mohli. Zřejmě to pro ně nebylo prioritou.
No a nesmíme zapomínat ani na stále populárnější vývoz komunálního odpadu. Ulice města jsou zavaleny odpadky, město připomíná Neapol v roce 2011, kdy mafie organizovala stávky popelářů, magistrát strká hlavu do písku a čí je to prý vina? No samozřejmě Pražanů, protože “v té pandemii moc nakupují a také špatně třídí“. Za trest jim magistrát svoz zdraží, což pocítí nejvíc obyvatelé sídlišť a sociálně slabší rodiny v Praze, které už mnohdy tak mají co dělat, aby stihly poplatit to, co musí, s ohledem na narůstající inflaci a energetickou krizi.
Ale magistrát zřejmě spoléhá na to, že Pražané jsou na zdražování zvyklí. Současné vedení už jim totiž zdražilo vše, co mohlo – MHD, daň z nemovitosti, nájemné v městských bytech a tak dále.
V úterý se nám taky s kolegy z Jihoměstské konečně podařilo vyjednat podmínky převzetí hlídaného parkoviště Krejnická a dostat ho pod správu městské části. Od 1.1.2022 začne parkoviště provozovat Jihoměstaká majetková, a.s., což občanům přinese férovou jednotnou cenu jako na jiných parkovištích, které provozuje MČ. Taky slušnou a poctivou správu parkovacích míst (sekání, úklid sněhu) nebo kvalitní technická podporu pro nájemníky. Více informací už brzy najdete na webu Jihoměstské majetkové.
✅ STŘEDA
Jako každou středu jsem publikoval článek komentující bytovou situaci. Kopíruji níže.
⬇⬇⬇
Milí Pražané,
jedno ze svých nedávných zamyšlení nad bytovoupolitikou jsem věnoval negativnímu trendu prorůstání Prahy do Středočeského kraje, které je jedním z důsledků snižující se dostupnosti bydlení v hlavním městě. Dnes bych se rád k této problematice vrátil, byť z poněkud jiného pohledu.
Jak už jistě víte, jsem zastáncem takzvaného města krátkých vzdáleností. Způsob života, kdy cestami za prací, nákupy, sportem nebo zábavou není třeba trávit desítky minut, se osvědčil ve spoustě velkoměst, a představuje nejefektivnější a zároveň nejšetrnější způsob jejich fungování.
Zároveň jsem si ale vědom, že probíhající exodus za Prahu nelze zvrátit lusknutím prstů. Co ale můžeme, je minimalizovat jeho dopady: zastavování cenné zemědělské půdy, vzestup emisí z houstnoucí automobilové dopravy a s ní spojené každodenní dopravní zácpy.
Velký posun v tomto ohledu může přinést Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem, které Praha čerstvě odsouhlasila. Provázanost obou celků je obrovská – za prací do Prahy například denně dojíždí přibližně 15 % Středočechů. Koordinace dopravy, výstavby a dalších oblastí života je proto základním předpokladem harmonického rozvoje celého regionu.
Věřím, že se tak v příštích letech můžeme těšit mimo jiné na průjezdnější pražské ulice, čistší vzduch, ale také nové projekty bytové výstavby na ladem ležících brownfieldech.
A jaké změny byste si nejvíce přáli vy?
Jako vždy vás poprosím o vaše názory do komentářů pod tento příspěvek, těším se na naši další diskusi.
⬆⬆⬆
Ve středu proběhla na Praze 11 ještě mimořádná rada, která napravila špatně zaúčtované financování části dostavby nového křídla ZŠ Chodov tak, abychom mohli jako MČ načerpat maximum dotací.
Večer pak proběhl celkem bouřlivý finanční výbor, který kromě rozpočtu a přesunu nevyčerpaných investičních peněz z toho roku do dalšího řešil i interní audit Kulturní Jižní Město. Je velmi zvlášťní, že instituce, která poslední roky skoro nic nedělá kvůli koronaviru, spotřebovává stejně nebo i více financí. Opozice poměrně věcně požadovala i objednání externího hloubkového auditu. To je věc, kterou rozhodně podpořím.
✅ ČTVRTEK
Hodně jste mi psali o problémech s holuby kolem lávky v ulici Hlavatého u bývalého Penny. A tak jsem to s vlastníky navzdory komplikovanému vztahu zařídil a domluvil. Co na to říkáte? Komplikovaný proto, že jsem dlouhodobě proti připravované výstavbě na straně občanů. Přesto se mi podařilo zajistit na vaše přání tyto sítě proti holubům.
A to je jen další důkaz toho, že mlčení a nicnedělání radnice není nejlepší způsob zastupování občanů. I ve sporech se totiž dá korektně spolupracovat a hledat řešení pro občany.
Na lávku bylo 16.11. nainstalováno několik sítí na místa, kde se holuby nejvíce srocovali. Zbytek lávky bude osazen sítěmi do Vánoc. Nyní technický správce zajišťuje povolení související s omezením dopravy pro instalaci zbytku sítí pomocí lešení.
Ve čtvrtek taky proběhlo soudní řízení mezi Robertem Vašíčkem a Ladislavem Kosem, st. Výsledkem je, že Robert Vašíček se panu Kosovi musí veřejně omluvit za některé své výroky směrem k jeho osobě. Beru to jako pozitivní signál, že si každý politik a zastupitel nemůže říkat o komkoli cokoli a osobně zvážím, zda nebudu požadovat i já po některých veřejnou omluvu.
✅ PÁTEK
V pátek konečně zasedal krizový štáb. A to díky hnutí ANO a kolegovi Martinu Horákovi, který po tom volá už několik týdnů. Jsem rád, že ho starosta Dohnal konečně vyslyšel. Jsem moc rád, že se díky nám opět schází Krizový štáb, který reaguje na epidemiologickou situaci. V minulosti jsem se díky krizovému štábu významně podílel na řadě řešení diskutovaných problémů. Zajistil jsem kupříkladu testování zdarma všech zaměstnanců. To se tehdy setkalo s velkým odporem úřadu, hlavně krizového řízení, které nejprve trvalo na tom nakupovat testy a provádět testování za veřejné peníze. Mému řešení nevěřili, ale i přes odpor úřadu jsem si jej prosadil. Ušetřil jsem tak městské části stovky tisíc. Jsem zvědav, jaká podobná řešení nyní kolegové navrhnou a najdou. Zápis z krizového štábu zatím nikde nevidím, tak se necháme překvapit.
Jinak bych vás moc chtěl požádat, ať podpoříte Strom splněných přání ve Westfield Chodov. Akci pořádá nákupní centrum ve spolupráci s naší Jihoměstskou sociální a.s. až do 16.12. Já se do akce také zapojím, ale o tom až zase příště.
Na závěr se musím ještě vyjádřit k poslednímu vydání Klíče. Ten snad naši radní museli tvořit v horečkách, jinak si totiž jeho některý obsah neumím vysvětlit. Úvodník starosty Jiřího Dohnala obsahuje velmi emotivní odstavec o tom, aby lidé maximálně omezili sociální kontakty a nikam pokud možno nechodili, a v dalším odstavci pak všechny občany zve (osobně!) na jednání zastupitelstva v TOP Hotelu. Kromě toho si taky postěžoval, že musel zrušit setkání s občany před Vánoci. Proč ho neudělal během léta, kdy byla situace s pandemií v rozumných mezích? Dělá si z nás pirátský starosta ve svém úvodníku legraci úmyslně?
Pak se ještě musím vyjádřit k odstavci, který mi věnoval můj bývalý kolega Petr Jirava ve svém článku. Za tím, že současná rada se řídí heslem “kdo nic nedělá, nic nezkazí”, si stojím. A je to i podložitelné jednoduše čísly. To milí radní neokecají. Po mém odvolání v průměru radní projednají zhruba stejně tisků, kolik jsem jich na každou poradu připravil jen já, když jsem tam seděl. To jsou prostě fakta a nezmění je sebevíc řečí o tom, jak se snaží makat. Já vždy ve firmě říkal “ukázaná platí”. Tak nám ukažte, že to pravda není, občané to ocení. Není přece možné, aby se tu chod věcí veřejných do voleb téměř zastavil. No řeknu vám, ten Klíč si tentokrát opatřete a přeštěte, protože to je opravdu neuvěřitelné čtení!
Příští týden je zastupitelstvo, ve čtvrtek v TOP Hotelu. Narozdíl od nezodpovědného starosty vás tam nebudu lákat osobně, ale určitě si to pusťte. Bude živý přenos. Já tam tenkrát poprvé za celé volební období nebudu, protože budeme tou dobou se ženou na dovolené, kterou jsme museli kvůli koronaviru už 3x odložit a bohužel poslední termín vyšel zrovna na toto datum. Nicméně sledovat to budu a rozhodně se můžete těšit na můj přepis toho nejzajímavějšího!
Přeji pokud možno klidnou druhou adventní neděli a hlavně pevné zdraví vám i vašim nejbližším! A když budete mít cokoli, co vás na Jižňáku trápí, napište mi to a budeme to řešit. Odpovídám vždy všem. Třeba po minulém reportu, kde jsem informoval o popelnicích na tříděný olej, mi mnoho z vás psalo, kde byste si je ještě přáli a kde chybí, že to máte daleko atp. Všechny podněty sbírám a řeším s odpovědnými lidmi na magistrátu.
Děkuji a mějte se!
P.S. Zítra vám nahraju hned ráno velmi pozitivní video o objektu Zahrady Opatov. Nenechte si jej ujít!