Milí sousedé,
tento týden byl opět překvapivě hektický. Vzhledem k tomu, že si chci udělat v příštím týdnů pár dnů volna a jet po krásách Česka, o kterých jsem vám nedávno psal, tak jsem strávil prací i skoro celý víkend. Před chvíli jsem dopsal tenhle report šel si alespoň zaběhat, z běhu posílám foto! 😍🏃‍♂️

V pondělí jsme měli hodně nabitou poradu vedení. Schválili jsme na ní novou komunikační strategii Prahy 11, která přinese velký rozvoj v otevřenosti radnice směrem k občanům. Aby taky ne, na radnici s námi sedí Piráti, kteří jsou svou transparentností proslavení. Opravdu nemáme před občany co tajit, takže se můžete těšit na širší záplavu informací, veřejných setkání a úplně nové formáty komunikace. 📢 Taky jsme diskutovali o rekonstrukci Hotelu Opatov – to dvojče naší Sandry, kterou teď rekonstruujeme. Magistrát na nás tlačí, ať jim přestaneme jejich rekonstrukci blokovat. Odvolali jsme se totiž magistrátu do stavebního povolení kvůli nedostatku parkovacích míst v lokalitě. Shodli jsme se jako porada vedení, že jsme ochotni magistrátu vyjít vstříc a odblokovat přestavbu i jejich budovy, výměnou za jistý závazek, že s námi postaví a zafinancují nový parkovací dům v této lokalitě, který přinese možnost parkování nejen obyvatelům Hotelu Opatov, ale i Sandry a současným rezidentům. V srpnu jsem na toto téma svolal široké jednání se zástupci Prahy 11 a hl. m. Prahy, kde si vyspecifikujeme přesné podmínky. 👍😉

Na Radě jsme schválili řadu dalších změn územního plánu určených pro stavbu parkovacích domů. Ty chceme řešit i na Jižním Městě II v ulici Gregorova a Krejnická. Doplnili jsme další komise o členy opozice, aby bylo učiněno demokracii za dost. Už nikdo z žádné politické strany na Jižnáku nemůže říkat, že mu někdo brání v přístupu k informacím. Taky jsme schválili zakázku na opravu střech ZŠ Pošepného. Na to hodně tlačím, protože nám školu v několika pavilonech letos vyplavily přívalové deště. 🌧💦 Budu se snažit tuhle investici stihnout ještě do podzimních lijáků. Firma má ve smlouvě na realizaci 3 měsíce, tak by se to mělo povést.

Večer jsme pak měli pohovory na pozici ředitele naší největší společnosti Jihoměstské majetkové. Na inzerát se přihlásili 4 uchazeči, kteří se nám představili. Vzhledem k tomu, že je léto a někomu mohl inzerát o výběrovém řízení na ředitele utéct, rozhodli jsme se, že to celé odložíme a prodloužíme o další 3 týdny do konce srpna. Pokud byste tedy měli zájem nebo znali někoho, kdo by se chtěl stát ředitelem Jihoměstské majetkové, a. s., neváhejte se ještě přihlásit!

V úterý ráno jsme měli velmi širokou schůzku na centrále Technické správě komunikací hl. M. Prahy na téma křižovatek kolem Opatova. Nejvíce mě trápí křižovatka při sjezdu z D1 směrem od Brna při odbočení doprava na Háje. Ten hloupý nepřehledný průplet, kde se motají auta od Brna, které chtějí jet rovně po Chilské na Opatov a mezi nimi se proplétají auta od Šeberova jedoucí zase na Háje. Kdo má řidičák a někdy tam jel, ví, že to je fakt o nervy. Skoro každý den tam je nehoda. Tato dlouho neřešená dopravní záležitost byla jedna z prvních, do kterých jsem se po nástupu do funkce pustil. Napsal jsem řadu dopisů všem kompetentním osobám a právě na základě toho TSK svolalo toto jednání. Výstupem je, že během září až října budou hotové studie úprav nejen této křižovatky, ale i těch 2 kruháků směrem na Šeberov a Kunratickou spojku. Když už budeme sahat do páteřních komunikací v této oblasti, tak pořádně. Mým cílem je do 3 let dotáhnout projekty k realizaci. Mělo by to ulevit dopravním zácpám a nehodám v těchto přetížených a nepřehledných místech. Držte mi prosím palce. 🚗🚕

V úterý jsme pak ještě měli představenstvo Jihoměstské majetkové, kde jsme jako hlavní problém řešili ten “danajský dar” Zahrady Opatov. To je dnes asi největší problém, kterým se zabývám. V minulém volebním období se neustále měnil názor, co s tím objektem bude radnice dělat. Nejdřív se to chtělo pronajímat, pak prodávat, nakonec se šlo zase do pronájmu. Jak se měnil názor hekticky a z týdne na týden, ušilo se to dost horkou jehlou bez hlubších ekonomických analýz a prognóz a vznikla smlouva, která nutí objekt pronajímat, u některých bytů, za nereálně vysoké nájemné. Výsledkem je, že budova není plně obsazená i to, že Jihoměstská má problémy to finančně vše utáhnout. I kvůli tomuto “prokletému dědictví” o mě teď v týdnu psali Lidovky, což jste asi zaznamenali. Vysvětlení k tomu článku jsem tu psal, tak si ho můžete dohledat. Netěší mě to, ale musím to vyřešit. Zahrady Opatov jsou jeden z důvodů, proč zůstávám zatím i na židli v představenstvu Jihoměstské majetkové, abych to co nejrychleji vyřešil a narovnal. Zavázal jsem se veřejně, že do konce roku bude situace kolem tohoto domu vyřešená. Na představenstvu jsme se shodli na krátkodobém i dlouhodobém postupu. Jen to obnáší ještě hodně práce, hodně papírů, posudků a expertních názorů, na kterých pracuje mnoho lidí. Výsledkem bude obsazená budova a stabilní příjem pro městskou část bez nervů a rizik.

Ve středu jsme měli krátké koaliční jednání. Diskutovali jsme změny územního plánu, které půjdou v září na zastupitelstvo a na které máme jednotlivé politické strany různé názory. Mě se třeba dlouhodobě nelíbí změna u Výstavní ulice směrem k Hostivařské přehradě, kde má v budoucnu vzniknout celkem masivní zástavba. Myslím si, že zrovna Hostivařský lesopark kolem přehrady bychom měli pro budoucnost ochránit. Stejně jako Kunratický a Milíčovský les. Jsou to naše “zelené hranice”. S tím souvisí i varianty možností participace s developery a investory. Kolega Martin Sedeke se starostou Jiří Dohnal připravují od začátku našeho nástupu na radnici jasná a transparentní pravidla pro finanční a jiné zapojení investorů do veřejného vybavení naší městské části. Řekli jsme si, že už nechceme, aby se tu stavělo jen tak. Každý, kdo bude chtít na Jižňáku stavět musí přinést něco i současným občanům. A je jedno jestli udělá dětské hřiště, novou školku nebo třeba posílí vodovod. Vše bude o diskusi, o velikosti a náročnost plánovaného záměru. Naší městské části to umožní rychlejší rozvoj služeb a infrastruktury pro stávající i budoucí občany. Sami toho totiž moc neuděláme s naší prázdnou kasou. Investoři a developeři se tomu (až na výjimky) nebrání, což je super. Po divokých devadesátých letech se naučili s radnicemi spolupracovat a často se sami ptají, co by městská část potřebovala a co mají do svého projektu zakomponovat. My tomu jen chceme dát jasný řád. A ve středu proto vznikly první teze a obrys dokumentu. Což je super a velké dík patří Martinovi Sedeke a starostovi Jirkovi Dohnalovi!

Ve čtvrtek proběhla velká porada ohledně Areálu ledových sportů u ZŠ Ke Kateřinkám. Naši zástupci z Prahy 11 se opět potkali se svými kolegy z magistrátu a investory a jednali o dalším vývoji. Padlo ještě pár úkolů, které je potřeba do konce srpna vyřešit. Snad by se v září mohla stavba zase odblokovat a pokračovat. Osobně se na bruslení na Jižňáku strašně těším a doufám, že areál bude hotový co nejdříve!

V pátek jsme provedli důkladnou prohlídku Zahrad Opatov. Na to jak dopadlo vybavení vybraných bytů a na to jak někteří nájemníci zničili své bytové jednotky předtím než jsme je vystěhovali. Celkově musím zhodnotit, že dnes je osazení Zahrad Opatov už stabilní a problémy s nájemníky ustávají. Je to i daň za to, že dům není plně obsazen. Jihoměstská dnes mnohem důkladněji prověřuje zájemce a mnoho z nich odmítá.

A to je pro tento týden vše. Já si teď půjdu zaběhat a hned pak odpovídat na vaše dotazy a podněty. 📢 Budu moc rád, když mi napíšete, co vás trápí ve vašem okolí, co bychom mohli na Jižním Městě ještě zlepšit. Všem odpovím! 📩
Přeji vám všem příjemný zbytek neděle a úspěšný start pracovního týdne! 😍