Milí sousedé,
dnes jsem se byl podívat osobně na starou kotelnu ve Zdiměřické ulici. Chci vám o ní říct teď jeden příběh s nedobrým koncem. Roky předtím, než vzniklo hnutí ANO a než mělo možnost začít měnit nepoctivé poměry v české politice, tu vládly strany, které dnes tvoří slepence na celostátní, vládní úrovni. V Praze to bylo ještě výraznější, té mnoho let vládla téměř jednobarevná vláda ODS, z které se pak odštěpila ta nejhorší část a ta vytvořila TOP09. Právě lidé z těchto stran jsou zodpovědní za naprosto nekoncepční a nesystémové rozprodeje obecních majetků v Praze. Kromě jiného za jejich vlády Praha prodala právě objekty nevyužívaných kotelen na sídlištích. Místo, aby z nich vznikly třeba komunitní centra, restaurace, obchody nebo cokoli smysluplného pro občany.
Tyhle objekty, které jsou historicky v územním plánu na stavebních parcelách, nikdy nebyly určeny k nějaké velké výstavbě. Už vůbec ne pro bytové domy. Kotelny se nachází uvnitř sídlišť, často přímo u bytových domů starousedlíků. Tyto prodeje byly jednou z mnoha prasáren, kterých se vláda dnes znovu nastupujících stran na Pražanech dopustila. Dnes jsme po letech svědky zoufalého boje radnice proti mnohde šíleným přestavbám těchto objektů. Přitom, kdyby kotelny vlády ODS a TOP09 neprodaly, nemuseli bychom to vůbec řešit!
Aktuálně jde o tuto kotelnu ve Zdiměřické ulici, místo které má vzniknout čtyřpatrový dům!!! Na fotce za mnou vidíte, v jaké blízkosti to je od současných panelových domů. O problému s parkováním už dnes v této lokalitě snad ani nemusím psát. Vyzývám tímto radu MČ Prahy 11, aby využila všech svých možných nástrojů a možností k odvolání se do právě probíhajícího územního rozhodnutí na tuto stavbu a postavila se na stranu místních občanů. Dokud jsem ještě seděl v radě, než mě Piráti odvolali, tak jsem každý takový projekt chtěl na radě projednat a žádal jsem kolegu pro územní rozvoj, aby vyjednal maximum ústupků od investora směrem k místním. Představte si, že kotelnu v ulici Zdiměřická rada v tomto volebním období vůbec neprojednala!!! Rada projekt řešila jen v minulém volebním období, kdy díky našemu starostovi Petrovi Jiravovi (ANO) projekt dostal v tehdejší podobě nesouhlasné, zamítavé stanovisko. Pod pirátským starostou je však kupodivu ticho po pěšině. S kolegy a opozicí chceme svolat zastupitelstvo v listopadu, které starosta Jiří Dohnal “neplánuje”, takže pokud do té doby rada nebude konat, budu chtít Zdiměřickou kotelnu otevřít jako bod i na zastupitelstvu! Napište mi do komentářů, co si o tom myslíte!
A teď už pojďme na další události z uplynulého týdne.
✅ Pondělí
V pondělí radní projednali na poradě vedení odprodej bytu rodině, které jsem pomohl tuto kauzu obnovit na posledním Zastupitelstvu. Jsem zvědav, jaký to bude mít vývoj. Zda se pirátský starosta Jiří Dohnal pochlapí a občanům pomůže napravit zjevnou nespravedlnost, která se jim v roce 2019 stala NE jejich vinou, nebo zda bude jako obvykle hledat důvody, proč to nejde.
Takovou pikantností ze zákulisí politiky Prahy 11 je, že se radní zabývali třeba takovou absolutní banalitou, jako je přehled předplaceného tisku chodícího pravidelně na radnici, za který město platí. Piráti jsou na Praze 11 absolutně posedlí po mém odchodu tím, aby na mě našli nějakou kauzu. Hledají prakticky cokoli a pořád nic. Naposledy se stalo to, že pirátský starosta Jiří Dohnal rozbalil nějakou moji poštu, která mi ještě na úřad přišla. Objevil tam lifestylový časopis a chytnul zcela mylné podezření, že jsem si ho zaplatil z veřejných zdrojů. Jediné, co nakonec objevil, je to, že porušil listovní tajemství a že rozbalil moji soukromou poštu. Takže z hledání kauzy na Prokopa, je tu kauza Jiřího Dohnala, který rozbaluje cizí poštu. Má štěstí, že já nemám čas se takovými nesmysly zabývat. Poradil bych Pirátům, že by bylo fajn, kdyby konečně začali pracovat a věnovat se své práci, místo hledání nesmyslných a hlavně neexistujících kauz na odvolaného Prokopa.
Na radu piráti znovu předkládali i přes dřívější nesouhlas rozpočtové opatření bezmála 700 000 Kč na vybudování dalšího grilovacího místa. To se nám zatím podařilo zarazit a schváleno to nebylo. Poradil bych starostovi, aby si v době, kdy má sekeru v rozpočtu 300 milionů Kč, na grilovací místo našel radši sponzory. Bývalý starosta Petr Jirava za hnutí ANO ho dokázal vybudovat zadarmo ve spolupráci se společností VITANA. Proč to samé neudělá pirát Dohnal?
Dále rada projednala novou chystanou vyhlášku o svozu odpadů hl.m.Prahy. Pirátská koalice primátora Zdeňka Hřiba navrhuje od příštího roku výrazné zdražení vývozu odpadů pro lidi na sídlištích (pro velké kontejnery). Je to totální nesmysl a primátor by si jen za tento návrh zasloužil odvolat! Smutné je to, že rada v čele s pirátským starostou Dohnalem tuto vyhlášku schválila!!! Ale aby si šalamounsky zachovali tvář, tak ji schválili s připomínkou / podmínkou, aby primátor udělal ještě něco s cenou pro velké kontejnery. Jiné městské části vyhlášku jako celek odmítly, zamítly. Praha 11 ji schválila s podmínkou. Nepřijde vám to divné? Jakou jistotu máme, že primátor Hřib se bude nějakou podmínkou zabývat? Prostě si řekne, že Praha 11 souhlasí a hotovo. Aby kolem toho Dohnal vytvořil dokonalou mlhu, vydal tiskovou zprávu a zaplavil se svými piráty internet o tom, jak se vymezil proti zdražování. No, kdyby se chtěl vymezit a skutečně bojovat za zájmy občanů Jižního Města, tak by vyhlášku kompletně odmítl. Ale to by měl asi problémy u svého šéfa primátora Hřiba, že?
✅ Úterý
V úterý jsme měli na magistrátu výbory. Nejdříve ráno výbor pro územní rozvoj, kde bylo jen pár podnětů. Oceňuji, že jej pan předseda Petr Zeman z Praha Sobě alespoň svolal po mojí říjnové výtce, ale super by bylo, kdyby si dokázal sjednat pořádek u svého aparátu a měli jsme co projednávat. Rozvoj v Praze stojí, cena bytů letí do nebeských výšin a nám na výbor předloží jen pár změn. Nebo je to účel a Hřibova koalice už nechce radši nic nedělat, aby ji nemohl nikdo krititivovat?
To kontrolní výbor, kde jsem místopředsedou a na každé jednání předkládám několik podnětů, byl o něčem jiném. Konečně se nám podařilo předvolat na objasnění kauzy šéfa odboru IT Milana Krcha.
Kdo to ještě neví, tak Milan Krch je člen pirátské strany, zastupitel středočeského kraje a zároveň jeden z nejvýše postavených úředníků v Hřibově administrativě. Neskutečná kumulace funkcí a střetu zájmu. Přesně taková, proti které Pirátská strana údajně bojuje a kvůli které dělá tanečky, jestli mají jít do vlády nebo ne. Na panu Krchovi je jasně vidět, že tohle vše je jen naoko hra pro média a voliče, protože když Pirát chce, vesele kumuluje. Horší ale je jeho kauza, ve které poptával firmy bez referencí, bez zaměstnanců, sídlících na virtuální adrese na zakázky za obrovské (veřejné) peníze. Jeden den podepsal objednávku firme IT Consult, která patří panu Beranovi, za necelé 2 miliony Kč a dva dny na to podepsal další objednávku také skoro za 2 miliony Kč jiné firmě patřící paní Beranové, manželce pana Berana. Přitom právě hranice 2 milionů Kč je ta zásadní pro to, zda jde zakázku dát tzv. z ruky jen poptáním konkrétních firem nebo zda se musí otevřeně soutěžit na trhu. Tyto zakázky aktuálně prošetřuje úřad pro ochranu hospodářské soutěže a údajně i policie. Oceňuji, že se pan Krch na kontrolní výbor dostavil, avšak nikoho z přítomných nepřesvědčil, že se pod jeho rukama neděly minimálně podivné věci na hraně zákona. To, zda byl zákon obejit nebo porušen, se snad brzy dozvíme. Mě jen fascinuje, že přes tato silná podezření nechá primátor Zdeněk Hřib dál svého stranického kumpána neomezeně na odboru magistrátu působit.
Co myslíte, budou to Piráti stejně dělat i na ministerstvu ve vládě?
Taky jsme projednali celou řadu petic od občanů. Na hluk v Braníku, který radní Třeštíková z Praha Sobě dlouhodobě neřeší a na místní lidi kašle, nebo stížnosti na výrazné zhoršení situace s narkomany na Praze 5.
Na konec výboru jsem pozval majitele střední školy, kterou chce radní Johnová (Praha Sobě) vystěhovat z objektu v Dykově ulici v průběhu školního roku!!! To je něco tak nehorázného, co si současná koalice dovoluje, že to snad ani není možné. Na výboru jsme se shodli, že se zatím škola nikam stěhovat nemá, dokud to řádně neprošetříme. Budu rozhodně chtít, aby Praha škole buďto umožnila alespoň doučit školní rok, nebo ji v budově nechala, dokud si nenajdou jiné prostory. Pokud nebude možné ji tam nechat trvale.
V úterý odpoledne bylo dlouho plánované grémium primátora Hřiba s opozicí, na které se opět nedostavil. Bylo to zatím moje druhé grémium, kdy jsem v pozici předsedy klubu a ještě ani jednou nebyl pan primátor přítomen. Nechápu tedy, proč to vůbec svolává? Možná, aby nám opozici vždy před konáním zastupitelstva připomněl a názorně ukázal, jak námi pohrdá?
✅ Středa
Jako vždy jsem vám ráno komentoval bytovou situaci na trhu v mém pravidelném bytovém okénku. Kopíruji vám článek níže, pokud vám unikl.
⬇⬇⬇
Ve čtvrtek jsem s napětím očekával, jak dopadne rozhodování České národní banky o případném zvýšení základní úrokové sazby. Výsledek nakonec předčil má nejčernější očekávání a už nyní je jasné, že důsledky razantního navýšení pocítí také realitní trh.
Zásah, kterým ČNB reaguje na inflaci způsobenou pandemií, se mimo jiné promítne do cen hypotečních úvěrů, a sen o vlastním bydlení si tak bude moci splnit ještě méně rodin než doposud.
Zvýšení základní úrokové sazby ale bolestně pocítí i lidé žijící v komerčních nájmech. Finanční zátěž spojenou s vyššími splátkami, ale také skokovým zdražením energií, totiž pronajímatelé s největší pravděpodobností přenesou právě na ně.
Je možné tento pád do ještě hlubší krize zastavit? Bohužel nikoli. Lze jej ale přinejmenším zpomalit. Například neprotahováním odkladu účinnosti nového stavebního zákona, který může přinést obrat k lepšímu, mimo jiné v oblasti efektivity schvalování stavebních procesů. Dostupnost bydlení tak má nastupující vláda do jisté míry ve svých rukou.
Myslíte si, že krok ČNB byl správný??
Dotkne se zdražování hypoték i vás ?
Těším se na vaše příspěvky do diskuse, sem dolu pod příspěvek, jako obvykle.
⬆⬆⬆
Dopoledne jsem jinak strávil na stavebním fóru, kam chodím pravidelně diskutovat s odborníky na bydlení. Řečníci tentokrát prezentovali velmi zajímavá čísla a informace. Ceny vlastnického bydlení v roce 2021 vyrostly dramaticky oproti všem očekáváním. Nájmy v Praze se díky kovidovému zavření AirBnB krátkodobě propadly, ale aktuálně rychle rostou. Očekává se tedy další zhoršení nabídky bydlení. Na konferenci zaznělo, že nové hypotéky při 80% výši financování se dnes nenabízí pod 3,7%, a do pár měsíců se očekává růst minimálně na 4,5%.To je obrovský skok oproti necelým 2% ještě před pár týdny. Rodiny, které v nejbližší době čeká konec fixace hypotéky, čekají v souběhu se zdražením energii velké potíže. Z toho vyplývá, že zhoršující se trend dostupného bydlení patrně nekončí a pražská vláda by s tím konečně měla něco dělat!!! Vždyť v roce 2018 vyhráli všechny ty 3 strany, které dnes Praze vládnou volby hlavně na hesle, že zdostupní bydlení. A mezitím se za 3 roky stal pravý opak!
Odpoledne jsem se pak věnoval vašim podnětům, dotazům a připomínkám. Píšete mi toho čím dál tím víc a jsem za to moc rád, musím to teď vyřizovat už vícekrát týdně.
✅ Čtvrtek
Ve čtvrtek bylo dlouho plánované Zastupitelstvo hl.m.Prahy. Navrhoval jsem řadu bodů na program jednání. Jednalo se zejména o aktuální krizi, která nastala v oblasti energetického trhu a která se nás, bohužel, dotýká všech. V ještě obtížnější situaci jsou však zejména ti, kteří měli uzavřené smlouvy s některým z končících dodavatelů energií. Proto jsme připravili řešení, které by pomohlo zejména těm nejvíce zasaženým obyvatelům, avšak stávající pražská koalice nepřipustila ani diskusi na toto téma, a tudíž byl tento bod zamítnutý.
Dalším bodem, který jsem navrhoval na program jednání, byl pražský mobiliář, tedy o přístřešcích na zastávkách MHD, které zde řadu let měla na starosti francouzská soukromá společnost JCDecaux. Ta však již pokračovat nebude a nově bude toto mít na starosti společnost Technologie hl. m. Prahy, a. s. Proč jsme vlastně chtěli o tomto diskutovat? Tak jednak kvůli tomu, že již nyní mají THMP zpoždění a také proto, že cenové náklady jsou oproti původnímu návrhu zcela odlišné (350 tis. x 770 tis. Kč za jednu zastávku). Nyní však panují otázky zejména ohledně včasného dodání a také ohledně otázky budoucího provozovatele těchto nových zastávek. Bohužel ani tento bod nebyl na program dnešního jednání zařazen.
Rovněž jsem dále navrhoval, aby došlo ke zrušení reprezentačního plesu hl. m. Prahy a Obecního domu, a to zejména s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci. Zde musím stávající koalici pochválit, neboť návrh našeho klubu hnutí ANO 2011 na pražském magistrátě byl akceptován, a reprezentační ples tak byl zrušen. V souvislosti s tímto krokem jsme navrhovali, aby takto ušetřené finanční prostředky (cca 1,3 mil. Kč) byly převedeny např. na nákup PCR testů do škol. Toto však schváleno nebylo.
Jednání nakonec nečekaně skončilo už v 19 hodin, protože si pražská koalice nedokázala odhlasovat pokračování jednání i po téhle hodině. Celá řada závažných a pro rozvoj Prahy klíčových bodů tak zůstala neprojednaná. Bohužel jde o další ze selhání primátora, který se dnešního jednání vůbec nezúčastnil. Proč? Společně se svým náměstkem Hlubučkem je právě na zahraniční pracovní cestě v Glasgow, což je pro něj zjevně důležitější než problémy Pražanů.
Celé dnešní jednání se jinak neslo v mimořádně nepřátelském a nedemokratickém duchu. Projevilo se to i tím, že pražská koalice nepodpořila zařazení žádného z bodů navrhovaných opozicí. Jednalo se například o bod, který se týkal pražského mobiliáře (zastávky MHD), kde došlo ke zdražení z cca 330 tis. Kč na 750 tis. Kč za jednu zastávku, kde je celkově řeč o cca 1 miliardě Kč! Dalším bodem byl například svoz odpadů, kde je řeč o několika miliardách!
Pokud se pražská koalice rozhodla válcovat opozici tím, že nepřipustí diskusi k naprosto zásadním otázkám, které tolik leží Pražanům na srdci a všech se dotýkají, tak je naprosto nemyslitelné, že by jim opozice pomohla schválit procedurální návrh o pokračování jednání i po 19. hodině. Právě ten si totiž pražská koalice kvůli svým politickým pletichám nedokázala schválit, a dnešní jednání pod vedením náměstka primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr z PRAHA SOBĚ odpovídalo spíše pražské dopravě – zmar, chaos a nepřipravenost! Máme to snad brát jako nový standard, ve kterém budou probíhat i budoucí jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy? Milá pražská koalice, styďte se!
Ve čtvrtek jsem pak večer ještě diskutoval v Aréně Jaromíra Soukupa na TV Barrandov s kolegou Zborovským (KDU-ČSL), Vomáčkou (ODS) a Luzarem (KSČM) aktuální témata týkající se zdražování energií, inflace, pandemie a nové vlády. Odkaz na záznam přikládám do komentářů.
✅ Pátek
V pátek jsem dodělával úkoly ze zastupitelstva a kontrolního výboru. Také jsme za hnutí ANO poslali starostovi Dohnalovi oficiální stanovisko, ve kterém jsme potvrdili, že počítáme s listopadovým zastupitelstvem. Problémů, které naši spoluobčané v této chvíli mají, je prostě až příliš na to, aby se včas neřešily. Takový je náš názor.
Mimo to jsem taky komunikoval s vámi. Měli jsme několik příjemných schůzek. Konečně mám více času s vámi diskutovat, co vás trápí, a to mi dělá radost. Rozhodně budu rád, když mi budete i nadále psát vaše dotazy nebo problémy!
Tím bychom byli zase na konci, přátelé. Děkuji za váš čas a sledujte dále novinky, o které se s vámi budu určitě dělit každý den.