Milí sousedé,
ani tento týden nevynechám můj pravidelný report z Jižního Města. Dnes vás zdravím z mé improvizované domácí kanceláře, odkud převážnou část týdne pracuji, telefonuji a na dálku schůzuji. Většina z nás, kteří můžeme, teď pracujeme převážně z domova. Všichni se snažíme minimalizovat riziko další nákazy a postupující epidemii tak zpomalit.

Jsem až téměř dojatý z toho, jak v krizové situaci dokáže náš národ táhnout za jeden provaz. To, co před týdnem bylo nepředstavitelné, dnes všichni respektují. Třeba ten, kdo před 14 dny nosil venku roušku, byl skoro za blázna. Dnes se to přesně otočilo. Kdo nemá roušku, ten vypadá divně. I když naše vláda zavádí jedno drastické opatření za druhým, a někdy tak hekticky, že je druhý den musí znovu upravit, čímž někde vzniknou i drobné zmatky (například změna času pro nákupy seniorů), všichni to bereme s respektem a řídíme se tím. Na číslech je jasně vidět, že Česká republika zatím tento boj zvládá jako jedna z nejlepších zemí světa. Samozřejmě je to zásluha především všech našich lidí, celého národa.

Přestože se celý svět potýká s nedostatkem roušek, my jsme jich byli za týden schopni doma a v improvizovaných dílnách vyrobit desítky nebo možná stovky tisíc. Navíc jsme ochotni si pomáhat, podělit se se sousedem, pracovat zdarma jako dobrovolníci. Ta nálada ve společnosti mě trošku připomíná revoluci, kterou si velmi matně pamatuji jako malý kluk. Tehdy mezi lidmi byla také všeobecná solidarita, a pokud jste ztratili někde třeba kabelku s doklady, většinou se stalo, že vám ji někdo druhý den přinesl na adresu podle občanky i s veškerým obsahem. To, jak se k sobě teď chováme a jak jsme se semknuli, mi dodává optimismus. Věřím, že my Češi zvládneme opravdu všechno. Jsem šťastný a hrdý na to, že jsem Čech. Po tomto týdnu ještě mnohem víc než kdy dřív.

A teď vás jen krátce seznámím s tím, co jsme v minulém týdnu dělali na Jižňáku. Prakticky všechny dlouho plánované schůzky a jednání jsem raději z bezpečnostních důvodů zrušil, protože jsem se v minulých týdnech pracovně viděl s obrovským množstvím lidí a nechtěl jsem nic riskovat. Sice se cítím zcela zdráv, ale radši jsem se dočasně izoloval i od vlastní rodiny.

V pondělí jsme měli ještě “zatím poslední” fyzickou poradu vedení na úřadě, kde jsme kromě pár jiných bodů řešili samozřejmě hlavně opatření proti koronaviru na naší městské části. Uzavřeli jsme provozy, které nejsou nezbytně nutné. Upravili jsme provoz úřadu, prakticky přes noc z neděle na pondělí jsme vymysleli nový systém pro úředníky, kteří z větší části zůstávají doma na homeoffice. Vytipovali jsme pro magistrát vhodné školské zařízení, které by bylo možné uvést do provozu pro děti lékařů, záchranářů, hasičů a policistů – prostě pro všechny ty, kteří jsou dnes tzv. v „první linii”.

Pak jsem v pondělí během dopoledne sepsal s mým odborem a ve spolupráci s radním magistrátu pro majetek Jan Chabr rychle tisk pro první pomoc těm, kteří se začnou dostávat do ekonomických obtíží. Osobně se více bojím toho, co se stane s ekonomikou, než samotného viru. Takže tento aspekt opravdu nepodceňujeme a zjišťujeme informace a pracujeme na tom celý týden. Ale zpět k tomu pondělnímu tisku – zde jsem prosadil, že s okamžitou platností nebudeme vymáhat úroky z prodlení u pozdě zaplaceného nájemného a že pozdě zaplacený nájem nebude důvodem k okamžité výpovědi. Tím jsme získali čas pro všechny, kteří se dostanou do ekonomických problémů a také pro nás připravit správná systémová řešení.

V úterý jsme celý den řešili zajištění zdravotnických pomůcek pro naše úředníky a kolegy, kteří pracují v první linii a v terénu. Také jsme dali dohromady dobrovolníky pro pomoc seniorům a připravili plakáty s komplexním balíkem informací pro seniory včetně tísňové linky atd. Letáky a plakáty znovu dávám do komentáře pod report ke stažení.

Ve středu jsme s ajťáky a právníky vyřešili možnost vzdálených porad a rad naší městské části. Od středy se tedy scházíme vzdáleně a snažíme se tak minimalizovat riziko dalšího šíření nákazy. Ten den jsme taky začali s distribucí informačních letáků a plakátů. Zaslali jsme je všem SVJ a výborům.

Ve čtvrtek jsme se vzdáleně sešli na mimořádné radě, kde jsme odsouhlasili nákup respirátorů a roušek pro účely naší městské části. Rozhodli jsme se tak nečekat na zásoby od magistrátu a státu a raději se zajistit samostatně. Dodávka by mohla dorazit už příští týden.

Taky jsme se telefonicky spojili s ostatními radními a místostarosty pro majetek a podporu podnikání z jiných městských částí a sdíleli jsme dosavadní informace o možnostech pomoci a kompenzacích.

Ve čtvrtek také došlo k vylepení plakátů a letáků napříč Jižním Městem. Letáčky jsou aktuálně vylepené u obchodů, pošty, zastávek MHD a podobně. Všichni, kteří potřebují pomoc, by se k informacím měli dostat i bez internetu.

V pátek jsme měli plánovaný krizový štáb, kde jsme řešili další úpravy opatření v reakci nových nařízení vlády. Prodloužili jsme možnosti homeoffice pro naše úředníky až do Velikonoc. Rozšířili jsme možnosti agend, které jdou vyřešit vzdáleně. Domluvili jsme také distribuci zdravotních pomůcek a dezinfekce, která dorazí příští týden. V tuto chvíli máme zajištěný chod všech našich důležitých pracovišť.

To je tak asi vše. Zítra budu chtít na poradě znovu řešit budoucí ekonomické dopady na naše podnikatele a občany, takže se na to dnes musím ještě připravit. Toto opravdu nechci podcenit.

Prosím buďme k sobě i dál tak solidární jako za poslední týden. Dodržujme karanténní opatření, hygienu, noste roušky, snažme se všichni vzájemně pomoci situaci kolem koronaviru zvládnout.

Přeji pokud možno klidný zbytek neděle a hlavně buďte zdrávi!

 

Odkaz na dopis starosty Jiřího Dohnala: https://www.ondrejprokop.cz/…/dopis-starosty-Prahy-11…

Odkaz na leták s informacemi SVJ: https://www.ondrejprokop.cz/…/Informaceprosenioryvnouzi…