Pražští hygienici vybrali celkem devět lokalit a pouze v Kunratickém lese našli klíšťata nakažená encefalitidou. Na osmi dalších místech v Praze se přítomnost viru nepotvrdila.

Hygienici sbírají klíšťata takzvanou metodou vlajkování. S bílou látkou na dřevěné násadě prošli Klánovický les, Satalickou oboru, Prokopské údolí, Stromovku, Ďáblický háj, lokalitu Pod Kesnarkou v Praze 5, Hostivařský lesopark a dvě místa v Kunratickém lese. V části blíž Krči a Kunraticím se nákaza klíšťat neprokázala, v části u Roztyl už hygienici sebrali vzorky nakažené encefalitidou.

Lide by neměli zapomínat na preventivní opatření. Nosit světlý oděv, používat ochranný postřik a po procházce v přírodě se důkladně prohlédnout.

Klíšťata jsou přenašeči mnoha velmi vážných onemocnění, především encefalitidy a lymské boreliózy. V obou případech první příznaky připomínají chřipku. V druhé fázi už se onemocnění liší. Klíšťová encefalitida může napadnout nervový systém. Pacienti po vyléčení nemoci mívají trvalé následky v podobě bolesti hlavy, sníženého soustředění a výkonnosti či třesu a obrny končetin. U boreliózy  může nemoc přejít do hůře léčitelných stádií, které zahrnují záněty kůže, kloubů, šlach a může dojít až k k infekci centrálního nervového systému.

Proti encefalitidě neboli klíšťovému zánětu mozku je možné se chránit očkováním, které zahrnuje tři dávky. Asi po třech až pěti letech odborníci doporučují přeočkování. Cena jedné dávky se podle nabídek očkovacích center nyní pohybuje zhruba mezi 800 a 900 korunami. Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny, příspěvek však nepokryje všechny náklady. Očkována je v Česku asi čtvrtina populace.

Loni v Česku výrazně přibylo lidí, kteří chorobami přenášenými klíšťaty onemocněli. Klíšťovou encefalitidu mělo 565 lidí, což je o 210 více než o rok dříve, lymskou boreliózu lékaři zaznamenali ve 4694 případech, což je meziroční nárůst o 1781.