Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem nových bytů. Letošní rok je ze statistického hlediska nejhorším a jinak tomu nebude ani v příštích letech. Při schvalování rozpočtu pro rok 2017 hlavní město nepočítá s téměř žádnými investicemi do výstavby, to se projeví v cenách bytů i nájmů. 

Za problematickou situaci mohou především problémy kolem Metropolitního plánu Prahy a komplikované předpisy se zdlouhavým procesem schvalování. Délka čekání na povolení k výstavbě bytového projektu trvá v průměru deset let. Jedná se o nejkomplikovanější proces z celé západní Evropy. V metropoli se sice stále staví, jedná se ale o projekty, které byly schváleny v předchozích letech. Za letošní rok bylo za devět měsíců povoleno jen 862 nových bytů, což je pokles o neuvěřitelných 70 procent.

Developeři nyní čerpají především ze starých zásob. Počet bytů, které se dostanou nově do prodeje v příštím roce je asi pouhých 1200. Přitom za letošní rok se prodalo 6500 nových bytů.

Do hlavního města se stěhuje čím dál více lidí. A pokud se situace nezlepší, nebudou mít kde bydlet. Nedostatek bytů a jejich vysoké ceny povedou k tomu, že se lidé budou stěhovat mimo hlavní město do přilehlých vesnic a měst. To sebou přinese velké množství negativních jevů, porostou náklady na veřejnou dopravu a do budování infrastruktury.