Milí sousedé,
dnes začnu hned zkraje jednou dobrou zprávou: pražský bytový🏠trh hlásí nejvíce volných bytů k pronájmu za posledních pět let. Za poslední rok pak počet bytů určených k dlouhodobému pronájmu vzrostl ⬆️o celou čtvrtinu, tedy na 15 400. S přílivem volných nájemních bytů na trh došlo také k výraznému poklesu nájemného, a to téměř o desetinu.
👉V situaci, kdy se vlastnické bydlení stává nepřístupnějším pro stále větší část společnosti, se o nájemním bydlení mluví stále více a pozvolna se také proměňuje pohled na něj. Zatímco dříve bylo v České republice považováno za jakési nouzové řešení bytové situace, dnes se z něj, především pro mladší generace, stává plnohodnotná alternativa.
👉 Mění se také pronajímatelé. Zatímco dříve jimi byli spíše jednotlivci, dnes již nájemní bydlení začínají poskytovat i developerské společnosti. Je tak jisté, že se nájemní bydlení stane stále rozšířenějším způsobem bydlení. K tomu, abychom se ale přiblížili Vídni nebo Kodani, které jsou vzorem příkladné bytové politiky, je však nezbytné, aby stoupl také podíl městského nájemního bydlení. Díky němu bychom mohli ceny nájmů ještě o významný kus snížit.
Změnil se za poslední roky i váš pohled na bydlení v nájmu ❓Těším se na vaše odpovědi, napište mi je jako vždy, dolu do komentáře pod tento příspěvek👇👇👇.