Jak jistě víte, máme na Jižním Městě stovky odstavených vraků a nepojízdných aut, které zbytečně překážejí na ulicích, hyzdí vzhled MČ a zabírají místo ostatním. Občas se mě ptáte, proč s tím město nic neudělá, obzvlášť když je současná situace s parkováním a auty tak komplikovaná. Hned vysvětlím.

Bohužel je současný zákon o pozemních komunikacích nastaven tak, že můžeme odtáhnout pouze ta vozidla, která naplňují oficiální zákonnou definici „vraku“. Tahle oficiální definice je ale přitom dost složitá ve smyslu, že ji drtivá většina těchto odstavených aut na Jižňáku nenaplňuje. Oficiálně je totiž vrakem auto, které je nepojízdné, a k jeho zprovoznění by bylo potřeba opravit nebo doplnit podstatné části vozidla. Jinými slovy máme na Jižním Městě stovky odstavených aut, které mají například rozbitá okna, prázdné pneumatiky, jsou bez RZ, nikdo s nimi léta nejezdí, ale díky tomu, že mají pod kapotou stále motor, nejsou to ze zákona „vraky“.

Neměli jsme tak proto doposud vlastně vůbec žádnou cestu, jak se s nimi legálně vypořádat.

Právě z toho důvodu jsem dlouho apeloval na naše kolegy a poslance v Parlamentu, aby se pokusili zákon upravit a připravili novelu, která by nám dala alespoň nějaké pravomoci. Ačkoli to zabralo nějaký čas, hlásím, že se konečně podařilo někam posunout. Prakticky by to s novým zákonem nyní mohlo fungovat zhruba tak, že jakmile daném autu propadne technická, ať už to bude po 3 měsících, 6 měsících nebo podobném časovém limitu, město získá právo s ním naložit podle svého uvážení, tzn. budeme ho moci odtáhnout.

Novela zákona je v současnosti ve druhém čtení (sněmovní tisk 330) a prošla i do třetího. Následně tak Hospodářský výbor projedná pozměňovací návrhy a pak to bude ještě k závěrečnému hlasování na plénu, což se stane asi po Novém roce někdy.

Jakmile upravený zákon začne platit, budeme se moct konečně pustit do jejich odstranění.