Jsem vážně nešťastný z průběhu dnešního jednání na Zastupitelstvu hl. m. Prahy. Místo toho, abychom společně udělali první krok k odblokování šílené situace, kdy ještě 83 dnů od voleb není zvoleno nové vedení města, a jako vstřícné gesto alespoň vůči Pražanům dnes zvolili Bohuslava Svobodu novým primátorem, se Piráti a Praha Sobě do osoby pana docenta Svobody navážejí a očividně nechápou, proč je to po tak rekordně dlouhé době vhodné rozhodnutí.

Byli to přitom Piráti i Praha Sobě, kdo tu celou dobu od září otevřeně přiznávali, že Bohuslavu Svobodovi post primátora jako vítězi voleb jasně náleží, zatímco jednali o koalici na tzv. vládním půdorysu. Najednou, když už se má konečně něco dít a přinejmenším primátor má být zvolen (zatím bez zbytku Rady), se jim to nelíbí a dohadují se.

Argumenty typu, že zde vzniká jakási koalice mezi SPOLU a hnutí ANO, odmítám a považuji je za přehnané. Žádná taková koalice zde nevzniká. Už před měsícem a půl jsme společně s Patrikem Nacherem za hnutí ANO nabídli SPOLU dočasnou podporu jejich menšinové Rady, aniž bychom pro sebe žádali žádné funkce, dozorčí rady, trafiky nebo kdovíco. Nabídli jsme to proto, abychom odblokovali tuto politickou krizi, která zde vznikla a kterou považujeme za škodlivou pro celou Prahu a hlavně Pražany, kteří v jejím důsledku budou trpět nejvíce. Zatímco se politici dohadují o křesla, neřeší se zásadní problémy našich obyvatel, nepracuje se na důležitých projektech a lidé jsou odevzdáni napospas současné ekonomické situaci.

Vyzývám proto znovu členy ostatních politických klubů. Pojďme společně překousnout vzájemné neshody i osobní animozity a udělejme první konstruktivní krok k řešení této zapeklité situace. Bude to výrazný signál i pro naše občany o tom, že nelpíme pouze na svých egách a dokážeme spolupracovat v zájmu lidí.