Ubytovna Sandra je jeden z největších problémů Jižního Města dnešní doby. O tom, jak byl dům za velmi nevýhodných podmínek nakoupen minulým vedením v čele s Daliborem Mlejnským jsem již psal dříve například zde: https://www.ondrejprokop.cz/2014/07/30/problematicke-tema-ubytovny-sandra/. Nyní řešíme v rámci Rady MČ co s ubytovnou dál. Prakticky každý týden nám chodí stížnosti od občanů, které v okolí ubytovny bydlí nebo do ní docházejí na úřad sociální péče či do jiných nebytových prostor. Ve stížnostech se opakuje stále dokola to samé: nepořádek, znečištění chodeb domu a okolí, drobný vandalismus a celkový pocit ohrožení. Tyto problémy logicky vychází z povahy většinového nájemníka budovy, tedy ubytovny té nejnižší cenové kategorie. Co s touto situací může Městská část dělat a co s celým objektem plánuje do budoucna? Nápadů je hodně, realizace většiny z nich je však problematická až nemožná. Pokusím se rozvést ty nejčastěji diskutované:

Přestavba Sandry na sociální a startovací bydlení pro občany Prahy 11

Již minulé vedení obhajovalo pochybný nákup tím, že objekt přebudují na sociální a startovací bydlení pro občany Prahy 11. V realitě by to znamenalo vystěhovat celou budovu z důvodu totální rekonstrukce, což samo o sobě znamená ztrátu MČ každý měsíc na nájemném více než milion Kč. Předpoklad rekonstrukce 1,5-2 roky je tedy celková ztráta v řádu cirka 30 milionů Kč. Samotný náklad na rekonstrukci budovy jako takové a přestavbu na bytové jednotky je vyčíslen zhruba na 150-200 milionů Kč. Pokud připočteme nákladnost nákupu nemovitosti, která stála přes 300 milionů, spočítáme si počet získaných bytů a výnosu z jejich pronájmu, tak se návratnost investice dostává daleko přes 100 let. To vše by se ještě teoreticky dalo zrealizovat a obhájit v rámci veřejného zájmu, ale zásadní problémem jsou nové pražské stavební předpisy, které nařizují ke každé nově zkolaudované bytové jednotce i parkovací stání. Volná parkovací stání v okolí budovy nejsou a není možné je ani jednoduše v takovém objemu zřídit. Tzn., že po přestavbě by nebylo možné budovu, respektive byty zkolaudovat.

Rekonstrukce Sandry v lepší ubytovnu / hotel

Další možnost, která se nabízí a již minulé vedení s ní operovalo je  rekonstrukce budovy v „lepší ubytovnu“ s přidáním kuchyňských koutků, rekonstrukcí chodeb, výtahů a případně pláště budovy. Na tento záměr vzniklo několik předběžných kalkulací a projektů. Odhady jsou od desítek až zhruba do 100 milionů Kč podle toho co vše by se mělo rekonstruovat. Zásadní problém tohoto nápadu tkví v tom, že pokud opravíte jednotku ubytovny, zůstane v dobrém stavu pouze do výměny nájemce. Tzn. vydaná investice ať už do kuchyňských koutků, výtahů, chodeb by se velmi rychle znehodnotila devastací nájemců ubytovny. Vzhledem k tomu, že tento projekt neřeší celkový problém a koncepci budovy, dále s ním nepracujeme.

Dlouhodobý pronájem budovy prospěšné organizaci

Další variantou ve hře je pronájem budovy jako celku nebo její většiny některé státní instituci, či úřadu. Například některému útvaru Policie ČR nebo armády za podmínek, že si budovu na vlastní náklady opraví a přizpůsobí dle svých potřeb, čímž pasivně vyřeší problém bezpečnosti v okolí. Od voleb proběhlo několik jednání, ale i pro většinu těchto státních organizací je Sandra příliš velké sousto a pravděpodobně její budoucnost tímto směrem nedopadne.

Přestavba v kooperaci s Magistrátem hlavního města Prahy a sousední budovou „Hotelem Opatov“

Jako další možnost se jeví kooperace s magistrátem, který vlastní sousední budovu „dvojče“ nazývané Hotel Opatov. Tato budova je již roky prázdná a magistrát řeší podobný problém jako my. Ve hře je několik možností od společného záměru přestavby budov na startovací / sociální byty, přes výstavbu kolejí ad. V případě, že by se na přestavbě podílel magistrát je velmi pravděpodobné, že udělí výjimku ze stavebních předpisů nebo je před stavbou upraví tak, aby bylo možné byty zkolaudovat i bez parkovacích stání. Z tohoto důvodu se nám jeví tato cesta jako nejlepší možné řešení a s magistrátem nad osudem budovy Sandra aktivně jednáme.

Prodej celého objektu

Pochopitelně další logickou možností je opětovný prodej celého objektu a získání zpět finanční hotovost pro možnost lepší a účelnější investice, například pro nákup jednotlivých menších bytových jednotek v již stojících nemovitostech a jejich začlenění do bytového fondu. Nebo realizace jiného nového projektu.

Zachování současného stavu se zásadními bezpečnostními opatřeními

Ústupovou variantou je zachování současného stavu s nastavením zásadních změn v podmínkách pronájmu a užívání nemovitosti. V posledních dnech došlo k asi nejhoršímu incidentu za doby našeho působení na úřadě, kdy z oken ubytovny létaly lahce od alkoholu, které vysklily okna aut a ohrozily zdraví a životy občanů v okolí. Po tomto incidentu bylo vyvoláno jednání s hlavním nájemcem Sandry – společností Mobile Net. Zde byla domluvena okamžitá náprava v podobě zákazu prodeje alkoholu v ubytovně , zákazu návštěv v nočních hodinách, nainstalování informačních cedulí upozorňující na pokuty a možné trestné stíhání při porušení zákazu vyhazování objektů a ohrožování obyvatel a nutnost zbudování monitorovacího zařízení na náklady nájemce.

A jak vidíte ubytovnu Sandra a její budoucnost vy? Máte lepší nápad? Budeme rádi za vaše podněty!

 

Autor

Komentáře

 1. Jak to vidím třeba já, co bydlím vedle ubytovny? Myslím si, že pro vás je nejlepší zachovat současný stav, ať se stará jiná společnost/kromě toho jsme si zjistili, že pronajímatel je podnikatel ruského původu/ a o to víc, je to všechno podivné s ubytováváním osob v Sandře. MČ jdou peníze z pronájmu a o nic ostatního se nestará. Pro nás to je ale nejhorší řešení, protože se vůbec nic nezmění. Pokud by došlo k této varientě, dáme vše k posouzení EK a soudu EU pro lidská práva. Jednak se ubytovává v naprosto nehygienických podmínkách v zdevastovaném domě, dále sestava ubytovávaných se chová jako dobytek a protože platíme státu daně a někteří z nás daleko víc z podnikání a nebo ze zaměstnání v zahrančních firmách, budeme se bránit všemi prostředky. Za ta léta máme toho dost! Dalo by se najít řešení. Zajímavé je, že na Praze 8 byla také taková zdevastovaná ubytovna a během asi tří let je z toho domu pečovatelský dům pro seniory. Tady jsou dva nevyužívané domy a přitom je na sídlišti řada mladých a vzdělaných Čechů, kteří nemají kde bydlet. Už jenom investice do nich je pro stát nevyčíslitelná. Udivuje mne, jak počítáte jenom peníze a zisk. Snad máte solidní vzdělání a učili vás něco o sociologii?Pokud ne, tak asi těžko můžete rozhodovat o lidech a společnosti. Potom je divné, že pracujete na takoýchto státních postech. Lépe byste se uplatnili pouze v ekonomické oblasti. Sandra dnes slouží zahraničním dělníkům téměř nulové inteligence, soudě podle jejich chování a alkoholismu a přiznejte si, že nemáte odvahu to měnit, protože pracují v nadnárodních montovnách/aspoň někteří/, dost jich vidím, jak pro ně v různou enní dobu přijíždějí vany a kamsi je odvážejí. Dost těch řidičů a doprovodu mluví rusky. A úsměvné je, že jste zakázali prodej alkoholu v ubytovně. Vaše kontrolní možnosti jsou mizivé, takže těžko můžete vědět, co se tam děje v nočních hodinách a další věcí je, že si alkohol opatří v blízké Bille a také si ho ojně do ubytovny kupují. To nás opravdu máte za takové hlupáky?

  1. Dobrý den Milado,
   děkuji za Vás podnětný komentář. V uplynulých dnech proběhl v Sandře velký zátah cizinecké policie, kontrolní možnosti se nám postupně rozšiřují. V jednání je kamerový systém a již je domluvená užší a intenzivnější spolupráce s Městkou Policií. Nicméně jak jsem psal ve svém článku – současný stav není a nemůže být konečným. Jde pouze o to zmírnit dopady na okolní obyvatele do té doby než bude s objektem rozhodnuto pro další budoucnost. Ve hře je mnoho cest viz můj článek, kterými se současná radnice může vydat a které rozpracovává. Věřím, že opatření, která v tuto chvíli probíhají budou probíhat zmírní současnou situaci a o dalším postupu s objektem budeme průběžně informovat. Pokud byste se chtěla osobně do řešení situace zapojit je možné připojit se do diskuse souvisejících výborů nebo komisí, jejichž jednání je vždy veřejné.

 2. Dobry den chtela bych se zeptat kdo nebo proc jste nam zakazali mit zvirata nekteri lide je tu jeste maji a co si pamatuji tak jsem slysela stiznost na psy.my jsme meli kocicku a kvuli tomu jsme ji museli dat pryc ale ze tu jeste jsou psi tak to je v poradku diky za odpoved

 3. „V případě, že by se na přestavbě podílel magistrát je velmi pravděpodobné, že udělí výjimku ze stavebních předpisů nebo je před stavbou upraví tak, aby bylo možné byty zkolaudovat i bez parkovacích stání. Z tohoto důvodu se nám jeví tato cesta jako nejlepší možné řešení a s magistrátem nad osudem budovy Sandra aktivně jednáme.“

  Z tohoto textu mi běhá mráz po zádech. V současné době se v této oblasti ve večerních hodinách nedá zaparkovat vozidlo. Vy chcete vybudovat bydlení pro nájemníky s mnoha desítkami osobních vozů a k tomu se holedbáte, že byty se budou kolaudovat bez parkovacích stání. Jak myslíte, že na to budou reagovat místní občané – voliči.

 4. Dobrý den Pavle,
  je to jedna z variant, která je „na stole“. Pro mě osobně je to ta horší varianta, kterou bych bez vyřešení parkování nepodpořil. Politika je však složitý proces hledání kompromisů. Vás trápí parkování, spoustu vašich spoluobčanů v lokalitě trápí nepořádek a drobná kriminalita obyvatel Sandry a některé trápí bytová situace a uvítali by startovací / ústupové bydlení i bez možnosti parkování. Jakmile bude situace kolem Sandry vést k jasným možnostem řešení, bude k tomu prostor i pro vyjádření dotčených občanů. Sledujte radnici a budete mít příležitost se k řešení i vy vyjádřit.

 5. Dobrý den,
  další tu i další problémem, který se k Sandře váže, a o kterém se nikde nemluví. Několikrát za den a i noc přijíždí k Sandře či přilehlým křižovatkám auta a autobusy s dělníky po šichtě a vyzvedávájí další partu. Ti již unavení si ale nechtějí jít lehnout jako běžný pracující občan, ale po nocích tu pokřikují, srocují se a bloumají po okolí. Stejně tak autobus, který s parkovacím asistentem pípajíc couvá pod okny tak třikrát, čtyřikrát za noc, je bohužel standardní kulisou noci!!!
  Navíc jak Vám již psali jiní, obyvatelé Sandry nejsou lidé holdující čistotě a kdekoliv se ocitnou, šíří kolem sebe nepořádek. Přijďte si prohlédnout okolí, přijďte si sednout na lavičku v parku u hřbitova a nebo jen problédněte trávníky, kde obyvatelé Sandry pořádají pikniky.
  A kdykoliv probíhá v Sandře razie, je okolí plné podivných přikrčených postav v kapucách, postávajících ve stínu a třeštících očí na vchod…
  No můžu Vám říct, žít v sousedství takovéhoto slamu není příjemné. Přimluvila bych se za rozpuštění takovéto koncentrace cizinců. Předem děkuji za Vaši reakci, s pozdravem

  1. Evo děkuji za komentář, o těchto problémech víme. Dělali jsme si mnoho namátkových kontrol Sandry a okolí v různých denních hodinách. Všemi dostupnými prostředky se snažíme řešit současnou situaci a je nám jasné, že není dlouhodobě akceptovatelná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *