V poslední době je vidět rozmach alternativních zdrojů energie, jejichž rozvoj je i velkou měrou podporován vládami států různých zemí. Stanovisko Francie, která chce zakázat prodej vozidel na benzín do roku 2040, je známo. K ní se ale připojila i Velká Británie, což je pro mnohé překvapivý krok, jelikož Anglie tradičně zastává konzervativní názory. Obecně se dá ale říci, že existuje velká snaha přejít na elektřinu, jelikož se tím zároveň snižuje závislost na ropě, která momentálně proudí ze zemí, které nejsou politicky stabilní.

To vše zapadá do plánu modernizace města, které bude využívat automobily na elektrický pohon jako hlavní způsob transportu, čímž dojde k omezení dopadu na životní prostředí a ovzduší, sníží se závislost na ropě a velkou měrou se tím podpoří další vývoj využívání alternativních zdrojů pro chod měst, mezi které patří mimo jiné i zavedení nabíjecích stojanů pro automobily.

Elektromobily přesto ale ještě nejsou dostatečně technologicky připravené na masovou výrobu a distribuci mezi konzové uživatele. V současné době jsou tato vozidla cenově velmi nedostupná, i když se světová jednička v tomto oboru, Tesla, před nedávnem pochlubila s uvedením Tesla Model 3, který se prodává s cenovkou 35 000 dolarů, čímž se přibližuje tomu, co jsou obyčejní lidé ochotni zaplatit za autmobil. Velký problém ale představuje výroba akumulátorů. Ta je velice drahá, ekologicky nešetrná a dá se počítat s tím, že ještě bude chvíli trvat, než tato technologie dozraje.

Tesla Model 3

Přesto to dnes vypadá, že se pokroku nevyhneme. Již v České republice můžeme najít přes 300 dobíjecích stanic, jejichž počet se bude dále zvyšovat. V Evropské unii se v budoucnu plánuje přes 4 miliony stanic na dobíjení automobilů. Vedení měst po světě začínají pracovat s velkými automobilkami na vybavení veřejných prostorů dobíjecími stanicemi, což dále otevírá možnosti pro další možnou spolupráci. Vypadá to tedy, že se zavedení elektromobilů dočkáme již v brzkých letech.

Dobíjecí stanice Tesla Supercharger

Jaké jsou další alternativy? Kromě elektřiny, která v současné době patří mezi nejskloňovanější témata v médiích, se pracuje například na vodíkovém pohonu. Ten má být ještě šetrnější, nicméně vývoj těchto systémů ještě není na dostatečné úrovni. Mohou jím být ale poháněny lodě a kamiony. Do této technologie silně investují Spojené státy, Japonsko a třeba Kanada.