Po prvním velkém úspěchu v parlamentních volbách v roce 2013 se Andrej Babiš stal ministrem financí a ve své funkci udělal hned několik důležitých kroků, jako bylo kontrolní hlášení, daňová kobra nebo zavedení EET. Řadu investic do Prahy nasměroval i v druhém volebním období, už jako předseda Vlády ČR. 

✅ V lednu 2020 se po téměř tříleté rekonstrukci otevřela budova Státní opery Praha. Rekonstrukce stála téměř 1,3 miliardy korun. Opera se dočkala nové jevištní technologie, opravou prošel ale i baletní, orchestrální i sborový sál. Z nového zázemí se mohou těšit i samotní umělci. V hledišti přibyla nová křesla a každé z nich má nově titulkovací zařízení. Opravou prošla i vedlejší provozní budova včetně technického zázemí a podzemních prostor.

✅ U letňanského metra naplánovala Babišova vláda výstavbu tzv. Vládní čtvrti, velkého areálu pro státní úředníky. Babiš vyzval vedení magistrátu, aby vybrané pozemky v Letňanech převedl na stát. Vybudováním vládní čtvrti by státní úředníci opustili celkem 33 budov v centru Prahy, kde je stát v nájmu nebo je vlastní, ale jejich provoz je zbytečně drahý. Státní domy by se prodaly a výtěžek by pokryl stavbu nového komplexu budov. Současná Fialova vláda však ve spolupráci s Hřibovou magistrátní koalicí poslala projekt k ledu.

✅ Vláda Andreje Babiše vytáhla do boje proti hazardu. Tuto problematiku všechny předchozí vlády ignorovaly a z ČR se tak stalo casino v srdci Evropy. Díky rejstříku vyloučených osob vláda zamezila hráčům utrácet peníze ze sociálních dávek.

✅ Téměř 3 roky trvala rekonstrukce nejstaršího železničního mostu v Praze – Negrelliho viaduktu. Náklady na jeho opravu dosáhly částky 1,9 miliardy korun. Cílem nebylo most pouze opravit, ale zároveň modernizovat, aby po něm vlaky místo dosavadních 40 km/h mohli jezdit rychlostí 60 km/h. Díky zabudování antivibračních rohoží se zároveň snížil hluk z projíždějících vlaků. Rekonstrukce Negrelliho viaduktu byla zároveň první stavbou v rámci projektu nové železnice na Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla.

✅ Zůstaneme-li na železnici, za vlády Andreje Babiše byla modernizována trať do Hostivaře a otevřeny nové zastávky Zahradní Město a Praha – Eden. Na Hlavním nádraží byla dokončena rekonstrukce zastřešení haly, otevřel se také prodloužený podchod na Žižkov.

✅ Babišova vláda rozhodla i o rekonstrukci dalšího kulturního pražského skvostu – Invalidovny. Rekonstrukce potrvá pravděpodobně do roku 2027 a vyjde téměř na 2 miliardy korun. Vyrostou zde i dvě nová několikapatrová křídla a dočkáme se nových koncertních, výstavních i konferenčních sálů a vzdělávacích prostor. Obnovený areál bude sloužit jako sídlo NPÚ a své místo zde najde i Pražský filharmonický sbor.

✅ Vznik Českého onkologického ústavu naplánovala vláda Andreje Babiše do vinohradské nemocnice. Na investice v onkologii plánovala vláda využít asi 2 miliardy z evropského programu REACT a z 10 miliard z Národního plánu obnovy na posílení onkologické prevence a péče. Současná vláda však plány změnila a nové onkologické centrum by mělo vzniknout ve Fakultní nemocnici v Motole.

✅ Na přelomu roku 2023 a 2024 se otevře úplně nový pavilon transplantace v IKEMu.

✅ Vláda oddlužila řadu českých nemocnic. V Praze například FN Královské Vinohrady, FN Bulovka nebo Thomayerovu nemocnici.

✅ Díky rekonstrukci konečně dostala důstojný háv i budova Národního muzea v Praze a výstavní plocha se rozšířila skoro o třetinu. Kromě nového interiéru se Pražané dočkali i zvelebení celého okolí budovy. Rekonstrukce, která po průtazích začala v roce 2015, vyšla na téměř 2 miliardy korun.

✅ Na téměř 700 milionů korun by měla vyjít plánovaná rekonstrukce budovy Národního divadla, kterou jeho ředitel Jan Burian definitivně oznámil v březnu 2018. Nové bude hlediště i jeviště a divadlo se dočká moderních technologií. Hotovo by mělo být v roce 2024.

✅ Vznikl Památník ticha na nádraží Praha – Bubny, který připomíná transporty židovských obyvatel Prahy během 2. světové války.

✅ Zahájena byla rekonstrukce zahrady Strakovy akademie a Secesních lázní naproti Úřadu vlády.

✅ Hlávkova studentská kolej, Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze a náhrobek Jana Palacha byly vyhlášeny kulturní památkou.

✅ Společně se spoluautorem Tančícího domu Frankem Gehrym Babiš v Praze plánoval Muchovo muzeum, které se mělo stát stánkem pro Slovanskou epopej. Svůj záměr přednesl na mezinárodní konferenci o urbanistice v červnu 2017.

Můžete se také podívat, jaké výsledky Praze v minulých letech přineslo hnutí ANO nebo konkrétně moje působení na Praze 11.