Znáte Zahrady Opatov? Jde o nepovedený developerský projekt Sekyra Group, který se náš starosta Mlejnský rozhodl sanovat. Jinými slovy neúspěšný projekt, který Sekyra Group nedokázal prodat a ani na něm zahájit stavbu, se naše MČ rozhodla koupit.

A koupila ho dráže, než by to vyšlo po jednotlivých bytech a ještě tak, že developera bude při stavbě financovat. Předtím, než se poprvé „kopne do země“, MČ vyplatí developerovi celou částku na základy. Po dokončení základů vyplatí další část na hrubou stavbu, atd. Developer tak má předem prodaný celý objekt, který běžně prodává mnoho let a často s problémy. Navíc si nemusí ani vzít úvěr od banky, protože ho úvěruje MČ. Místo, aby si MČ v tomto případě vyjednala slevu, zaplatí za celý projekt o něco vyšší cenu, než je odhadovaná cena tržní. MČ za projekt zaplatí celkově přes 600 milionů korun. Společně s ubytovnou Sandra tak utratí jen v roce 2014 za tyto dva pochybné projekty bezmála miliardu korun.

V roce 2014 jsme podnikli mnoho kroků k tomu, aby se tento projekt nezačal stavět. Napadli jsme smlouvy, ale bohužel vše bylo zcela bezúspěšné. Projekt se staví a bude dokončen pravděpodobně někdy v polovině doby vlády nového zastupitelstva. Otázkou tedy nyní je, co se Zahradami, až budou postavené.

To, že by mělo jít primárně o sociální bydlení, jak současní radní proklamovali, je holý nesmysl. V domě je většina bytů velkometrážích a celkově je projekt koncipován velmi luxusně. Bude tedy mít i poměrně drahý provoz a z toho vyplývající poplatky. Nájmy i malých bytových jednotek se tak po připočtení měsíčních poplatků vyšplhají poměrně vysoko a sociálně potřební si tyto byty rozhodně nebudou moci dovolit.

Ve hře je tedy buď rozprodej bytů za tržní cenu a tím zpětné získání maximálního množství zbytečně promrhaných financí pro MČ, nebo pronájem luxusních bytů za tržní ceny a poskytnutí menších bytových jednotek skutečně potřebným za zvýhodněných podmínek (hasičům, učitelům a dalším).

Jak byste s tímto projektem naložili vy? Budu moc rád za vaše názory!