Milí Pražané,
pokud bych měl jmenovat tři počiny současného vedení Prahy, které mohou významně zlepšit dostupnost bydlení🏠 v metropoli, bylo by založení Pražské developerské společnosti (PDS) nepochybně jedním z nich. O to víc mě mrzí, že potenciál, který nově vzniklá organizace má, zůstane v dohledné době do značné míry nevyužitý.
👉Pokud se podíváme na plány PDS, které její ředitel Petr Urbánek shodou okolností nedávno prezentoval v rozhovoru pro iDnes.cz (viz níže), připraví pražský developer v příštích patnácti letech výstavbu přibližně 6 tisíc obecních bytových jednotek. A jakkoli jsem vděčný za každou další příležitost poskytnout cenově dostupné bydlení příslušníkům strategických profesí, nutně docházím k závěru, že bombastický titulek slibující zdostupnění bydlení (například) pro hasiče, je značně nadsazený.
K tomu, aby Praha zvládla poskytnout cenově dostupné bydlení všem zájemcům z řad policistů, zdravotních sester, hasičů, učitelů a ostatních povolání nezbytných pro chod města, chybí už dnes tisíce bytů. Jak jsem ale už několikrát zmiňoval, neobejde se město ani bez prodavačů, uklízečů, závozníků a dalších profesí, kterým výdělek už dříve sotva stačil na zaplacení komerčního nájmu, a kterým při současné inflaci a skokovém nárůstu cen energií hrozí vážné existenční potíže.
👉Jsem si naprosto vědom toho, že pražský developer pracuje v mantinelech určených strategickým plánem, s rozpočtem, který mu byl přidělený. Možná by ale stálo za úvahu tyto plány i rozpočet zrevidovat, a umožnit tak PDS plně rozvinout svůj potenciál.
Myslím, že tým městských developerů i Praha si to zaslouží.
A co myslíte vy❓
Jako vždy se těším na vaše postřehy a názory v komentářích pod příspěvkem 👇👇👇.