Milí Pražané,

vzpomínáte si na projekt zvaný Městská nájemní agentura? „Městská realitka“, jak ji zkráceně nazývám, nedávno oslavila první rok činnosti, a při té příležitosti zveřejnila tiskovou zprávu o svých výsledcích. Jak si tedy stojí? Podívejme se na nejdůležitější čísla:

Agentura, která poptává byty soukromých majitelů a následně je pronajímá lidem v bytové nouzi, za celých 12 měsíců svého fungování zprostředkovala bydlení ve 23 bytových jednotkách. Tedy zhruba dva byty za měsíc.

Za stejnou dobu úředníci navštívili celkem 109 bytů, přičemž k podepsání smlouvy o poskytnutí bytu k pronájmu došlo v 36 případech.

Připadá vám to jako úspěch? Mně – na rozdíl od radního Adama Zábranského, který agenturu dokonce považuje za „klíčový systémový nástroj pro zajištění a rozšiřování bytového fondu,“ tedy rozhodně ne.

Za povšimnutí také stojí, že ačkoli statistiky o počtu bytů, smluv a podobné údaje agentura zveřejňuje s velkou podrobností, o tom, na kolik celá ta legrace město přijde, nestojí nikde ani slovo. Tipoval bych proto, že poměr ceny a výkonu k velkému chlubení nebude, a jsem zvědav, jak dlouho bude vedení města zjevně neúspěšný projekt držet při životě.

Na závěr dnešního bytového okénka pro vás mám ještě drobnou provozní informaci: stejně jako loni se během prázdnin budeme nad bytovými otázkami setkávat jednou za čtrnáct dní. S příchodem září se pak nejen vrátím k obvyklé frekvenci okénka, ale zároveň vám představím jednu velkou novinku.

Milí čtenáří, přeji vám krásné léto se vším, co k němu patří!