Milí Pražané,
o vážných problémech, se kterými se potýká české stavebnictví🏠, jsem tu psal nedávno. Novinkou, nikoli ovšem nečekanou, je, že nedostatek pracovníků, strmý růst cen stavebnin, energií i pohonných hmot se začíná podepisovat také na stavebních projektech městských částí. Naše Praha 11 není výjimkou.
👉Vlivem prudkého zdražování se například zastavila rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra. Interiéry jsou už přes rok opravené, naprosto klíčová rekonstrukce obvodového pláště ale po navýšení kalkulací ze strany zhotovitele není realizovatelná –⁠ současná cena dalece převyšuje částku, kterou jsme na opravy vyčlenili z rozpočtu.
Ironií je, že důvodem, proč Sandru už dávno neobývají desítky spokojených rodin, byly průtahy ze strany některých místních politiků, kterým se nepozdávala původní cena projektu.
👉Další obětí zdražování cen stavebnin a stavebních prací je Kulturní centrum Zahrada, jehož střechou už několik let při vytrvalých deštích zatéká. Firma, která vysoutěžila zakázku na její opravu, ale nakonec odmítla původně podanou cenu potvrdit a odstoupila od podpisu smlouvy. Střecha tak bude nadále chátrat a rekonstrukce, ke které bude nevyhnutelné přistoupit v budoucnu, bude samozřejmě muset proběhnout v daleko větším rozsahu.
Jsem si téměř jistý, že obdobné potíže řeší i ostatní městské části. Rozpočet zkrátka není nafukovací, a pokud budeme chtít někde přidat, jinde se zákonitě bude ubírat. Každého, kdo se bude zabývat sestavováním další rozvahy, čeká dlouhé přemýšlení nad případnými škrty…
Co myslíte, podaří se Sandru v dohledné době zprovoznit❓
A je vůbec cesta, jak kolotoč zdražování zastavit❓
Opět se těším na vaše názory pod příspěvkem 👇👇👇.