Milí sousedé,
možná jste v posledních dnech zaznamenali zveřejnění dalšího žebříčku posuzujícího kvalitu života ve světových metropolích. V hodnocení, které vyšlo v magazínu Time Out, Praha pro změnu výrazně zabodovala a skončila hned na šestém místě.
Rozpor mezi oběma hodnoceními lze poměrně snadno vysvětlit. Zatímco žebříček EIU sestavovali odborníci na základě dat, ve druhém případě se výsledky opírají o průzkum mezi místními. Z toho mi vychází, že Pražané jsou zkrátka patrioti, kteří své město milují navzdory jeho závažným nedostatkům. Ostatně hlavním důvodem, který uváděli, byla jeho jedinečná krása – které ovšem hlavní město vděčí převážně předchozím generacím.
Tuto mou tezi podporuje také skutečnost, že v celorepublikovém srovnání, založeném opět na objektivních údajích, se Praha na přední místa žebříčku neprobojovala.
Tým Seznam Zprávy, který je autorem příslušného hodnocení, porovnával život v jednotlivých českých a moravských městech například na základě přírůstku obyvatel, změn průměrného věku, intenzity výstavby nebo stavu životního prostředí.
V jejich žebříčku najdeme spíše menší města s přibližně 5 až 20 tisíci obyvatel, jako je Beroun, Nymburk nebo Vodňany. Pokud se vedení velkých měst budou chtít zamyslet nad tím, jak zvýšit komfort a kvalitu života místních, právě do těchto obcí se mohou vydat pro inspiraci a know-how.
Navštívili jste v poslední době nějaké město nebo městečko, kde by se Vám třeba líbilo nějaký čas zůstat? Těším se na vaše tipy.