Podle nejnovější studie odboru dopravy MČ Praha 11 z letošního roku chybí Jižnímu Městu až 3.200 parkovacích stání! To, že se na našich sídlištích nedá prakticky zaparkovat a rok od roku je tento stav horší vědí své obyvatelé Prahy 11 v mnoha lokalitách. I přes to jsou zástupci Hnutí pro(ti) Praze 11 schopni bojovat proti výstavbě parkovacích domů.

Problém parkování na JM je komplexní a velmi složitý:

  1. Zde fyzicky chybí parkovací stání pro rezidenty. Postupně jak stoupá kupní síla a „bohatneme“ si pořizujeme prostě víc a víc aut. Dnes je běžné mít v rodině 2-3 auta, což bylo ještě před 10-15ti lety často nemyslitelné. Ulice a parkoviště se však mezitím nijak nezměnila. Tento problém je citelný především ve večerních hodinách, kdy se vracíme z práce domů a chceme někde zaparkovat přes noc.
  2. Další vzrůstající problém však plyne z toho, že jsme okrajová MČ a ráno k nám proudí tisíce aut ze středních Čech, kteří často v zoufalství ranní dopravní špičky auta odstavují v ulicích v okruhu stanic metra a dál cestují MHD. Výstavba tisíců rodinných domů ve vesnicích kolem Prahy tento problém rok od roku zhoršuje. To způsobuje nový problém, kdy obyvatelé ulic v okolí stanic metra dnes prakticky nejsou schopni zaparkovat ni během dne.
  3. Následně nás trápí mnoho lokálních problémů, asi největší z nich je tzv. The Park – určitě znáte ty skleněné kancelářské budovy u stanice Metra Chodov podél dálnice D1. Ačkoli tyto budovy mají poměrně kapacitní garáže, tak pronajímatel za jejich využití chce neúměrně mnoho a tak zaměstnanci raději využívají parkování v okolí. To je důvod proč prakticky nikdy nezaparkujete v okolí KC Zahrada nebo Polikliniky na Chodově.

Z těchto důvodů je pro mě absolutní prioritou podpora výstavby jakéhokoli parkovacího stání na území MČ Praha 11. Protože jakékoli nové parkovací místo vyřeší alespoň částečně jeden z výše uvedených problémů. Radnice Prahy 11 v tuto chvíli připravuje projekty několika lehkých parkovacích domů, které by měly spočívat v tom, že se „zvednou / zkapacitní“ ty okrajová parkoviště na sídlištích. Jednoduše se na ně prostě přistaví 1-2 patra a kapacita míst se tedy zdvoj nebo ztrojnásobí. Avšak tyto projekty jsou i vinou dlouhodobých hádek v posledních 2 letech na radnici nepřipravené a jejich výstavba ještě potrvá.

Naopak je v dnešní době již téměř připraven projekt parkovacího domu P+R na Opatově, o kterém jsem mnohokrát psal. Na komisi o strategickém územním rozhodování tento čtvrtek zástupkyně HPP11 – paní Malá přinesla usnesení HPP11, které bylo zásadním způsobem proti výstavbě parkoviště. Mrzí mě to a jsem rád, že po delší diskusi se přijalo usnesení, které s projektem rámcově souhlasí a pouze požaduje omezení dopadů směrem k blízko umístěné DPS a určité další drobnosti. Osobně doufám, že se výstavba parkoviště P+R povede co nejdříve a že se k němu přidají co nevidět nové projekty na lehké parkovací domy.

A jaký názor na parkování na JM máte vy?