Milí Pražané,
v záplavě zpráv o zdražování nemovitostí🏠a nájmů, zpomalování povolovacích procesů stavebních úřadů, nedostatku stavebního materiálu a dalších jevech, v jejichž důsledku se cenově dostupné bydlení stává pro stále víc lidí nedostižným snem, se tu a tam přece jen objeví pozitivní novinka.
Tou nejčerstvější je, že Rada hlavního města Prahy před několika dny schválila další fázi přípravy 600 městských nájemních bytů. Zhruba 550 z nich má vyrůst v Dolních Počernicích, kde na městském pozemku o rozloze 18,5 hektaru vznikne celá nová čtvrť čítající okolo 800 bytových jednotek.
Jedná se o další z řady počinů Pražské developerské společnosti. Nedávno vzniklá organizace se v současné době soustředí především na přípravu rezidenčních projektů na pozemcích patřících městu, přičemž v plánu je prozatím výstavba přibližně osmi tisíc bytů, které by měly být hotové do deseti let.
Vzhledem k potřebám dynamicky rostoucího města to samozřejmě není mnoho a je zřejmé, naléhavý nedostatek městských bytů plánovaná výstavba nevyřeší. Věřím nicméně, že při správné podpoře ze strany dalších městských subjektů může pražský developer tento počet ještě navýšit, ne-li zmnohonásobit.
👉Ve hře jsou navíc další způsoby rozšíření městského bytového fondu. Stále se například nabízí nákup vhodných nemovitostí v dražbách nebo odkup stagnujících developerských projektů. Pro lepší uspokojení poptávky po bydlení je zároveň třeba podpořit také jiné formy výstavby – projekty družstevního a spolkového bydlení, cohousing a další.
Řadu návrhů na zlepšení dostupnosti bydlení jsem ve svých pravidelných komentářích k bytové politice už předložil. V blízké době se je chystám shrnout a představím je vám i odborné veřejnosti v ucelenější podobě.
Nyní ale přenechám prostor vám. A abychom si udrželi pozitivní notu, zeptám se, která zpráva z oblasti bydlení a rozvoje Prahy udělala v poslední době radost vám ❓
Těším se na naši diskusi v komentářích pod příspěvkem 👇👇👇.