Milí Pražané,
drtivá většina plánů a prognóz ohledně rezidenční výstavbyse zaměřuje na střednědobý horizont. Stavitelství je nicméně sektor, ve kterém je třeba předvídat na desítky let dopředu. Jedním z témat, která budou postupně nabývat na aktuálnosti, je životnost panelových domů, které jsou domovem přibližně čtvrtiny obyvatel Česka.
Většina českých paneláků pochází se 70. a 80. let minulého století, přičemž životnost panelové výstavby odborníci odhaduji na přibližně 80 let. Znamená to tedy, že v polovině 21. století budeme akutně řešit bydlení pro více než 2,5 milionů lidí? Naštěstí nikoli.
Ukazuje se totiž, že panelové domy jsou odolnější, než se původně předpokládalo – ovšem pouze za podmínky, že se dočkají důkladné rekonstrukce. Kamenem úrazu jsou především poněkud chatrné obvodové zdi, které bude třeba nahradit trvanlivější variantou.
Okolo tří čtvrtin našich paneláků už nějakým typem rekonstrukce prošlo. K nejčastějším stavebním úpravám patřila výměna oken, balkónů a lodžií nebo zateplení fasády. Revize dosavadních úprav i další modernizace s pomocí nových, odolných materiálů si nicméně vyžádá příliv dalších financí. Odkud poplynou, bychom měli začít řešit co nejdříve, a to přímo na úrovni státu.
I přes kritiku nebo odpor části společnosti jsou panelové domy praktickou a časem prověřenou formou bydlení, která má v rezidenční výstavbě své zasloužené místo. Důležité je, abychom nezbytnou modernizaci kriticky nepodcenili. Obzvlášť nyní, kdy se vlivem války počet obyvatel naší země možná na dlouhé roky výrazně zvýší, má každý funkční obytný dům neocenitelnou hodnotu.
Jaký názor máte na paneláky vy
Patříte k jejich kritikům, nebo na ně naopak nedáte dopustit
Těším se na vaše příspěvky do diskuse.